Venkovní hodiny

Sluneční, digitální nebo analogové.

ca. 4 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 900 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat venkovní hodiny

 • Z hlediska způsobu zobrazení času je na našem trhu na výběr z hodiny analogových a digitálních. Specifickou skupinu venkovních hodin pak představují hodiny sluneční.
 • Ze základních parametrů lze sledovat např. výrobní materiál nebo způsob jakým se přesný čas nastavuje. U digitálních hodin je důležitý kvalitní displej. V případě hodin pro domácí použití bude také stěžejní design hodin.
 • Výběr hodin může ovlivnit také to, jaké další hodnoty jsou schopny, kromě času, zobrazit. Z tohoto ohledu jsou výhodnější hodiny digitální.

Jaký zvolit typ venkovních hodin

V případě venkovních hodin lze dle způsobu zobrazení času vybírat z následujících modelů:

 • Analogové hodiny – klasický typ hodin; čas je zobrazen prostřednictvím ručiček; jejich posouvání zajišťuje mechanický strojek
 • Digitální hodiny – hodiny jsou vybaveny displejem, na kterém je čas zobrazen číslicemi; jejich výhodou je přesnější určení času
 • Sluneční hodiny – specifický typ venkovních hodin; určení času je přímo závislé na pohybu slunce a vrženém stínu
Nostalgické retro hodiny
ROGER LASCELLES Vintage 70cm
Typ Klady Zápory
Analogové Na výběr z různých designů (klasické, moderní, vintage styl) Méně přesné čtení času
  Zobrazení hodin, minut i vteřin  
  Kromě času mohou ukazovat i např. teplotu  
Digitální Přesné čtení časových hodnot Designově ne příliš zajímavé
  Zobrazení více hodnot (např. čas, datum, teplota, tlak atd.)  
Sluneční Vždy designová záležitost Spíše orientační určení časového údaje
  Různý způsob provedení – nástěnné, volně stojící Hodiny ukazují sluneční čas
 

Víte, že…?

Sluneční čas je daný hodinovým úhlem slunce. Jedná se tedy o čas, který určuje otáčení planety Země kolem Slunce. Tato hodnota není tedy jednotná pro všechny oblasti a z toho důvodu vznikl jednotný světový čas.

Materiál

U každých venkovních hodin je základem kvalitní materiál, který by měl odolat vnějším povětrnostním vlivům. Hodiny by měly být odolné vůči UV záření, vlhkosti i vysokým teplotám. Hodinové strojky by pak měly být ideálně uloženy v nepromokavých pouzdrech.
Z materiálů se používá nejčastěji:

 • Hliníkové profily
 • Kov
 • Plast
Kovové hodiny/teploměr
ESSCHERT DESIGN WORLD OF WEATHER, 29 cm

Minerální skla (krytí ciferníku)

Design

V případě koupě venkovních hodin pro běžného spotřebitele, bude hrát design poměrně důležitou roli. Vzhled hodin by měl doplňovat daný exteriér. Z hlediska líbivého vzhledu vedou zcela jistě hodiny analogové, které se vyrábí v různém designu od klasických jednoduchých hodin až po retro styl. Digitální hodiny se spíše uplatní ve veřejném sektoru. Sluneční hodiny jsou téměř vždy výrazným dekorativním prvkem každého zahradního zákoutí.

Rádiový signál

Rádiově řízené hodiny mají jednu zásadní výhodu a tou je naprostá přesnost zobrazení času. Údaje o času jsou získávány prostřednictvím MFS nebo DCF signálu z cesiových atomových hodin. Jedná se o nejpřesnější hodiny na světě s minimální odchylkou. Některé zdroje uvádí odchylku jedné vteřiny za milion až 300 milionů let. Tyto hodiny také zohledňují změnu času a přestupné roky.

Na balkón nebo terasu
TFA 60.3011

Displej

Displej je záležitost digitálních venkovních hodin. Při výběru je třeba dbát na to, aby byl co nejlépe čitelný a to ze všech úhlů, ale hlavně za přímého slunečního světla. Displeje se zpravidla skládají z LED diod, na jejichž kvalitě přímo závisí výše uvedená vlastnost hodin. LED diody bývají nabízené v různém barevném provedení. Lišit se může i výška číslic. Displej dále může být jednostranný nebo oboustranný, výběr záleží na umístění hodin.

Jaké funkce mohou hodiny mít

Zobrazení času je základní funkce každých hodin. Mimo to mohou venkovní hodiny také ukazovat další hodnoty. Více možností nabízí hodiny digitální.

 • Venkovní teplota
 • Datum
 • Tlak
 • Vlhkost
 • Stopky
Digitální
Digitální vnitřní/venkovní teploměr, hodiny a voltmetr – 35936

Výrobci a ceny

V případě venkovních hodin je třeba být obezřetný. Někteří výrobci nebo také prodejci mohou prodávat hodiny interiérového typu v kategorii venkovních hodin. Ty ale nejsou dostatečné odolné vůči povětrnostním vlivům. Rozhodně se tedy vyplatí sáhnout po výrobcích renomovaných značek.

 • Analogové venkovní hodiny vyrábí např. Roger Lascelles nebo Esschert Design. Jejich cena se může pohybovat od cca 1000 Kč do 5000 Kč.
 • Mezi výrobce digitálních hodin patří např. MOBATIME nebo Vistech. Tento typ hodin je podstatně dražší. Ceny začínají na částce kolem 10000 Kč a vyšplhat se mohou i k ceně kolem 50000 Kč.
 • Dědečkovi hodiny nebo vidaXL jsou značky slunečních hodin. Ty pak mohou stát od 700 Kč do 20000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat venkovní hodiny?

Prvotní při výběru je zvolit správný typ hodin pro daný exteriér. S typem hodin pak úzce souvisí jejich vzhled. Z dalších parametrů je důležitý materiál nebo způsob seřízení hodin. U digitálních hodin je třeba dbát na kvalitně zpracovaný displej.

Je možné venkovní hodiny umístit i do interiéru?

Venkovní hodiny mohou sloužit i v interiéru. Některé jsou přímo vyráběny pro obě možnosti. Pozor je třeba dát pouze u hodin, které jsou primárně určeny do interiéru a přitom jsou prezentovány v kategorii hodin venkovních.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nostalgické retro hodiny
Kovové hodiny/teploměr
Na balkón nebo terasu
Digitální
Sluneční hodiny
Kompas
Image
Produkt
ROGER LASCELLES Vintage 70cm
ESSCHERT DESIGN WORLD OF WEATHER, 29 cm
TFA 60.3011
Digitální vnitřní/venkovní teploměr, hodiny a voltmetr – 35936
HD Sluneční hodiny bronzové 35,5 x 82 cm plast
SEA CLUB Sluneční hodiny – kompas v dřevěném boxu antik 6,5 cm 8549
Cena ca. 4 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 400 CZK ca. 400 CZK ca. 900 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena