Šrotovník na obilí

Pomocník pro chov domácích zvířat.

Jak vybrat šrotovník na obilí

Šrotovníky na obilí se uplatní zejména tam, kde se chovají hospodářská zvířata – farmy, statky, ale i domácnosti, které se věnují byť jen malému chovu. Přístroj vám usnadní přípravu kvalitní domácí krmné směsi pro drůbež, králíky, prasata a další. Šrotovník dokáže zpracovat jak obilí (ječmen, žito, pohanku atd.) tak luštěniny (hrách, fazole, sója…)

Typy

Podle technologie provozu je možné šrotovníky na obilí rozdělit do čtyř skupin.

Kladívkový

Jedná se o univerzální typ přístroje, který zároveň patří k nejoblíbenějším mezi chovateli. Jeho obsluha i údržba je velmi jednoduchá. Rotor šrotovníku je opatřen lopatkami (kladívky), která při rychlém otáčení dokáží obilné zrno rozbít. Další částí je buben, ve kterém se rotor otáčí. Ten má na obvodu síto, kterým obilný prach propadá ven. Přístroj umožňuje nastavit hrubost krmné směsi tím, že vyměníte obvodové síto. Velikost průměru jeho otvorů se pohybuje mezi 1,5 – 8 mm.

Litinový šrotovník
BrunBeste Šrotovník mlýnek na obilí KH-1425 litina

Kamenný

Tento ty se používá výhradně k drcení suchých zrn, která mají zároveň nízkou vlhkost. V opačném případě může docházek k ulpívání částí na pracovní ploše, což může snižovat výkon. Zrna se drtí prostřednictvím dvou válcových kamenů nebo kotoučů. První je zpravidla pevně uložen. Druhý je volně, jeho pohybem pak dochází ke tření a následnému drcení zrn. Podle uspořádání kamenů se rozlišují dva typy:
Horizontální – vodorovné uložení kamenů
Vertikální – svislé uložení kamenů

Talířový

Talířový šrotovník má podobný systém fungování jako předchozí varianta, jen místo kamenů má tento typ litinové tvrzené kotouče. Také můžete narazit na variantu se dvěma talíři, které se otáčejí.

Válcový

Přístroj se používá k drcení suchých neolejnatých zrnin. Tento typ disponuje menší energetickou náročností. Samotné zpracování zrn probíhá prostřednictvím dvou otáčejících se válců.

Obilí a luštěniny
Agrofortel ELEKTRICKÝ ŠROTOVNÍK NA OBILÍ AGF-60 1,2 KW, 60 LITRŮ

Současná nabídka na trhu přeje nejvíce kladívkovým šrotovníkům na obilí. Na ostatní typy narazíte spíše na bazarových serverech.

Víte, že…?

Tento technologický postup přípravy krmiva má poměrně krátkou historii. K jistému technickému zdokonalení a většímu rozmachu došlo až v průběhu 20. století. Svůj vliv měl zejména nárůst populace a jeho potřeba většího množství živočišné stravy.

Kapacita

Kapacita šrotování, tedy kolik kilogramů obilí je stroj schopný zpracovat za jednu hodinu, je přímo závislá na výkonu šrotovníku. Tabulka níže představuje několik příkladů. Kapacita se může samozřejmě lišit s ohledem na jednotlivé modely různých výrobců.

Praktický mlýnek
Mlýnek na obilí šrotovník 1200W barel 50l
Výkon motoru Sítko 2,5 mm/zpracování obilí v kg Sítko 8 mm/zpracování obilí v kg
580 W 80 250
750 W 130 260
1200 W 70 – 100 200 – 300
1500 W 50 200

Nádoba

Součástí každého šrotovníku je také sběrná nádoba, většinou se jedná o kbelík nebo barel připevněný k tělu přístroje. Tím je zaručeno, že veškeré zpracované zrno bude zachyceno. Kbelíky jsou často opatřeny rukojetí pro snadnější manipulaci. Objem nádob se může pohybovat od 18 do 60 litrů.

Síta

Síta pro šrotovníky jsou téměř vždy součástí stroje. Většinou balení obsahuje 3 – 4 kusy sít s různě velkými otvory pro odlišnou hrubost mletí. Průměr otvorů bývá 1,5 mm, 2 nebo 2,5 mm, 4 – 8 mm. Výrobci zpravidla nabízí také dokoupení náhradních sít.

Napájení

Napájení probíhá vždy z elektrické sítě. K zapojení se používá klasická zásuvka 230 V pokud má šrotovník motoru o výkonu do 1500 W. Pro šrotovníky o vyšším výkonu bude třeba zásuvka 380 V. Praktické je, pokud je šrotovník na obilí opatřen ochranou proti přehřátí. Ta přístroj, v případě potřeby, automaticky vypne a zabrání tak jeho poškození.

1 kW motor
Agrofortel ELEKTRICKÝ ŠROTOVNÍK NA OBILÍ AGF-25 1,0 KW, 25 LITRŮ

Materiál

Základem je, aby materiál, ze kterého jsou jednotlivé díly vyrobeny, byly ze zdravotně nezávadných a netoxických materiálů, aby nedošlo k případné kontaminaci šrotované směsi. Výrobky mohou, ale nemusí mít atesty zdravotní nezávadnosti.
Hlavní část, tedy násypka bývá zpravidla z kovového materiálu (např. hliník). Mnohdy je speciálně upravena, aby bylo zabráněno případné oxidace (eloxování). Sběrná nádoba je většinou plastová, ale můžete narazit i na barely kovové.

Víte, že…?

Příprava zrn a luštěnin prostřednictvím šrotování má vliv na lepší stravitelnost potravy. Dále umožňuje lepší mísení jednotlivých druhů. Tím docílíte vytvoření kompletního krmiva pro vaše zvířata.

Výrobci a ceny

  • Ceny šrotovníků na obilí se mohou pohybovat v cenovém rozpětí mezi 4000,- Kč a 90000,- Kč
  • Agrofortel, s.r.o je česká společnost, která na našem trhu působí od roku 2015. Věnuje se téměř všem odvětvím – od vlastního vývoje a výroby produktů, přes import a export nejen pro české zákazníky až po záruční i pozáruční servis veškerého dodaného zboží. Šrotovníky na obilí této značky se pohybují mezi 4000,- Kč a 5500,- Kč.
  • A.M.A. S.P.A. jedná se o značku, která vznikla sloučením několika podobných výrob. Zahrnuje jak výrobní, tak distributorské podniky v rámci celé Evropy. Mimo jiné vyrábí kladívkové šrotovníky na obilí, které koupíte za cca 4500,- Kč a ž necelých 6000,- Kč.
Jméno
Litinový šrotovník
Obilí a luštěniny
Praktický mlýnek
1 kW motor
Image
Produkt
BrunBeste Šrotovník mlýnek na obilí KH-1425 litina
Agrofortel ELEKTRICKÝ ŠROTOVNÍK NA OBILÍ AGF-60 1,2 KW, 60 LITRŮ
Mlýnek na obilí šrotovník 1200W barel 50l
Agrofortel ELEKTRICKÝ ŠROTOVNÍK NA OBILÍ AGF-25 1,0 KW, 25 LITRŮ
Výrobce
Agrofortel
RIVER SYSTEMS srl
Agrofortel
Cena ca. 900 CZK ca. 4 600 CZK ca. 7 700 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena