Nejlepší šrotovníky 2024 a jak vybrat

Pomocník pro chov domácích zvířat.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rossler Šrotovník mlýnek na obilí KL11 litina

Jak vybrat šrotovník na obilí

 • Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické.
 • U výkonu je vždy žádoucí co nejvyšší hodnota, nicméně v porovnání některých modelů se může stát, že toto pravidlo platit nemusí.
 • Hlavní vlastností materiálu, který se používá na výrobu stroje, ale i např. sběrných nádob, by měla být zdravotní nezávadnost. V opačném případě může dojít ke kontaminaci zpracovaného šrotu.

Šrotovník na obilí - náš výběr

Ruční šrotovníky na obilí

Kornkraft Mia Mola
Barva: Přírodní
Materiál mlecího mechanismu: nerezové
Určení: na obilí
Hmotnost: 2.4 kg
Kornkraft Toscana
přečíst recenzi
Barva: Přírodní
Materiál mlecího mechanismu: nerezové
Určení: na obilí
Hmotnost: 4 kg

Elektrické šrotovníky na obilí

Zobrazit kompletní nabídku šrotovníků na obilí

Jak vybrat šrotovník na obilí

 • Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické.
 • U výkonu je vždy žádoucí co nejvyšší hodnota, nicméně v porovnání některých modelů se může stát, že toto pravidlo platit nemusí.
 • Hlavní vlastností materiálu, který se používá na výrobu stroje, ale i např. sběrných nádob, by měla být zdravotní nezávadnost. V opačném případě může dojít ke kontaminaci zpracovaného šrotu.

Typy

Podle technologie provozu je možné šrotovníky na obilí rozdělit do čtyř skupin.

Kladívkový

Kladívkový šrotovník je univerzální typ přístroje, který zároveň patří k nejoblíbenějším mezi chovateli. Jeho obsluha i údržba je velmi jednoduchá. Rotor šrotovníku je opatřen lopatkami (kladívky), která při rychlém otáčení dokáží obilné zrno rozbít. Další částí je buben, ve kterém se rotor otáčí. Ten má na obvodu síto, kterým obilný prach propadá ven. Přístroj umožňuje nastavit hrubost krmné směsi tím, že vyměníte obvodové síto. Velikost průměru jeho otvorů se pohybuje mezi 1,5 – 8 mm.

Kamenný

Tento ty se používá výhradně k drcení suchých zrn, která mají zároveň nízkou vlhkost. V opačném případě může docházek k ulpívání částí na pracovní ploše, což může snižovat výkon. Zrna se drtí prostřednictvím dvou válcových kamenů nebo kotoučů. První je zpravidla pevně uložen. Druhý je volně, jeho pohybem pak dochází ke tření a následnému drcení zrn. Podle uspořádání kamenů se rozlišují dva typy:
Horizontální – vodorovné uložení kamenů
Vertikální – svislé uložení kamenů

Talířový

Šrotovník na obilí
Rossler Šrotovník mlýnek na obilí KL11 litina

Talířový šrotovník má podobný systém fungování jako předchozí varianta, jen místo kamenů má tento typ litinové tvrzené kotouče. Také můžete narazit na variantu se dvěma talíři, které se otáčejí.

Mletí obilí na ručním mlýnku

K mletí obilí můžete použit i malé ruční mlýnky, iStock / Roman Kybus

Válcový

Přístroj se používá k drcení suchých neolejnatých zrnin. Tento typ disponuje menší energetickou náročností. Samotné zpracování zrn probíhá prostřednictvím dvou otáčejících se válců.

Současná nabídka na trhu přeje nejvíce kladívkovým šrotovníkům na obilí. Na ostatní typy narazíte spíše na bazarových serverech.

Víte, že…?

Ruční šrotovníky na obilí
Kornkraft Mia Mola

Tento technologický postup přípravy krmiva má poměrně krátkou historii. K jistému technickému zdokonalení a většímu rozmachu došlo až v průběhu 20. století. Svůj vliv měl zejména nárůst populace a jeho potřeba většího množství živočišné stravy.

Kapacita

Kapacita šrotování, tedy kolik kilogramů obilí je stroj schopný zpracovat za jednu hodinu, je přímo závislá na výkonu šrotovníku. Tabulka níže představuje několik příkladů. Kapacita se může samozřejmě lišit s ohledem na jednotlivé modely různých výrobců.

