Nejlepší řetězové kladkostroje 2023 a jak vybrat

Zvednou jakékoliv břemeno.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
RUČNÍ ŘETĚZOVÉ KLADKOSTROJE CX, zdvihu 2,5m, 250kg

Jak vybrat řetězový kladkostroj

 • Řetězové kladkostroje, někde též nazývané jako řetězové zvedáky, jsou speciální stroje připravené za účelem zvedání těžkých břemen.
 • Různé typy kladkostrojů se liší především možností maximálního zdvihu, a to co se týče hmotnosti i výšky.
 • Základní řetězové zvedáky dokáží zvedat břemena o hmotnosti 250 kilogramů.
 • Bezpečný zdvih se dle konkrétní modelu řetězového kladkostroje pohybuje od 3 do 12 metrů.

Řetězové kladkostroje - náš výběr

Řetězové kladkostroje Geko

Řetězové kladkostroje MAR-POL

Zobrazit kompletní nabídku řetězových kladkostrojů

Jak vybrat řetězový kladkostroj

 • Řetězové kladkostroje, někde též nazývané jako řetězové zvedáky, jsou speciální stroje připravené za účelem zvedání těžkých břemen.
 • Různé typy kladkostrojů se liší především možností maximálního zdvihu, a to co se týče hmotnosti i výšky.
 • Základní řetězové zvedáky dokáží zvedat břemena o hmotnosti 250 kilogramů.
 • Bezpečný zdvih se dle konkrétní modelu řetězového kladkostroje pohybuje od 3 do 12 metrů.

Typy kladkostrojů

Řetězové

Řetězové kladkostroje jsou jednoduchá zařízení, která využívají princip vzájemně propojených pevných a volných kladek. Zásadní výhodou je, že i za pomoci relativně malé síly můžete pomocí kladky zvednout či přemístit velice těžká břemena. Řetězové řešení je vhodné pro manipulaci s předměty o hmotnosti v nižších řádech tun, a to maximálně. Obvyklé začíná nosnost řetězových kladkostrojů kolem 10kilogramových hodnot a dokáže se vyšplhat na 20 až 30 tun. U řetězových kladkostrojů lze snadno zvýšit maximální výšku zdvihu. U jednořetězového typu například na 25 metrů, dvouřetězové varianty mohou být schopné břemeno zvednout až do 40 metrů. I oba zmíněné typy se hodí pro použití do prostor, ve kterých není místa nadbytek a přesto potřebujete zvedat těžké předměty.

Řetězové kladkostroje

Kladkostroj se může hodit na stavbě i v garáži, iStock /Henk Hulshof

Lanové

Lanový kladkostroj funguje na stejném principu jako kladkostroj řetězový. Opět získat možnost zvedat, spouště nebo přesouvat velmi těžké předměty. Zásadní rozdíl však je, že namísto řetězu je zde speciálně vyztužené lano, které snese mnohem větší zátěž a lanové navijáky se tedy mnohem více využívají v těžké průmyslu. Typickým prostředím, kde lanové kladkostroje můžete spatřit, jsou průmyslové prostory, továrenské haly nebo sklady. Jsou totiž koncipované pro práci s předměty o hmotnosti až 100 tun. Oproti řetězovým kladkostrojům se lanové kladkostroje mohou pochlubit nižším servisním náklady na údržbu a současně i ještě delší životností.

Vlastnosti

Všechny kladkostroje mají několik společných jmenovatelů. Ty se týkají především robustních konstrukcí, které jsou odolné a účelově zaměřené na zvedaní těžkých břemen při současném zachování všech nezbytných bezpečnostních prvků dle směrnice 2006/42ES. Jednoduchá konstrukce a pevný řetěz zajišťuje snadnou manipulaci a obslužnost. Taktéž nároky na údržbu řetězového kladkostroje jsou zcela minimální.

Hmotnost zdvihu

Řetězové kladkostroje
RUČNÍ ŘETĚZOVÉ KLADKOSTROJE CX, zdvihu 2,5m, 250kg

Základní řetězové zvedáky dokáží zvedat břemena o hmotnosti 250 kilogramů. Jejich výhodou jsou malé rozměry a nízká hmotnost, díky čemuž jsou snadno přenosné. Rozsah požadované hmotnosti při zvedaní je však velmi široký. I poměrně lehké řetězové kladkostroje dokáží zvednout břemeno o hmotnosti až1 tuny. Obvyklým maximem, už u ale velkých řetězových zvedáků, je hmotnost 10 tun.

