Vozík na kolo

Vozík pro přepravu dětí, zvířat i věcí.

ca. 1 600 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat vozík na kolo

Vozíky na kolo si pořizujete z nejrůznějších důvodů, ale základem je přeprava nákladu z místa na místo. Při jeho výběru je třeba zohlednit několik důležitých kritérií, přičemž nejdůležitější je to, co nebo kdo bude ve vozíku přepravován.

Typy

Prvotní kritérium je tedy výběr podle typu nákladu. Zde je na výběr z několika možností.

Typ Popis  
Dětský – vozíky jsou uzpůsobeny na převoz malého dítěte nebo dětí  
  – základem je pevná konstrukce, která zajišťuje ochranu malých pasažérů  
  – bezpečnost je také základní vlastností tohoto typu vozíků  
Univerzální – určené pro přepravu nejrůznějšího nákladu – domácí využití, cykloturistika  
Pro zvířata – podobají se vozíkům pro děti, ale jejich součástí není sedačka, zvíře se poutá přímo k vozíku

Počet kol

Z hlediska počtu kol lze rozlišit následující typy

Nákladní
Přepravní vozík Max 3003 za kolo 150 x 93 x 63 cm 90 l

Jednokolky

Vozíky jsou lehké, snadno složitelné, což ulehčuje jejich transport např. při přesunu automobilem. Jednokolové vozíky bývají menší, takže disponují také menším objemem. Dochází k vyšší zátěži rámu kola a i proto je velmi důležité, aby náklad v něm byl dobře vyvážený. Výhodou je, že drží jednu stopu s kolem, takže jsou nanejvýš vhodné do terénu.

Dvoukoláky

Vozíkem přepravíte i větší náklad, protože jsou rozměrově větší a zároveň také těžší. Tento typ vozíků je stabilnější, což oceníte především po zastavení, ale i při samotné jízdě, při které je ale nutné hledat dvě jízdní stopy. Dvoukolové vozíky se vyrábí i ve variantě pro domácí mazlíčky.

Více kolové

Tyto vozíky jsou zpravidla určeny pro přepravu dětí. Vozíky mohou mít tři nebo i čtyři kola. Po jejich zapojení, ale malá kolečka, zpravidla umístěná vepředu, sklopíte směrem nahoru a vozík funguje jako jeho dvoukolová varianta. Přední kola slouží po odpojení vozíku z kola, kdy ho můžete používat jako pohodlný kočárek pro různé aktivity.

Praktický
Klarfit Companion

Kapacita

V případě nákladních vozíků se bude jednat spíše o objem nákladní plochy, která je udávána v litrech a zpravidla se pohybuje mezi 60 a 130 l.
U dětských vozíků se jedná o počet dětí, které ve vozíku budete přepravovat. Existují jedno nebo dvoumístné modely. Větší rozměry pak dětem poskytují větší pohodlí, nicméně příliš rozměrné vozíky budou jistě těžší, což poznáte především při jízdě do kopce.

Nosnost

Nosnost nákladních vozíků úzce souvisí s jejich objemem a zpravidla se pohybuje mezi 30 a 60 kg v případě, že je připojíte za kolo. Některé modely ale mohou sloužit zároveň jako ruční vozíky a zde bývá maximální nosnost i 200 kg
Dětské vozíky jsou zpravidla určeny pro děti od 1 do 3 let věku. Všechny modely vozíků jsou uzpůsobené tak, aby měly v nosnosti rezervu. Většinou začíná na cca 30 kg, v případě dvoumístné varianty je samozřejmě vyšší.

Konstrukce

Nákladní vozíky

Na výrobu konstrukce se zpravidla používá ocel. Její vlastností je pevnost, takže zaručuje dostatečnou nosnost vozíku. Přepravní část bývá tvořena bedýnkou, která je chráněna plachtou nebo se jedná o tzv. úložný vak.

Přepravní taška
Duramaxx Carry

Dětské vozíky

U dětských vozíků máte u materiálu konstrukce na výběr ze tří možností:

  • Hliník – vozíky s nižší pořizovací cenou, mají nižší hmotnost, ale také životnost; využijete je zejména na občasné ježdění méně náročným terénem
  • Ocel – je pevná, ale z hlediska hmotnosti rozhodně těžší; tyto vozíky zvládnou i náročný terén
  • Dural – vozíky špičkové kvality, které spojují vlastnosti výše uvedených materiálů tedy odolnost a lehkost

Víte, že…?

Při nákupu je také dobré ověřit si možnosti složení ať už nákladních nebo dětských vozíků. Ideální volbou jsou jistě vozíky, které pohodlně složíte do kufru auta a v případě, že je zrovna nepotřebujete do úložných prostor ve vašem domě či bytě.

Taška
Trixie cestovní kabela na kolečkách 34x43x67cm

Kola

U všech typů vozíků na kolo je uváděn ideální průměr kol mezi 16 až 20 palci. Větší průměr je pak určen pro velmi nerovný terén, navíc vám lépe udrží stopu. Menší kola zase oceníte ve chvílích, kdy se budete muset vyhýbat nejrůznějším překážkám. Při výběru kol tedy zohledněte vaše nejčastější aktivity.
Odpružení zajistí pneumatiky s dušemi a také kovovými disky. Automatické ventily usnadní plnění vzduchem kdekoli bude potřeba.

Bezpečnost

Bezpečnost budete řešit především u dětských cyklovozíků. Zaměřit se můžete na následující bezpečnostní prvky:

  • Pevné nejlépe 5bodové bezpečnostní pásy
  • Textilie, kterou je potažena konstrukce, chrání dítě např. před odraženými kamínky
  • Stříška chrání před nepřízní počasí
  • Ochrana proti převrácení – nemusí být součástí všech vozíků

Výrobci a ceny

  • Mezi výrobce nákladních vozíků patří např. DURAMAXX, CROOZER, Klarfit nebo ATO-M. Jejich cena se pohybuje mezi cca 2500 Kč a 14000 Kč, přičemž častěji narazíte na vozíky typu dvoukolák. Cena pak zpravidla roste úměrně s velikostí a nosností vozíků. Nejdražší modely jsou pak určeny pro cestovatele.
  • Dětské vozíky najdete pod značkami Thule, Qeridoo nebo Burley. Tento typ výrobku se řadí mezi nákladnější, co se pořizovací ceny týká. Můžete narazit i na levné modely do cca 5000 Kč, ale bude jich opravdu málo spíše neznámých značek. Do 10000 Kč se již dají koupit značkové vozíky, ale největší výběr najdete až v cenové kategorii nad 10000 Kč.
  • Cyklistické vozíky pro mazlíčky vyrábí např. Croozer, XLC nebo Klarfit. Ceny se pak pohybují mezi 3500 Kč a 20000 Kč. Cena opět roste úměrně s jeho velikostí a nosnostní.
Jméno
Nákladní
Praktický
Přepravní taška
Taška
Image
Produkt
Přepravní vozík Max 3003 za kolo 150 x 93 x 63 cm 90 l
Klarfit Companion
Duramaxx Carry
Trixie cestovní kabela na kolečkách 34x43x67cm
Výrobce
Max
Duramaxx
Duramaxx
Trixie
Cena ca. 1 600 CZK ca. 2 700 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena