Laserový teploměr

Vezměte Vaše zdraví do vlastních rukou.

ca. 1 000 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat laserový teploměr

Teploměr patří do vybavení všech domácností. Dříve byl naprosto běžný rtuťový teploměr, který je v dnešní době vytlačován modernějšími výrobky v podobě bezdotykových. Mezi nejrychlejší a nejspolehlivější pak patří právě laserový neboli infračervený teploměr.

Popis

Teploměry jsou stejně jako ostatní digitální typy vybaveny LCD displejem, na kterém se zobrazuje naměřená teplota. Displej může dále zobrazovat stav baterie nebo čas, popřípadě i jiné funkce. Často se setkáte také s podsvícením displeje.

Použití je velice snadné. Teplota se měří přiložením teploměru na čelo, spánek, nebo ucho. Následně se během malé chvilky, obvykle do 4 vteřin, ozve zvukový signál, který hlásí konec měření. Velkou výhodou je u bezdotykových teploměrů nenáročná hygiena, nevýhodou pak vyšší pořizovací cena a občasná nutnost výměny baterie.

Zvuková signalizace
Microlife NC 200
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Princip

Teploměry měří skenováním tepla ve formě infračerveného záření, které z těla vychází. Většinou se toto měření realizuje přiložením k čelu nebo k uchu na vzdálenost několika centimetrů. Protože je teplota v těchto oblastech jiná než teplota, jakou jste zvyklí naměřit v podpaží, teploměry skutečnou teplotu přepočítávají matematickými algoritmy a výsledná teplota zobrazená na displeji potom odpovídá té, jakou byste naměřili kontaktním teploměrem v podpaží.

Typy

Teploměry jsou k dostání ve dvou různých variantách a to dotykové a bezdotykové. Bezdotykové teploměry jsou stále oblíbenější u rodičů malých dětí, kdy je možné teplotu měřit i v noci bez nutnosti dítě rušit během spánku.

Je ale možné setkat se s modely, které umožňují oba způsoby měření. Dražší teploměry pak kromě lidského těla změří teplotu okolí, tekutin atd.

Pro náročné
Thermofocus VISIOFOCUS 06400
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Levnější teploměr má rozsah teplot 0 °C až +50 °C a je vhodný pro osobní měření. Teploměry, které můžete využít i při venkovních pracích mají rozsah od -35 °C do +800 °C.

Dotykové

K měření je zapotřebí kontakt teploměru s lidskou pokožkou. Obvykle se jedná o varianty měření v uších.

Bezdotykové teploměry

Bezkontaktní teploměr funguje na principu infračerveného paprsku. IR paprsek dokáže změřit teplotu nejen člověka, ale i různých předmětů v teplotním rozsahu, který konkrétní teploměr nabízí. Často se s těmito teploměry setkáte také v průmyslové výrobě.

Multifunkční
Hartmann Thermoval Baby
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Pro spolehlivé měření infračerveným paprsek je nutné udržovat IR snímač čistý, jinak může docházet snadno ke zkreslení. Ke zkreslení správného výsledku může dojít také vlivem vybíjející se baterie, vliv na něj může mít například také pot. Aby bylo měření spolehlivé, je nutné dodržovat předepsanou vzdálenost mezi teploměrem a měřeným člověkem nebo objektem.

Víte, že…?

Měření teploty na čele bezkontaktním teploměrem mohou ovlivňovat faktory jako již zmíněný pot, vrstva make-upu, podráždění kůže nebo předcházející fyzická námaha. Při měření teploty v uchu pak zase ušní maz.

Funkce

Jak je již dobrým zvykem, s cenou jednotlivých výrobků rostou možnosti, které přístroje nabízí. Není tomu jinak ani u těchto teploměrů. Pokud jste za něj ochotní připravit, budete odměněni jednotlivými funkcemi. Počet funkcí je omezen cenou, ty nejdražší modely nabízí:

Top volba
TrueLife Care Q7
ca. 700 CZK
Aktuálni cena
Funkce Popis
Automatické vypnutí Klasická funkce, která zabraňuje plýtvání energie a zvyšuje životnost baterií. Do několika desítek vteřin po dokončení měření se přístroj sám vypne a následně je připraven opět k dalšímu použití.
Indikátor stavu baterie Ukazuje stav baterie a předchází tak nechtěnému vypnutí během měření. Stav baterie může být znázorněn pomocí světelných nebo zvukových signálů, či pomocí značky na displeji.
Signalizace konce měření Jedná se o zvukový nebo světelný signál, který upozorňuje na to, že měření bylo dokončeno. Zvuková signalizace se dá u některých modelů deaktivovat, to je výhodné zejména při měření teploty v noci.
Paměť Je schopna zapamatovat si několik naměřených hodnot i po vypnutí přístroje. Velikost pamětí se u jednotlivých značek liší, pokud je pro vás tato funkce důležitá, zaměřte se na možnosti jednotlivých výrobků.
Ovládací prvky Ve většině případů jsou teploměry opatřeny tlačítky pro vypínání a zapínání, ty, které nejsou určené pouze pro měření tělesné teploty, jsou opatřeny ještě dalšími tlačítky.

Cena

Kvalitní teploměry nabízí značky jako Cemio, Hartmann, TrueLife, Laica, Medisana, Helpmation, Beurer, Geratherm, Thermofocus, Microlife a další.

Cena do 700 Kč

Jednodušší typy, které jsou ale dostačující pro běžné použití. Pokud nevyžadujete přídavné funkce a obejdete se například bez podsvíceného displeje nebo velké paměti, budou vám sloužit stejně dobře, jako dražší typy. Je ale nutné vybírat výrobky od prověřených značek.

Ušní
Omron GentleTemp 521
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Cena od 700 Kč do 1 500 Kč

Zde jsou již k dostání teploměry, které můžete použít jako dotykové i bezdotykové a to nejen pro měření tělesné teploty. Jsou doplněny o přídavné funkce a vybavené podsvíceným displejem.

Cena nad 1 500 Kč

Dostupná kvalita
MEDISANA TMA75
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Cena teploměrů, které jste schopni využít se může šplhat ke 3 000 Kč, je pouze na vás, jestli jste ochotni tuto cenu do teploměru investovat a najdete pro něj využití.

Jméno
Zvuková signalizace
Pro náročné
Multifunkční
Top volba
Ušní
Dostupná kvalita
Image
Produkt
Microlife NC 200
Thermofocus VISIOFOCUS 06400
Hartmann Thermoval Baby
TrueLife Care Q7
Omron GentleTemp 521
MEDISANA TMA75
Výrobce
Microlife
Thermofocus
Hartmann
TrueLife
Omron
Medisana
Typ teploměru
bezkontaktní
bezkontaktní
bezkontaktní
bezkontaktní
kontaktní
Barva
bílá
Bílá
bílá, modrá, stříbrná
bílá/modrá
Místo měření
ušní, spánkové, čelní
ušní a čelní
spánkové,čelní
ušní, spánkové, čelní
Zvukový signál
Čas měření
1 s
3 s
0.8 s
Paměť na
10
32
25
Cena ca. 1 000 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 100 CZK ca. 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena