Dřevěná klec pro králíka

Vhodná pro vnitřní i venkovní chov.

ca. 2 500 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 4 700 CZK

Králíci patří v současné době mezi oblíbené domácí mazlíčky. Většina chovatelů umožňuje svým králíčkům pohyb po bytě nebo větším výběhu. Nicméně základním vybavením je také klec, která nabízí svému obyvateli důležité zázemí.

Typy

Typy klecí pro králíky lze rozlišit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Zpravidla narazíte na klece kovové a dřevěné.

Kov, plast Kovové mříže a plastové dno – jedná se asi o nejčastější materiál pro výrobu nejen králičích klecí; toto provedení je v celku praktické – zajišťuje dobré odvětrávání, je snadné na údržbu, celkově jsou klece pevné s dlouhou životností; jejich vzhled je poměrně typický a nemusí se příliš hodit do interiéru
Dřevo Klece mívají hezké designové zpracování; nevýhodou je náročnější údržba klece, která musí být opravdu pravidelná, jinak může dojít k množení plísní apod.; dřevěné klece bývají doplněné o kovové mříže

Víte, že…?

Velmi důležitý je výběr místa, kde bude klec stát. Naprosto nevhodné je umístění klece k oknu, kde může na králíčka táhnout nebo v případě přímého slunce mu bude příliš horko a mohl by se přehřát. V kuchyni může králíčka trápit přespříliš pachů a neocení ani velký hluk. Králík bývá aktivní i v noci, takže ložnice zase nebude vyhovovat vám.

Ferplast Dřevěná klec pro hlodavce Arena 100 x 62,5 x 51 cm
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena

Velikost

Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru klece. Minimální rozměry by měly být alespoň 80 x 40 x 40 cm. Samozřejmě ale platí, že čím větší bude, tím lépe. Při volbě velikosti je třeba vzít v úvahu také velikost vašeho mazlíčka. Zkontrolujte především zda:

  • Se králíček v kleci bez problémů postaví
  • Je nejkratší strana alespoň tak dlouhá, jako je samo zvíře
  • Delší strana by pak měla odpovídat alespoň dvojnásobné délce zvířete

Pokud pořizujete mládě a přemýšlíte o menší kleci do začátku, vězte, že to nemá příliš velký význam. Tato zvířátka poměrně rychle rostou a koupě větší klece je pak otázkou několika následujících týdnů.

Goleto.cz Dřevěná klec pro králíky a hlodavce 115 x 60 x 58 cm
ca. 3 600 CZK
Aktuálni cena

Dno

U dřevěných klecí nebude v tomto ohledu pravděpodobně problém. Klece mívají zpravidla pevné dno. Ohlídat můžete jeho výšku. Zde platí pravidlo, že čím vyšší bude, tím lépe a to zejména pro vás. Králík totiž z klece často vyhazuje seno a další věci, což mu vyšší dno jistě zkomplikuje.
Zcela určitě se vyhněte celomřížovým klecím bez pevného dna, které jsou pro zvířata nepohodlné. Z tohoto typu bydlení navíc bude vypadávat podestýlka a potrava, což pro vás znamená častější úklid.

Vchod

U klece se také zaměřte na umístění a velikost vchodu.

Umístění

Klece mají ve většině případech dvířka na přední straně. Jsou ale i varianty, které mají dvířka na horní straně a tvoří tak odklápěcí střechu. Při volbě umístění dvířek zohledněte především místo, kde bude klec stát, následně zjistíte, která varianta bude pro vás praktičtější. Dvířka na přední straně klece oceníte, zejména pokud chcete svému mazlíčku dopřát více volnosti. Mohou totiž zůstat otevřené a králík pak může klec kdykoli opustit.

Dřevěná klec pro králíky KARLIE-FLAMINGO Quincy Cottage 151x66x100cm
ca. 5 800 CZK
Aktuálni cena

Velikost

Velikost vchodu může být u některých klecí problém. Měla by být opět dostatečná pro to, abyste do něj bez jakýchkoli obtíží vsunuli obě ruce i s králíčkem. Usnadní vám to manipulaci jak se zvířetem, tak např. při údržbě klece.

Bezpečnost

Všechny klece pro zvířata by měly splňovat nároky na jejich bezpečnost, nicméně je vždy dobré se o tomto informovat. Z hlediska bezpečnosti je třeba zaměřit se především na mříže. Ty by měly mít takovou vzdálenost, aby jimi zvíře nemohlo prolézt. Také se nesmí stát, že by mezi mřížemi uvíznulo. Konce mříží nesmí být ostré, protože by mohlo dojít k poranění zvířete.

Příslušenství

Příslušenství je nedílnou součástí každé klece. Než králíčka pořídíte, měli byste ji adekvátně vybavit. Mezi základní vybavení patří:

Karlie-flamingo Dřevěná klec pro králíky Atto 120x65x51cm
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena
  • Podestýlka
  • Misky na vodu a potravu
  • Toaleta
  • Domeček, krabice nebo jiný způsob ubytování
  • Hračky

Víte, že…?

Pravidelným čištěním klece zamezíte vzniku nejrůznějších patogenů, které mohou ohrozit zdraví vašeho mazlíčka. Misky na jídlo a králičí toaletu je nutné čistit každý den. Celou klec alespoň jednou měsíčně, ale můžete i častěji. Při používání přípravků si ověřte, že nejsou toxické. Jako vhodná varianta může být např. voda s octem.

Ceny a výrobci

  • Nejlevnější klece pro králíky v dřevěné variantě koupíte za necelé 2000 Kč. Klece kolem této částky jsou menšího provedení, ale plně dostačující pro zajištění základních potřeb vašeho mazlíčka. Některé modely mají prostor členěný na obytnou část a výběh.
  • Od částky cca 3500 Kč již koupíte prostorné klece do interiéru, ale také velké dřevěné králíkárny vhodné pro instalaci v exteriéru. Nejdražší varianty se mohou pohybovat kolem 10000 Kč.
Karlie-flamingo Dřevěná klec pro králíky Snug 98x64x102cm
ca. 4 700 CZK
Aktuálni cena

Mezi výrobce dřevěných klecí pro králíky patří např. Flamingo, Tommi, Ferplast nebo Trixie.