21 nejlepších alarmů na kolo 2023

Vystraší každého zloděje.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
M-Wave Alarm na jízdní kolo
77 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat alarm na kolo

  • má nenápadný vzhled, je součástí zámku a funguje na základě pohybového čidla a sirény
  • siréna o síle zvuku až 100 dB se rozezní ve chvíli, kdy dojde k cukání nebo jinému pohybu kola
  • má několik podob – visací, lankový nebo skládací zámek s alarmem, koupit můžete i zámek s alarmem na kotoučové brzdy nebo GPS lokátor

Alarm na kolo - náš výběr

GPS alarmy na kolo

Alarmy na kolo se zámkem

Pealock 2 elektronický
přečíst recenzi
Výrobce: Pealock
Typ zamykání: kódové
Délka zámku: 35 cm
Hmotnost: 170 g
Alarmbox Abus
přečíst recenzi
Výrobce: Abus
Typ zamykání: klíčové
Hmotnost: 370 g
Typ: s alarmem

Klíčové alarmy na kolo

OnGuard Alarm Disc Lock
přečíst recenzi
Výrobce: Onguard
Typ zamykání: klíčové
Typ: s alarmem
Abus 440A/150HB160 USH Alarm
přečíst recenzi
Výrobce: Abus
Typ zamykání: klíčové
Délka zámku: 85 cm
Typ: s alarmem
Abus Bordo SH Alarm Big 6000A/120
přečíst recenzi
Výrobce: Abus
Typ zamykání: klíčové
Délka zámku: 120 cm
Hmotnost: 1700 g

Alarmy na kolo Oxford

Zobrazit kompletní nabídku alarmů na kolo

Jak vybrat alarm na kolo

Princip fungování

Alarmy na kolo se vyrábějí v několika různých provedeních, kdy se alarm jako takový kombinuje s dalším zařízením, které má alarm nenápadně zabudované. Než si představíme jednotlivé typy alarmů, tak se zaměřme na to, co mají všechny typy společné.

Alarmy v jakémkoliv provedení fungují na základě pohybového čidla a sirény. Ve chvíli, kdy alarm aktivujete, tak se zapne pohybové čidlo, když potencionální zloděj začne lomcovat zařízením, ve kterém je alarm, nebo celým kolem, tak se rozezvučí siréna, která vyvine zvuk o síle přes 100 dB. Tím upozorní okolí na zloděje a ten by měl vzít nohy na ramena. Pokud kolo necháte odstavené někde na samotě, tak může siréna dělat hluk, jaký chce, ale zloděj bude mít dost času sirénu umlčet. Pro tyto případy je na místě využití jiného typu alarmu.

Alarm na kolo
M-Wave Alarm na jízdní kolo

Typy

Tím se dostáváme k tomu, že si specifikujeme nejrůznější typy alarmů na kolo a to jak fungují. Některé alarmy jsou propojeny se zámkem, jiné jsou zabudované do blikačky, nebo skryté. Pojďme se na ně podívat detailněji.

Visací zámek s alarmem

Jako první věnujme pozornost univerzální verzí alarmu, kterou využijete i jinde než jen na kole. Jedná se o běžný visací zámek s řetězem, který při neoprávněné manipulaci začne vydávat hlasitý signál, že něco není v pořádku. Kolo zamknete řetězem přes rám nebo přes kolo k něčemu co je upevněné k zemi. Takový alarm využijete kromě kola i pro zamčení kůlny, sklepní kóje, garáže apod. Takový alarm se zlodějům těžko překonává, ale visací zámek s řetězem mají nevýhodu ve vyšší hmotnosti.

Lankový zámek s alarmem

V tomto případě je alarm umístěn do klasického zámku na kolo, který je tvořen několik ocelovými lanky potaženými gumou. Obyčejný zámek zloději rychle zpracují pomocí štípacích kleští, pokud má zámek v sobě alarm, tak zloděje bude u jejich činu doprovázet nepříjemný zvuk alarmu.

GPS alarmy na kolo
REXbike GPS zabezpečení kola

Alarm v kombinaci s lankovým zámkem se nejčastěji prodává ve verzi k připevnění na kolo pomocí objímky, která se utáhne dvěma šrouby.

Skládací zámek s alarmem

Podobný princip jako lankovým zámek využívá skládací zámek. Rozdíl je v tom, že se jedná o několik plátů z tvrzené oceli, které rozložíte podobně jako skládací metr, takže se jedná o mnohem pevnější zajištění kola a v zámku je umístěn alarm s hlasitou sirénou. Pro běžného zloděje se jedná o nepřekonatelnou překážku.

Alarm na kotoučové brzdy

Alarm, který je v zámku na kotoučové brzdy, jednak znemožní jízdu na kole a při neoprávněném pohybu vydává hlasitý signál. Díky tomu se jedná o velmi účinné zabezpečení kola. Má to jediný háček – musíte mít kolo s kotoučovými brzdami.

