Video chůva

Pohlídá Váš poklad.

ca. 3 900 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat video chůvu

  • Video chůvičky jsou praktická zařízení, která pomáhají hlídat vaše miminko v době jeho spánku. Oproti starším audio verzím zprostředkovávají nejen přenos zvuku, ale i obrazu.
  • U chůviček obecně je velmi důležitá kvalita signálu. Ta je dána jednak dosahem konkrétního modelu, počtem kanálů, ale také způsobem přenosu.
  • Nedílnou součástí video chůviček je kamera. Jedná se o podstatnou součást, takže se zaměřte i na její parametry.

Typy

Na našem trhu najdete širokou škálu dětských chůviček. Obecně je lze rozdělit do tří základních kategorií.

Audio

Audio chůvičky se svým způsobem podobají klasickým vysílačkám s tím rozdílem, že zvuk je vysílán pouze jedním směrem. Prakticky se tedy skládá z vysílače, který je umístěn u miminka a přijímače na straně druhé. Jedná se o původní technologii, která je ale postupně nahrazována video systémy. Nicméně se stále jedná o zařízení s kvalitnějším signálem a jednodušší obsluhou.

3,5 palcová obrazovka
Philips AVENT Baby monitor SCD841 video

Video

Tyto chůvičky jsou založeny na systému, který zprostředkovává videozáznam, který je zobrazen na displeji rodičovské jednotky, případně v aplikaci vašeho telefonu nebo tabletu. Obecně se jedná o dražší variantu. Nevýhodou je vyšší náchylnost k rušení signálu.

Smart/Wi-Fi

Tyto chůvičky používají k přenosu signálu mobilní nebo Wi-Fi síť. Některé modely mohou být vybaveny vlastním zobrazovacím zařízením, jiné nabízí přenos pouze do aplikace ve vašem telefonu, případně je možná i kombinace obou možností. Nespornou výhodou těchto modelů je sledování daného prostoru prakticky odkudkoli, tedy za předpokladu, že budete připojeni k internetu. Zde je ale nutností opravdu kvalitního signálu, jinak může docházet k přerušování přenosu.

Typ Výhody Nevýhody
Audio Jednoduchá obsluha Přenáší pouze zvuk
  Kvalitní signál  
  Nízká pořizovací cena  
Video Přenos videozáznamu zajišťuje dokonalý přehled Vyšší pořizovací cena
    Vyšší pořizovací cena
Smart Přenos videa i zvuku Nutnost zajištění optimálního signálu
  Sledování odkudkoli  

Víte, že…?

Většina dětských chůviček, které disponují kamerovým systémem, podporují také přenos zvuku. Najdete ale i takové modely, které vysílají pouze obraz. O této skutečnosti se tedy raději informujte u výrobce nebo prodejce.

Wi-Fi friendly
VTech dětská video chůvička VM2251 s barevným displejem 2,4″

Dosah

Dosah signálu udává vzdálenost mezi jednotlivými jednotkami. Zpravidla se uvádí maximální hodnota a to ve volném prostoru, případné překážky pak mohou tuto vzdálenost podstatně zkrátit. Průměrně se dosah signálu pohybuje:

  • Cca 300 m ve volném prostoru
  • Cca 50 až 60 m v obytných prostorách

Samozřejmě existují modely s nižším i vyšším dosahem. Výhodou je, pokud je chůva vybavena kontrolkou dosahu. Ta vás v případě ztráty signálu upozorní.

Obousměrná komunikace
Bayby Digitální video BBM7020

Počet kanálů

Kvalitu přenosu může ovlivnit také počet kanálů, které má chůvička k dispozici. Princip spočívá v tom, že pokud se dostanete do nevyhovujících podmínek, můžete vybrat jiný kanál a chůvičku jednoduše přeladit, respektive se toto může dít automaticky. Vyšší počet kanálů je výhodné mít zejména ve větších bytových domech nebo hustě osídlených oblastech, kde může snáze dojít k rušení signálu z jiných zařízení. Větší počet kanálů nabízí digitální přístroje.

