Nejlepší struhadla 2025 a jak vybrat

Nenahraditelný pomocník do kuchyně.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2025

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Struhadlo SUMO SLICER
87 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat struhadlo

  • Struhadlo je zcela nenahraditelným pomocníkem v každé kuchyni.
  • Koupit můžete jednoduché ruční nebo moderní elektrické struhadlo.
  • Klasické ruční struhadlo bývá vyrobeno z nerezového plechu, přičemž tyto modely se pyšní i dlouhou životností.
  • Pozornost při výběru by měla být věnována také madlu, za které by mělo být možné
  • Součástí elektrických struhadel jsou i různé kotouče, které lze jednoduše vyměnit.
  • Elektrické struhadlo by mělo mít výkon alespoň 800W. Tyto struhadla se nebudou zasekávat ani při zpracovávání tvrdé zeleniny.

Struhadlo - náš výběr

Struhadlo SUMO SLICER
přečíst recenzi
Zobrazit více
Struhadlo SUMO SLICER je kompaktní ruční krouhač 3 v 1 s otočnou rukojetí. Nabízí strouhání najemno, nahrubo a krájení na plátky. Základna má přísavkový systém pro pevné uchycení a přítlačný píst pro bezpečné strouhání. Materiály: plast, nerezová ocel. Rozměry: výška 26 cm, šířka 24 cm, průměr základny 13 cm a struhadel 7 cm.
Zobrazit méně
Struhadlo HANDY, velké
Zobrazit více
Struhadlo HANDY, velké je nástroj pro strouhání a plátkování potravin. Je vyrobeno z nerezavějící oceli. Doporučuje se mytí a sušení po použití a je možné je umístit do myčky nádobí. Dodává se s tříletou zárukou.
Zobrazit méně

Elektrická struhadla

First Austria FA 5112- 2
přečíst recenzi
Výrobce: First Austria
Počet rychlostí: 1
Typ: bubínková
Příkon: 200 W
Barva: béžové
Zobrazit více
Strouhač First Austria FA 5112-2 je multifunkční elektrický pomocník pro strouhání různých druhů potravin. Nabízí čtyři výměnné kotouče (plátky, hranolky, jemné, hrubé). Má výkon 200W a je vyroben z plastu s rukojetí. Vkládací otvor má rozměry 50x60 mm a hlavní součásti lze mýt v myčce nádobí.
Zobrazit méně
Tefal MB813538
přečíst recenzi
Výrobce: Tefal
Barva: bílé/červené
Počet nástavců: 5
Příkon: 260 W
Počet rychlostí: 2
Typ: bubínková
Zobrazit více
Tefal MB813538 je kuchyňský přístroj s výkonem 260 W, který disponuje pěti výměnnými nástavci o průměru 80 mm. Umožňuje zpracování až 2 kg surovin za minutu při použití Turbo rychlosti a má otvor o velikosti 6,5 cm x 5,7 cm. Produkt je kompaktní s rozměry 19 cm × 30 cm × 28 cm.
Zobrazit méně
Concept ES 1010
přečíst recenzi
Výrobce: CONCEPT
Barva: černé
Počet nástavců: 5
Počet rychlostí: 1
Typ: kotoučová
Příkon: 200 W
Zobrazit více
Toto elektrické strouhátko na brambory je navrženo pro přípravu pokrmů z brambor a jiné zeleniny. Výrobek disponuje výkonem motoru, regulací rychlosti a nerezovým břitem. Je vyrobeno z kvalitního materiálu a má kompaktní rozměry, což umožňuje snadné skladování a čištění.
Zobrazit méně
Esperanza EKM 026
přečíst recenzi
Výrobce: Esperanza
Počet nástavců: 5
Příkon: 150 W
Typ: bubínková
Zobrazit více
Struhadlo na strouhanku je nástroj určený pro přípravu jemně strouhaných ingrediencí. Jeho hlavními technickými vlastnostmi jsou ostří z nerezavějící oceli, pohodlná rukojeť pro pevný úchop a snadná údržba. Struhadlo je vhodné pro strouhání chleba, tvrdých sýrů či čokolády.
Zobrazit méně

Ruční struhadla

TEFAL Ingenio černé – ruční, ocelové, kuchyňské struhadlo na sýr a čokoládu s nádobkou
Výrobce: Tefal
Zobrazit více
TEFAL Ingenio je ruční kuchyňské struhadlo s nerezovou struhací plochou, určené pro sýr a čokoládu. Obsahuje dvě strany pro jemné a hrubé strouhání. Konstrukce zahrnuje plastovou rukojeť a integrovanou nádobku. Výrobek je vhodný pro myčku nádobí a neobsahuje BPA.
Zobrazit méně

Struhadla na brambory

Struhadlo třecí na jablko nebo brambory STEEL Westmark
Výrobce: Westmark
Zobrazit více
STEEL Westmark je struhadlo určené pro struhání jablek nebo brambor. Je charakterizováno svou třecí funkcí. Podrobnosti o technických specifikacích nebo konkrétních rozměrech však nebyly v dostupných informacích specifikovány.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo

Jak vybrat struhadlo

Typy struhadel

Mezi nejstarší a stále nejběžnější patří klasická kovová struhadla, které v ruce někdy držel snad každý. A pak je tu ještě moderní provedení tohoto pomocníka v elektrické verzi.

