15 nejlepších vycházkových hole s čepelí 2023

Designová hůl pro každou příležitost.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
CHZ Vycházková hůl s čepelí "CZECH LION"

Jak vybrat vycházkovou hůl s čepelí

 • Vycházková hůl není doplněk, který používají pouze starší či méně pohybliví. Sloužit může i jako módní doplněk.
 • Délku hole vybírejte podle výšky postavy.
 • Vycházkové hole se vyrábí z několika materiálů. To, který materiál vyberete je otázkou vkusu.
 • Rukojeť musí dokonale sednout v dlani.

Vycházková hůl s čepelí - náš výběr

Skládací vycházkové hole s čepelí

Netradiční vycházkové hole s čepelí

Zobrazit kompletní nabídku vycházkových hole s čepelí

Jak vybrat vycházkovou hůl s čepelí

Typy

Vycházkové hole s čepelí lze rozdělit do dvou základních kategorií:

 • Hole pro běžné používání – čepele v těchto holích jsou zcela funkční, tedy mají většinou broušené ostří na řezání nebo sekání; hole jsou doplňkem, který zároveň může sloužit pro pocit většího bezpeční a případnou sebeobranu; pokud dojde na jejich použití, buďte nadmíru opatrní
 • Sběratelské hole – jedná se o velmi kvalitně zpracované hole, které se vyznačují zejména svým designem; čepel těchto holí nebývá zpravidla broušená, ale najdou se samozřejmě i výjimky; čepele v žádném případě neslouží jako zbraně
Vycházková hůl s čepelí
CHZ Vycházková hůl s čepelí "CZECH LION"

Délka

Délka hole je zcela zásadní parametr při výběru, pokud se ji chystáte aktivně používat. Délka vychází z vaší výšky, respektive se doporučuje, aby rukojeť dosahovala k zápěstí ruky, která bude mírně pokrčená. Tím pádem nebude rameno ani příliš vysoko ani nízko.
Délku hole lze, ale pouze orientačně, odvodit podle následující tabulky.

Výška osoby (cm) Délka hole (cm)
164 86
168 87
170 88
172 89
174 90
176 91
178 92
180 93
182 94
184 95 – 96

Víte, že…?

V případě, že potřebujete hůl kvůli handicapu, noste ji na opačné straně. To prakticky znamená, že pokud máte bolavé koleno na levé noze, je nutné hůl používat na straně pravé.

Materiál

Výběr materiálu je v podstatě otázka osobního vkusu budoucího majitele. Na výrobu holí se zpravidla používají následující materiály:

Skládací vycházkové hole s čepelí
Maxizdrav Vycházková skládací hůl výškově stavitelná

Dřevo

Jedná se o tradiční materiál na výrobu hůlek. Jeho výhodou je nízká váha. Na výrobu se používá celá škála dřevin různých barev. Hole pak mají zpravidla tradiční vzhled v přírodních tónech.

Aluminium

Aluminium nebo také hliník je o něco těžší než dřevo, ale modely z něj vyrobené nabízí např. možnost nastavení výšky nebo funkci skládání. Tento typ může být potištěn celou škálou barev a vzorů, takže konkrétní výběr můžete mimo jiné přizpůsobit vašemu šatníku.

Uhlíková vlákna

Jedná se o novinku na trhu s vycházkovými holemi. Tyto hole jsou velmi lehké, pevné a pohodlné. Vyrábí se v několika různých barevných provedení. Jejich pořizovací cena je ale o něco vyšší než např. modely z hliníku.

Netradiční vycházkové hole s čepelí
HomeLife Vycházková skládací hůl se světlem BH033

Ocel

Nerezová ocel je nejčastější materiál, ze kterého se vyrábí skryté čepele ve vycházkových holích. Její výhodou je, že potřebuje jen minimální péči a proto ti najdete i např. na outdoorových nebo loveckých nožích.

Víte, že…?

Pokud máte hůl jako stylový doplněk, zohledněte při jejím výběru také např. roční dobu, ve které se chystáte hůl používat. Pro jarní a letní měsíce se doporučují pastelové tóny. V období podzimu a zimy se budou hodit spíše decentní přírodní barvy.

Rukojeť

Rukojeť je nedílnou, ale také nejvýraznější součástí každé vycházkové hole. Obecně lze rukojeti rozdělit do několika následujících typu:

Vycházková hůl s čepelí
Vycházková hůl s mečem drak velký (vycházková hůl s čepelí kordem pro seniory)
 • Ergonomická – hole jsou situovány pro každou ruku zvlášť – modely pro levou nebo pravou ruku; zpravidla jsou velmi pohodlné a zajišťují pevnou oporu svému nositeli
 • Kulatá – díky zakulacené rukojeti můžete hůl jednoduše zavěsit na paži v případě, že potřebujete uvolnit ruku a není nutné zrovna hůl používat
 • DERBY – tato rukojeť je pojmenována po Lordu Derbym a patří k nejpoužívanějším typům; její tvar zaručuje pohodlné opření, dokonale padne do ruky a stejně jako předchozí typ, umožňuje zavěšení o předloktí
 • Rovná – klasický tvar, který je vhodný pro osoby, které vyžadují opravdu spolehlivou oporu
 • Tvarované – jedná se o rukojeti, které jsou velmi estetickou a v první řadě dekorační záležitostí; bývají součástí zejména luxusních nebo sběratelských holí; rukojeť má nejrůznější tvary od zvířecích motivů, přes napodobeniny známých osobností, po nejrůznější atypické tvary

Příslušenství

K vycházkovým holím můžete dokoupit také vhodné příslušenství. Patří sem např.:

 • Gumová nebo kovová náhradní zakončení
 • Zápěstní poutka
 • Protiskluzové koncovky – vhodné pro zimní období
 • Přenosný vak – určený pro skládací hole
Skládací vycházkové hole s čepelí
Hůl vycházková skládací - kostka Garcia 281

Výrobci a ceny

Jako výrobce vycházkových holí s čepelí bývá nejčastěji uváděna značka Cold Steel nebo společnost Windlass. Dále většinou narazíte pouze na informaci, že se jedná o ověřené např. evropské výrobce apod.
Tento typ holí pak cenově začíná na částce cca 600 Kč. Nejdražší modely pak mohou stát v řádech desetitisíců korun. Cena se pak odvíjí od výrobního materiálu a také designového zpracování. Mezi levnější hole patří ty k běžnému používání. Za sběratelské kousky si pak budete muset pravděpodobně připlatit.

Otázky a odpovědi

Proč mít vycházkovou hůl?

Vycházkovou hůl si můžete koupit, protože ji zkrátka potřebujete nebo vám může sloužit jako stylový doplněk. Hole se také velmi často prodávají do sbírek. Typ vycházkové hole s čepelí může sice sloužit jako prostředek pro sebeobranu, ale častěji se právě jedná o modely hůlek určených pro sběratelské účely.

Jak vybrat vycházkovou hůl s čepelí?

Hůl je vždy dobré osobně vyzkoušet. Pokud si nejste zcela jistí, existují také modely skládací nebo s nastavitelnou výškou. Tyto hole ale pravděpodobně nebudou mít součástí čepel.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku vycházkových hole s čepelí