Výška zdvihu

Klíčovou vlastností řetězového zvedáku je výška maximálního možného zdvihnutí. Kladkostroj budete zpravidla používat ve chvíli, kdy je nutné vytáhnout těžké břemeno směrem vzhůru. Bezpečný zdvih se dle konkrétní modelu řetězového kladkostroje pohybuje od 3 do 12 metrů. Samozřejmě však existují i speciální modely schopné břemeno zdvihnout ještě výše, a to až do několika desítek metrů.

Využití

Základní využití řetězových a lanových zvedáků spočívá ve zvedání a spouštění těžkých břemen. Své uplatnění najdou všude tam, kde není možné využít elektrické energie, případně se to nevyplatí a nebo to z důvodu bezpečnosti na pracovišti nedovolují okolní podmínky. Z důvodu zmíněné nepotřebnosti elektrické energie se řetězové zvedáky hodí i jako záložní varianta do servisů a dílen pro případ nenadálého výpadku dodávek elektrické energie.

Víte, že…?

Řetězové kladkostroje Geko
GEKO kladkostroj řetězový naviják 2000kg GEKO G01091

Některé řetězové zvedáky mohou být vylepšeny úpravou žárovým zinkem, čímž se výrazně zlepší antikorozní ochrana a řetězový zvedák lépe odolává vlhčím podmínkám.

Řetěz s hákem

Kladkostroj může být poháněn manuálně i elektricky, iStock /Weeraa

Elektrická alternativa

Kromě manuálních řetězových kladkostrojů existují také řetězové kladkostroje poháněné elektrickou energií. Jejich jednoznačnou výhodou je, že vše probíhá plně automaticky, tak jak uživatel potřebuje. Obliba těchto zařízení spočívá rovněž v doplňkových funkcí, a to například ve formě dálkového rádiového ovládání.

Typ řetězového zvedákuInstalacePohon
ŘehtačkovýZavěšený ke stropuManuální
RučníZavěšený, přenosnýManuální
ElektrickýZavěšenýElektrický
   

Ceny

 • Cenové rozpětí řetězových kladkostrojů je poměrně široké a vždy záleží na vašich preferencích na stylu používání. Základní otázkou je, jak těžká břemena budete potřebovat zvedat. Budou-li mít hmotnost pod hranicí 500 kilogramů, pohybuje se cena řetězových kladkostrojů kolem 2 000 Kč. Situace se mění v případě, že byste takovýto kladkostroj chtěli mít s elektrickým pohonem. V takových případech cena vzroste na zhruba 5 – 6 000 Kč.
 • S nárůstem hmotnosti břemene roste i cena řetězového kladkostroje. Například stroje schopné vytáhnou či spustit 5ti tunová břemena již mohou stát i více než 10 000 Kč. Zde je však nutné dodat, že takové kladkostroje obyčejně nepotřebujete v domácích podmínkách.
 • Zpravidla do servisů velkých strojů se pořizují řetězové kladkostroje schopné tahat nebo spouštět břemena o hmotnosti 20 nebo i více tun. Takové typy jsou samozřejmě vyráběny speciálně a nepřekvapí šestimístná pořizovací cena.

Otázky a odpovědi

Co je řetězový kladkostroj?

Řetězové kladkostroje, někde též nazývané jako řetězové zvedáky, jsou speciální stroje připravené za účelem zvedání těžkých břemen. Velmi často jsou využívány například v automobilovém průmyslu pro manipulaci s některými díly, jako jsou například celé motory, se kterými by běžným způsobem nebylo možné takřka pohnout. Takováto břemena lze zdvihnout do výšky až několika metrů, v závislosti na konkrétní typu kladkostroje. Jednoznačnou výhodou je možnost práce bez nezbytnosti elektrické energie.

Jak vybrat řetězový kladkostroj?

Při výběru řetězového kladkostroje hraje důležitou roli jeho používání. V domácí dílně si vystačíte s levnějším kladkostrojem, který se vyznačuje nižší nosností.
Zobrazit kompletní nabídku řetězových kladkostrojů