Stavební vysavač

Na stavbu i do dílny.

Pokud řešíte neustálý nepořádek v garáži, dílně, na stavbě či nějaké průmyslové hale, pořídit si stavební vysavač je pro vás tím správným řešením. Od klasického vysavače, který má každý z nás v domácnosti, se liší nejen odolnější konstrukcí, ale především vyšší sacím výkonem a schopností vysát i vodu nebo bahno. Stavební nebo také průmyslové vysavače jsou v porovnání s těmi domácími sice větší, hlučnější a neohrabanější, ale zato jsou odolnější. V následujícím článku se dozvíte, jak vybrat ten správný stavební vysavač pro vás.

Typ

Stavební vysavače rozdělujeme na několik druhů dle různých kritérií.

Sáčkové/bezsáčkové vysavač

Některé stavební vysavače mají možnost využití i jako bezsáčkový vysavač. Tyto vysavače jsou vybaveny kvalitním skládaným filtrem, díky kterému se vysaje prach, aniž by poškodil motor vysavače. Některé vysavače mohou být vybaveny až dvěma filtry.
Při používání průmyslového vysavače, který není vybaven skládaným filtrem, je nutné použít sáčky. Pořizovací cena těchto vysavačů je sice nižší, ale při častém používání, kdy musíte dokupovat sáčky, se cenou sáčků pomalu dostanete na hodnotu bezsáčkových vysavačů.

Na stavbu
Dewalt DWV 901 LT

Suché/mokro-suché vysávání

Pouze na suché vysávání se používá většina pracovních vysavačů. V nabídce najdete i vysavače, které můžete použít jak na mokré, tak i na suché vysávání. Nezapomeňte, že při mokrém vysávání je třeba vybrat sáček. Tyto vysavače jsou vybaveny plovákem nebo čidlem výšky hladiny vody.

Čištění filtru

Čištění filtru je velmi důležitá funkce. Usnadňuje používání vysavače. Nabízí se několik možností, jak čistit filtr.

Typ čištění Popis
Automatické čištění Při automatickém čištění se filtr čistí oklepem nebo proudem vzduchu automaticky při práci. Výhoda je že práci nemusíte přerušovat.
Poloautomatické čištění Funguje na principu otočení knoflíku, kterým se spustí oklep nebo ofukování filtru. Na toto čištění je třeba přerušit práci.
Mechanický V tomto případě je potřeba filtr z vysavače vybrat a manuálně očistit filtry

Objem

Objem nádoby vysavače může být 12 – 30 litrů. Pokud průmyslový vysavač využíváte na úklid garáže nebo chalupy, bohatě vám postačí objem vysavače 12 – 20 litrů. Při vysávání suti nebo třeba pilin je praktičtější větší objem, abyste nemuseli neustále vysypávat nádobu a přerušovat práci.

Akumulátorový
Stanley FMC795B

Příkon a sací výkon

Oba tyto parametry vysavače se určují podle charakteru nečistot. Jiný výkon využijete na štěrk a jiný zase na jemný prach. Důležité je si uvědomit, že příkon a sací výkon jsou nezaměnitelné hodnoty. Příkon vypovídá především o spotřebě přístroje, kdežto sací výkon bývá přímo úměrný příkonu, nemusí to být ale pravidlo. To znamená, že i vysavač, který má silný motor tedy příkon, může mít poměrně slabý sací výkon, například z důvodu špatného těsnění. Nevýhodou je, že výrobci ve většině případů uvádějí pouze příkon, takže je lepší zvolit přístroj s vyšším příkonem, což je alespoň příslibem silného výkonu.

U stavebního vysavače se doporučuje zvolit příkon minimálně 1 000 W. U profesionálního využití je vhodný příkon alespoň 1 600 W. S příkonem vysavače roste i jeho výkon, pokud tedy hledáte pomocníka na jemné nečistoty, postačí vám výkon 160 – 220 W. Na štěrk, suť a jiné hrubé nečistoty je třeba vysavač o výkonu nejméně 250 W.

