Teploměr

Základní pomocník do domácí lékárničky.

ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
 
ca. 400 CZK
ca. 100 CZK
 

Jak vybrat teploměr

Necítíte se ve své kůži? Máte teplé čelo? Vaše tělo vám signalizuje, že není v dobré kondici. Pro rychlou kontrolu chcete použít teploměr, ale ten předchozí se vám zrovna rozbil. V lékárně na vás pracovnice chrlí názvy jako digitální, infračervený či snad proužkový a vám se z oněch názvů jen točí hlava a vy nevíte, který použít, protože jste doposud byli zvyklí na klasický rtuťový. Nezoufejte, v našem článku vás provedeme základními typy, které jsou na trhu k dostání.

Typy teploměrů

Kvalitní teploměr by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Evropská unie zakázala v roce 2009 prodávat klasické rtuťové teploměry. Jednak proto, že je rtuť vysoce jedovatá, ale také zatěžuje životní prostředí. Na trhu se ihned objevila celá řada nových typů. Ale na které se můžeme spolehnout? Existuje na trhu vhodná náhrada nebo je rtuť stále klenotem mezi teploměry?

Skleněný teploměr

Pokud jste zastánci skleněného teploměru, máme pro vás dobrou a špatnou zprávu. Tou dobrou je, že se stále skleněné teploměry prodávají, ale bohužel už neobsahují námi známou rtuť, ale jiný netoxický materiál. Nejčastěji jde o galium, indium či směs india a zinku. Tento teploměr již vyhovuje nařízení Evropské unie a zároveň je šetrný k životnímu prostředí.

Dudlíkový
Philips SCH 550/20
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Digitální teploměr

Dnes již běžný digitální teploměr byl prvním nástupcem klasického teploměru. Během devíti let i tento typ prošel několika inovacemi a na trhu tak můžeme narazit na digitální teploměr zrychlený i speciální. Digitální teploměr je odolný proti pádu, má velký displej, ukončení měření oznámí zvukovým signálem a pamatuje si poslední naměřenou hodnotu. Použití je stejné jako u skleněného, měří se v podpaží, ústech a konečníku.

 • Zrychlený teploměr – neboli „rychloběžka“, je schopen naměřit tělesnou teplotu během 6-40 sekund.
 • Teploměr pro miminka – teploměr je ve tvaru dudlíku, což je pro miminka nejpřirozenější. Velmi jednoduchým způsobem změří teplotu, ale není vhodný pro dlouhodobé ponechání v ústech miminka.
 • Bazální digitální teploměr – vhodný pro ženy, které sledují své plodné dny. Teploměr se vyznačuje ohebnou špičkou. Naměřené teploty zobrazuje na dvě desetinná čísla a lze jej použít i k běžnému měření.

Proužkový teploměr

Přikládá se na čelo, pod jazyk či do podpaží. U jednoho člověka je možné měřit teplotu stejným páskem po dobu 48 hodin. Stupnice je v rozsahu 36-40 °C a měření trvá kolem 20 sekund. Získaná hodnota slouží pouze pro orientaci, jelikož výsledek nemusí být přesný. Stejně jako ostatní teploměry je netoxický a zároveň ekologický, i když na toto téma by se dalo diskutovat, protože samozřejmě záleží na počtu použití proužkových teploměrů.

Rychloběžka
Hartmann Thermoval Rapid
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Proužkový teploměr je ideálním pomocníkem na cesty. Na první pohled připomíná malé pravítko a je nejlépe skladný.

Infračervený teploměr

Tento nejmodernější typ teploměru dokáže zachytit infračervené paprsky, které naše tělo vyzařuje na čele, spáncích, ale také i z ušních bubínků. Naměřená teplota pomocí těchto přístrojů je jednou z nejpřesnějších, pokud je dodržen správný postup. Na trhu můžete zakoupit infračervený teploměr určený pro měřená teploty na čele, uších nebo také kombinaci obojího.

Ačkoli se měření zdá být na první pohled jednoduché, získat přesnou hodnotu je celkem komplikované.

