Laserový teploměr

Vezměte Vaše zdraví do vlastních rukou.

ca. 800 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 900 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat laserový teploměr

  • Laserový teploměr je nejrychlejší a nejspolehlivější způsob měření teploty.
  • Nedílnou součástí teploměru je displej, který mimo jiné zobrazuje stav baterie, čas, popřípadě i jiné funkce.
  • Velkou výhodou je u bezdotykových teploměrů nenáročná hygiena, nevýhodou pak vyšší pořizovací cena a občasná nutnost výměny baterie.
  • Teploměry jsou k dostání ve dvou různých variantách a to dotykové a bezdotykové.

Na jakém principu pracuje

Teploměry měří skenováním tepla ve formě infračerveného záření, které z těla vychází. Většinou se toto měření realizuje přiložením k čelu nebo k uchu na vzdálenost několika centimetrů. Protože je teplota v těchto oblastech jiná než teplota, jakou jste zvyklí naměřit v podpaží, teploměry skutečnou teplotu přepočítávají matematickými algoritmy a výsledná teplota zobrazená na displeji potom odpovídá té, jakou byste naměřili kontaktním teploměrem v podpaží.

Typy

Teploměry jsou k dostání ve dvou různých variantách a to dotykové a bezdotykové. Bezdotykové teploměry jsou stále oblíbenější u rodičů malých dětí, kdy je možné teplotu měřit i v noci bez nutnosti dítě rušit během spánku.

Zvuková signalizace
Microlife NC 200

Je ale možné setkat se s modely, které umožňují oba způsoby měření. Dražší teploměry pak kromě lidského těla změří teplotu okolí, tekutin atd.

Levnější teploměr má rozsah teplot 0 °C až +50 °C a je vhodný pro osobní měření. Teploměry, které můžete využít i při venkovních pracích mají rozsah od -35 °C do +800 °C.

Dotykové

K měření je zapotřebí kontakt teploměru s lidskou pokožkou. Obvykle se jedná o varianty měření v uších.

Pro náročné
Thermofocus VISIOFOCUS 06400

Bezdotykové teploměry

Bezkontaktní teploměr funguje na principu infračerveného paprsku. IR paprsek dokáže změřit teplotu nejen člověka, ale i různých předmětů v teplotním rozsahu, který konkrétní teploměr nabízí. Často se s těmito teploměry setkáte také v průmyslové výrobě.

Pro spolehlivé měření infračerveným paprsek je nutné udržovat IR snímač čistý, jinak může docházet snadno ke zkreslení. Ke zkreslení správného výsledku může dojít také vlivem vybíjející se baterie, vliv na něj může mít například také pot. Aby bylo měření spolehlivé, je nutné dodržovat předepsanou vzdálenost mezi teploměrem a měřeným člověkem nebo objektem.

Víte, že…?

Měření teploty na čele bezkontaktním teploměrem mohou ovlivňovat faktory jako již zmíněný pot, vrstva make-upu, podráždění kůže nebo předcházející fyzická námaha. Při měření teploty v uchu pak zase ušní maz.

Multifunkční
Hartmann Thermoval Baby

Funkce

Jak je již dobrým zvykem, s cenou jednotlivých výrobků rostou možnosti, které přístroje nabízí. Není tomu jinak ani u těchto teploměrů. Pokud jste za něj ochotní připravit, budete odměněni jednotlivými funkcemi. Počet funkcí je omezen cenou, ty nejdražší modely nabízí:

Funkce Popis
Automatické vypnutí Klasická funkce, která zabraňuje plýtvání energie a zvyšuje životnost baterií. Do několika desítek vteřin po dokončení měření se přístroj sám vypne a následně je připraven opět k dalšímu použití.
Indikátor stavu baterie Ukazuje stav baterie a předchází tak nechtěnému vypnutí během měření. Stav baterie může být znázorněn pomocí světelných nebo zvukových signálů, či pomocí značky na displeji.
Signalizace konce měření Jedná se o zvukový nebo světelný signál, který upozorňuje na to, že měření bylo dokončeno. Zvuková signalizace se dá u některých modelů deaktivovat, to je výhodné zejména při měření teploty v noci.
Paměť Je schopna zapamatovat si několik naměřených hodnot i po vypnutí přístroje. Velikost pamětí se u jednotlivých značek liší, pokud je pro vás tato funkce důležitá, zaměřte se na možnosti jednotlivých výrobků.
Ovládací prvky Ve většině případů jsou teploměry opatřeny tlačítky pro vypínání a zapínání, ty, které nejsou určené pouze pro měření tělesné teploty, jsou opatřeny ještě dalšími tlačítky.

Cena

Kvalitní teploměry nabízí značky jako Cemio, Hartmann, TrueLife, Laica, Medisana, Helpmation, Beurer, Geratherm, Thermofocus, Microlife a další.

Cena do 700 Kč

Top volba
TrueLife Care Q7

Jednodušší typy, které jsou ale dostačující pro běžné použití. Pokud nevyžadujete přídavné funkce a obejdete se například bez podsvíceného displeje nebo velké paměti, budou vám sloužit stejně dobře, jako dražší typy. Je ale nutné vybírat výrobky od prověřených značek.

Cena od 700 Kč do 1 500 Kč

Zde jsou již k dostání teploměry, které můžete použít jako dotykové i bezdotykové a to nejen pro měření tělesné teploty. Jsou doplněny o přídavné funkce a vybavené podsvíceným displejem.

Ušní
Omron GentleTemp 521

Cena nad 1 500 Kč

Cena teploměrů, které jste schopni využít se může šplhat ke 3 000 Kč, je pouze na vás, jestli jste ochotni tuto cenu do teploměru investovat a najdete pro něj využití.

Otázky a odpovědi

Co je laserový teploměr?

Teploměry jsou stejně jako ostatní digitální typy vybaveny LCD displejem, na kterém se zobrazuje naměřená teplota. Displej může dále zobrazovat stav baterie nebo čas, popřípadě i jiné funkce. Často se setkáte také s podsvícením displeje. Použití je velice snadné. Teplota se měří přiložením teploměru na čelo, spánek, nebo ucho. Následně se během malé chvilky, obvykle do 4 vteřin, ozve zvukový signál, který hlásí konec měření.

Jak vybrat laserový teploměr?

Výběr není nijak složitý, první, co musíte zvážit je, zda si vystačíte s levnějším dotykovým teploměrem. Náročnější šáhnou spíše po bezdotykovém teploměru, který nabízí i několik funkcí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Zvuková signalizace
Pro náročné
Multifunkční
Top volba
Ušní
Dostupná kvalita
Image
Produkt
Microlife NC 200
Thermofocus VISIOFOCUS 06400
Hartmann Thermoval Baby
TrueLife Care Q7
Omron GentleTemp 521
MEDISANA TMA75
Výrobce
Microlife
Thermofocus
Hartmann
TrueLife
Omron
Medisana
Typ teploměru
bezkontaktní
bezkontaktní
bezkontaktní
bezkontaktní
kontaktní
Barva
bílá
Bílá
bílá, modrá, stříbrná
bílá/modrá
Místo měření
ušní, spánkové, čelní
ušní a čelní
spánkové,čelní
ušní, spánkové, čelní
Zvukový signál
Čas měření
1 s
3 s
0.8 s
Paměť na
10
32
25
Cena ca. 800 CZK ca. 1 800 CZK ca. 900 CZK ca. 600 CZK ca. 1 100 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.