Americká lednice

Pro velké rodiny i milovníky jídla. Vybere si každý.

ca. 13 000 CZK
ca. 21 000 CZK
ca. 16 000 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 41 600 CZK

Jak vybrat americkou lednici

Milujete jídlo a potřebujete hodně místa pro jeho uložení? Jistě jste již v obchodech zaregistrovali dvoukřídlé lednice, označované jako americké. Pyšní se obrovským vnitřním prostorem, ale neméně vysokými nároky na provoz. Abyste si z dostupných modelů vybrali správně, rozhodli jsme se jim věnovat následující text. Naleznete v něm ta nejdůležitější kritéria pro jejich správný nákup.

Proč americkou?

Na trhu se nachází tisíce různých modelů klasických evropských lednic. Proč byste tedy měli věnovat pozornost jejich americkým protějškům? Čím vlastně jsou tak úžasné, že lze jejich vysokou cenu považovat za opodstatněnou? Za zmínku stojí hned několik podstatných výhod:

 • Obrovský vnitřní prostor
 • Vyladěný vzhled a designové provedení
 • Široká paleta různorodých funkcí
Prostorná
Gorenje NRS8182KX
ca. 13 000 CZK
Aktuálni cena

Samozřejmě považujeme za důležité uvést vše na pravou míru a zmínit se i o největších nedostatcích těchto spotřebičů. Mnozí zákazníci si totiž představují, že žádné nejsou. Existuje jich ovšem hned několik:

 • Vysoká cena
 • Významné nároky na prostor a obtížná manipulace
 • Vysoká spotřeba elektrické energie
 • Výraznější hlučnost

Energetická třída

Vzhledem k tomu, že spotřebu je vnímána jako významné negativum amerických lednic, doporučujeme energetickým třídám věnovat náležitou pozornost. Od roku 2010 nemohou výrobci uvádět na trh modely s hodnocením nižším než A, mezi podkategoriemi A a A+++ ovšem panují ne zrovna malé rozdíly. Více o nich obsahuje následující tabulka:

Tichá
LG GSB760PZXZ
ca. 21 000 CZK
Aktuálni cena
Energetická třída Roční spotřeba energie (kWh) Náklady na den (Kč) Náklady na rok (Kč)
A 305 4 1 464
A+ 274 3,6 1 315
A++ 219 2,88 1 051
A+++ 160 2,1 768

Roční spotřeba energie bývá stanovena na základě pokojové teploty 20 °C a 70% zaplněnosti lednice. Jestliže chladničku postavíte na nevhodné místo, případně zaplníte až do posledního místečka, výsledné sumy ještě o něco málo stoupnou.

Víte, že…?

Jen letmý pohled na uvedené hodnoty ukazuje, že každé plusko navíc se počítá. Ačkoliv si za kvalitu připlatíte, během několika málo let se vám investice vrátí.

Vnitřní objem

Volíte lednici výhradně podle velikosti vnitřního prostoru? Když vaše volba padla na americký typ, objem patrně představoval jedno z hlavních kritérií. Obecně se počítá se 70 litry chladicího prostoru a 30 litry mrazáku na jednoho člena domácnosti. I proto jsou „ameriky“ perfektní variantou pro velké rodiny, které zkrátka potřebují mnoho místa. Zvláště pokud se jedná o vícegenerační domácnosti s různorodými požadavky a chutěmi.

Stylová
Samsung RS54N3003SA
ca. 16 000 CZK
Aktuálni cena

Za americké se považují modely splňující následující parametry:

 • Výška alespoň 175 cm
 • Objem prostoru nad 370 litrů
 • Dvoudveřové provedení

Obecně platí, že úměrně se stoupajícím objemem se zvětšuje také spotřeba elektrické energie. Pokud žijete v trojčlenné domácnosti a lednici naplníte zhruba ze 30 %, je zbytečné se nákupem té americké vůbec zabývat. Budete jen platit za provoz bez valného smyslu.

Kombinovaná
Hisense RS560N4AD1
ca. 11 500 CZK
Aktuálni cena

Mrazicí kapacita a výkon mražení

Potřebujete rychle zamrazit velké množství zakoupených potravin? Zohledněte mrazicí kapacitu udávající, kolik je mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. Standardně se pohybuje v rozmezí od 5 do 12 kilogramů a závisí na vašem životním stylu. V případě, že dokupujete jídlo průběžně, nemusíte tento parametr vůbec řešit, pořádáte-li občasné výjezdy za hranice a dovážíte plný kufr masa, volte raději výraznější kapacitu.

Výkon mražení určuje, jak nízkých teplot je mrazák schopen dosáhnout. Zjistíte tak, na jak dlouho zde můžete jídlo uskladnit, aniž by se zkazilo. Udává se v tzv. třídách mražení označených hvězdičkami. Více informací naleznete v tabulce:

Třída mražení Maximální teplota (ve °C) Délka skladování
* −6 Dny
** −12 Týdny
*** −18 Měsíce
**** −24 Dlouhodobě

Klimatická třída

Jestliže lednici umístíte do příliš vytopeného nebo naopak mrazivého prostoru, nebude fungovat správně. V prvním případě budou patrné nedostatky v chlazení a obrovská spotřeba energie, druhá varianta může vést dokonce k jejímu poškození. I z toho důvodu se vyplatí brát ohled na klimatické třídy. Setkáte se hned se čtyřmi, udávajícími rozmezí teplot, v nichž stroj zvládne bez větších obtížní vykonávat svou práci:
SN – 10–32 °C
N – 16–32 °C
ST – 18–38 °C
T – 18–43 °C

Elegantní
LG GMX844MCKV
ca. 41 600 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Každý model může spadat do více než jedné klimatické třídy. Přejímá pak jejich minimální a maximální hodnoty a rozpětí se zvyšuje. Chladnička označená jako N-ST-T je potom funkční v rozmezí teplot 16–43 °C

Hluk

Vzhledem k větším rozměrům a silnějšímu chlazení amerických zařízení počítejte s vyšší mírou vydávaného hluku. Na rozdíl od svých drobnějších protějšků se pohybuje někde v rozmezí od 35 do 50 decibelů. Doporučujeme tuto skutečnost brát na vědomí i vzhledem k tomu, že chladnička pracuje s přestávkami 24 hodin denně.

Počet kompresorů a okruhů

Klasické modely standardně užívají jednoho kompresoru a jednoho okruhu. U amerických side-by-side chladniček se však lze setkat i s kombinací jednoho chladicího kompresoru a dvou okruhů.

Je-li k dispozici jen jeden okruh, můžete se těšit na nižší spotřebu elektrické energie a provozní cenu. Bohužel nebudete moci ovládat zvlášť nastavení mrazáků a chladničky a během odmrazování se nevyhnete vypnutí celého spotřebiče.

Kombinace dvojice samostatných okruhů je sice o něco málo dražší, avšak dostáváte do rukou možnost odděleného řízení teplot chladničky i mrazáku. Stejně tak se nemusíte obávat odmrazování. Chystáte-li se na dovolenou, můžete navíc jeden okruh vypnout, čímž ušetříte finance, a přitom se nemusíte obávat, že by se uložené potraviny zkazily.

Dodatečné funkce

Nebyli bychom ve 21. století, aby výrobci ke svým spotřebičům nepřibalovali různorodé příslušenství a širokou škálu funkcí. Některé z nich napomáhají zvýšit váš komfort, jiné jsou ryze kosmetického charakteru. Ať tak či tak, níže naleznete seznam těch nejdůležitějších:

 • Nenámrazový systém – no frost systém zamezující vzniku námrazy, důmyslná cirkulace vzduchu pomáhá odbourávat vlhkost, jež by jinak vedla ke vzniku námrazy
 • Nulová zóna – Prostor s teplotou okolo 0 °C, pomáhá udržet citlivé potraviny jako jsou ovoce a zelenina déle čerstvé
 • Antibakteriální ochrana – omezení šíření bakterií a plísní
 • Dvojí chlazení – oddělené nastavení řízení chlazení a mrazení
 • Varovný signál – upozornění na otevření dveří nebo výrazné zvýšení teploty
 • Super mrazení a super chlazení – krátkodobé, masivní snížení teplot pro urychlené zachlazení potravin
 • Výrobník ledu – speciální zařízení v podobě pláta na kostky pro tvorbu ledu v horkých dnech
 • Minibar – pro uložení nápojů z vnější strany
 • Zaměnitelné otevírání dveří – výběr strany, na níž se dveře otevírají
 • Ventilátor – napomáhá cirkulaci vzduchu a udržení potravin v čerstvosti
 • Posuvné poličky – možnost uspořádat umístění polic podle svých představ

