25 nejlepších vozíků za kola 2023
Vozík pro přepravu dětí, zvířat i věcí.
Jak vybrat vozík za kolo
- Vozíky na kolo si pořizujete z nejrůznějších důvodů, ale základem je přeprava nákladu z místa na místo.
- Za kolo můžete připojit dětský i nákladní vozík. K dostání jsou vozíky pro zvířata i universální typy.
- U každého vozíku by Vás měla zajímat také nosnost a kvalita výrobního materiálu.
Vozík za kolo - náš výběr
Vozíky za kolo pro psa
Vozíky za kola Croozer
Vozíky za kolo Thule


Vozíky za kolo Burley
Jak vybrat vozík za kolo
Typy
Prvotní kritérium je tedy výběr podle typu nákladu. Zde je na výběr z několika možností.
Typ | Popis | |
---|---|---|
Dětský | Vozíky za kolo pro děti jsou uzpůsobeny na převoz malého dítěte nebo dětí | |
Základem je pevná konstrukce, která zajišťuje ochranu malých pasažérů | ||
Bezpečnost je také základní vlastností tohoto typu vozíků | ||
Univerzální | Vozíky za kolo určené pro přepravu nejrůznějšího nákladu – domácí využití, cykloturistika | |
Pro zvířata | Vozíky za kolo pro psa se podobají vozíkům pro děti, ale jejich součástí není sedačka, zvíře se poutá přímo k vozíku |
Počet kol
Z hlediska počtu kol lze rozlišit následující typy
Jednokolky
Vozíky jsou lehké, snadno složitelné, což ulehčuje jejich transport např. při přesunu automobilem. Jednokolové vozíky bývají menší, takže disponují také menším objemem. Dochází k vyšší zátěži rámu kola a i proto je velmi důležité, aby náklad v něm byl dobře vyvážený. Výhodou je, že drží jednu stopu s kolem, takže jsou nanejvýš vhodné do terénu.
Dvoukoláky
Vozíkem přepravíte i větší náklad, protože jsou rozměrově větší a zároveň také těžší. Tento typ vozíků je stabilnější, což oceníte především po zastavení, ale i při samotné jízdě, při které je ale nutné hledat dvě jízdní stopy. Dvoukolové vozíky se vyrábí i ve variantě pro domácí mazlíčky.
Více kolové
Tyto vozíky jsou zpravidla určeny pro přepravu dětí. Vozíky mohou mít tři nebo i čtyři kola. Po jejich zapojení, ale malá kolečka, zpravidla umístěná vepředu, sklopíte směrem nahoru a vozík funguje jako jeho dvoukolová varianta. Přední kola slouží po odpojení vozíku z kola, kdy ho můžete používat jako pohodlný kočárek pro různé aktivity.
Kapacita
- V případě nákladních vozíků se bude jednat spíše o objem nákladní plochy, která je udávána v litrech a zpravidla se pohybuje mezi 60 a 130 l.
- U dětských vozíků se jedná o počet dětí, které ve vozíku budete přepravovat. Existují jedno nebo dvoumístné modely. Větší rozměry pak dětem poskytují větší pohodlí, nicméně příliš rozměrné vozíky budou jistě těžší, což poznáte především při jízdě do kopce.
Nosnost
- Nosnost nákladních vozíků úzce souvisí s jejich objemem a zpravidla se pohybuje mezi 30 a 60 kg v případě, že je připojíte za kolo. Některé modely ale mohou sloužit zároveň jako ruční vozíky a zde bývá maximální nosnost i 200 kg
- Dětské vozíky jsou zpravidla určeny pro děti od 1 do 3 let věku. Všechny modely vozíků jsou uzpůsobené tak, aby měly v nosnosti rezervu. Většinou začíná na cca 30 kg, v případě dvoumístné varianty je samozřejmě vyšší.
Konstrukce
Nákladní vozíky
Na výrobu konstrukce se zpravidla používá ocel. Její vlastností je pevnost, takže zaručuje dostatečnou nosnost vozíku. Přepravní část bývá tvořena bedýnkou, která je chráněna plachtou nebo se jedná o tzv. úložný vak.
Dětské vozíky
U dětských vozíků máte u materiálu konstrukce na výběr ze tří možností:
- Hliník – vozíky s nižší pořizovací cenou, mají nižší hmotnost, ale také životnost; využijete je zejména na občasné ježdění méně náročným terénem
- Ocel – je pevná, ale z hlediska hmotnosti rozhodně těžší; tyto vozíky zvládnou i náročný terén
- Dural – vozíky špičkové kvality, které spojují vlastnosti výše uvedených materiálů tedy odolnost a lehkost
Víte, že…?
Při nákupu je také dobré ověřit si možnosti složení ať už nákladních nebo dětských vozíků. Ideální volbou jsou jistě vozíky, které pohodlně složíte do kufru auta a v případě, že je zrovna nepotřebujete do úložných prostor ve vašem domě či bytě.
Kola
U všech typů vozíků na kolo je uváděn ideální průměr kol mezi 16 až 20 palci.
- Větší průměr je pak určen pro velmi nerovný terén, navíc vám lépe udrží stopu.
- Menší kola zase oceníte ve chvílích, kdy se budete muset vyhýbat nejrůznějším překážkám.
Při výběru kol tedy zohledněte vaše nejčastější aktivity.
Odpružení zajistí pneumatiky s dušemi a také kovovými disky. Automatické ventily usnadní plnění vzduchem kdekoli bude potřeba.
Bezpečnost
Bezpečnost budete řešit především u dětských cyklovozíků. Zaměřit se můžete na následující bezpečnostní prvky:
- Pevné nejlépe 5bodové bezpečnostní pásy
- Textilie, kterou je potažena konstrukce, chrání dítě např. před odraženými kamínky
- Stříška chrání před nepřízní počasí
- Ochrana proti převrácení – nemusí být součástí všech vozíků
Výrobci a ceny
- Mezi výrobce nákladních vozíků patří např. DURAMAXX, CROOZER, Klarfit nebo ATO-M. Jejich cena se pohybuje mezi cca 2500 Kč a 14000 Kč, přičemž častěji narazíte na vozíky typu dvoukolák. Cena pak zpravidla roste úměrně s velikostí a nosností vozíků. Nejdražší modely jsou pak určeny pro cestovatele.
- Dětské vozíky najdete pod značkami Thule, Qeridoo nebo Burley. Tento typ výrobku se řadí mezi nákladnější, co se pořizovací ceny týká. Můžete narazit i na levné modely do cca 5000 Kč, ale bude jich opravdu málo spíše neznámých značek. Do 10000 Kč se již dají koupit značkové vozíky, ale největší výběr najdete až v cenové kategorii nad 10000 Kč.
- Cyklistické vozíky pro mazlíčky vyrábí např. Croozer, XLC nebo Klarfit. Ceny se pak pohybují mezi 3500 Kč a 20000 Kč. Cena opět roste úměrně s jeho velikostí a nosnostní.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat vozík za kolo?
K čemu je vozík za kolo?
Různé typy produktů porovnejte zde.