Struhadlo na citrusy

Malé ruční struhadlo.

ca. 500 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat struhadlo na citrusy

  • Jedná se o zpravidla menší ruční struhadla pro snadné strouhání kůry z citrusových plodů.
  • Struhadla na citrusy bývají většinou vyrobeny z nerezové oceli.
  • Poznávacím znamením bývá jasně viditelný a někdy i delší držák.

Kdy se hodí

Nejen při vaření a pečení přijde vhod struhadlo na citrusy, neboť s jeho pomocí máte možnost rychle a snadno nastrouhat kůru z citrusů, typicky pak jde zejména o citróny či limety. Vzhledově se jedná zdánlivě o zcela obyčejná struhadla, avšak zpravidla mívají menší rozměry, hustší strouhací část pro drobné strouhání a také držák, který bývá i hodně dlouhý, aby bylo možní kůru strouhat přímo nad požadovaným pokrmem.

Typy

Struhadla na citrusy lze rozdělit do několika základních typů dle vzhledu. Jejich funkce je však obdobná, vždy slouží k nastrouhání kůry z citrusových plodů.

Kompaktní jemné
Struhadlo na citrusy se stěrkou a rukojetí Handi-Zest™ Joseph Joseph

Nerezové struhadlo

Jedná se o základní typ, kdy je celé struhadlo na citrusy nerezové, a to nejen strouhací plocha, ale také držadlo. Držadlo bývá i delší tak, aby bylo možné kůru z citrusových plodů strouhat přímo nad požadovaný pokrm. Samotné struhadlo na citrusy z nerezu je ploché a spíše tenké, díky čemuž jej můžete snadno uskladnit.

S plastovým držadlem

Pokud hledáte struhadlo na citrusy s pohodlnějším držákem, volte struhadla na citrusy s držákem z plastu. Lépe padne do ruky a je vhodnější například pro případy, že jej déle držíte nebo používáte více často. Jinak je zde opět strouhací část z nerezové oceli a rozměry nijak zásadně rozdílné nejsou. Masivnější je pouze držák, a to kvůli již zmíněným plastům.

Zkosené struhadlo

Posledním základním typem je struhadlo na citusy bez držáku. Naopak je však zkosené a strouhací plochu z nerezu je po celé jedné straně. Tento typ struhadla na citrusy je vhodný, když potřebujete mít kůr zvlášť, případně ji někam přidávat až později. Nastrouhaná citrusová kůra padá směrem na pracovní desku a vy můžete neustále pokračovat ve strouhání. Výhodou je, že zkosené struhadlo na citrusy je posazené například na kuchyňské lince a vy jej nemusíte nijak držet. Malé rozměry zajišťují, že jej snadno uklidíte do jakékoliv poličky pro pozdější opětovné využití.

Nerezové provedení
ABERT Struhadlo na citrusy
Struhadlo na citrusy Vlastnosti
Nerezový typ Klasický vzhled, tenká konstrukce, dobře se uskladní
S plastovými prvky Pohodlnější držení
Zkosené struhadlo Není nutné jej držet, lze používat na kuchyňské lince

Materiály

Struhadla na citrusy jsou dnes vyrobena z poměrně odolných materiálů.

  • Základní typy bývají celé kovové, kdy je nasazena nereznoucí ocel. U té si můžete být jisti, že je odolná a takřka věčná.
  • Další modely mohou mít například rukojeť plastu. Zkosená struhadla na citrusy mají nerezovou strouhací plochu a plastovou podstavu.

Hlavní výhody

Výhodou struhadel na citrusy je, že bývají poměrně malá a tím pádem dobře skladná. Potěší také možnost, že drtivá většina modelů na současném trhu je již plně připravena na mytí v myčce na nádobí, díky čemuž vám odpadají starosti s umýváním pod tekoucí vodou. Klíčové je však samozřejmě i celkové zpracování. Kovové modely nesmí působit chatrně, že se například při strouhání budou ohýbat. Dejte tedy nejen na zkušenosti dřívějších uživatelů, ale vyplatí se i struhadlo vzít do ruky například na prodejně, pokud budete mít takovou možnost.

Škrabka
Kela Škrabka na citrusy RONDO, 16 cm

Víte, že…?

Struhadlo na citrusy přijde vhod zejména náročnějším uživatelům, kteří využijí více specifických struhadel. Vždy mají ideální brusnou plochu i struhadlo na danou činnost. Netřeba proto vždy nutně kupovat speciální struhadlo na citrusy.

Ceny

Struhadla na citrusy nejsou tak vyloženě obvyklým zbožím a proto je nemusíte ihned sehnat ve všech domácích potřebách.

  • Základní modely struhadel na citróny začínají na částkách kolem 150 Kč.
  • Pokud víte, že se vám bude hodit delší držadlo pro snadnější aplikaci nastrouhané citrusové kůry, počítejte s cenou kolem 300 Kč.
  • Opomenout nemůžeme ani zkosená struhadla, která jsou k sehnání většinou od hranice 200 Kč. Jde však o ceny nejnižší a například značkové typy struhadel na citrusy mohou být dražší i o několik stovek korun.
Dvě velikosti
Zwilling Pro škrabka na citrusy 37160-018

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na citrusy?

Struhadlo na citrusy volte dle toho, jak jej plánujete používat. Při občasném využívání postačí zkosené struhadlo, které se snadno obsluhuje. Pakliže často vaříte a pečete a potřebujete citrusovou kůru dávkovat přímo nad pokrm, hodí se typ s delší držadlem.

K čemu se hodí delší držadlo?

Některá struhadla na citrusy jsou vybaveny dlouhý držadlem, díky kterému můžete citrusovou kůru snadno i nad právě připravovaný pokrm, ať už vaříte nebo pečete. Dlouhé držadlo umožní dávkovat z dostatečné dálky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kompaktní jemné
Nerezové provedení
Škrabka
Dvě velikosti
Image
Produkt
Struhadlo na citrusy se stěrkou a rukojetí Handi-Zest™ Joseph Joseph
ABERT Struhadlo na citrusy
Kela Škrabka na citrusy RONDO, 16 cm
Zwilling Pro škrabka na citrusy 37160-018
Výrobce
Joseph Joseph
Kela
Zwilling J.A. Henckels
Materiál
nerezové
nerezové
nerezové
Cena ca. 500 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.