Nejlepší topeniště k udírně 2024 a jak vybrat

Základní prvek ke každé udírně.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Topeniště k udírně

Jak vybrat topeniště k udírně

  • Topeniště k udírně je nedílnou součástí takřka každé udírny a v některých případech je nazýváno též ohništěm.
  • Topeniště k udírně může být přímo v udírně, případně je umístěno zvlášť a kouř je k udírně přiváděn kouřovodem.
  • Oddělené topeniště k udírně bývají praktičtější, například kvůli regulaci intenzity kouře a především samotného ohně.

Topeniště k udírně - náš výběr

Přenosná topeniště k udírně

Zobrazit kompletní nabídku Topeniště k udírně

Jak vybrat topeniště k udírně

Co je topeniště

Topeniště je někdy nazýváno ohništěm a bývá nezbytnou součástí každé klasické udírny. Z podstaty věci jej samozřejmě nenajdeme u elektrických udíren, kde není oheň rozhodně žádoucí. Topeniště k udírně je prostorem, kde bývá rozděláván oheň, dochází ke tvorbě kouře a ten je následně přiváděn k udící části udírny, a to prostřednictvím kouřovodu nebo volného prostoru.
Topeniště k udírně

Dřevěná udírna

Topeniště je součástí každé klasické udírny, iStock / Diana Sand

Umístění

Topeniště k udírně může být v základu umístěné dvěma různými způsoby. V prvé řadě může být přímou součásti udírny, druhou možností je oddělené umístění, kdy je topeniště poněkud stranou. Jak to už bývá, každé řešení má svá pro a proti.

V udírně

Poměrně obvyklým jevem, zejména u menších udíren, je umístění topeniště dovnitř samotné udírny. Výhodou je, že topeniště umístěné uvnitř udírny vám zabere méně místa. Nevýhodou je naopak fakt, že se vám během uzení bude hůře regulovat teplota kouře a současně budete muset opravdu dbát na to, aby se plamen ohně z topeniště nedostal přímo do prostoru uzení, což je samozřejmě zcela nežádoucí.

Mimo udírnu

Topeniště k udírně
Topeniště k udírně

Alternativní možností je umístění topeniště mimo samotnou udírnu. Toto řešení je přeci jen náročnější na prostor a obvykle je proto vidět například u větších zahradních udíren, které nejsou nijak přenosné. Požadovaný kouř je při tomto řešení, kdy je topeniště mimo samotnou udírnu, přenášen prostřednictvím kouřovodu do samotné udírny. Topeniště umístěné mimo udírnu je také obecně praktičtější. Můžete lépe regulovat přísun kouře, takřka netřeba řešit intenzitu plamene a je ideálním řešením pro uzení studeným kouřem.

Cihlová udírna

Topeniště může být umístěno uvnitř i mimo udírnu, iStock / Artur Henryk Bialosiewicz

Součásti topeniště

Každé topeniště k udírně se skládá z nezbytného roštu, na kterém probíhá samotné hoření paliva. U typické udírny je palivem samozřejmě dřevo, v ideálním případě dřevěná polena. Může ale klidně jít také o brikety, štěpky či další spalitelné věci. Při hoření a spalování vzniká samozřejmě popel, který se sbírá do popelníku a následně vyhazuje. Není žádným překvapením, že topeniště k udírně je v tomto ohledu velice podobné například klasickým kamnům.

Umístění topeniště k udírněvýhodynevýhody
součástí udírnykompaktní rozměry celé udírnyhorší regulace samotného kouře, nutnost dávat pozor na oheň
mimo samotnou udírnusnadná regulace kouře, možnost uzení studeným kouřemnáročnost na prostor

Chybějící topeniště

Topeniště k udírně se může zdát jako naprostá samozřejmost, avšak neměla by vás překvapit udírna, která topeništěm nejen že nebude vybavena, ale dokonce nebude topeniště ani potřebovat. Jedná se o elektrické udírny, kde nemusí docházet ke spalování paliva, ale potřebný kouř je vytvářen elektrickou energií. Jde tak o ekologičtější formu, která se často objevuje u menších a například i interiérových udíren. Někomu však tento způsob nemusí tolik vyhovovat, neboť výsledkem není to správné uzení s nezaměnitelným aroma.

Velká udírna u lesa

Topeniště bývá součástí i plechových udíren, iStock / eugenesergeev

Kouřovod

Přenosná topeniště k udírně
Topeniště k udírně malé - 59x49 cm

Pokud budete řešíte patřičné topeniště k vaší udírně, nemine vás ani kouřovod, který je zcela nezbytný zejména v případě, že je topeniště k udírně oddělené a nenachází se přímo v udírně. Samotný kouřovod může být v případě pevných udíren, které jsou zděné, vystaven také jakožto zděný a celkově tak esteticky ladit se samotnou udírnou. Kouřovod však může být také plechový, což je samozřejmě stejně funkční a levnější alternativa. U kouřovodu, který vede od topeniště k udírně je důležitý také sklon, který by měl činit v ideálním případě 10 centimetrů na 1 metr.

Ceny

Pokud máte spíše menší udírnu, nebudete potřebovat ani nikterak velké topeniště k udírně. Menší základní modely pořídíte za cenu začínající pod hranicí 2 000 Kč. Kolem 3 000 Kč se již nachází tradiční topeniště k udírně, která uspokojí takřka všechny uživatele, kteří čas od času v domácích podmínkách udí maso či sýry.

Otázky a odpovědi

Jaký druh topeniště k udírně je nejlepší?

V základu rozlišujeme dva druhy topenišť k udírně a každý má své výhody i jisté nevýhody. Velmi záleží na vašich preferencích a možnostech. Pokud máte prostor, například zahradu, doporučuje se spíše větší udírně s odděleným topeništěm. Plně tak budete moci využívat výhod regulace kouře a případně také uzení studeným kouřem.

Na co si dát v případě topeniště k udírně pozor?

Dbejte na t, aby bylo topeniště dostatečně rozměrné, a to i v případě menších udíren. Ve výsledku totiž bude snazší do topeniště vkládat palivo, kterým bude nejčastěji dřevo. Topeniště by tak mělo co nejefektivněji využívat prostor udírny.
Zobrazit kompletní nabídku Topeniště k udírně