Přípravek na broušení nožů

Správným broušením prodloužíte životnost nože.

ca. 1 500 CZK
ca. 900 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 5 800 CZK

Nože jsou pomůcka, kterou používáte denně. I když budete mít nože nejvyšší kvality, vždy dojde častým používáním k jejich otupení. Správným broušením můžete prodloužit jejich životnost, ale hlavně zajistíte, že budou funkční stejně jako na začátku. Přípravek je pomůcka, která zajišťuje zafixování nože a následně pevné vedení úhlu. Tím je možné dosáhnout maximální ostrosti nože.

Typy

Obecně lze přípravky rozdělit na samostatné výrobky a přípravky, které jsou součást brusných přístrojů.

Samostatné

Samostatný přípravek na broušení nožů se skládá z následujících částí

TAIDEA sada kamenů na broušení nožů
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena
 • Základna – vyrobená z kovu se systémem upevnění k pracovnímu stolu, u jednodušších modelů se používá dřevěná základna, která je opatřena proti posuvu např. silikonovými nožkami
 • Vodící pouzdro, které slouží k navléknutí držáku brusného kamene
 • Upínák na držení nože s dorazem – upínání nožů různých šířek je zajištěno prostřednictvím seřizovacího šroubu

Pro brusné přístroje

Přípravky, které jsou součástí brusek, nebo jsou nabízeny samostatně, ale určeny k používání s bruskou, se zpravidla skládají z upínáku, který funguje stejně jako u samostatného výrobku. Chybí základna a vodící pouzdro, které nahrazuje bruska. Některé modely mohou být opatřeny vodící lištou a držákem rukojeti.

Víte, že…?

Kromě přípravků na broušení nožů existují také varianty na broušení seker, dlát, žiletek nebo hoblíků, krátkých nástrojů, vrtáků, dlát nebo nůžek. Jinými slovy přípravků existuje celá řada a je jen na vás, který budete potřebovat.

SVM-45 Přípravek Tormek na broušení nožů
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Kompatibilita

Na našem trhu většinou narazíte na přípravky, které fungují jako přídavné zařízení k bruskám. Zpravidla každý výrobce brusek nabízí současně i přípravek na broušení, který je k jeho výrobku kompatibilní. Jsou samozřejmě i modely vhodné k použití pro různé značky brusek. Vždy musí být uvedeno v popisu výrobku.

Typ nože

Prakticky jediným, ale stěžejním parametrem při výběru přípravku na broušení nožů je, jak velký nůž, respektive jak dlouhé ostří nebo typ nože můžete s použitím daného přípravku nabrousit. Toto se zpravidla týká přípravků, které jsou určeny pro použití na brusných přístrojích. Narazit můžete na následující varianty:

 • Přípravek na nože – univerzální varianta; určen pro většinu nožů, které mají ostří alespoň 60 mm (23/8″)
 • Přípravek na velmi malé nože – patří sem různé typy řezbářských nožů, šikmých a kapesních nožů
 • Přípravek na dlouhé nože – určen pro nože s délkou ostří alespoň 150 mm a maximálně 160 mm
 • Přípravek na hoblovací nože – k broušení nožů určených do hoblovacích strojů, jejichž minimální šíře je 13 mm
 • Přípravek na profilové nože – maximální šíře těchto nožů může být 100 mm
 • Přípravek na rovné nože – délka čepele by měla být minimálně 100 mm
 • Přípravek pro broušení nožů mlýnků na maso
 • Přípravek pro kotoučové nože a čepele – vhodný např. pro nože na krájení pizzy, kebabu atd.
 • Přípravek pro broušení nožů a nůžek atd.
Scheppach jig 120 – přípravek na broušení dlouhých nožů
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Úhel broušení

Při broušení nožů je nutné dodržet správný úhel. Přípravek na broušení toto dokonale zajistí. Výhodou je, pokud je součástí přípravku, případně brusky také univerzální měrka, díky které správný úhel nastavíte a následně ověříte.
Příklady typů nožů a optimálního úhlu výbrusu najdete v tabulce níže.

Typ nože Úhel výbrusu
Břitvy, filetovací nože 15-20°
Kuchyňské nože, menší lovecké nože 20°
Univerzální nože (větší lovecké, outdoor atd.) 25°
Pracovní nože, čepele pro obrábění dřeva 35-40°

Víte, že…?

Pokud máte doma dílnu a řadíte se mezi zručné kutily, není problém vyrobit si vlastní přípravek na broušení nožů. Stačí zabrousit na internet a najít vám vyhovující návod na jeho výrobu. Inspiraci můžete mimo jiné nalézt např. na youtube.cz.

Výrobci a ceny

 • Tormek je švédský výrobce, který nabízí řešení pro nejrůznější typy nástrojů. Jeho sortiment zahrnuje 16 unikátních přípravků. Při jejich používání dosáhnete ideální ostrosti daného typu nástroje. Přípravky této firmy jsou určeny pro celou škálu profesí od truhlářů a řezbářů po řezníky či kuchaře. Přípravky na broušení nožů se pohybují v cenovém rozmezí cca 800,- Kč až 4500,- Kč.
 • Bernarno nebo také firma PWA byla založena původně jako rakouská rodinná firma. Roku 1997 došlo k registraci značky BERNARDO a postupně se rozšířila do Evropy. Zaměřuje se na prodej obráběcích a tvářecích strojů. Přípravky na broušení nožů této firmy koupíte kolem 1250,- Kč – 1900,- Kč.
 • Scheppach je německá tradiční značka, která se věnuje především výrobě profesionálních strojů pro práci se dřevem. Vyznačuje se precizností a excelentním servisem. Přípravky na broušení nožů této firmy stojí o necelých 400,- Kč do 5200,- Kč.
Bernardo 05-2057 Přípravek na broušení rovných nožů
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Po přípravcích na broušení nožů se můžete poohlédnout i na bazarových serverech. Najdete zde zajímavé kousky především typu samostatný přípravek. Může se jednat o použité nářadí, ale také nově vyrobené.