Speciální funkce

Některé typy průmyslových vysavačů mají funkce navíc, které rozhodně stojí za zmínku.

Cyklonový
Cleancraft CAT 378 CYC-PRO
  • Pracovní zásuvka – Jedná se o zásuvku, co které je možné napojit elektro zařízení, např. pilu a podobně. Při zapnutí tohoto nářadí se vysavač automaticky spustí. Při vypnutí zařízení se pak vysavač po pár vteřinách sám vypne.
  • Regulace výkonu – Výhodou této funkce je, že můžete regulovat sací sílu podle vysávaného materiálu.
  • Funkce fukaru – Jedná se o možnost nastavení zpětného proudění vzduchu. Tuto funkci lze využít například na očištění nářadí nebo ofouknutí pracovního stolu.

Doba užívání

Když budete vybírat stavební vysavač, promyslete i dobu, po kterou bude využíván. Tedy, jestli vysavač pustíte pouze jednou za čas, když budete potřebovat vysát prach při vrtání nebo, zda bude v zápřahu, dá se říct nepřetržitě. Při krátkodobém používání vám postačí jednofázový motor, pro který postačí klasická domácí zásuvka 230V. Pokud potřebujete vysavač využívat dlouhodobě, tyto typy vysavačů bývají vybaveny třífázovým motorem a vyžadují tak 400V zásuvku.

Víte, že…?

Pokud se rozhodnete, že si pořídíte stavební vysavač, vybírejte mezi ověřenými výrobci. Mezi kvalitní a spolehlivé výrobce patří například Bosch, Kärcher, Hecht, Fieldmann nebo Makita.

Do dílny
Bosch GAS 12-25 PL Professional

Ceny

Stavební vysavač je sám o sobě specifická kategorie tohoto typu zboží. I tak se dá ale pořídit za velmi přijatelnou hodnotu. Samozřejmě zde platí, že čím více funkcí a lepší parametry, tím vyšší cena vysavače.

  • Do 1 500 Kč – Za tuto částku vyberete přístroj s příkonem zhruba 1 000 W, sacím výkonem 200 – 220 W a základní výbavou. Objem bývá okolo 10 – 15 litrů. Materiály, ze kterých jsou vysavače zhotoveny, nebývají moc odolné. Svůj účel však tyto přístroje dokáží splnit.
  • 1 500 – 5 000 Kč – Za tento příplatek, už pořídíte stroj, o výkonu 1 600 W. Bývá zde lepší filtrace a objem nádrže může být až 30 litrů. Je tu možnost mokrého vysávání.
  • 5 000 – 15 000 Kč – Pokud jste náročný zákazník, který dává přednost příkonu kolem 2 000 W, tak tady si přijdete na své. Vysavače v této cenové kategorii mají nižší hlučnost a spoustu integrovaných funkcí. Zpracování vysavače je precizní a můžete počítat s dlouhodobějším provozem.
  • Nad 15 000 Kč – Stavební vysavače pořízené za 9 000 Kč a výš už jsou určené pro profesionální používání. Většinou se jedná o třífázové stroje na 400V. Vysavače mohou být vybaveny dvěma motory, mají také integrovaná čerpadla. Můžeme říct, že slouží k všestrannému užití. Ty nejdražší modely se mohou vyšplhat až na 100 000 Kč.
Jméno
Na stavbu
Akumulátorový
Cyklonový
Do dílny
Image
Produkt
Dewalt DWV 901 LT
Stanley FMC795B
Cleancraft CAT 378 CYC-PRO
Bosch GAS 12-25 PL Professional
Výrobce
DeWALT
STANLEY
Cleancraft
Bosch
Objem sáčku/nádoby na prach
30 l
7.5 l
78 l
25 l
Hmotnost
9.5 kg
4.25 kg
43 kg
9 kg
Příkon
1400 W
1600 W
3500 W
1350 W
Provedení
sáčkové
sáčkové/bezsáčkové
pytlový
vodní
Cena ca. 9 000 CZK ca. 2 000 CZK ca. 32 700 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena