Kamerový systém

Prevence před zloději.

ca. 11 700 CZK
ca. 15 600 CZK
ca. 12 600 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 5 900 CZK

Jak vybrat kamerový systém

  • Kamerový systém se v dnešní době stává stále více rozšířeným, a to nejen v rámci obchodů a jiných institucí, ale také v domácnostech. Slouží totiž nejen jako důkazní materiál, ale v první řadě funguje jako prevence před zloději, kteří si rozmyslí svůj čin, když vidí kameru.
  • Kamerový systém vybírejte podle umístění, máte k dispozici kamery do interiéru, ale i venkovní modely.
  • Dříve se používalo kabelové připojení, ale v dnešní době je stále více populární bezdrátové připojení, kterým disponují IP kamery.
  • Nepodceňujte rozlišení kamer. Berte v potaz, že čím vyšší je rozlišení, tím lepší je obraz kamer.

Umístění

Jeden ze zásadních parametrů, na které byste před koupí kamery měli pamatovat, je její umístění. To platí ve smyslu toho, jestli kamera bude v interiéru nebo venku.

Interiér

U kamery, která bude umístěna uvnitř, se nepočítá s tím, že by byla vystavena přímému slunečnímu žáru, prudkým změnám teplot, dešti a vlhkosti. Tomu odpovídá konstrukce kamery, která je méně odolná, ale většinou také levnější než venkovní kamery.

Digitální WiFi kamerový set
KAMERAK.cz 6 kamerový system PTZ-239

Exteriér

Na druhé straně u kamer, které budou vystaveny všem výše vyjmenovaným povětrnostním vlivům, se s tím dopředu počítá a kamera je konstruována tak, aby odolala, takže je utěsněná, aby se do ní nedostala vlhkost, obal je z lepšího materiálu, který izoluje od tepla atd. To se samozřejmě promítá do ceny, která bude vyšší než u interiérové bezpečnostní kamery.

Typy

Pokud už víte, jestli kamerový systém půjde ven nebo dovnitř, je na čase se rozhodnout pro model, který Vám bude vyhovovat, na trhu jich je několik a liší se charakteristickými vlastnostmi. Podívejme se na ty nejrozšířenější.

Bullet

Tyto modely mají tvar podélného válce a jsou umístněny na rameni, které je pohyblivé a tak se kamera může otáčet. Bullet kamery mají často stupeň krytí IP 66, což je jakýsi standart ochrany elektrických zařízení proti vnějším vlivům. IP 66 je dostačující standart pro venkovní užití kamery.

Ultra HD 4K
iGET HOMEGUARD HGNVK84904

DOME

Tyto kamery mají tvar polokoule a jejich čočka se může otáčet o 360° horizontálně a 100°vertikálně. Díky tomu se hodí pro upevnění například na strop a můžou snímat celou místnost. Jedná se o kamery, které mají dobré přiblížení s vysokým rozlišením.

Specializované modely

Pro specifická prostředí se používají kamery, které jsou specializované právě pro tato místa. Může se jednat o kamery, které jsou mechanicky téměř nezničitelné – ty se používají na veřejná místa. Dalším typem jsou vodotěsné kamery, tedy zařízení, které zvládnout i trvalý pobyt pod vodou. Ty se hodí do bazénů, akvárií a různých vodních nádrží.

Víte, že…?

Atrapy bezpečnostních systémů jsou také specifickým modelem, který vlastně kamera není, ale tváří se tak. Mají čistě preventivní význam a jsou levnějším řešením, které na první pohled od běžné kamery nerozeznáte.

Sestava záznamového zařízení
Hikvision HiLook IK-4142BH-MH/B

Připojení

Bezpečnostní kamerový systém samozřejmě musíte také nějak připojit k dalším zařízením, kde ukládá a také přehrává zachycený obraz, případně zvuk.

Kabelové

Starší kamery se připojovaly do počítačové sítě pomocí natažení kabelu, což sebou nese nároky na instalaci. Výhodou těchto kamer je téměř nulové zpoždění obrazu záznamu a stabilní kvalita obrazu.

IP kamera

Wi-Fi IP kamera je zařízení, které je připojeno do sítě bezdrátově. Fungují tedy v rámci sítě, kde jsou připojeny na server nebo k počítači, kde ukládají data v podobě záznamu z kamery. Výhodou těchto chytrých kamer je i to, že můžou přenášet obraz na různá zařízení, která jsou bezdrátově připojena do stejné sítě, takže můžete obraz sledovat na mobilu.

Úhel záběru 95 °
Securia Pro NVR4CHV3-B bez disku

Barevnost

Kamery s černobílým snímáním jsou starší typy, které jsou postupně na ústupu. Jsou méně náročné po finanční stránce a také jim pro zachycení kvalitního obrazu stačí méně světla. Své místo tedy stále mají v temnějších prostorech. Kamery s barevným zachycením obrazu jsou dnes stále více rozšířené a dá se to pochopit. Barvy jsou důležitým detailem, který může pomoct najít narušitele. Neustále zdokonalující se optika a světelnost pomáhají barevným kamerám i se zpracováním obrazu, kde je nedostatek světla, ale pořád platí, že méně je někdy více, a tak se v takových případech může více vyplatit černobílá kamera.

Rozlišení

Rozlišení je parametr, u kterého platí čím vyšší, tím lepší. Samozřejmě platí také, čím vyšší rozlišení, tím vyšší cena kamery. Potom tedy záleží, na kolik si ceníte to, co hlídáte pomocí kamery a kolik chcete investovat.
Pixely zná snad každý, jsou to kostičky, které tvoří celkový obraz. Čím více jich je, tím menší jsou a tím je obraz detailnější. Výsledná hodnota se pak udává v megapixelech. Nejobyčejnější kamery mají rozlišení 1 Mpx a ty nejlepší až 8 Mpx. Pro větší přehled si prohlédněte následující tabulku.

Rozlišení Pixely Poměr
1.3 Mpx 1280 x 960 4:3
2 Mpx 1920 x 1080 16:9
3 Mpx 2048 x 1536 4:3
4 Mpx 2688 x 1520 16:9
5 Mpx 2560 x 1920 4:3
8 Mpx 3840 x 2160 16:9

Cena

  • Pokud se nebavíme o maketách, ale o skutečných kamerových systémech, pořídíte je od 1 000 Kč. Za tuhle částku ale pořídíte systém s jednou kamerou, přičemž rozlišení ani kvalita obrazu nebudou nijak závratné.
  • Jestliže potřebujete rozmístit kamery na více míst, můžete si pořídit systém se 3, 4, a třeba i 8 kamerami. Jejich cena se samozřejmě vyšší a pohybuje se především v rozmezí 4 000 – 10 000 Kč.
Podporuje až 8 kamer
HeimVision HM241

Otázky a odpovědi

Jaké jsou u kamerového systému možnosti přiblížení obrazu?

Přiblížení obrazu neboli Zoom se hodí v případě, že můžete kameru sami na dálku ovládat a chcete si něco nebo někoho přiblížit. Počítejte ale s tím, že ztratíte ostrost obrazu a zmenšíte zorné pole.

Jakého zvolit výrobce?

Na trhu se pohybuje široké spektrum renomovaných výrobců bezpečnostních kamerových systémů. Mezi oblíbené značky patří například D-Link, Xiaomi, iGet nebo také český výrobce Jablotron.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Digitální WiFi kamerový set
Ultra HD 4K
Sestava záznamového zařízení
Úhel záběru 95 °
Podporuje až 8 kamer
Bezdrátový NVR systém
Image
Produkt
KAMERAK.cz 6 kamerový system PTZ-239
iGET HOMEGUARD HGNVK84904
Hikvision HiLook IK-4142BH-MH/B
Securia Pro NVR4CHV3-B bez disku
HeimVision HM241
Evolveo Detective WN8
Výrobce
KAMERAK.cz
iGet
HiLook
Securia Pro
Heimvision
EVOLVEO
Bezdrátový přenos dat
Rozlišení obrazu
1920 x 1080
3840 x 2160
1920 x 1080
2048 x 1536
1920 × 1080
1920 x 1080
Pohybový senzor
Přisvícení IR LED diodami
Cena ca. 11 700 CZK ca. 15 600 CZK ca. 12 600 CZK ca. 6 300 CZK ca. 4 700 CZK ca. 5 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.