Topeniště

Do pece, kamen, udírny i kotle.

ca. 3 300 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 8 800 CZK

Jak vybrat topeniště

 • Topeništěm je míněn prostor v peci, kamnech nebo u kotle, kde dochází ke spalování různých druhů paliv.
 • Rozlišovat lze topeniště dle druhu spalovaného paliva nebo v souvislosti s typem kontaktu s ohněm.
 • Různé druhy topenišť vyžadují také mnohdy zásadně odlišné stavební nároky v dané nemovitosti.

Palivové dělení

Topeniště můžeme v jednom úhlu rozdělit dle druhu paliv, která se vněm spalují. V základu jde o tři různé druhy paliva, a to pevná, kapalná a kapalinová.

Pevná paliva

Topeniště na pevná paliva lze dále dělit dle způsobu jejich samotného spalování v rámci topeniště.

Udírna s topeništěm
Jumon Dřevěná udírna zahradní 50x50x60+ topeniště dvířka komín
 • roštová: pevné kusové palivo se spaluje po vrstvách na roštu.
 • prášková: palivo musí být rozemleté na prášek a následné spalování probíhá vletu v prostorech ohniště.
 • cyklónová: obdobné jako práškový druh, avšak palivo je ve formě prášku více rozvířeno, výsledkem čehož je rychlejší spalování a dosažení vyšších teplot.
 • fluidní: palivo je nejprve rozdrceno a proces spalování probíhá ve vznosu, kdy je palivo vzduchem nadnášeno. Jde o ekologicky nejvhodnější spalování s vysokou účinností.

Kapalná paliva

Využití kapalinných paliv v topeništích má za následek jejich rozprašování a v důsledku toho mnohem lepší hoření. Hořáky pro kapalná paliva rozprašují palivo na drobné kapičky a to důsledkem stlačeného vzduchu, nebo párou.

Plynná paliva

Využití plynných paliv je velmi podobné těm kapalným. Plynové palivo se v topeniště mísí se vzduchem a následně hoří.

Plechové topeniště
Topeniště k zahradní udírně 40x25x25 cm s příslušenstvím TOPAGD

Oheň

Topeniště můžeme dále dělit dle toho, jak je vyřešen kontakt s ohněm. Nároky na domácí topeniště se právě dle tohoto dělení mohou zásadně lišit.

Otevřený krb

Jednou z možností topeniště je klasický krk s otevřeným ohništěm, kdy budete v přímém kontaktu s ohněm, což může, ale také nemusí být žádoucí.

Krbová vložka

Další možností topeniště v bytě či domě je nasazení krbové vložky. Výhodou je zachování vizuálního charakteru krbu, ale současně již brání přímému kontaktu s ohněm.

Česká výroba
Hoříme Topeniště pro zahradní udírnu 30 x 30 x 35cm

Kamna

Poslední možnost představují krbová kamna. Ta stojí zcela samostatně a samotný oheň je zpravidla schován za sklem.

Stavební nároky

Každé topeniště má své stavební nároky, které musíte zohlednit a počítat s nimi.

 • Pokud si zvolíte otevřený krb, počítejte s obestaveným topeništěm a vývodem kouře do komínu. K samotné obestavbě se nejčastěji využívají cihly nebo betonové panely.
 • Obestavení bude zapotřebí i v případě, že zvolíte krbovou vložku. Rozdíl spočívá v tom, že lze zvolit také speciální tepelně izolační desky, které dokáží lépe dávkovat teplo a především po delší dobu.
Udírna venkovní s topeništěm
Set velké zahradní udírny Rulyt + topeniště
 • Rozdílem jsou již krbová kamna, která obestavbu nemají, neboť ji nepotřebují. Jejich případ je nejjednodušší, neboť se ke krbovým kamnům pouze připojí roura pro odvod kouře a mohou se používat.
Typ topeniště výhody nevýhody
otevřený krb přímý přístup k ohni, estetický dojem malá výhřevnost
krbová vložka vyšší výhřevnost není přístup k otevřenému ohni
krbová kamna vysoká výhřevnost vytrácející se estetický dojem

Účel používání

Posledním zásadním kritériem při výběru topeniště je jeho základní účel, tedy to, jak jej budete obvykle využívat. Krb je v prvé řadě dekorativním prvkem, který má tak primární účel ozvláštnit váš interiér. Příjemným bonusem krbu je pak i lehké prohřátí okolního vzduchu. Samotný ohřátý vzduch však ve velké míře spotřebuje samotné hoření. Krbové vložky bývají ideálním řešením pro ty, kteří chtějí mít krb, ale současně hledí i na výhřevnost. Krbová vložka dokáže navýšit výhřevnost až o 80 % ve srovnání s klasickým krbem.

 • Krbová kamna pak představují ideální volbu pro ty, kteří hledají primární zdroj tepla pro svůj byt nebo dům.
 • Navíc se netřeba bát, že se zcela vytratí designový směr, neboť dnes existují i krbová kamna, která dokáží přesně zapadnout do vaší místnosti či vybraného stylu.

Ceny

Nejdostupnějším řešením jsou samozřejmě relativně obyčejná krbová kamna, která lze pořídit za méně než 10 000 Kč. Vždy záleží na jejich velikosti a případně specifičnosti vzhledu. Větší a estetičtější modely mohou stát i několika násobek zmíněné ceny. Výrazně dražší bývají krbové vložky, jejichž cena začíná na přibližně 30 000 Kč, avšak designové krbové vložky určené do moderních prostor mohou svou cenou přesáhnout i hranici 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co se skrývá pod pojmem topeniště?

Topeništěm bývá označován prostor v peci, krbu nebo kamnech, ve kterém dochází ke spalování různých druhů paliv. Může se jednat o paliva pevná, tekutá či plynná.

Jaké topeniště zvolit pro účely domácí využití?

V případě využití topeniště doma je vždy nutné zvážit, pro jaké účely bude sloužit. Máte-li rádi otevřený oheň a topeniště bude plnit spíše dekorativní prvek, může jít o otevřený krb. Pokud však hodláte topeništěm primárně místnost, byt či dům vytápět, zvolte krbovou vložku, v lepším případě rovnou krbová kamna, jejichž výhřevnost je výrazně vyšší.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Udírna s topeništěm
Plechové topeniště
Česká výroba
Udírna venkovní s topeništěm
Image
Produkt
Jumon Dřevěná udírna zahradní 50x50x60+ topeniště dvířka komín
Topeniště k zahradní udírně 40x25x25 cm s příslušenstvím TOPAGD
Hoříme Topeniště pro zahradní udírnu 30 x 30 x 35cm
Set velké zahradní udírny Rulyt + topeniště
Digitální
Materiál
dřevěné
ocelové
dřevěné
Cena ca. 3 300 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 100 CZK ca. 8 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.