Alarmy na kolo se zámkem
Pealock 2 elektronický

Alarm v zadní blikačce

Varianta alarmu na kolo schovaného do zadní blikačky je hodně oblíbená. Jednak je multifunkční, protože blikačku potřebujete, a navíc nenápadně ukrývá alarm. Ten se aktivuje buď pomocí knoflíku na zadní straně blikačky, nebo pomocí malého dálkového ovladače, který si dáte pohodlně na klíče.

Aktivaci pomocí ovladače Vám potvrdí krátký zvukový signál. U této verze alarmu si dejte pozor na upevnění blikačky ke kolu. Pokud se blikačka pouze nasouvá na nějaký držák, který je na kole stabilně, tak pro zloděje není problém ji během chvíle sundat a mrštit s ní o zem, nebo ji jinak umlčet. Alarm v blikačce je nutné kombinovat s dalším zabezpečením kola, ale aspoň v podobě lankového zámku.

Samostatný alarm

Varianta prostá a levná je samostatný alarm, který umístíte někam pod sedátko Vašeho kola. Alarm se často aktivuje pomocí dálkového ovladače nebo jsou varianty s tlačítky, pomocí kterých vytvoříte kód, který používáte k aktivaci a deaktivaci alarmu.

Klíčové alarmy na kolo
OnGuard Alarm Disc Lock

GPS lokátor

Posledním typem alarmu na kolo jsou GPS lokátory. To jsou specifická zařízení, která jsou nenápadně umístěny na kole, buď ve světlech, nebo i v rámu. Některé lokátory kombinují poplach i se sirénou, která zalarmuje okolí. Pokud zloděj dokáže alarm demontovat, tak GPS lokátor ztrácí účinnost a Vy budete kolo hledat jenom těžko.

Moderní verze alarmu fungují tak, že nespustí humbuk ve svém okolí, ale na Vašem chytrém telefonu. Kolo sice může zmizet, pokud je GPS lokátor s alarmem nenápadně zabudovaný, tak na svém mobilu můžete sledovat jeho polohu a jednoduše si pro kolo dojdete, nejlépe v doprovodu policie.

Lokátor musí vysílat signál, díky kterému zaměříte jeho polohu. Někteří výrobci k tomu využívají vlastní službu a aplikaci, kterou Vám na čas dají zdarma a pak si za ni platíte. Častější je ale využití SIM karty s datovým tarifem, takže Vaše kolo je online a můžete sledovat, kde se právě nachází.

Alarmy na kolo Oxford
Oxford Quartz Alarm XA10

Zdroj energie

Alarmy na kolo všech typů jsou jednoduchá elektronická zařízení, která pro své fungování potřebují zdroj energie. Levnější varianty využívají baterie, které musíte časem měnit. To co ušetříte na začátku při koupi alarmu, postupně utratíte za baterie. Ty dražší alarmy mají akumulátor a nabijete je bez problému pomocí USB, stejně jako mobil. Buď je můžete zapojit do elektrické sítě nebo z powerbanky.

Víte, že…?

Když jsme zmínili, že se jedná o elektronická zařízení, tak je důležité, aby alarmy na kolo byly voděodolné. Zařízení, které nemůžete vystavit dešti nebo vodě z kaluží rovnou vyřaďte ze svého výběru.

Výrobci

Alarmy pro kola koupíte poměrně snadno a v každém obchodě s cyklistickými potřebami. Můžete narazit na mnoho značek, zámky s alarmem dodává značka AlarmLock. Samostatné alarmy se prodávají například pod značkou M-Wave a skládací zámky s alarmem dodává firma Abus.

Alarm na kolo
Pealock 1 elektronický

Cena

Cena alarmu na kolo hodně záleží na tom, kde budete kupovat a jaký typ. Zejména blikačky s alarmem a samostatné alarmy pořídíte poměrně levně na asijských eshopech. Podívejme se, jak to bude při koupi v kamenném obchodě nebo českém eshopu.

Od 300 do 1000 Kč koupíte všechny typy visacích zámku, lankových zámků s alarmem a také alarmy, které zamykají kotoučové brzdy. To cenové rozmezí je poměrně široké, ale hodně záleží na kvalitě zpracování alarmu, například na tloušťce lanek u lankového zámku.

Od 1000 Kč do 3000 Kč se kupují dražší hlídači, jako skládací alarmy nebo GPS lokátory. Díky těmto dražším alarmům máte jistotu, že Vaše kolo, případně motocykl je dobře chráněn a nepřijdete o něj.

GPS alarmy na kolo
Invoxia Bike Tracker – alarm na kolo s GPS lokátorem

Otázky a odpovědi

Na co dát při výběru alarmu pozor?

Pozor si dejte především na to, jakým způsobem je možné alarm přichytit. Ideální je uchycení pomocí šroubků, které není možné nijak snadno demontovat.

Kde alarm koupit?

Alarmy koupíte ve specializovaných prodejnách i internetových obchodech. Tato zařízení se však prodávají i na tržnicích, kde jsou výrazně levnější, ale také méně kvalitní.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku alarmů na kolo