Nejlepší vycházkové hůl s čepelí 2024 a jak vybrat

Designová hůl pro každou příležitost.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vycházková hůl s mečem drak velký (vycházková hůl s čepelí kordem pro seniory)

Jak vybrat vycházkovou hůl s čepelí

 • Vycházková hůl není doplněk, který používají pouze starší či méně pohybliví. Sloužit může i jako módní doplněk.
 • Délku hole vybírejte podle výšky postavy.
 • Vycházkové hole se vyrábí z několika materiálů. To, který materiál vyberete je otázkou vkusu.
 • Rukojeť musí dokonale sednout v dlani.

Vycházková hůl s čepelí - náš výběr

Skládací vycházkové hole s čepelí

Netradiční vycházkové hole s čepelí

Marto Windlass Vycházková hůl dřevěná Palcát
přečíst recenzi
Výrobce: Marto Windlass
Zobrazit více
Vycházková hůl s čepelí se skládá z ergonomicky tvarované rukojeti a odolného hliníkového těla. Je vybavena čepelí pro řezání větví, která je ukrytá v zápěstí hůlky. Délka této hůlky lze nastavit v rozmezí 65-135 cm. Je vhodná pro milovníky přírody, turisty a horolezce.
Zobrazit méně
Lord of Battles Vycházková hůl se skrytým teleskopickým dalekohledem
Zobrazit více
vycházková hůl s čepelí nabízí kombinaci opory při chůzi a nástroje pro zvládání překážek v terénu. Hůl je vyrobena z odolných materiálů a je vybavena čepelí vhodnou pro řezání vetví či odstraňování překážek na cestách. Celková délka hůlky se pohybuje okolo 120 cm.
Zobrazit méně
Voodoo hůl vycházková
přečíst recenzi
Výrobce: Smiffys
Druh kostýmu: šamani
Zobrazit více
Vycházková hůl s čepelí se vyznačuje kombinací hůlky pro podporu chůze a čepele pro případnou ochranu. Čepel je vyrobena z pevného materiálu a dá se jednoduše vyklopit při potřebě. Hůl je navržena tak, aby poskytovala stabilitu při chůzi, zatímco čepel zůstává bezpečně skrytá v rukojeti.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Vycházková hůl s čepelí

Jak vybrat vycházkovou hůl s čepelí

Typy

Vycházkové hole s čepelí lze rozdělit do dvou základních kategorií:

 • Hole pro běžné používání – čepele v těchto holích jsou zcela funkční, tedy mají většinou broušené ostří na řezání nebo sekání; hole jsou doplňkem, který zároveň může sloužit pro pocit většího bezpeční a případnou sebeobranu; pokud dojde na jejich použití, buďte nadmíru opatrní
 • Sběratelské hole – jedná se o velmi kvalitně zpracované hole, které se vyznačují zejména svým designem; čepel těchto holí nebývá zpravidla broušená, ale najdou se samozřejmě i výjimky; čepele v žádném případě neslouží jako zbraně

Délka

Délka hole je zcela zásadní parametr při výběru, pokud se ji chystáte aktivně používat. Délka vychází z vaší výšky, respektive se doporučuje, aby rukojeť dosahovala k zápěstí ruky, která bude mírně pokrčená. Tím pádem nebude rameno ani příliš vysoko ani nízko.
Délku hole lze, ale pouze orientačně, odvodit podle následující tabulky.

Výška osoby (cm)Délka hole (cm)
16486
16887
17088
17289
17490
17691
17892
18093
18294
18495 – 96

Víte, že…?

V případě, že potřebujete hůl kvůli handicapu, noste ji na opačné straně. To prakticky znamená, že pokud máte bolavé koleno na levé noze, je nutné hůl používat na straně pravé.

Vycházková hole různých podob

Vycházkové hole mají mnoho podob, iStock /3drenderings

Materiál

Vycházková hůl s čepelí
Vycházková hůl s mečem drak velký (vycházková hůl s čepelí kordem pro seniory)

Výběr materiálu je v podstatě otázka osobního vkusu budoucího majitele. Na výrobu holí se zpravidla používají následující materiály:

Dřevo

Jedná se o tradiční materiál na výrobu hůlek. Jeho výhodou je nízká váha. Na výrobu se používá celá škála dřevin různých barev. Hole pak mají zpravidla tradiční vzhled v přírodních tónech.

