10 nejlepších topenišť 2023

Do pece, kamen, udírny i kotle.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Jumon Dřevěná udírna zahradní 50x50x60+ topeniště dvířka komín
86 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat topeniště

 • Topeništěm je míněn prostor v peci, kamnech nebo u kotle, kde dochází ke spalování různých druhů paliv.
 • Rozlišovat lze topeniště dle druhu spalovaného paliva nebo v souvislosti s typem kontaktu s ohněm.
 • Různé druhy topenišť vyžadují také mnohdy zásadně odlišné stavební nároky v dané nemovitosti.

Topeniště - náš výběr

Topeniště k udírně

Zobrazit kompletní nabídku topenišť

Jak vybrat topeniště

Palivové dělení

Topeniště můžeme v jednom úhlu rozdělit dle druhu paliv, která se vněm spalují. V základu jde o tři různé druhy paliva, a to pevná, kapalná a kapalinová.

Pevná paliva

Topeniště na pevná paliva lze dále dělit dle způsobu jejich samotného spalování v rámci topeniště.

Topeniště
Jumon Dřevěná udírna zahradní 50x50x60+ topeniště dvířka komín
 • roštová: pevné kusové palivo se spaluje po vrstvách na roštu.
 • prášková: palivo musí být rozemleté na prášek a následné spalování probíhá vletu v prostorech ohniště.
 • cyklónová: obdobné jako práškový druh, avšak palivo je ve formě prášku více rozvířeno, výsledkem čehož je rychlejší spalování a dosažení vyšších teplot.
 • fluidní: palivo je nejprve rozdrceno a proces spalování probíhá ve vznosu, kdy je palivo vzduchem nadnášeno. Jde o ekologicky nejvhodnější spalování s vysokou účinností.

Kapalná paliva

Využití kapalinných paliv v topeništích má za následek jejich rozprašování a v důsledku toho mnohem lepší hoření. Hořáky pro kapalná paliva rozprašují palivo na drobné kapičky a to důsledkem stlačeného vzduchu, nebo párou.

Plynná paliva

Využití plynných paliv je velmi podobné těm kapalným. Plynové palivo se v topeniště mísí se vzduchem a následně hoří.

Topeniště k udírně
Topeniště k udírně malé - 59x49 cm

Oheň

Topeniště můžeme dále dělit dle toho, jak je vyřešen kontakt s ohněm. Nároky na domácí topeniště se právě dle tohoto dělení mohou zásadně lišit.

Otevřený krb

Jednou z možností topeniště je klasický krk s otevřeným ohništěm, kdy budete v přímém kontaktu s ohněm, což může, ale také nemusí být žádoucí.

Krbová vložka

Další možností topeniště v bytě či domě je nasazení krbové vložky. Výhodou je zachování vizuálního charakteru krbu, ale současně již brání přímému kontaktu s ohněm.

Topeniště
Hoříme Topeniště pro zahradní udírnu 30 x 30 x 35cm

Kamna

Poslední možnost představují krbová kamna. Ta stojí zcela samostatně a samotný oheň je zpravidla schován za sklem.

Stavební nároky

Každé topeniště má své stavební nároky, které musíte zohlednit a počítat s nimi.

 • Pokud si zvolíte otevřený krb, počítejte s obestaveným topeništěm a vývodem kouře do komínu. K samotné obestavbě se nejčastěji využívají cihly nebo betonové panely.
 • Obestavení bude zapotřebí i v případě, že zvolíte krbovou vložku. Rozdíl spočívá v tom, že lze zvolit také speciální tepelně izolační desky, které dokáží lépe dávkovat teplo a především po delší dobu.
Topeniště k udírně
Rulyt Topeniště k udírně velké - 66x57 cm
 • Rozdílem jsou již krbová kamna, která obestavbu nemají, neboť ji nepotřebují. Jejich případ je nejjednodušší, neboť se ke krbovým kamnům pouze připojí roura pro odvod kouře a mohou se používat.
Typ topeniště výhody nevýhody
otevřený krb přímý přístup k ohni, estetický dojem malá výhřevnost
krbová vložka vyšší výhřevnost není přístup k otevřenému ohni
krbová kamna vysoká výhřevnost vytrácející se estetický dojem

Účel používání

Posledním zásadním kritériem při výběru topeniště je jeho základní účel, tedy to, jak jej budete obvykle využívat. Krb je v prvé řadě dekorativním prvkem, který má tak primární účel ozvláštnit váš interiér. Příjemným bonusem krbu je pak i lehké prohřátí okolního vzduchu. Samotný ohřátý vzduch však ve velké míře spotřebuje samotné hoření. Krbové vložky bývají ideálním řešením pro ty, kteří chtějí mít krb, ale současně hledí i na výhřevnost. Krbová vložka dokáže navýšit výhřevnost až o 80 % ve srovnání s klasickým krbem.

 • Krbová kamna pak představují ideální volbu pro ty, kteří hledají primární zdroj tepla pro svůj byt nebo dům.
 • Navíc se netřeba bát, že se zcela vytratí designový směr, neboť dnes existují i krbová kamna, která dokáží přesně zapadnout do vaší místnosti či vybraného stylu.
Topeniště
Set velké zahradní udírny Rulyt + topeniště

Ceny

Nejdostupnějším řešením jsou samozřejmě relativně obyčejná krbová kamna, která lze pořídit za méně než 10 000 Kč. Vždy záleží na jejich velikosti a případně specifičnosti vzhledu. Větší a estetičtější modely mohou stát i několika násobek zmíněné ceny. Výrazně dražší bývají krbové vložky, jejichž cena začíná na přibližně 30 000 Kč, avšak designové krbové vložky určené do moderních prostor mohou svou cenou přesáhnout i hranici 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co se skrývá pod pojmem topeniště?

Topeništěm bývá označován prostor v peci, krbu nebo kamnech, ve kterém dochází ke spalování různých druhů paliv. Může se jednat o paliva pevná, tekutá či plynná.

Jaké topeniště zvolit pro účely domácí využití?

V případě využití topeniště doma je vždy nutné zvážit, pro jaké účely bude sloužit. Máte-li rádi otevřený oheň a topeniště bude plnit spíše dekorativní prvek, může jít o otevřený krb. Pokud však hodláte topeništěm primárně místnost, byt či dům vytápět, zvolte krbovou vložku, v lepším případě rovnou krbová kamna, jejichž výhřevnost je výrazně vyšší.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku topenišť