Výkon motoruSítko 2,5 mm/zpracování obilí v kgSítko 8 mm/zpracování obilí v kg
580 W80250
750 W130260
1200 W70 – 100200 – 300
1500 W50200

Nádoba

Součástí každého šrotovníku je také sběrná nádoba, většinou se jedná o kbelík nebo barel připevněný k tělu přístroje. Tím je zaručeno, že veškeré zpracované zrno bude zachyceno. Kbelíky jsou často opatřeny rukojetí pro snadnější manipulaci. Objem nádob se může pohybovat od 18 do 60 litrů.

Šrotování obilí

Při výběru elektrického šrotovníku je nutné sledovat několik parametrů, iStock / romaset

Síta

Elektrické šrotovníky na obilí
AMA Šrotovník na obilí elektrický mlýnek elektrický šrotovník 13400 kladívkový šrotovník

Síta pro šrotovníky jsou téměř vždy součástí stroje. Většinou balení obsahuje 3 – 4 kusy sít s různě velkými otvory pro odlišnou hrubost mletí. Průměr otvorů bývá 1,5 mm, 2 nebo 2,5 mm, 4 – 8 mm. Výrobci zpravidla nabízí také dokoupení náhradních sít.

Napájení

Napájení probíhá vždy z elektrické sítě.

 • K zapojení se používá klasická zásuvka 230 V pokud má šrotovník motoru o výkonu do 1500 W.
 • Pro šrotovníky o vyšším výkonu bude třeba zásuvka 380 V.

Praktické je, pokud je šrotovník na obilí opatřen ochranou proti přehřátí. Ta přístroj, v případě potřeby, automaticky vypne a zabrání tak jeho poškození.

Materiál

Šrotovník na obilí
Rossler Šrotovník mlýnek na obilí KL12 litina

Základem je, aby materiál, ze kterého jsou jednotlivé díly vyrobeny, byly ze zdravotně nezávadných a netoxických materiálů, aby nedošlo k případné kontaminaci šrotované směsi. Výrobky mohou, ale nemusí mít atesty zdravotní nezávadnosti.
Hlavní část, tedy násypka bývá zpravidla z kovového materiálu (např. hliník). Mnohdy je speciálně upravena, aby bylo zabráněno případné oxidace (eloxování). Sběrná nádoba je většinou plastová, ale můžete narazit i na barely kovové.

Víte, že…?

Příprava zrn a luštěnin prostřednictvím šrotování má vliv na lepší stravitelnost potravy. Dále umožňuje lepší mísení jednotlivých druhů. Tím docílíte vytvoření kompletního krmiva pro vaše zvířata.

Výrobci a ceny

 • Ceny šrotovníků na obilí se mohou pohybovat v cenovém rozpětí mezi 4000 Kč a 90000 Kč
 • Agrofortel, s.r.o je česká společnost, která na našem trhu působí od roku 2015. Věnuje se téměř všem odvětvím – od vlastního vývoje a výroby produktů, přes import a export nejen pro české zákazníky až po záruční i pozáruční servis veškerého dodaného zboží. Šrotovníky na obilí této značky se pohybují mezi 4000 Kč a 5500 Kč.
 • A.M.A. S.P.A. jedná se o značku, která vznikla sloučením několika podobných výrob. Zahrnuje jak výrobní, tak distributorské podniky v rámci celé Evropy. Mimo jiné vyrábí kladívkové šrotovníky na obilí, které koupíte za cca 4500 Kč a ž necelých 6000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak je šrotovník napájen?

Když opomineme ruční šrotovníky/mlýnky, jsou přístroje napájeny elektrickým proudem. Podle výkonu se používají buď klasické zásuvky na 230 V (výkon do 1500 W) nebo na 380 V. Mělo by být uvedeno v technických parametrech výrobku. V souvislosti s napájením může být šrotovník opatřen pojistkou proti přehřátí, která ho chrání před poškozením tím, že dojde k automatickému vypnutí stroje.

Jak vybrat šrotovník?

Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické. Mechanické modely se neliší od klasických mlýnků a jsou vhodné na zpracování menšího množství krmiva, případně se používají na mletí mouky apod. Rozšířenější a praktičtější jsou šrotovníky elektrické. Ty se podle technologie provozu dále dělí na kladívkové, kamenné, talířové a válcové.
Zobrazit kompletní nabídku šrotovníků na obilí