Nejlepší struhadla na česnek 2024 a jak vybrat

Usnadní krájení česneku.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Struhadlo posuvné na česnek Specialty Microplane

Jak vybrat struhadlo na česnek

  • Struhadlo na česnek usnadňuje krájení česneku na tenké plátky, což je nožem často velmi obtížné.
  • Vybírat lze z plastových, nerezových či keramických materiálů
  • Česnek lze strouhat klasickým struhadlem nebo speciálním plátkovacím struhadlem.

Struhadlo na česnek - náš výběr

Struhadlo posuvné na česnek Specialty Microplane
Zobrazit více
Struhadlo posuvné na česnek Specialty Microplane nabízí jemné struhání s minimálním kontaktem rukou se surovinou. Má ergonomický tvar, rozměry 10,5 x 9,6 cm a tloušťku 4,5 cm. Výrobek obsahuje transparentní zásobník pro struhání a černý posuvný zásobník pro 2-3 stroužky česneku. Funkční část je vyrobena z nerezové oceli v USA.
Zobrazit méně

Nerezová struhadla na česnek

Excellent Houseware Mini struhadlo na zázvor, česnek a oříšky
Zobrazit více
Mini struhadlo Excellent Houseware je navrženo pro strouhání česneku, zázvoru, muškátových oříšků či citronové kůry. Rozměry tohoto nástroje jsou přibližně 11,5 x 5 cm a disponuje třemi druhy čepelí. Uživatelský komfort zajišťuje pravidelná rukojeť.
Zobrazit méně

Keramická struhadlo na česnek

Struhadla na česnek Tescoma

Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo na česnek

Jak vybrat struhadlo na česnek

V čem je výjimečné

Běžně česnek při přípravě pokrmů patrně lisujete, avšak někdy se hodí jej pouze nastrouhat na určitou jemnost, případně nakrájet na tenké plátky. Obojí je však s běžnými nástroji vcelku komplikované. Do hry proto vstupuje struhadlo na česnek, které dokáže z česneku často vytvořit přesně to, co požadujete. Jako vždy však platí, že záleží, jak druh struhadla na česnek si vyberete.

Zpracovávání česneku

Díky správnému zpracování si česnek zachová svoje specifické vlastnosti, iStock /lassi meony

Druhy struhadel

Struhadlo na česnek může mít poměrně odlišné tvary a jak lze očekávat, liší se i výsledná práce.

Keramické struhadlo

Pokud hledáte snadné strouhání česneku, můžete volit moderní řešení keramického a plochého struhadla, na kterém vždy snadno nastrouháte již připravené stroužky česneku. Tento druh struhadla na česnek je velmi jednoduchý, pohodlně se drží i skladuje. Keramický povrch zajišťuje velmi příkladnou ostrost po dlouhá léta.

Nerezové struhadlo

Struhadlo na česnek
Struhadlo posuvné na česnek Specialty Microplane

Zpravidla levnější volba struhadla na česnek. Strouhací plocha je nerezová a opět je celé struhadlo na česnek spíše menší a ploché, díky čemuž se například dobře skladuje.

Plátkovací struhadlo

Poslední druhem struhadla na česnek je tzv. Plátkovací struhadlo, které vypadá zcela odlišně. Bývá většinou plastové, a to vyjma krájecí části a vypadá jako struhadlo na zeleninu. Stroužky česneku se vloží do posuvného šuplíčku, kterým se následně přejíždí ze strany na stranu a dochází vlastně ke strouhání česneku na tenké plátky, přičemž tloušťku jednotlivých plátků si lze nastavit. Netřeba dodávat, že tento princip je mnohem spolehlivější, než kdybyste česnek chtěli na plátky krájet klasickým nožem.

Druhy struhadel na česnekVyužití  
Keramické struhadloRychlé strouhání, elegantní vzhled  
Nerezové struhadloRychlé strouhání, cenová dostupnost  
Plátkové struhadloSpeciální typ pro tvorbu různě tenkých plátů česneku

Z čeho se vyrábí

Struhadlo na česnek je zcela nejčastěji vyrobeno z poměrně tenkého kusu nerezového plechu. Řeč je samozřejmě o oné strouhací části. Narazit však můžete nově na keramická struhadla, která vypadají esteticky mnohem lépe a mohou být využity i jako dekorace vaší kuchyně. V případě keramické varianty lze počítat i s lepší ostrostí, která i déle vydrží.

  • I v případě nerezových struhadel je dobře si vybírat modely, jejichž nerezový plech je spíše o něco tlustší, protože je třeba mít na paměti, že strouhací plochu nejde dodatečně nijak ostřit a ani měnit.
  • Při intenzivním používání je tak nezbytné struhadlo čas od času zcela vyměnit a pořídit si nové.
  • Plátkovací struhadla mají samotné tělo plastové, ale nemusíte se ničeho obávat. V dnešní době jsou nasazovány moderní a vysoce odolné plasty.
Strouhání česneku

Česnek nastrouháte i na běžných struhadlech, iStock /Abhisekha Sumarjaya

Čištění struhadla

Nerezová struhadla na česnek
Struhadlo na česnek 14x4,5x6 cm mix barev nerez/plast

Každé nádobí, struhadla na česnek nevyjímaje, je po vaření či úpravě potravin potřeba omýt. Někdy stačí prosté opláchnutí pod tekoucí vodou, jindy je vyžadováno důkladnější mytí. V dnešní době je součástí mnoha domácností praktická myčka na nádobí, a proto je vhodné dle toho vybírat i struhadla na česnek. Pakliže ve své kuchyni máte a používáte myčku na nádobí, vybírejte taková struhadla na česnek, která jsou uzpůsobená mytí v myčce na nádobí. Zatímco nerezové části budou připraveny takřka vždy, pozor si je nutné dát na plastové části, neboť obyčejnějším typům může vadit vysoká teplota, která v myčce na nádobí může při mycím cyklu být. Mnozí výrobci však například plátková struhadla na česnek osazují vysoce odolným a pro myčku vhodným plastem.

Víte, že…?

Rozhodně dejte šanci speciálnímu plátkovému struhadlu na česnek, které snadno vytvoří jeden plátek stejný jako druhý, a to aniž by to pro vás představovalo velkou námahu.

Ceny

Malá struhadla na česnek z nerezové oceli pořídíte již za méně než 100 Kč, pokud preferujete spíše keramický model, pohybuje se cena kolem 150 Kč. Speciální plátková struhadla na česnek vypadají mnohem propracovaněji, avšak nadále jsou cenově velmi dostupná a základní typy plátkových struhadel na česnek vyjdou na méně než 200 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na česnek?

Struhadlo na česnek volte dle toho, zda preferujete klasické strouhání, nebo spíše tenké plátky česneku. Dle toho zvolte buď klasicky vypadající struhadlo z nerezu či keramiky, nebo sáhněte po plátkovém struhadlu na česnek.

Jaký materiál u struhadel na česnek je nejlepší?

Pakliže toužíte po co nejkvalitnějším struhadlu na česnek, volte keramický materiál, který se vám odmění nejen dlouhou životností a ostrostí, ale také hezkým vzhledem. U plastových plátkových struhadel na česnek je nasazován moderní a robustní plast, o jehož kvalitu se dnes nemusíte obávat.
Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo na česnek