Aluminium

Aluminium nebo také hliník je o něco těžší než dřevo, ale modely z něj vyrobené nabízí např. možnost nastavení výšky nebo funkci skládání. Tento typ může být potištěn celou škálou barev a vzorů, takže konkrétní výběr můžete mimo jiné přizpůsobit vašemu šatníku.

Uhlíková vlákna

Skládací vycházkové hole s čepelí
Hůl vycházková skládací - kostka Garcia 281

Jedná se o novinku na trhu s vycházkovými holemi. Tyto hole jsou velmi lehké, pevné a pohodlné. Vyrábí se v několika různých barevných provedení. Jejich pořizovací cena je ale o něco vyšší než např. modely z hliníku.

Ocel

Nerezová ocel je nejčastější materiál, ze kterého se vyrábí skryté čepele ve vycházkových holích. Její výhodou je, že potřebuje jen minimální péči a proto ti najdete i např. na outdoorových nebo loveckých nožích.

Víte, že…?

Pokud máte hůl jako stylový doplněk, zohledněte při jejím výběru také např. roční dobu, ve které se chystáte hůl používat. Pro jarní a letní měsíce se doporučují pastelové tóny. V období podzimu a zimy se budou hodit spíše decentní přírodní barvy.

Starší žena se opírá o vycházkovou hůl

Rukojeť hole musí být pohodlná i při delším používání, iStock /fizkes

Rukojeť

Netradiční vycházkové hole s čepelí
Marto Windlass Vycházková hůl dřevěná Palcát

Rukojeť je nedílnou, ale také nejvýraznější součástí každé vycházkové hole. Obecně lze rukojeti rozdělit do několika následujících typu:

 • Ergonomická – hole jsou situovány pro každou ruku zvlášť – modely pro levou nebo pravou ruku; zpravidla jsou velmi pohodlné a zajišťují pevnou oporu svému nositeli
 • Kulatá – díky zakulacené rukojeti můžete hůl jednoduše zavěsit na paži v případě, že potřebujete uvolnit ruku a není nutné zrovna hůl používat
 • DERBY – tato rukojeť je pojmenována po Lordu Derbym a patří k nejpoužívanějším typům; její tvar zaručuje pohodlné opření, dokonale padne do ruky a stejně jako předchozí typ, umožňuje zavěšení o předloktí
 • Rovná – klasický tvar, který je vhodný pro osoby, které vyžadují opravdu spolehlivou oporu
 • Tvarované – jedná se o rukojeti, které jsou velmi estetickou a v první řadě dekorační záležitostí; bývají součástí zejména luxusních nebo sběratelských holí; rukojeť má nejrůznější tvary od zvířecích motivů, přes napodobeniny známých osobností, po nejrůznější atypické tvary

Příslušenství

K vycházkovým holím můžete dokoupit také vhodné příslušenství. Patří sem např.:

 • Gumová nebo kovová náhradní zakončení
 • Zápěstní poutka
 • Protiskluzové koncovky – vhodné pro zimní období
 • Přenosný vak – určený pro skládací hole

Výrobci a ceny

Jako výrobce vycházkových holí s čepelí bývá nejčastěji uváděna značka Cold Steel nebo společnost Windlass. Dále většinou narazíte pouze na informaci, že se jedná o ověřené např. evropské výrobce apod.
Tento typ holí pak cenově začíná na částce cca 600 Kč. Nejdražší modely pak mohou stát v řádech desetitisíců korun. Cena se pak odvíjí od výrobního materiálu a také designového zpracování. Mezi levnější hole patří ty k běžnému používání. Za sběratelské kousky si pak budete muset pravděpodobně připlatit.

Otázky a odpovědi

Proč mít vycházkovou hůl?

Vycházkovou hůl si můžete koupit, protože ji zkrátka potřebujete nebo vám může sloužit jako stylový doplněk. Hole se také velmi často prodávají do sbírek. Typ vycházkové hole s čepelí může sice sloužit jako prostředek pro sebeobranu, ale častěji se právě jedná o modely hůlek určených pro sběratelské účely.

Jak vybrat vycházkovou hůl s čepelí?

Hůl je vždy dobré osobně vyzkoušet. Pokud si nejste zcela jistí, existují také modely skládací nebo s nastavitelnou výškou. Tyto hole ale pravděpodobně nebudou mít součástí čepel.
Zobrazit kompletní nabídku Vycházková hůl s čepelí