Struhadlo

Nenahraditelný pomocník do kuchyně.

ca. 500 CZK
ca. 100 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat struhadlo

 • Struhadlo je zcela nenahraditelným pomocníkem v každé kuchyni.
 • Koupit můžete jednoduché ruční nebo moderní elektrické struhadlo.
 • Klasické ruční struhadlo bývá vyrobeno z nerezového plechu, přičemž tyto modely se pyšní i dlouhou životností.
 • Pozornost při výběru by měla být věnována také madlu, za které by mělo být možné
 • Součástí elektrických struhadel jsou i různé kotouče, které lze jednoduše vyměnit.
 • Elektrické struhadlo by mělo mít výkon alespoň 800W. Tyto struhadla se nebudou zasekávat ani při zpracovávání tvrdé zeleniny.

Typy struhadel

Mezi nejstarší a stále nejběžnější patří klasická kovová struhadla, které v ruce někdy držel snad každý. A pak je tu ještě moderní provedení tohoto pomocníka v elektrické verzi.

Ruční

Manuální struhadla jsou nejčastěji vyráběna z nerezu, méně kvalitní jsou pak plastová.

Elektrické struhadlo 5v1
SILVERCREST Elektrické struhadlo SGR 150 D1
 • Jsou k dostání v mnoha různých provedeních, od opravdu malých, po klasický čtyřhranný typ.
 • Některá struhadla disponují pouze jedním typem břitů, jiná mají jemnější i hrubší břity, nebo umožňují krájení na tenké plátky. Manuální nerezová struhadla jsou určena pro menší množství potravin, práce s nimi je náročnější jak časově, tak fyzicky. Jejich výhodou je zejména skladnost, rychlá údržba.
Typ ručního struhadla Využití    
Ploché Jen běžné strouhání    
Hranaté Více odlišných strouhacích ploch  

Elektrické

Elektrická struhadla jsou určená hlavně na větší množství zeleniny a ovoce. Své využití pak mají i při pečení, s jejich pomocí můžete namlet ořechy, mandle, čokoládu nebo jiné suroviny. Elektrická struhadla jsou ve většině případů dodávána s různými typy břitů a umožnují strouhat na různé hrubosti, dále krájí na plátky, melou a drtí.

Materiály

Kuchyňské ruční struhadlo je zcela nejčastěji vyrobeno z poměrně tenkého kusu nerezového plechu. Řeč je samozřejmě o oné strouhací části. Narazit však můžete taktéž na plastovou variantu, nicméně ta není tak vhodná, protože jednak dochází k docela rychlému otupení ostrých plastových částí sloužících ke strouhání a jednak je výsledný efekt strouhání rozporuplný. Zdaleka nedosahuje kvality struhadel s nerezovými materiály. Stejné materiály se používají i na výrobu elektrických struhadel.

Multifunkční struhadlo
ERNESTO Ruční struhadlo / Šlehací metla / Kuchyňské kleště / Kráječ na pizzu (ruční struhadlo) (ruční struhadlo)

Víte, že…?

I v případě vhodnějších nerezových struhadel je dobře si vybírat modely, jejichž nerezový plech je spíše o něco tlustší, protože je třeba mít na paměti, že strouhací plochu nejde dodatečně nijak ostřit a ani měnit.

Rukojeť ručního struhadla

Každé struhadlo by mělo být vybaveno také rukojetí, za kterou jej lze držet, případně při položení přidržovat tak, abyste mohli efektivně strouhat.

 • Dříve byly rukojeti vyrobeny rovněž z nerezového plechu a přímo tak zpravidla navazovaly na strouhací část. Šlo o velmi praktické řešení, co se týká životnosti struhadla. Na druhou stranu ergonomie a pohodlí držení nebylo z nejlepších.
 • V dnešní době se proto častěji setkáte s plastovými rukojeťmi. Ty mohou být různě velké i zakřivené tak, aby se co nejlépe držely. Často bývá ve stejném plastovém duchu vyvedena také spodní část struhadla, aby jednak ladila a jednak neodírala materiál, na kterém je struhadlo položeno či opřeno.
Nerezové
Concept ES1010 Fresh Salad BLACK

Příslušenství k elektrickému struhadlu

Součástí elektrických struhadel je omezené množství příslušenství. Nejvíce toho nabízí multifunkční struhadla.

 • Chybět by neměly náhradní břity a každé struhadlo by mělo být dodáváno s pěchovadlem, kterým můžete strouhanou surovinu bezpečně přitlačit na strouhači mechanismus.
 • Součástí některým modelů je i nádoba, do které nastrouhaná surovina padá.
Ruční
Krouhač zeleniny Mediashop Livington Sumo Slicer

Kotouče

Díky kvalitním kotoučům si struhadlo poradí s jakoukoliv zeleninou nebo jinou surovinou bez toho, aby se nějakým způsobem zadrhávalo nebo dokonce zastavovalo. Kotouče, ať už jsou v jakékoliv podobě, by měly být vyrobeny z kvalitní nerezové oceli.

Víte, že…?

Struhadlo by mělo mít nejen ostré plochy, ale mělo by se také pohodlně držet, doporučuje se jej tak vždy vyzkoušet.

Ceny

 • Základní jednostranná struhadla s kovovou rukojetí pořídíte za pár korun, typicky pod hranicí 50 Kč.
 • Jedná se o menší typy, větší snadno zakoupíte do 100 Kč. Zhruba od 150 Kč pak pořídíte struhadla s více hranami a tedy širším využitím.
 • Cena pak narůstá například za lepší rukojeti nebo v případě šestihranných struhadel, kdy se může pohybovat i kolem 300 Kč.
 • Elektrická struhadla lze koupit v rozmezí cca 700 – 2 000Kč. Elektrická struhadla koupíte samostatně, velmi často vak bývají součástí kuchyňského robota.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo?

Struhadlo vybírejte dle vašich nároků v kuchyni. Strouháte-li jen občas, postačí jednoduché ruční struhadlo. Při strouhání většího množství různých potravin je vhodnější zakoupit elektrické struhadlo.

Jaký materiál upřednostnit?

V případě strouhací části volte spíše nerez, která je odolnější než plast. Naopak plast je pohodlnějším materiálem pro rukojeť.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrické struhadlo 5v1
Multifunkční struhadlo
Nerezové
Ruční
Image
Produkt
SILVERCREST Elektrické struhadlo SGR 150 D1
ERNESTO Ruční struhadlo / Šlehací metla / Kuchyňské kleště / Kráječ na pizzu (ruční struhadlo) (ruční struhadlo)
Concept ES1010 Fresh Salad BLACK
Krouhač zeleniny Mediashop Livington Sumo Slicer
Cena ca. 500 CZK ca. 100 CZK ca. 1 100 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.