Teploměr na maso

Propečte maso dle svých představ.

Každý správný kuchař by měl vědět, že teplota, při které se jídlo vaří, je nesmírně důležitá. U pečení nebo grilování to platí dvojnásob. Pokud si rádi vychutnáte libový steak nebo například krásně propečenou a šťavnatou panenku, tak jistě oceníte teploměr na maso. Ten vám zajistí, že maso bude propečené přesně podle vašich představ. V článku se dozvíte všechny potřebné informace k tomu, abyste si jej mohli pořídit.

Typy

Teploměr na maso slouží k tomu, abychom mohli změřit teplotu uvnitř masa během pečení v troubě nebo grilování. Kontrola teploty masa je nezbytně nutná pro zničení zdraví škodlivých bakterií. Měření vnitřní teploty masa je důležité také proto, že když maso příliš přepečeme, jeho ztráta může být až 20%. Doporučuje se používat zvláště u vepřového, telecího, skopového masa případně u divočiny. Většina teploměrů je vhodná jak do plynové, tak i do elektrické trouby, některé i do horkovzdušné.

Vpichové teploměry

Tento typ teploměrů měří teplotu masa pomocí vpichové jehlice. Jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli. Rozdělujeme dva druhy vpichových teploměrů:

Verk TA-288 Teploměr se sondou bílý

Digitální – aktuální teplota masa se vám zobrazí na displeji teploměru. Tento teploměr je vybaven měřící sondou z nerezové oceli, která je připojena k základně připojovacím, teplotně odolným kabelem. Výhodou je, že u některých digitálních teploměrů vám dosaženou teplotu masa oznamuje signální tón.

Analogové – teplotu masa vám ukazuje ručička. Na většině tohoto typu teploměrů bývají zobrazeny nejčastěji pečené druhy masa s doporučenými teplotami.

Bezdotykové teploměry

Tyto teploměry slouží k měření teploty masa bez nutnosti vpichování. Jsou vybaveny laserovým ukazovátkem, které přesně označí bod měření.

Kela Teploměr na maso, ušlechtilá ocel

Teplotní rozsah měření

U každého teploměru se tento teplotní rozsah může lišit. Je tedy zcela na vás, jaký si zvolíte. Většinou ale vpichové analogické teploměry mají rozsah menší, zpravidla je to od 0 – 120°C. Digitální i bezdotykové teploměry mají teplotní rozsah o mnoho větší. Obvykle se jedná o teplotu od -20 – 300°C.

Materiál

Co se týče materiálu, záleží na tom, jaký druh teploměru si pořídíte. Záleží na tom, jestli teploměr do masa vkládáte nebo ne.

Druh teploměru Materiál
Vpichový digitální základna – plast nebo ocel
  sonda – nerezová ocel
Vpichový analogový nerezová ocel
Bezdotykový plast

Použití

Práce s teploměrem na maso je poměrně jednoduchá. Ať už se jedná o vpichové teploměry nebo bezdotykové. U vpichových teploměrů stačí zapíchnout jehlici do masa v jeho nejsilnějším místě a alespoň tak do dvou třetin délky. U těch analogových vám ukazuje aktuální teplotu masa ručička na displeji a u digitálních teploměrů stačí mít nastavenou požadovanou teplotu masa, a jakmile této teploty maso dotáhne, spustí se alarm. Všechny digitální teploměry ale alarm mít nemusí, tím pádem se vám teplota masa ukazuje na displeji. U bezdotykových teploměrů stačí pouze přiblížit teploměr k masu, namířit na místo, které chceme změřit a stisknout tlačítko.

TFA Digitální vpichový teploměr na maso 14.1503

Víte, že…?

U vpichových teploměrů před prvním použitím a po použití vidlici čistěte houbou se saponátovým mycím prostředkem. Vidlici také nikdy nenechávejte zasunutou do potraviny po celou dobu tepelného zpracování. Slouží pouze k momentálnímu prověření teploty.

Výrobci

  • Tescoma – patří k českým originálním výrobcům s dlouholetou tradicí. Společnost vyrání kuchyňské potřeby nejrůznějšího typu. Jejich výrobky dnes najdete po celém světě. Produkty tohoto výrobce mají zpravidla nadstandardní záruku a to 3 – 10 let.
  • Elektrolux – společnost, která je známá po celém světě. Byla založena ve Švédsku a na trhu se pohybuje už 100 let. Výroba se zaměřuje na domácí spotřebiče, kuchyňské výrobky apod.
Digitální teploměr na maso Thermometer Flip-Tip
  • Weis – další výrobce, který se zaměřuje na kvalitní produkty do kuchyně. Své produkty se vždy snaží inovovat a cizí jim není ani krásný design.
  • Westmark – jedná se o společnost se sídlem v Německu. Zaměřuje se nejen na výrobu produktů do kuchyně, ale i celkově na výrobky, které jsou potřeba do každé domácnosti.

Ceny

Cena teploměrů na maso se odvíjí od toho, jaký si zvolíte typ teploměru a samozřejmě i výrobce.

  • Do 300 Kč – za tuhle částku jste schopni pořídit si velmi slušný analogový vpichový teploměr. Pokud nejste příliš nároční a nebudete trvat na známém výrobci, tak koupíte i digitální teploměr.
  • 300 – 900 Kč – cenové rozmezí, ve kterém s přehledem zakoupíte skvělý vpichový digitální teploměr na maso a to i od dražšího výrobce.
  • 900 – 3000 Kč – hodnota, za kterou si pořídíte jak kvalitní digitální vpichový teploměr, tak i ten bezdotykový.