Přenos

Způsob přenosu signálu může také podstatně ovlivnit jeho kvalitu. Tento parametr volte zejména s ohledem na oblast, ve které žijete.

Analog

Analogové chůvičky jsou založené na nižších frekvencích a disponují menším počtem kanálů. Jednoznačnou výhodou je větší dosahová vzdálenost. Tyto chůvičky mohou být ale náchylnější k rušení signálu jiným zařízením, proto jsou vhodnější pro použití v rodinných domcích nebo méně zastavěných oblastech.

Monitor dechu
Angelcare AC327 monitor pohybu dechu video chůvička

Digitální

Chůvičky jsou vybaveny větším počtem kanálů a obecně pracují ve vyšších frekvencích. Díky tomu ale musíte počítat s menším dosahem, který navíc výrazně ovlivňují překážky. Na druhou stranu mohou být vybaveny bezpečnostní technologií:

  • A-FHSS – blokuje odposlouchávání
  • DECT – šifruje signál

Internet

Jedná se o chytré chůvičky, které se napojují přímo na mobilní telefon nebo tablet. Signál pak zajišťuje připojení k internetové síti.

Bezdrátová kamera
Bayby digitální chůva auto BBM7030

Kamera

Kamera je nedílnou a podstatnou součástí všech video chůviček. Zpravidla se jedná o klasickou webovou kameru.

Obraz

Obecně jsou video chůvičky schopné za denního světla zprostředkovat jasný obraz s dobrou barevností. Potíže mohou nastat za snížené viditelnosti, kdy se obraz jeví jako černobílý a může mít špatnou čitelnost.

Úhel

Úhel pohledu kamery souvisí s jejím optimálním umístěním. Pokud kamera nedisponuje širšími pozorovací úhly, může se stát, že nepůjde úplně přesně nastavit tak, aby bylo dítě v záběru celé. Na druhou stranu existují i modely kamer, které je možné ovládat na dálku. Tyto kamery disponují funkcemi posouvání a zoomování.

Noční režim
TFY VB601-5747 Video Baby Monitor Elektronická chůva bílá

Počet kamer

Některé video chůvičky nabízí možnost připojit ke stejnému účtu více kamer současně. Ty se pak ve vysílání střídají a zajišťují tak pozorování z různých úhlů. Druhou možností je instalovat kamery v různých místnostech a ty pak podle potřeby zapínat a vypínat.

Výrobci a ceny

Video chůvičky vyrábí např. Luvion, Motorola, TrueLife nebo Vtech.
Cenově se pak mohou pohybovat v rozmezí 1000 Kč až cca 10000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč pořídit dětskou chůvičku?

Dětské chůvičky se nejčastěji používají v případě, že dítě spí v jiné místnosti, než se zrovna nacházíte vy. Rozhodně ji využijete, pokud se rozhodnete dítě uložit na balkoně nebo např. na zahradě. Hodit se budou i v případě, že pojedete na dovolenou nebo se budete chtít zúčastnit nějaké akce.

Podle čeho vybrat dětskou chůvičku?

V první řadě se rozhodněte, jestli vám stačí dítě slyšet nebo ho chcete také vidět. Z dalších parametrů jsou nejdůležitější ty, které souvisí s kvalitou přenosového signálu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
3,5 palcová obrazovka
Wi-Fi friendly
Obousměrná komunikace
Monitor dechu
Bezdrátová kamera
Noční režim
Čistý obraz
Image
Produkt
Philips AVENT Baby monitor SCD841 video
VTech dětská video chůvička VM2251 s barevným displejem 2,4″
Bayby Digitální video BBM7020
Angelcare AC327 monitor pohybu dechu video chůvička
Bayby digitální chůva auto BBM7030
TFY VB601-5747 Video Baby Monitor Elektronická chůva bílá
TrueLife NannyCam H32
Dosah
300 m
300 m
250 m
250 m
250 m
260 m
300 m
Obousměrný přenos
Digitální
Cena ca. 3 900 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 800 CZK ca. 4 100 CZK ca. 2 800 CZK ca. 1 500 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.