Dřevěná klec pro králíka

Vhodná pro vnitřní i venkovní chov.

ca. 1 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 5 700 CZK

Jak vybrat dřevěnou klec pro králíka

 • Králíci patří v současné době mezi oblíbené domácí mazlíčky.
 • Většina chovatelů umožňuje svým králíčkům pohyb po bytě nebo větším výběhu.
 • Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru klece. Minimální rozměry by měly být alespoň 80 x 40 x 40 cm.

Typy

Typy klecí pro králíky lze rozlišit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Zpravidla narazíte na klece kovové a dřevěné.

Materiál Popis  
Kov/plast Kovové mříže a plastové dno  
  Zajišťuje dobré odvětrávání  
  Snadná údržba  
  Klece jsou pevné s dlouhou životností  
  Nemusí se příliš hodit do interiéru  
Dřevo Hezké designové zpracování  
  Nevýhodou je náročnější údržba  
  Může dojít k množení plísní  
  Dřevěné klece bývají doplněné o kovové mříže

Velikost

Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru klece. Minimální rozměry by měly být alespoň 80 x 40 x 40 cm. Samozřejmě ale platí, že čím větší bude, tím lépe. Při volbě velikosti je třeba vzít v úvahu také velikost vašeho mazlíčka. Zkontrolujte především zda:

Prostorná a pohodlná
Ferplast Casita 100 96 x 57 x 56 cm
 • Se králíček v kleci bez problémů postaví
 • Je nejkratší strana alespoň tak dlouhá, jako je samo zvíře
 • Delší strana by pak měla odpovídat alespoň dvojnásobné délce zvířete

Pokud pořizujete mládě a přemýšlíte o menší kleci do začátku, vězte, že to nemá příliš velký význam. Tato zvířátka poměrně rychle rostou a koupě větší klece je pak otázkou několika následujících týdnů.

Dno

U dřevěných klecí nebude v tomto ohledu pravděpodobně problém. Klece mívají zpravidla pevné dno. Ohlídat můžete jeho výšku. Zde platí pravidlo, že čím vyšší bude, tím lépe a to zejména pro vás. Králík totiž z klece často vyhazuje seno a další věci, což mu vyšší dno jistě zkomplikuje.
Zcela určitě se vyhněte celomřížovým klecím bez pevného dna, které jsou pro zvířata nepohodlné. Z tohoto typu bydlení navíc bude vypadávat podestýlka a potrava, což pro vás znamená častější úklid.

Výklopné obě boční stěny
Tommi Bunny Bungallow chrom skládaná 120 cm

Vchod

U klece se také zaměřte na umístění a velikost vchodu.

Umístění

Klece mají ve většině případech dvířka na přední straně. Jsou ale i varianty, které mají dvířka na horní straně a tvoří tak odklápěcí střechu. Při volbě umístění dvířek zohledněte především místo, kde bude klec stát, následně zjistíte, která varianta bude pro vás praktičtější. Dvířka na přední straně klece oceníte, zejména pokud chcete svému mazlíčku dopřát více volnosti. Mohou totiž zůstat otevřené a králík pak může klec kdykoli opustit.

Velikost

Velikost vchodu může být u některých klecí problém. Měla by být opět dostatečná pro to, abyste do něj bez jakýchkoli obtíží vsunuli obě ruce i s králíčkem. Usnadní vám to manipulaci jak se zvířetem, tak např. při údržbě klece.

S příslušenstvím
Ferplast Casita 120 Klec pro hlodavce 119 x 58 x 60 cm

Bezpečnost

Všechny klece pro zvířata by měly splňovat nároky na jejich bezpečnost, nicméně je vždy dobré se o tomto informovat. Z hlediska bezpečnosti je třeba zaměřit se především na mříže. Ty by měly mít takovou vzdálenost, aby jimi zvíře nemohlo prolézt. Také se nesmí stát, že by mezi mřížemi uvíznulo. Konce mříží nesmí být ostré, protože by mohlo dojít k poranění zvířete.

Příslušenství

Příslušenství je nedílnou součástí každé klece. Než králíčka pořídíte, měli byste ji adekvátně vybavit. Mezi základní vybavení patří:

 • Podestýlka
 • Misky na vodu a potravu
 • Toaleta
 • Domeček, krabice nebo jiný způsob ubytování
 • Hračky
Dvoupatrová klec
MAXI BALDO TWIN 120 klec pro hlodavce, 120 x 53 x 86 cm, dvoupatrová

Víte, že…?

Pravidelným čištěním klece zamezíte vzniku nejrůznějších patogenů, které mohou ohrozit zdraví vašeho mazlíčka. Misky na jídlo a králičí toaletu je nutné čistit každý den. Celou klec alespoň jednou měsíčně, ale můžete i častěji. Při používání přípravků si ověřte, že nejsou toxické. Jako vhodná varianta může být např. voda s octem.

Ceny a výrobci

 • Nejlevnější klece pro králíky v dřevěné variantě koupíte za necelé 2000 Kč. Klece kolem této částky jsou menšího provedení, ale plně dostačující pro zajištění základních potřeb vašeho mazlíčka. Některé modely mají prostor členěný na obytnou část a výběh.
 • Od částky cca 3500 Kč již koupíte prostorné klece do interiéru, ale také velké dřevěné králíkárny vhodné pro instalaci v exteriéru. Nejdražší varianty se mohou pohybovat kolem 10000 Kč.

Mezi výrobce dřevěných klecí pro králíky patří např. Flamingo, Tommi, Ferplast nebo Trixie.

Dřevěná mobilní
Kerbl Klec pro králíky a hlodavce INDOOR DELUXE, jednopatrová, 113 x 60 x 92 cm

Otázky a odpovědi

Kam klec postavit?

Velmi důležitý je výběr místa, kde bude klec stát. Naprosto nevhodné je umístění klece k oknu, kde může na králíčka táhnout nebo v případě přímého slunce mu bude příliš horko a mohl by se přehřát. V kuchyni může králíčka trápit přespříliš pachů a neocení ani velký hluk. Králík bývá aktivní i v noci, takže ložnice zase nebude vyhovovat vám.

Jak vybrat klec pro králíka?

Klec vybírejte podle toho, kolik místa jí budete moci vyhradit a kde bude umístěná. Klec by měla být pohodlná pro Vás i pro králíka. Králík ocení velký prostor a klidné místo na spaní, vy se ujasněte, jaký je do klece přístup. Opomenout byste neměli ani na pohodlné čištění.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prostorná a pohodlná
Výklopné obě boční stěny
S příslušenstvím
Dvoupatrová klec
Dřevěná mobilní
S výběhem
Image
Produkt
Ferplast Casita 100 96 x 57 x 56 cm
Tommi Bunny Bungallow chrom skládaná 120 cm
Ferplast Casita 120 Klec pro hlodavce 119 x 58 x 60 cm
MAXI BALDO TWIN 120 klec pro hlodavce, 120 x 53 x 86 cm, dvoupatrová
Kerbl Klec pro králíky a hlodavce INDOOR DELUXE, jednopatrová, 113 x 60 x 92 cm
Karlie Flamingo Sunshine Jumbo Cottage 230 x 53 x 70 cm
Výrobce
Ferplast
Tommi
Ferplast
Selko
Kerbl
Flamingo
Rozměry
96 x 57 x 56 cm
120 x 59 x 46 cm
119 x 58 x 60 cm
120 x 53 x 86 cm
113 x 60 x 92 cm
230 x 53 x 70 cm
Cena ca. 1 300 CZK ca. 900 CZK ca. 1 600 CZK ca. 3 500 CZK ca. 4 300 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.