Nejlepší teploměry na maso 2024 a jak vybrat
Propečte maso dle svých představ.
Jak vybrat teploměr na maso
- Teploměr na maso slouží k tomu, abychom mohli změřit teplotu uvnitř masa během pečení v troubě nebo grilování.
- V současné době je na trhu tento výrobek zastoupeny 2 typy.
- U teploměru na maso si ověřte teplotní rozsah měření.
Bezdrátové teploměry na maso - náš výběr
Vpichové teploměry na maso
Teploměry na maso Tescoma
Jak vybrat teploměr na maso
Typy
Teploměr na maso slouží k tomu, abychom mohli změřit teplotu uvnitř masa během pečení v troubě nebo grilování. Kontrola teploty masa je nezbytně nutná pro zničení zdraví škodlivých bakterií. Měření vnitřní teploty masa je důležité také proto, že když maso příliš přepečeme, jeho ztráta může být až 20%. Doporučuje se používat zvláště u vepřového, telecího, skopového masa případně u divočiny. Většina teploměrů je vhodná jak do plynové, tak i do elektrické trouby, některé i do horkovzdušné.
Vpichové teploměry
Tento typ teploměrů měří teplotu masa pomocí vpichové jehlice. Jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli. Rozdělujeme dva druhy vpichových teploměrů:
- Digitální – aktuální teplota masa se vám zobrazí na displeji teploměru. Tento teploměr je vybaven měřící sondou z nerezové oceli, která je připojena k základně připojovacím, teplotně odolným kabelem. Výhodou je, že u některých digitálních teploměrů vám dosaženou teplotu masa oznamuje signální tón.
- Analogové – teplotu masa vám ukazuje ručička. Na většině tohoto typu teploměrů bývají zobrazeny nejčastěji pečené druhy masa s doporučenými teplotami.
Bezdotykové teploměry
Tyto teploměry slouží k měření teploty masa bez nutnosti vpichování. Jsou vybaveny laserovým ukazovátkem, které přesně označí bod měření.
Teplotní rozsah měření
U každého teploměru se tento teplotní rozsah může lišit. Je tedy zcela na vás, jaký si zvolíte. Většinou ale vpichové analogické teploměry mají rozsah menší, zpravidla je to od 0 – 120°C. Digitální i bezdotykové teploměry mají teplotní rozsah o mnoho větší. Obvykle se jedná o teplotu od -20 – 300°C.
Materiál
Co se týče materiálu, záleží na tom, jaký druh teploměru si pořídíte. Záleží na tom, jestli teploměr do masa vkládáte nebo ne.
Druh teploměru | Materiál |
---|---|
Vpichový digitální | základna – plast nebo ocel |
sonda – nerezová ocel | |
Vpichový analogový | nerezová ocel |
Bezdotykový | plast |
Víte, že…?
U vpichových teploměrů před prvním použitím a po použití vidlici čistěte houbou se saponátovým mycím prostředkem. Vidlici také nikdy nenechávejte zasunutou do potraviny po celou dobu tepelného zpracování. Slouží pouze k momentálnímu prověření teploty.
Výrobci
- Tescoma – patří k českým originálním výrobcům s dlouholetou tradicí. Společnost vyrání kuchyňské potřeby nejrůznějšího typu. Jejich výrobky dnes najdete po celém světě. Produkty tohoto výrobce mají zpravidla nadstandardní záruku a to 3 – 10 let.
- Elektrolux – společnost, která je známá po celém světě. Byla založena ve Švédsku a na trhu se pohybuje už 100 let. Výroba se zaměřuje na domácí spotřebiče, kuchyňské výrobky apod.
- Weis – další výrobce, který se zaměřuje na kvalitní produkty do kuchyně. Své produkty se vždy snaží inovovat a cizí jim není ani krásný design.
- Westmark – jedná se o společnost se sídlem v Německu. Zaměřuje se nejen na výrobu produktů do kuchyně, ale i celkově na výrobky, které jsou potřeba do každé domácnosti.
Ceny
Cena teploměrů na maso se odvíjí od toho, jaký si zvolíte typ teploměru a samozřejmě i výrobce.
- Do 300 Kč – za tuhle částku jste schopni pořídit si velmi slušný analogový vpichový teploměr. Pokud nejste příliš nároční a nebudete trvat na známém výrobci, tak koupíte i digitální teploměr.
- 300 – 900 Kč – cenové rozmezí, ve kterém s přehledem zakoupíte skvělý vpichový digitální teploměr na maso a to i od dražšího výrobce.
- 900 – 3000 Kč – hodnota, za kterou si pořídíte jak kvalitní digitální vpichový teploměr, tak i ten bezdotykový.