Nejlepší přípravky na broušení nožů 2024 a jak vybrat

Správným broušením prodloužíte životnost nože.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
89490709 Přípravek na broušení dlouhých nožů jig 120 Scheppach

Jak vybrat přípravek na broušení nožů

 • Obecně lze přípravky rozdělit na samostatné výrobky a přípravky, které jsou součást brusných přístrojů.
 • Zpravidla každý výrobce brusek nabízí současně i přípravek na broušení, který je k jeho výrobku kompatibilní.
 • Prakticky jediným, ale stěžejním parametrem při výběru přípravku na broušení nožů je, jak velký nůž, respektive jak dlouhé ostří nebo typ nože můžete s použitím daného přípravku nabrousit.

Přípravek na broušení nožů - náš výběr

89490709 Přípravek na broušení dlouhých nožů jig 120 Scheppach
Výrobce: Scheppach
Zobrazit více
Jig 120 Scheppach 89490709 je přípravek určený pro broušení nožů s délkou čepele od 100 do 200 mm. Tento nástroj je kompatibilní s bruskami na kov a je vhodný pro obrábění a úpravu různých druhů dlouhých nožů.
Zobrazit méně
KJ-45 Přípravek Tormek na broušení nožů
přečíst recenzi
Zobrazit více
Nástroj Tormek KJ-45 pro broušení nožů poskytuje funkci automatického vycentrování čepele, je určen pro většinu druhů nožů a je kompatibilní s bruskami Tormek a JET. Přípravek je vyvážený, nabízí úchop až 45 mm, minimální výšku čepele 12 mm a maximální tloušťku čepele 10 mm. Vyroben ve Švédsku.
Zobrazit méně
Japonský vodící přípravek MONT BLANC na broušení kuchyňských nožů
Výrobce: MONT BLANC
Délka: 10 cm
Zobrazit více
Vodící přípravek MONT BLANC pomáhá udržet nůž v konzistentní pozici při broušení na japonských vodních kamenech. Velikost tohoto pomocníka z plastu je 100 x 15 x 20 mm a obsahuje keramickou vložku. Tato pomůcka je vhodná pro začátečníky a je vyrobena v Japonsku.
Zobrazit méně
Holzstar Přípravek na broušení hoblovacích nožů (pro NTS 251)
Zobrazit více
Tento přípravek na broušení nožů je kompatibilní s hoblovacími noži a je navržen pro use application s NTS 251. Pro správné použití je důležité mít kluzné vedení, které je uvedeno v doporučeném příslušenství. Tímto způsobem pomáhá při správné údržbě hoblovacích nožů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Přípravek na broušení nožů

Jak vybrat přípravek na broušení nožů

 • Obecně lze přípravky rozdělit na samostatné výrobky a přípravky, které jsou součást brusných přístrojů.
 • Zpravidla každý výrobce brusek nabízí současně i přípravek na broušení, který je k jeho výrobku kompatibilní.
 • Prakticky jediným, ale stěžejním parametrem při výběru přípravku na broušení nožů je, jak velký nůž, respektive jak dlouhé ostří nebo typ nože můžete s použitím daného přípravku nabrousit.

Typy

Obecně lze přípravky rozdělit na samostatné výrobky a přípravky, které jsou součást brusky na nože.

Samostatné

Samostatný přípravek na broušení nožů se skládá z následujících částí:

 • Základna – vyrobená z kovu se systémem upevnění k pracovnímu stolu, u jednodušších modelů se používá dřevěná základna, která je opatřena proti posuvu např. silikonovými nožkami
 • Vodící pouzdro – slouží k navléknutí držáku brusného kamene
 • Upínák na držení nože s dorazem – upínání nožů různých šířek je zajištěno prostřednictvím seřizovacího šroubu.

Pro brusné přístroje

Přípravky, které jsou součástí brusek, nebo jsou nabízeny samostatně, ale určeny k používání s bruskou, se zpravidla skládají z upínáku, který funguje stejně jako u samostatného výrobku. Chybí základna a vodící pouzdro, které nahrazuje bruska. Některé modely mohou být opatřeny vodící lištou a držákem rukojeti.

Víte, že…?

Přípravek na broušení nožů
89490709 Přípravek na broušení dlouhých nožů jig 120 Scheppach

Kromě přípravků na broušení nožů existují také varianty na broušení seker, dlát, žiletek nebo hoblíků, krátkých nástrojů, vrtáků, dlát nebo nůžek. Jinými slovy přípravků existuje celá řada a je jen na vás, který budete potřebovat.