Ruční

Manuální struhadla jsou nejčastěji vyráběna z nerezu, méně kvalitní jsou pak plastová.

  • Jsou k dostání v mnoha různých provedeních, od opravdu malých, po klasický čtyřhranný typ.
  • Některá struhadla disponují pouze jedním typem břitů, jiná mají jemnější i hrubší břity, nebo umožňují krájení na tenké plátky. Manuální nerezová struhadla jsou určena pro menší množství potravin, práce s nimi je náročnější jak časově, tak fyzicky. Jejich výhodou je zejména skladnost, rychlá údržba.
Typ ručního struhadlaVyužití  
PlochéJen běžné strouhání  
HranatéVíce odlišných strouhacích ploch 

Elektrické

Elektrická struhadla jsou určená hlavně na větší množství zeleniny a ovoce. Své využití pak mají i při pečení, s jejich pomocí můžete namlet ořechy, mandle, čokoládu nebo jiné suroviny. Elektrická struhadla jsou ve většině případů dodávána s různými typy břitů a umožnují strouhat na různé hrubosti, dále krájí na plátky, melou a drtí.

Strouhání mrkve na elektrickém struhadle

Elektrické struhadlo zvládne zpracovat velké množství surovin, iStock / andreygonchar

Materiály

Struhadlo
Struhadlo SUMO SLICER

Kuchyňské ruční struhadlo je zcela nejčastěji vyrobeno z poměrně tenkého kusu nerezového plechu. Řeč je samozřejmě o oné strouhací části. Narazit však můžete taktéž na plastovou variantu, nicméně ta není tak vhodná, protože jednak dochází k docela rychlému otupení ostrých plastových částí sloužících ke strouhání a jednak je výsledný efekt strouhání rozporuplný. Zdaleka nedosahuje kvality struhadel s nerezovými materiály. Stejné materiály se používají i na výrobu elektrických struhadel.

Žena strouhá mrkev na struhadle

Kvalitní struhadla jsou vyrobena z nerezi, iStock / Liudmila Chernetska

Víte, že…?

I v případě vhodnějších nerezových struhadel je dobře si vybírat modely, jejichž nerezový plech je spíše o něco tlustší, protože je třeba mít na paměti, že strouhací plochu nejde dodatečně nijak ostřit a ani měnit.

Rukojeť ručního struhadla

Každé struhadlo by mělo být vybaveno také rukojetí, za kterou jej lze držet, případně při položení přidržovat tak, abyste mohli efektivně strouhat.

  • Dříve byly rukojeti vyrobeny rovněž z nerezového plechu a přímo tak zpravidla navazovaly na strouhací část. Šlo o velmi praktické řešení, co se týká životnosti struhadla. Na druhou stranu ergonomie a pohodlí držení nebylo z nejlepších.
  • V dnešní době se proto častěji setkáte s plastovými rukojeťmi. Ty mohou být různě velké i zakřivené tak, aby se co nejlépe držely. Často bývá ve stejném plastovém duchu vyvedena také spodní část struhadla, aby jednak ladila a jednak neodírala materiál, na kterém je struhadlo položeno či opřeno.

Příslušenství k elektrickému struhadlu

Elektrická struhadla
First Austria FA 5112- 2

Součástí elektrických struhadel je omezené množství příslušenství. Nejvíce toho nabízí multifunkční struhadla.

  • Chybět by neměly náhradní břity a každé struhadlo by mělo být dodáváno s pěchovadlem, kterým můžete strouhanou surovinu bezpečně přitlačit na strouhači mechanismus.
  • Součástí některým modelů je i nádoba, do které nastrouhaná surovina padá.
Multifunkční struhadlo s miskou

Součástí struhadla může být i miska, iStock / VlarVix

Kotouče

Díky kvalitním kotoučům si struhadlo poradí s jakoukoliv zeleninou nebo jinou surovinou bez toho, aby se nějakým způsobem zadrhávalo nebo dokonce zastavovalo. Kotouče, ať už jsou v jakékoliv podobě, by měly být vyrobeny z kvalitní nerezové oceli.

Víte, že…?

Struhadlo by mělo mít nejen ostré plochy, ale mělo by se také pohodlně držet, doporučuje se jej tak vždy vyzkoušet.

Ceny

  • Základní jednostranná struhadla s kovovou rukojetí pořídíte za pár korun, typicky pod hranicí 50 Kč.
  • Jedná se o menší typy, větší snadno zakoupíte do 100 Kč. Zhruba od 150 Kč pak pořídíte struhadla s více hranami a tedy širším využitím.
  • Cena pak narůstá například za lepší rukojeti nebo v případě šestihranných struhadel, kdy se může pohybovat i kolem 300 Kč.
  • Elektrická struhadla lze koupit v rozmezí cca 700 – 2 000Kč. Elektrická struhadla koupíte samostatně, velmi často vak bývají součástí kuchyňského robota.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo?

Struhadlo vybírejte dle vašich nároků v kuchyni. Strouháte-li jen občas, postačí jednoduché ruční struhadlo. Při strouhání většího množství různých potravin je vhodnější zakoupit elektrické struhadlo.

Jaký materiál upřednostnit?

V případě strouhací části volte spíše nerez, která je odolnější než plast. Naopak plast je pohodlnějším materiálem pro rukojeť.
Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo