GPS lokátor

Ohlídejte si, co je Vám nejdražší.

ca. 2 200 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat GPS lokátor?

Ztrácíte často věci nebo máte strach o svého mazlíčka, dítě či auto? Potom se poohlédněte po GPS lokátoru, který Vám prozradí aktuální polohu Vámi sledovaného objektu. Jen pro úplnost, někdy se také setkáte s pojmem GPS tracker. Pojďme se podívat, jak tato zařízení fungují a jaké parametry je nutné zvážit před pořízením GPS lokátoru.

Jak funguje GPS lokátor?

GPS lokátor je zařízení, které zaměřuje svou polohu díky signálu GPS a přenáší ji na jiné zařízení, které aktuální polohu zobrazuje. Nejčastěji je signál z lokátoru přenášen pomocí SIM karty, která může být v sledovacím zařízení již zabudovaná, nebo si ji pořídíte sami u mobilního operátora. Lokalizovat polohu sledovaného objektu pak můžete zavoláním na dané číslo, ze kterého Vám zpět přijde SMS s polohou. Signál můžete také sledovat online. Umístění se Vám pak bude přenášet nejčastěji na chytrý telefon. Někteří z výrobců lokátorů má i vlastní aplikaci, kde můžete sledovat přesnou polohu, kde se zařízení se SIM kartou nachází.

Využití GPS lokátoru

Je pochopitelné, že lokátory se musí lišit podle toho, jaký bude jejich sledovací cíl. Pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější typy lokátorů dle využití a co je pro ně charakteristické.

GPS lokátor do auta

U automobilů mají GPS lokátory široké využití a dá se je rozdělit na přenosné a trvale instalované v autě. Přenosné jsou využívané v soukromém životě, když potřebujete auto pohlídat na nějaké kratší období. Například jedete na dovolenou a Váš čtyřkolý miláček zůstává doma sám. V tom případě je ideální pořídit přenosný GPS lokátor, který schováte na nenápadné místo ve voze.

Ti, kteří mají dražší vůz nebo mají prostě obavy, tak mohou sáhnout po zabudovaném GPS lokátoru, který se přímo napájí z autobaterie podobně jako autorádio. Tyto zařízení se využívají jak v soukromé sféře, tak v byznysu. Můžete díky tomu sledovat pohyb své flotily vozidel, což využijí taxi služby, obchodní zástupci nebo přepravní společnosti.

GPS lokátor pro sledování věci

Tyto zařízení jsou obdobná jako přenosná varianta do auta. Tu můžete použít nejen do auta, ale například i pro zajištění batožiny, brašny s laptopem nebo drahým fotoaparátem. Některé přístroje jsou vyrobeny speciálně ke sledování určitého předmětu. Tomu pak odpovídá velikost a tvar. Příkladem může být lokátor na kolo, který schováte do řídítek.

GPS lokátor pro osoby

GPS lokátory fungují na obdobném principu jako předchozí varianta, akorát jsou vyrobeny tak, aby byly uživatelsky příjemné. Asi nejčastější variantou jsou lokátory pro děti. Ty mají často podobu hodinek nebo přívěšku na klíče. Užitečnou funkcí je, pokud GPS lokátor umí po zmáčknutí tlačítka sám vyslat signál SOS.

Obdobná zařízení v různé formě často používají také bezpečnostní agentury a ostraha velkých objektů, aby měli přehled, kde se nacházejí hlídky, a také mohou monitorovat jejich činnost během noční směny.

GPS lokátor pro zvířata

Čtyřnozí mazlíčci jsou často rovnocennými členy rodin a jejich ztráta je nenahraditelná. Abyste tomu předešli, tak jim můžete pořídit GPS tracker, který se nejčastěji dodává zabudovaný do obojku, ale může být i součástí ohlávky pro koně apod.

Víte, že…?

Pomocí GPS lokátoru se dá sledovat ledasco nebo ledaskdo. Pamatujte na to, že osoby starší 15 let musí být o sledování informovány a osoby starší 18 let s ním musí souhlasit.

Výdrž lokátoru

Ti, kdo pořídili přenosný GPS lokátor, se budou potýkat s výdrží na jedno nabití akumulátoru, který je součástí zařízení. Dnes už se moc neobjevují lokátory na baterky, přednost dostávají akumulátory, které jsou ekologičtější. Pořizovací cena je o něco vyšší, ale časem se Vám to vrátí, protože nebudete do nekonečna kupovat tužkové baterky. Součástí balení by měla být i nabíječka lokátoru, ale nejčastější je nabíjení USB kabelem, takže si poradíte i s nabíječkou na mobil.

Rozdíl u jednotlivých lokátorů je v tom, jak dlouho Vám vydrží na jedno nabití. Záleží hlavně na kombinaci dvou faktorů a to velikost akumulátoru a počtu funkcí. Malý GPS tracker s malým akumulátorem, který nevyužívá on-line sledování, ale pouze občasné zaměření vydrží nabitý déle, než velké zařízení, které je sledováno non stop. Dalším žroutem energie je i ukládání historie pohybu do paměti.

Takže se při pořízení zamyslete, jak dlouhý interval bez možnosti nabití budete sledovat a podle toho vybírejte. Může se jednat o desítky hodin, ale i o desítky dní. Samozřejmě rozdíl je v ceně lokátorů. Na druhé straně, pokud Vám lokátor ochrání majetek za velké prachy, tak se vyplatí zainventovat o něco více.

Fyzikální odolnost

GPS lokátor by měl být schopný ustát i horší zacházení nebo horší klimatické podmínky. Při pořízení nového zařízení se tedy věnujte tomu, jaké teploty vydrží. V zavřeném autě v létě teploty šplhají na úroveň 50 °C nebo naopak v zimě mohou klesnout hluboko pod nulu.

Sledovací zařízení by také mělo ustát otřesy, které nerozladí zaměřování polohy v rámci GPS. To se týká hlavně zařízení pro kolo nebo do auta, ale částečně i dalších.

Vodotěsnost je stěžejní hlavně u lokátoru zabudovaného v obojku pro psy. Ti se rádi vykoupou v potoce, rybníce nebo řece a přece jim nebudete po každém koupání kupovat nový lokátor. Jistá voděodolnost se ale hodí u všech lokátorů, které nejsou trvale pod střechou, protože člověk nikdy neví kdy, pořádně zmokne.

Užitečné funkce

Už jsme si vysvětlili tu základní funkci GPS lokátoru – oznámení o aktuální poloze sledovaného objektu. Okrajově jsme se dotkli i některých pokročilých schopností těchto zařízení. Podívejme se na ně teď trochu blíže, abyste věděli, za co se Vám vyplatí připlatit.

  • Spárování s aplikací v chytrém telefonu je základní předpoklad dalších inteligentních funkcí lokátoru. V těchto aplikacích můžete sledovat aktuální polohu a zároveň se podívat na pohyb sledovaného zařízení i zpětně. Další varianta GPS lokátorů umí nahrávat historii pohybu na online úložiště, takže se můžete přihlásit na uživatelský účet a prohledat minulé pohyby. Díky tomu můžete u služebního auta zpracovat poměrně snadným způsobem knihu jízd. Lokátory nainstalované napevno ve vozidlech mají celou řadu dalších užitečných funkcí.
  • Oznámení o překročení rychlosti je jednou z hodně pokročilých funkcí, ale může Vaše řidiče donutit k bezpečné jízdě. Tyto lokátory poznají, jak rychle se pohybují a srovnávají tuto hodnotu s hodnotou povolené rychlosti, která je zaznamenána v navigaci, se kterou spolupracují.
  • Vypnutí motoru na dálku je bezpečnostní opatření zabudované v některých lokátorech a chrání Vás při zcizení vozidla.
  • Vytyčení povoleného území, ve kterém se lokátor může pohybovat, je také skvělá funkce. V aplikaci na webu nebo v mobilu pro daný lokátor nastaví prostor, ve kterém se může pohybovat. Pokud toto území opustí, dostanete upozornění na mobil. To se dá využít například pro děti, kterým vytyčíte cestu do školy a zpět. U domácích mazlíčků můžete online ohradit zahradu, kde si můžou svobodně běhat.

Výrobci

Na trhu je několik větší výrobců GPS lokátorů. Někteří se zabývají jen jednou kategorií a jiní všeobecně pokrývají celý trh. Mezi tyto globální hráče na trhu můžeme zařadit Trackito, Trakimo, kteří vyrábějí jako zařízení pro sledovaní aut tak mazlíčků. Firma Helmer pro změnu na trh dodává lokátory pro automobily, přenosné lokátory pro sledování čehokoliv i dětské náramkové hodinky s GPS.

Tyto dětské hodinky s GPS lokací jsou specialitou i dalších společností, jako je Aiko, VTech nebo Dokipal. Obojky pro zvířátka s už zabudovanou GPS patří do nabídky firmy Tracker. Lokátory k upevnění na běžný obojek dodává Tracktive. Známá je také značka Garmin. Portfolio výrobců je tedy široké, stejně tak jako cenový rozsah jednotlivých produktů.

Ceny

Otázka kolik stojí GPS lokátor je zapeklitá, protože každý typ se pohybuje v jiné cenové kategorii.

Nejlevnější jsou univerzální GPS trackery, které můžete umístit do auta nebo do batožiny.
Do 1000 Kč koupíte tracker, který je přenosný a má výdrž baterie pouze několik dní.
Od 1000 do 2000 Kč se pohybují ceny lokátorů, které jsou univerzální a mají dlouhou výdrž baterie i několik měsíců.
Za více než 2000 Kč pořídíte lokátory, které napojíte do auta, a které si tady čerpají energii z autobaterie. Cena lokátorů pak může růst výše a výše, podle toho, jak sofistikované zařízení chcete. Případně můžete pořídit celý sledovací systém a to mohou být i desetitisíce, ale to už jsme poněkud odbočili od běžných uživatelů.

Co se týče sledování mazlíčků, tak máte taky rozličný výběr, podle toho kolik chcete investovat.
Do 2000 Kč se dá pořídit sledovací zařízení ve formě krabičky, které upevníte na obojek pejskovi, kočičce, koníkovi na ohlávku a podobně. Lépe na to jsou vlastníci koček, kteří do 2000 Kč bez problémů koupí i obojek s GPS lokátorem. To se týká i těch, kteří mají malého pejska.
Od 2000 Kč jsou lokátory v obojku i pro psy. Oproti kočkám jsou dražší, protože jsou odolnější. U psa se přece jen dá očekávat větší akčnost a větší zátěž na zařízení. Pro psy jde sehnat i obojek s lokátorem za více než 10000 Kč. Tyto sledovací lokátory jsou určeny pro speciální psy, ať už lovecké nebo záchranářské psy. Lokátor umí vysílat svou aktuální polohu na sledovací zařízení (mobil) co tři vteřiny, plus umí zaznamenávat i další funkce, například intenzitu štěkání, díky které poznáte, že na daném místě bylo něco, čemu je potřeba věnovat pozornost.

Zastavme se ještě u dětských hodinek s GPS lokátorem. O těch by se dal napsat samostatný článek, protože tyto hodinky se posunuly na úroveň smartwatch.
Ty obyčejnější koupíte do 2000 Kč, takové hodinky kromě toho, že ukazují čas a polohu GPS umí přijmout hovor, obsahuji krokoměr a několik dalších funkcí. Samozřejmě se umí připojit i na Wifi. Jedná se většinou spíše o dětské hodinky.
Od 2000 do 6000 Kč pořídíte smartwatch, které využije jak starší dítě v pubertě nebo adolescent, ale stydět se za ně nebude ani dospělý. Tady máte plno funkcí, můžete přijímat hovory a zprávy, platit pomocí NFC plateb a využívat různé fitness aplikace. Samozřejmě utratit můžete i více, ale to už nesouvisí s  lokalizací GPS signálu.

Jméno
Pro velké psy
Hodinky pro dospělé
Do auta
Pro malé psy
Pro děti
Pro kočky
Hodinky pro děti
Pro sledování věci
Image
Produkt
Tractive GPS Tracker XL
Apple Watch Series 3
Helmer LK-506
Tractive
Secutek SGT-207
Tractive GPS obojek TRCAT1
Smartomat Kidwatch 3
Blow BL012
Cena ca. 2 200 CZK ca. 5 700 CZK ca. 2 600 CZK ca. 1 200 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena