Svítilna s dynamem

Ekologické řešení pro svícení.

ca. 0 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat svítilnu s dynamem

  • Svítilna s dynamem je velmi ekologické zařízení, která vám umožní si svítit i ve chvílích a místech, kde není vůbec žádný klasický zdroj energie.
  • Energie pro svítilnu vzniká točením kliky, která se na svítilně nachází
  • U svítilny hledejte mezi parametry především světelný tok a rovněž dosvit.

V čem je svítilna jiná

Svítilna s dynamem se na první pohled nemusí lišit od klasických svítilen. Uvnitř je však připraveno dynamo schopné vyrábět nezbytnou elektrickou energii, kterou potřebujete pro svícení. Výroba je pak zpravidla svěřena do rukou kliky, kterou točíte. Musíte tak vynaložit jistou fyzickou námahu, abyste si posvítili. Jedná se tak o vysoce ekologické řešení, kdy k výrobce elektrické energii využijete pouze vlastní sílu a nikoliv baterie či spalovací motor.

Klíčové vlastnosti

Každá svítilna by měla splňovat několik klíčových specifikací, na které byste se při svém výběru měli zaměřit. Snadno vám totiž napoví, co od vybraného modelu můžete očekávat a co je naopak již například na jeho síly.

Praktická
Eddie svítilna s dynamem

Světelný tok

Pod pojmem světelného toku se skrývá světelnost, která je běžně udávána v lumenech. Tato hodnota vám sdělí, jak moc bude svítilna svítit. Nejméně výkonné typy mívají světelnost do 100 lumenů, které se hodí například pro přisvícení při cestě domů či ve stanu. Zde je vhodné zmínit, že jde o typickou světelnost svítilen s dynamem. Světelnost je totiž úzce spjata s energií a čím vyšší světelnost byste rádi, tím větší odběr energie bude svítilna mít. Málokdy proto svítilny s dynamem mívají výrazně větší světelnost než zmíněných 100 lumenů.

Dosvit

Parametr dosvitu vám poskytne informaci o tom, do jaké vzdálenosti bude s použitím svítilny vidět. Dosvit je udáván zpravidla v metrech a pohybuje se v různém rozmezí. U svítilen s dynamem se dosvit pohybuje spíše v nižších jednotkách metrů. V případě dosvitu je však důležitá i šíře záběru. Větší šíře záběru zaručí, že se budete například v prostoru lépe pohybovat. Hodí se proto také funkce regulace šíře svitu, která se zpravidla provádí otočným kruhem kolem svítilny.

Napájení

Svítilna s dynamem je primárně napájena pomocí kliky. Točením vytváříte energii, která se akumuluje v baterii a následně můžete svítilnou po omezený čas svítit. Je tak třeba vždy počítat s tím, že energie nemusí být k dispozici hned. Některé svítilny s dynamem jsou vybaveny i malými solárními panely a mohou se dobíjet například přes den na denním světle. Jedná se o ideální kombinaci na cesty.

Dostupná
Svítilna s dynamem a s LED (klik-klak)

Víte, že…?

Svítilna s dynamem se nemusí spoléhat pouze na ruční dobíjení, ale může být vybavena i solárním panelem, pomocí kterého lze energii dobíjet i během dne na světle, respektive slunci.

Odolnost

U cestovních svítilen s dynamem byste měli hledět také na to, zda jsou odolné vůči okolním vlivům. Vhod může přijít například guma na těle svítilny, která utlumí případné pády. Odolnost vůči prachu a vodě prak signalizuje přítomnost stupně krytí, který se snaží zkratkou IP a dvěma čísly, přičemž první řeší prach, druhé pak vodu. Základní typy mívají jen IPX4, což znamená, odolnost vůči stříkající vodě či lehkému dešti. Naprostou odolnost proti vodě zajišťuje pouze odolnost IPX8, případně IP68,m která zároveň říká, že do svítilny s dynamem nepronikne ani zrnko prachu.

Stupeň krytí svítilny s dynamem čemu odolá    
IPX4 stříkající voda    
IPX6 proud vody, například v potoce    
IPX8 zcela odolná proti vodě    
IP67 zcela odolná proti prachu a ponoření do vody po omezený čas    
IP68 nejvyšší odolnost    

Víte, že…?

Mezi specifické svítilny patří i UV baterka.

Ceny

Svítilny s dynamem jsou šikovné doplňky na cesty, které nás mohou zachránit ve tmě, a to i v případech, kdy dojde energie ve všech ostatních zdrojích světla.

Pracovní
AKU LED svítilna 60LED pracovní i rekreační lampa dynamem a s magnetem led-d03
  • Svítilna s dynamem může stát i méně než 100 Kč. Takové modely se hodí opravdu jen nouzové posvícení na cestu či do stanu.
  • Dražší typy s cenou nad hranicí 200 Kč mají větší světelnost a hodí se i na základní přisvícení během cesty. Mohou se chlubit také lepším zpracováním a alespoň základní odolností, tudíž se již skutečně hodí jako poslední záchrana vaše turistické výpravy do neznáma.

Otázky a odpovědi

Jak funguje svítilna s dynamem?

Dynamo vyrábí nezbytnou energii pro rozsvícení svítilny formou točení kliky. Práci s klikou musí vždy provádět uživatel a po několika otočeních lze po omezenou dobu svítilnu využívat.

Jak vybrat svítilnu s dynamem?

Před koupí svítilny s dynamem se zaměřte především na konstrukci a zpracování. Svítila s dynamem by se měla dobře držet a být ideálně také odolná například proti pádu a lehkému dešti. Zvažte také její světelnost, aby vám posloužila pro vámi zvolený účel.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.