Nejlepší svítilny s dynamem 2024 a jak vybrat

Ekologické řešení pro svícení.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Baladéo Click
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat svítilnu s dynamem

  • Svítilna s dynamem je velmi ekologické zařízení, která vám umožní si svítit i ve chvílích a místech, kde není vůbec žádný klasický zdroj energie.
  • Energie pro svítilnu vzniká točením kliky, která se na svítilně nachází
  • U svítilny hledejte mezi parametry především světelný tok a rovněž dosvit.

Svítilna s dynamem - náš výběr

Baladéo Click
přečíst recenzi
Výrobce: Baladéo
Zobrazit více
Svitilna s dynamem je zařízení určené k osvětlení prostoru. Charakteristickým rysem tohoto druhu svitilny je přítomnost dynamového mechanizmu, který umožňuje generování elektrické energie pohybem. Tato technologie zajišťuje trvalou funkčnost světla bez nutnosti výměny baterií či dobíjení. Fungování svitilny je založeno na dynamu, který generuje energii při otáčení kola.
Zobrazit méně

LED svítilny s dynamem

Baladéo Click
přečíst recenzi
Výrobce: Baladéo
Zobrazit více
Svitilna s dynamem je zařízení určené k osvětlení prostoru. Charakteristickým rysem tohoto druhu svitilny je přítomnost dynamového mechanizmu, který umožňuje generování elektrické energie pohybem. Tato technologie zajišťuje trvalou funkčnost světla bez nutnosti výměny baterií či dobíjení. Fungování svitilny je založeno na dynamu, který generuje energii při otáčení kola.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Svítilna s dynamem

Jak vybrat svítilnu s dynamem

V čem je svítilna jiná

Svítilna s dynamem se na první pohled nemusí lišit od klasických svítilen. Uvnitř je však připraveno dynamo schopné vyrábět nezbytnou elektrickou energii, kterou potřebujete pro svícení. Výroba je pak zpravidla svěřena do rukou kliky, kterou točíte. Musíte tak vynaložit jistou fyzickou námahu, abyste si posvítili. Jedná se tak o vysoce ekologické řešení, kdy k výrobce elektrické energii využijete pouze vlastní sílu a nikoliv baterie či spalovací motor.

Muži ve tmě s baterkami

Baterky s dynamem můžete použít kdykoliv, iStock /500376015

Klíčové vlastnosti

Každá svítilna by měla splňovat několik klíčových specifikací, na které byste se při svém výběru měli zaměřit. Snadno vám totiž napoví, co od vybraného modelu můžete očekávat a co je naopak již například na jeho síly.

Světelný tok

Pod pojmem světelného toku se skrývá světelnost, která je běžně udávána v lumenech. Tato hodnota vám sdělí, jak moc bude svítilna svítit. Nejméně výkonné typy mívají světelnost do 100 lumenů, které se hodí například pro přisvícení při cestě domů či ve stanu. Zde je vhodné zmínit, že jde o typickou světelnost svítilen s dynamem. Světelnost je totiž úzce spjata s energií a čím vyšší světelnost byste rádi, tím větší odběr energie bude svítilna mít. Málokdy proto svítilny s dynamem mívají výrazně větší světelnost než zmíněných 100 lumenů.

Dosvit

Svítilna s dynamem
Baladéo Click

Parametr dosvitu vám poskytne informaci o tom, do jaké vzdálenosti bude s použitím svítilny vidět. Dosvit je udáván zpravidla v metrech a pohybuje se v různém rozmezí. U svítilen s dynamem se dosvit pohybuje spíše v nižších jednotkách metrů. V případě dosvitu je však důležitá i šíře záběru. Větší šíře záběru zaručí, že se budete například v prostoru lépe pohybovat. Hodí se proto také funkce regulace šíře svitu, která se zpravidla provádí otočným kruhem kolem svítilny.

Napájení

Svítilna s dynamem je primárně napájena pomocí kliky. Točením vytváříte energii, která se akumuluje v baterii a následně můžete svítilnou po omezený čas svítit. Je tak třeba vždy počítat s tím, že energie nemusí být k dispozici hned. Některé svítilny s dynamem jsou vybaveny i malými solárními panely a mohou se dobíjet například přes den na denním světle. Jedná se o ideální kombinaci na cesty.

Víte, že…?

Svítilna s dynamem se nemusí spoléhat pouze na ruční dobíjení, ale může být vybavena i solárním panelem, pomocí kterého lze energii dobíjet i během dne na světle, respektive slunci.

Děti ve stanu s baterkou

Baterky s dynamem jsou oblíbené i u dětí, iStock /evgenyatamanenko

Odolnost

U cestovních svítilen s dynamem byste měli hledět také na to, zda jsou odolné vůči okolním vlivům. Vhod může přijít například guma na těle svítilny, která utlumí případné pády. Odolnost vůči prachu a vodě prak signalizuje přítomnost stupně krytí, který se snaží zkratkou IP a dvěma čísly, přičemž první řeší prach, druhé pak vodu. Základní typy mívají jen IPX4, což znamená, odolnost vůči stříkající vodě či lehkému dešti. Naprostou odolnost proti vodě zajišťuje pouze odolnost IPX8, případně IP68,m která zároveň říká, že do svítilny s dynamem nepronikne ani zrnko prachu.

Stupeň krytí svítilny s dynamemčemu odolá  
IPX4stříkající voda  
IPX6proud vody, například v potoce  
IPX8zcela odolná proti vodě  
IP67zcela odolná proti prachu a ponoření do vody po omezený čas  
IP68nejvyšší odolnost  

Víte, že…?

Mezi specifické svítilny patří i UV baterka.

Ceny

Svítilny s dynamem jsou šikovné doplňky na cesty, které nás mohou zachránit ve tmě, a to i v případech, kdy dojde energie ve všech ostatních zdrojích světla.

  • Svítilna s dynamem může stát i méně než 100 Kč. Takové modely se hodí opravdu jen nouzové posvícení na cestu či do stanu.
  • Dražší typy s cenou nad hranicí 200 Kč mají větší světelnost a hodí se i na základní přisvícení během cesty. Mohou se chlubit také lepším zpracováním a alespoň základní odolností, tudíž se již skutečně hodí jako poslední záchrana vaše turistické výpravy do neznáma.

Otázky a odpovědi

Jak funguje svítilna s dynamem?

Dynamo vyrábí nezbytnou energii pro rozsvícení svítilny formou točení kliky. Práci s klikou musí vždy provádět uživatel a po několika otočeních lze po omezenou dobu svítilnu využívat.

Jak vybrat svítilnu s dynamem?

Před koupí svítilny s dynamem se zaměřte především na konstrukci a zpracování. Svítila s dynamem by se měla dobře držet a být ideálně také odolná například proti pádu a lehkému dešti. Zvažte také její světelnost, aby vám posloužila pro vámi zvolený účel.
Zobrazit kompletní nabídku Svítilna s dynamem