Stroj na popcorn

Domácí výroba popcornu.

ca. 500 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat stroj na popcorn

 • Základní rozdělení strojů na popcorn spočívá v tom, jestli při přípravě budete používat olej. Dále se popcornovače dělí na horkovzdušné, plotýnkové nebo hrncové.
 • Mezi základní parametry patří např. příkon nebo kapacita, která souvisí i s velikostí spotřebičů.
 • Na přípravu popcornu budete také potřebovat kvalitní kukuřici, případně nejrůznější ochucovací směsy.

Typy

Prvotní dělení těchto přístrojů souvisí s tím, zda chcete nebo naopak nechcete při přípravě používat olej:

 • Bezolejový – Jedná se o horkovzdušnou variantu tohoto přístroje
 • Olejový – do této kategorie lze zařadit dva typy a to plotýnkový nebo hrncový popcornovač; pro přípravu se používá malé množství oleje; jedná se sice o méně zdravou variantu, ale docílíte lepší chuti
Malý
STROJ NA VÝROBU POPCORNU – POPCORN MAKER (Stroj na výrobu popcornu, popcornovač Popcorn vyrobí lahodný popcorn již za 4 minuty.)

Horkovzdušný

Pražení probíhá za pomoci horkého vzduchu. Základem je tedy topné těleso a ventilátor, který ohřátý vzduch rozhání. Kvalitnější modely pak mohou být vybaveny také promíchávačem, který zajišťuje rovnoměrné opékání. Výhodou těchto modelů je, že nepotřebujete pro přípravu žádný olej. Jedná se tedy o zdravější variantu. Na druhou stranu se může zdát, že chuť tohoto popcornu je mdlá. Samotná příprava je rychlá, uvádí se, že na přípravu zhruba 50 g kukuřice stačí 3 minuty. Tyto modely jsou většinou malé, a proto bývají označovány jako mini popkornovače.

Plotýnkový

Popcorn se připravuje na rozžhavené plotýnce, která je umístěna uvnitř spotřebiče. Pro přípravu je nutné použít několik málo kapek oleje, díky kterému získá popcorn výraznější chuť. Tato varianta patří mezi nejoblíbenější. Opět se jedná spíše o menší přístroj. Příprava je rychlá a jednoduchá.

Hrncový

Tyto modely se nejvíce přibližují klasickým profesionálním strojům na popcorn. Sestává z hrnce, do kterého nasypete kukuřici s troškou oleje, míchadla a samozřejmě víka. Následně dochází k zahřívání, při kterém kukuřice puká a vyskakuje. Hrncové popkornovače jsou větších rozměrů, takže jsou zároveň vhodné na přípravu většího množství této pochoutky. Hodí se i pro komerční využití.

S čokoládovou fontánou
stroj na popcorn + čokoládová fontána
Typ Výhody Nevýhody
Horkovzdušný Zdravější varianta přípravy popcornu Příprava jen omezeného množství popcornu
  Rychlá příprava Méně výrazná chuť
  Malé rozměry  
Plotýnkový Výraznější chuť popcornu Méně zdravá varianta přípravy
  – Rychlá a jednoduchá příprava  
Hrncový Příprava většího množství najednou Spíše pro komerční využití
  Výrazná chuť  

Víte, že…?

Kromě těchto tří základních typů strojů na popcorn existují také popkornovače do mikrovlnné trouby. Jedná se zpravidla o silikonovou mísu s víčkem, do které se vsypou kukuřičná zrna. Příprava je opět možná bez použití oleje.

Příkon

Jeden ze základních parametrů určující rychlost přípravy, ale také energetickou náročnost. Hodnoty se nejčastěji pohybují mezi 800 až 1200 W, ale jsou i modely s příkonem kolem 300 W. Pokud zvolíte kvalitní přístroj s nízkým příkonem, neměl by mít vliv na rychlost ani kvalitu přípravy popcornu.

Rozměry, hmotnost

Stroje na popcorn mají zpravidla menší rozměry, takže jsou prakticky nenáročné na prostor. Základní rozměry se pohybují následovně:

Moderní
Klarstein Volcano červený, stroj na popcorn 300 W, míchadlo, nádoba z nerezu (SHU-POPCORN-VOLCANO)
 • Výška – 30 až 40 cm
 • Šířka – 15 až 20 cm

Existují samozřejmě i atypické velikosti a tvary a samotný výběr se většinou s ohledem na rozměry nevybírá, pokud tedy nepotřebujete kvůli místu opravdu mini spotřebiče.
Hmotnost se nejčastěji pohybuje do 2,5 kg.

Kapacita

Tento údaj říká, jaké množství popcornu budete moci v jedné dávce připravit. Jednotlivé stroje se pak dělí na:

Vozík
Stroj na popcorn – vozík 1200W
 • Malé – kapacita jedné dávky je cca 50 g zrnek
 • Velké – kapacita může být až 100 g kukuřičných zrn

Kapacita úzce souvisí s velikostí přístroje, ale také cenou, která úměrně roste. Vzhledem k rychlosti pražení, která se pohybuje do maximálně 5 minut, se nemusíte bát, že byste s menším přístrojem nezasytili i větší počet strávníků.

Víte, že…?

Základní ingredience pro přípravu popcornu jsou kukuřičná zrna, případně olej. Nejvhodnější je pak slunečnicový olej ve spreji, ale můžete použít i olivový. Popcorn je dále možné dochutit např. solí, cukrem, různým kořením nebo sýrem.

Materiál

Jako materiál bývá nejčastěji uváděn:

 • Odolný plast – levnější varianta s nižší životností
 • Nerez – kvalitnější modely
 • Kombinace materiálů – velmi často i skleněné části umožňující sledování přípravy

Výrobci a ceny

Výrobců nabízející tento typ přístrojů je celá řada. Mezi nejoblíbenější patří např. značky Klarstein, Princess, Concept nebo Guzzanti.
Základní pořizovací cena strojů na popcorn je poměrně nízká. Základní modely koupíte od cca 500 Kč a může se jednat o přístroje pro přípravu s olejem i bez něj. Pro náročnější uživatele jsou určeny popcornovače v cenové relaci kolem 2000 Kč. Přístroje nad 2000 Kč slouží k přípravě většího množství popcornu a vyplatí se při pravidelném používání.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybírat typ stroje na popcorn?

Zde záleží, jestli preferujete zdravější nebo méně zdravou variantu. Pokud jste zastánci zdravého životního stylu, zcela jistě se poohlédněte po horkovzdušných modelech. Gurmáni více ocení plotýnkové nebo hrncové popcornovače, protože zaručují lepší výslednou chuť.

Jaká kukuřice je vhodná pro přípravu popcornu?

Prakticky se prodávají dva typy kukuřice pro přípravu popcornu. Butterfly kukuřice se používá pro přípravu slaného popcornu. Mushroom kukuřice se hodí na popcorn sladký. Na trhu jsou k mání také nejrůznější příchutě na jeho ochucení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.