Kompatibilita

Na našem trhu většinou narazíte na přípravky, které fungují jako přídavné zařízení k bruskám. Zpravidla každý výrobce brusek nabízí současně i přípravek na broušení, který je k jeho výrobku kompatibilní. Jsou samozřejmě i modely vhodné k použití pro různé značky brusek. Vždy musí být uvedeno v popisu výrobku.

Typ nože

Prakticky jediným, ale stěžejním parametrem při výběru přípravku na broušení nožů je, jak velký nůž, respektive jak dlouhé ostří nebo typ nože můžete s použitím daného přípravku nabrousit. Toto se zpravidla týká přípravků, které jsou určeny pro použití na brusných přístrojích. Narazit můžete na následující varianty:

 • Přípravek na nože – univerzální varianta; určen pro většinu nožů, které mají ostří alespoň 60 mm (23/8″)
 • Přípravek na velmi malé nože – patří sem různé typy řezbářských nožů, šikmých a kapesních nožů
 • Přípravek na dlouhé nože – určen pro nože s délkou ostří alespoň 150 mm a maximálně 160 mm
 • Přípravek na hoblovací nože – k broušení nožů určených do hoblovacích strojů, jejichž minimální šíře je 13 mm
 • Přípravek na profilové nože – maximální šíře těchto nožů může být 100 mm
 • Přípravek na rovné nože – délka čepele by měla být minimálně 100 mm
 • Přípravek pro broušení nožů mlýnků na maso
 • Přípravek pro kotoučové nože a čepele – vhodný např. pro nože na krájení pizzy, kebabu atd.
 • Přípravek pro broušení nožů a nůžek atd.

Úhel broušení

Přípravek na broušení nožů
KJ-45 Přípravek Tormek na broušení nožů

Při broušení nožů je nutné dodržet správný úhel. Přípravek na broušení toto dokonale zajistí. Výhodou je, pokud je součástí přípravku, případně brusky také univerzální měrka, díky které správný úhel nastavíte a následně ověříte.
Příklady typů nožů a optimálního úhlu výbrusu najdete v tabulce níže.

Typ nožeÚhel výbrusu
Břitvy, filetovací nože15-20°
Kuchyňské nože, menší lovecké nože20°
Univerzální nože (větší lovecké, outdoor atd.)25°
Pracovní nože, čepele pro obrábění dřeva35-40°

Víte, že…?

Pokud máte doma dílnu a řadíte se mezi zručné kutily, není problém vyrobit si vlastní přípravek na broušení nožů. Stačí zabrousit na internet a najít vám vyhovující návod na jeho výrobu. Inspiraci můžete mimo jiné nalézt např. na youtube.cz.

Výrobci a ceny

 • Tormek je švédský výrobce, který nabízí řešení pro nejrůznější typy nástrojů. Jeho sortiment zahrnuje 16 unikátních přípravků. Při jejich používání dosáhnete ideální ostrosti daného typu nástroje. Přípravky této firmy jsou určeny pro celou škálu profesí od truhlářů a řezbářů po řezníky či kuchaře. Přípravky na broušení nožů se pohybují v cenovém rozmezí cca 800 Kč až 4500 Kč.
 • Bernarno nebo také firma PWA byla založena původně jako rakouská rodinná firma. Roku 1997 došlo k registraci značky BERNARDO a postupně se rozšířila do Evropy. Zaměřuje se na prodej obráběcích a tvářecích strojů. Přípravky na broušení nožů této firmy koupíte kolem 1250,- Kč – 1900 Kč.
 • Scheppach je německá tradiční značka, která se věnuje především výrobě profesionálních strojů pro práci se dřevem. Vyznačuje se precizností a excelentním servisem. Přípravky na broušení nožů této firmy stojí o necelých 400 Kč do 5200 Kč.

Víte, že…?

Po přípravcích na broušení nožů se můžete poohlédnout i na bazarových serverech. Najdete zde zajímavé kousky především typu samostatný přípravek. Může se jednat o použité nářadí, ale také nově vyrobené.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží přípravek na broušení?

Nože jsou pomůcka, kterou používáte denně. I když budete mít nože nejvyšší kvality, vždy dojde častým používáním k jejich otupení. Správným broušením můžete prodloužit jejich životnost, ale hlavně zajistíte, že budou funkční stejně jako na začátku. Přípravek je pomůcka, která zajišťuje zafixování nože a následně pevné vedení úhlu. Tím je možné dosáhnout maximální ostrosti nože.

Jak vybrat přípravek?

Přípravek můžete koupit samostatně, nebo jím lze doplnit brusný přístroj. Druhá verze je častější, je však nutné zkontrolovat kompatibilitu s přístrojem. Důležitým parametrem je délka ostří nože. K dostání jsou universální přípravky, přípravky vhodné na krátké i dlouhé ostří.
Zobrazit kompletní nabídku Přípravek na broušení nožů