Srovnání střeleckých sluchátek 2023: Typy a rady

Ochrání Váš sluch.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rypo Lightweight

Jak vybrat střelecká sluchátka

  • Při výběru střeleckých sluchátek můžete volit ze tří základních možností a těmi jsou klasické ucpávky uší, běžná střelecká sluchátka nebo elektronická střelecká sluchátka.
  • Jeden z nejdůležitějších parametrů je hodnota SNR, tedy úroveň tlumení hluku.
  • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na samotnou konstrukci sluchátek nebo materiál zejména ochranných mušlí sluchátek.

Střelecká sluchátka - náš výběr

Střelecká sluchátka 3M

Střelecká a lovecká sluchátka

Střelecká sluchátka MSA

Zobrazit kompletní nabídku střeleckých sluchátek

Jak vybrat střelecká sluchátka

Typy

V případě ochrany sluchu lze rozlišit dva základní typy:

Pasivní chrániče

Do této kategorie se řadí:

Střelecká sluchátka
Rypo Lightweight
  • Špunty (ucpávky)
  • Střelecká sluchátka (mušlové chrániče sluchu)

Jedná se o nejjednodušší ochranu sluchu, kterou můžete zvolit. Základní funkcí je útlum hlasitých zvuků z okolí, respektive utlumí veškeré zvuky dle jejich hlasitosti. To prakticky znamená, že tiché zvuky budou utlumeny úplně, hlasitější pak méně.

Elektronická sluchátka

Elektronická sluchátka představují vyšší třídu v ochraně vašeho sluchu na střelnici. Jejich výhodou je, že tlumí hlasité zvuky, ale zároveň zesilují zvuky méně hlasité. To umožňuje lepší slyšení, ale zároveň efektivní ochranu vašeho sluchu. Tento typ sluchátek nebrání komunikaci i ve velmi hlučném prostředí, kterým střelnice bezesporu je.
I u elektronických sluchátek ale můžete narazit na dva základní typy s ohledem na filtraci zvuků z okolí. Jedná se o modely:

Střelecká sluchátka 3M
3M Peltor Optime III H540A-411-SV
  • S mikrofonem ve vnitřní části sluchátka – levnější varianta; okolní zvuk je převáděn elektronicky; nevýhodou je, že při extrémním hluku může docházek k jejich vypnutí, což je ve výsledku poměrně nekomfortní.
  • S principem filtrace hladiny hluku – sluchátka umožňují nastavení hlasitosti; jak hlasité, tak tiché zvuky jsou slyšet na stejné úrovni
Typ Výhody Nevýhody
Pasivní chrániče Nejjednodušší, nejlevnější varianta Tiché zvuky, tlumí úplně, např. při konverzaci je nutné sluchátka sejmout
  Dostatečně tlumí zvuky z okolí  
Elektronická sluchátka Efektivnější ochrana sluchu Vyšší pořizovací cena
  Možnost regulace hlasitosti U levnějších variant může docházet k vypnutí sluchátek při extrémním hluku
  Umožňují komunikaci i s nasazenými sluchátky  

Víte, že…?

Jako nouzová ochrana sluchu, se kterou se na střelnici můžete setkat, se používá klasický toaletní papír. Z kousku papíru se vytvoří mezi nasliněnými prsty kulička, kterou jednoduše zastrčíte do ucha. Pokud ji ale v uchu necháte dlouho, může ztvrdnout a pak vám ji musí někdo pomoci vyndat nejlépe pinzetou.

Konstrukce

Většina střeleckých sluchátek je konstruována tak, aby se dala jednoduše složit. To umožňuje lepší skladnost při přenášení. Takto složená sluchátka se vejdou opravdu kamkoli.
S konstrukčního hlediska je dále velmi důležitá možnost nastavení velikosti. Jedině tak si sluchátka přizpůsobíte tak, aby vám přesně seděla.
S ohledem na používanou zbraň se také zaměřte na tvar ochranných mušlí. Ten může být buď plný nebo ve spodní části vykrojený, zkosený. Druhý typ je vhodný v případě střelby z dlouhých zbraní, protože sluchátka nepřekáží jejich pažbě.

Střelecká a lovecká sluchátka
Burrel Active Hunter G2

Útlum zvuku

Útlum zvuku je velmi důležitý parametr zejména u klasického typu střeleckých sluchátek, protože u nich nelze hlasitost hluku nijak dále regulovat. Ale samozřejmě je důležitá i u elektronické varianty. Obecně se uvádí, že čím vyšší bude mušle sluchátek, tím větší bude také samotný útlum.
Útlum je dán hodnotami SNR. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím větší je úroveň tlumení hluku. Je třeba si ale uvědomit, že pasivní chrániče sluchu tlumí různě vysoké tóny odlišně. Akustický tlak, který působí na vaše uši, pak zjistíte tak, že od průměrné úrovně hluku hodnotu SNR odečtete.

Materiál

Materiál sluchátek se liší s ohledem na jednotlivé modely sluchátek, ale také např. na pořizovací cenu.

  • Konstrukce sluchátek je většinou vyráběna z plastu nebo může být drátěná, případně kombinovaná.
  • Materiál chráničů sluchu – těsnících polštářků ovlivňuje mimo jiné také komfort při jejich nošení. Z tohoto hlediska se jistě vyplatí zvolené modely vyzkoušet a vybrat ten, který vám bude sedět nejlépe.
Střelecká sluchátka MSA
Sluchátka MSA Sordin Supreme Basic elektronická s pěnovými polštářky zelená

Víte, že…?

Hluk je zvuk, který je obecně rušivý a obtěžující. Nadměrný hluk pak může mít škodlivý vliv na lidské zdraví. Střelba má v závislosti na použité zbrani a munici hladinu mezi 100 až 150 dB. Jako škodlivá hladina se přitom uvádí hodnota mezi 80 až 85 dB. Všechny střelnice mají provozním řádem dáno používání chráničů sluchu.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce střeleckých sluchátek patří např. Mil-Tec nebo 3M.
Nejlevnější modely pak koupíte i za méně než 500 Kč. Ve spodní cenové hranici se pohybují výhradně pasivní chrániče sluchu. Elektronická sluchátka se pohybují v rozmezí od cca 1000 Kč do 16000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký typ ochrany sluchu je na střelnici nejefektivnější?

Pokud se střelbou teprve začínáte nebo se jí věnujete jen sporadicky, jistě si vystačíte s klasickým typem střeleckých sluchátek. Nejefektivnější jsou ale bezesporu sluchátka elektronická. Jejich koupě se vám vyplatí v případě, že se střelbě na střelnici věnujete opravdu aktivně.

Které parametry jsou nejdůležitější?

V první řadě je třeba vybrat správný typ sluchátek. Dále se zaměřte na hodnoty útlumu zvuku, u elektronických modelů zvažte možnosti filtrace zvuků z okolí. Dále je důležité konstrukční zpracování případně materiál, který souvisí s komfortem nošení sluchátek.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku střeleckých sluchátek