Infračervený
Cemio Metric 308 Smart
 • Před měřením se musíte ujistit, zda je senzor snímání čistý. Pokud není, musíte ho očistit a počkat alespoň 15 minut, dokud nebude schopen přesného měření.
 • Měření v uchu – Ujistěte se, zda není ve zvukovodu přebytečný ušní maz.
 • Měření na čele – Kůže nesmí obsahovat žádné stopy krému či make up. Pokožka nesmí být vlhká, poraněná a ani zanícená.

Infračervený teploměr naopak nejvíce oceníte tam, kde není nutná spolupráce. Pokud například potřebujete změřit teplotu u spícího miminka či nepohyblivého člověka je tento typ teploměru ideální volbou. Při měření teploty z čela se vám výsledná hodnota zobrazí během 3 sekund a při měření z ucha již za 1 sekundu. Díky speciální technologii výrobci garantují naměřenou hodnotu s přesností 0,1 stupně Celsia.

Víte, že…?

Infračervený teploměr můžete použít i pro určení teploty podávaného nápoje, koupele či jídla, což ocení převážně maminky při ohřevu mléka pro své ratolesti. Musíte ale počítat s tím, že naměřená hodnota je pouze orientační, jelikož ji ovlivňuje spousta nežádoucích faktorů.

Bazální
BEURER OT 20
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Ve světě moderních digitálních technologií můžete zakoupit infračervený teploměr, který je schopen komunikovat s chytrým mobilním telefonem s operačním systémem Android i iOS, naměřené hodnoty si zapamatovat a zobrazit vám graf získaných teplot. Díky této funkci vás u lékaře nezaskočí otázka, jak se vaše teplota v průběhu nemoci měnila, protože vy budete vždy připraveni.

Typy teploměrů Výhody Nevýhody
Skleněný teploměr Nejsou potřeba žádné náhradní baterie Nejlevnější varianta teploměrů Může se lehce rozbít Doba měření je až 10 minut
Digitální teploměr Odolný proti rozbití Konec měření oznámí zvukovým signálem Velký displej Paměť posledního měření Rychlé měření (6-40 sekund) Nutné měnit baterie U levnějších verzí nelze vyměnit baterie, a proto je nutné koupit nový teploměr
Infračervený teploměr Hygienické použití (bezdotykové) Rychlost měření (1-3 sekundy) Vysoká životnost baterií Možnost propojení s chytrým telefonem Vyšší pořizovací cena Senzor při měření musí být dokonale čistý, aby byl schopen naměřit správnou hodnotu

Kontaktní či bezkontaktní?

Pokud se kdekoliv na internetu podíváte na TOP 10 nejprodávanějších teploměrů, ve většině případů bude žebříček obsahovat minimálně 5 infračervených teploměrů. Hlavním důvodem je možnost bezkontaktního měření. U těchto typů teploměrů není třeba pravidelné údržby po každém použití, pokud nedojde ke znečištění. Jak jsme již zmínili, je ideální pro měření člověka, kterého nechcete například rušit ze spánku, a hodnotu naměříte jednoduše během několika málo vteřin ze vzdálenosti 3-5 cm od čela.

Klasické kontaktní teploměry vyžadují přímý kontakt s tělem. Nejčastěji podpaží, ústa nebo konečník. Měření v některých částech těla může trvat až 10 minut, abyste dostali konečnou hodnotu. Po jejich použití je nutné měřící část dokonale očistit a vydezinfikovat, aby bylo možné jej příště znovu použít.

Skleněný
Geratherm s galiem Classic
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Nejznámější značky

Ať už v lékárnách nebo v obchodech s elektronikou se nejčastěji setkáte s digitálním a infračerveným teploměrem. Jenže kterou značku vybrat, když jich na trhu od roku 2009 existuje nepřeberné množství a vy si chcete dopřát tu nejlepší kvalitu, která zaručí nejpřesnější hodnotu měření? Níže si vám dovolujeme představit nejznámější značky teploměrů:

 • Skleněný teploměr – bezrtuťové, obsahující galium nejčastěji nejdete od značky Exatherm, CELIMED a Geratherm
 • Digitální teploměr – ať už normální, dětský či bazální, v této kategorii se nejčastěji setkáte se značkami Cemio, Mikrolife či Hartmann
 • Infračervený teploměr – mezi nejprodávanějšími najdete značky jako TrueLife, DIAGNOSIS či rovněž Hartmann, který je nejznámějším dodavatelem zdravotnických potřeb.

Cena

Klasické skleněné či obyčejné digitální teploměry již dnes pořídíte za pár korun. Pokud však přemýšlíte o koupi bezdotykového infračerveného teploměru, ani tam nemusí být pořizovací cena nijak závratná. Vždy záleží na nabídce doplňkových služeb.

3v1
Geratherm Duo temp

Cena do 100 Kč

Za „stovku“ vám prodejci nejčastěji nabídnou klasický skleněný bezrtuťový teploměr nebo obyčejný digitální. Nejčastěji se však bude jednat o takový typ, u kterého nelze časem vyměnit baterii, a vy budete nuceni pořídit nový kousek.

Cena do 500 Kč

V této cenové kategorii pořídíte lepší digitální teploměr s výměnnými bateriemi, interní pamětí pro uchování poslední naměřené hodnoty, podsvícený displej, ale i indikátor stavu baterie. Do 500 Kč můžete pořídit i levnější verzi infračerveného teploměru, nejčastěji však pouze pro ušní použití. Maminky zde seženou i dětský teploměr, který má čidlo zabudované ve speciálním dudlíku.

Cena do 1 500 Kč

Pokud chcete kvalitní bezkontaktní teploměr, který je schopen kombinace měření jak z ucha, tak i z čela, pořídíte ho bez problému v cenovém rozpětí od 700 Kč do 1 500 Kč. Takový výrobek je vybaven zvukovým signálem a automatickým vypnutím při delší nečinnosti.

Cena nad 1 500 Kč

Jestliže jste si nevybrali ve výše uvedených kategoriích, zde již naleznete vysoce spolehlivý infračervený teploměr, který je podobný teploměru používaném v nemocničním zařízení. Pokud budete hledat nejdražší teploměr, který je schopen snímat červené paprsky, pak se jeho hodnota bude pohybovat kolem 30 000 Kč. Tento druh však není určen pro zdravotnické účely, nýbrž pro stavební práce.

Správné měření

V této části vám nebudeme vysvětlovat, jakým způsobem změřit teplotu, ale jak ji naměřit tak, aby byla co nejpřesnější. Ať už budete používat jakýkoliv teploměr z výše uvedených, pamatujte, že naše tělesná teplota se během dne může změnit až o 2 °C. Nižší teplotu míváme ve 4 hodiny ráno a nejvyšší naopak v 18 hodin. Mezi faktory, které ovlivňují naši tělesnou teplotu, patří vnější teplota, tělesná aktivita i spánek. Abyste získali správnou a nezkreslenou teplotu, je nutné dodržovat následující doporučený postup:

 • teplotu měřte v klidu a pravidelně dýchejte. Po probuzení či fyzické námaze počkejte 30 minut
 • měření musí probíhat v pokojové teplotě
 • pokud jste zastánci kontaktního teploměru, přikládejte ho vždy na stejná místa na těle
 • při měření teploty konečníkem nezapomeňte odečíst 0,5 °C
 • naměřenou hodnotu si nezapomeňte zaznamenat a informovat lékaře, jakým způsobem měření probíhalo
 • po skončení vždy teploměr dobře očistěte a vydezinfikujte.

Rozsah hodnot

Níže jsme pro vás připravili tabulku s rozsahem normálních teplot v jednotlivých částech lidského těla. Jak si posléze můžete povšimnout, nejvyšší možná teplota za normálních okolností může být v ústní dutině až 37,3 °C a mnohdy nemusí být důvod k panice.

Oblast měření Obvyklá teplota v °C Nejvyšší možná teplota v °C
Podpaží 35,2 36,7
Ústa 35,7 37,3
Ucho 35,8 36,9
Čelo 35,8 36,9
Konečník 36,2 37,7
Nomination
Dudlíkový
Rychloběžka
Infračervený
Bazální
Skleněný
3v1
Image
Product
Philips SCH 550/20
Hartmann Thermoval Rapid
Cemio Metric 308 Smart
BEURER OT 20
Geratherm s galiem Classic
Geratherm Duo temp
Cena ca. 400 CZK ca. 200 CZK   ca. 400 CZK ca. 100 CZK  
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena