Šrotovník na obilí

Pomocník pro chov domácích zvířat.

ca. 4 600 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 7 300 CZK
ca. 6 500 CZK

Jak vybrat šrotovník na obilí

  • Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické.
  • U výkonu je vždy žádoucí co nejvyšší hodnota, nicméně v porovnání některých modelů se může stát, že toto pravidlo platit nemusí.
  • Hlavní vlastností materiálu, který se používá na výrobu stroje, ale i např. sběrných nádob, by měla být zdravotní nezávadnost. V opačném případě může dojít ke kontaminaci zpracovaného šrotu.

Typy

Podle technologie provozu je možné šrotovníky na obilí rozdělit do čtyř skupin.

Kladívkový

Kladívkový šrotovník je univerzální typ přístroje, který zároveň patří k nejoblíbenějším mezi chovateli. Jeho obsluha i údržba je velmi jednoduchá. Rotor šrotovníku je opatřen lopatkami (kladívky), která při rychlém otáčení dokáží obilné zrno rozbít. Další částí je buben, ve kterém se rotor otáčí. Ten má na obvodu síto, kterým obilný prach propadá ven. Přístroj umožňuje nastavit hrubost krmné směsi tím, že vyměníte obvodové síto. Velikost průměru jeho otvorů se pohybuje mezi 1,5 – 8 mm.

1,2 kW motor
Agrofortel elektrický šrotovník na obilí AGF-50 1,2 KW 50 l

Kamenný

Tento ty se používá výhradně k drcení suchých zrn, která mají zároveň nízkou vlhkost. V opačném případě může docházek k ulpívání částí na pracovní ploše, což může snižovat výkon. Zrna se drtí prostřednictvím dvou válcových kamenů nebo kotoučů. První je zpravidla pevně uložen. Druhý je volně, jeho pohybem pak dochází ke tření a následnému drcení zrn. Podle uspořádání kamenů se rozlišují dva typy:
Horizontální – vodorovné uložení kamenů
Vertikální – svislé uložení kamenů

Talířový

Talířový šrotovník má podobný systém fungování jako předchozí varianta, jen místo kamenů má tento typ litinové tvrzené kotouče. Také můžete narazit na variantu se dvěma talíři, které se otáčejí.

Válcový

Přístroj se používá k drcení suchých neolejnatých zrnin. Tento typ disponuje menší energetickou náročností. Samotné zpracování zrn probíhá prostřednictvím dvou otáčejících se válců.

Výkonný
Mill ETM HP 1,2kW elektrický šrotovník na obilí s barelovým zásobníkem

Současná nabídka na trhu přeje nejvíce kladívkovým šrotovníkům na obilí. Na ostatní typy narazíte spíše na bazarových serverech.

Víte, že…?

Tento technologický postup přípravy krmiva má poměrně krátkou historii. K jistému technickému zdokonalení a většímu rozmachu došlo až v průběhu 20. století. Svůj vliv měl zejména nárůst populace a jeho potřeba většího množství živočišné stravy.

Kapacita

Kapacita šrotování, tedy kolik kilogramů obilí je stroj schopný zpracovat za jednu hodinu, je přímo závislá na výkonu šrotovníku. Tabulka níže představuje několik příkladů. Kapacita se může samozřejmě lišit s ohledem na jednotlivé modely různých výrobců.

Mletí všech druhů obilí
KERBL Mlýnek na obilí šrotovník 750 W 750 W
Výkon motoru Sítko 2,5 mm/zpracování obilí v kg Sítko 8 mm/zpracování obilí v kg
580 W 80 250
750 W 130 260
1200 W 70 – 100 200 – 300
1500 W 50 200

Nádoba

Součástí každého šrotovníku je také sběrná nádoba, většinou se jedná o kbelík nebo barel připevněný k tělu přístroje. Tím je zaručeno, že veškeré zpracované zrno bude zachyceno. Kbelíky jsou často opatřeny rukojetí pro snadnější manipulaci. Objem nádob se může pohybovat od 18 do 60 litrů.

Síta

Síta pro šrotovníky jsou téměř vždy součástí stroje. Většinou balení obsahuje 3 – 4 kusy sít s různě velkými otvory pro odlišnou hrubost mletí. Průměr otvorů bývá 1,5 mm, 2 nebo 2,5 mm, 4 – 8 mm. Výrobci zpravidla nabízí také dokoupení náhradních sít.

Napájení

Napájení probíhá vždy z elektrické sítě.

Praktický mlýnek
Mlýnek na obilí šrotovník 1200W barel 50l
  • K zapojení se používá klasická zásuvka 230 V pokud má šrotovník motoru o výkonu do 1500 W.
  • Pro šrotovníky o vyšším výkonu bude třeba zásuvka 380 V.

Praktické je, pokud je šrotovník na obilí opatřen ochranou proti přehřátí. Ta přístroj, v případě potřeby, automaticky vypne a zabrání tak jeho poškození.

Materiál

Základem je, aby materiál, ze kterého jsou jednotlivé díly vyrobeny, byly ze zdravotně nezávadných a netoxických materiálů, aby nedošlo k případné kontaminaci šrotované směsi. Výrobky mohou, ale nemusí mít atesty zdravotní nezávadnosti.
Hlavní část, tedy násypka bývá zpravidla z kovového materiálu (např. hliník). Mnohdy je speciálně upravena, aby bylo zabráněno případné oxidace (eloxování). Sběrná nádoba je většinou plastová, ale můžete narazit i na barely kovové.

Víte, že…?

Příprava zrn a luštěnin prostřednictvím šrotování má vliv na lepší stravitelnost potravy. Dále umožňuje lepší mísení jednotlivých druhů. Tím docílíte vytvoření kompletního krmiva pro vaše zvířata.

Výrobci a ceny

  • Ceny šrotovníků na obilí se mohou pohybovat v cenovém rozpětí mezi 4000 Kč a 90000 Kč
  • Agrofortel, s.r.o je česká společnost, která na našem trhu působí od roku 2015. Věnuje se téměř všem odvětvím – od vlastního vývoje a výroby produktů, přes import a export nejen pro české zákazníky až po záruční i pozáruční servis veškerého dodaného zboží. Šrotovníky na obilí této značky se pohybují mezi 4000 Kč a 5500 Kč.
  • A.M.A. S.P.A. jedná se o značku, která vznikla sloučením několika podobných výrob. Zahrnuje jak výrobní, tak distributorské podniky v rámci celé Evropy. Mimo jiné vyrábí kladívkové šrotovníky na obilí, které koupíte za cca 4500 Kč a ž necelých 6000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak je šrotovník napájen?

Když opomineme ruční šrotovníky/mlýnky, jsou přístroje napájeny elektrickým proudem. Podle výkonu se používají buď klasické zásuvky na 230 V (výkon do 1500 W) nebo na 380 V. Mělo by být uvedeno v technických parametrech výrobku. V souvislosti s napájením může být šrotovník opatřen pojistkou proti přehřátí, která ho chrání před poškozením tím, že dojde k automatickému vypnutí stroje.

Jak vybrat šrotovník?

Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické. Mechanické modely se neliší od klasických mlýnků a jsou vhodné na zpracování menšího množství krmiva, případně se používají na mletí mouky apod. Rozšířenější a praktičtější jsou šrotovníky elektrické. Ty se podle technologie provozu dále dělí na kladívkové, kamenné, talířové a válcové.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
1,2 kW motor
Výkonný
Mletí všech druhů obilí
Praktický mlýnek
Image
Produkt
Agrofortel elektrický šrotovník na obilí AGF-50 1,2 KW 50 l
Mill ETM HP 1,2kW elektrický šrotovník na obilí s barelovým zásobníkem
KERBL Mlýnek na obilí šrotovník 750 W 750 W
Mlýnek na obilí šrotovník 1200W barel 50l
Výrobce
Agrofortel
Mill ETM
Kerbl
RIVER SYSTEMS srl
Materiál mlecího mechanismu
kovové
kovové
kovové
kovové
Typ mlýnku
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Příkon
1200 W
1200 W
580 W, 750 W
1200W
Cena ca. 4 600 CZK ca. 4 800 CZK ca. 7 300 CZK ca. 6 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.