Nejvýznamnější značky

Chladnička sice patří do každé správné domácnosti, u amerických modelů je ovšem poptávka poněkud omezená. Tento fakt je způsoben hlavně nevelkými rozměry českých bytů, ale také tím, že zkrátka rodiny nepotřebují pro uložení potravin tolik místa. I proto se mnozí neznačkoví výrobci snaží potenciálním zákazníkům vnutit nízkou cenou a megalomanskými sliby. V takovém případě buďte vždy obezřetní a daného producenta si proklepněte.

Zejména ve specializovaných obchodech s elektronikou a domácími spotřebiče naleznete celou řadu povedených zařízení od renomovaných firem. Mezi ně řadíme kupříkladu koncerny Samsung, Bosch, LG, Sharp nebo Liebherr. Svá želízka v ohni ale mají i producenti cílící na nízké ceny, mezi něž řadíme třeba Beko, Candy nebo Concept.

Cena

Závěr každého článku standardně věnujeme přehledu cen. Pořízení lednice představuje nákup na několik let dopředu, proto by požadovaný finanční obnos rozhodně neměl být jediným hlediskem. Samotná platba totiž představuje jen jednu polovinu konečné sumy, ta druhá spočívá v platbách za elektrickou energii. Mnohdy se stává, že peníze ušetřené při prvotním nákupu potom vyplatíte na účtech za elektřinu.

Ambice pomoci vám správně se rozhodnout má i naše následující analýza, v níž jsme rozdělili dostupné modely do tří cenových pásem:

 • Do 25 000 Kč
 • 25 000−35 000 Kč
 • Nad 35 000 Kč

Cena do 25 000 Kč

Již nejnižší cenová skupina obsahuje celou řadu zajímavých modelů, jejichž pořízením neuděláte chybu. Své výrobky zde mají i takové značky jako je LG nebo Samsung. Energetická třídy A+ a A++ se postarají o nižší náklady na provoz. Počítat bohužel musíte s poněkud nižším objemem, jenž se pohybuje okolo 200 litrů vyhrazených chladničce a 100 litrů pro mrazák. O některých z nich tedy nelze ani hovořit jako o amerických lednicích v pravém slova smyslu.
Omezená je i nabídka dodatečných funkcí. Valná většina podporuje antibakteriální ochranu, oddělené chlazení a no frost. Žádné displeje, případně bary však nehledejte.

Cena od 25 000 do 35 000 Kč

Střední třída se již pyšní výhradně lednicemi, pro něž označení „americká“ není jen marketingovým lákadlem. Vnitřní objem chladicího prostoru začíná na nějakých 200 litrech a mrazák zhruba na polovině. Samozřejmostí je bohaté množství nastavitelných polic a přihrádek, jež si můžete přeskládat zcela podle svých potřeb. S mrazicí kapacitou začínající na 6 kg/24 hod. se nemusíte obávat ani velkých nákupů.

Těšte se též na širokou škálu různorodých doplňkových funkcí. Kromě těch obligátních se mnohem více vyskytuje i nulová zóna, technologie super mrazení nebo výrobník na led.

Cena nad 35 000 Kč

Pomalu, ale jistě se dostáváme na naprostý Olymp. Energetická třída zde trůnících modelů začíná na A++ a končí u A+++. Objem standardně přesahuje hranici 400 litrů a mrazicí kapacita umožňuje bezpečné vložení až 14 kilogramů potravin během jediného dne. Nejdražší produkty dosahují velmi podobné hlučnosti jako jejich standardní protějšky, průměrem je 44 dB.

Nomination
Prostorná
Tichá
Stylová
Kombinovaná
Elegantní
Image
Product
Gorenje NRS8182KX
LG GSB760PZXZ
Samsung RS54N3003SA
Hisense RS560N4AD1
LG GMX844MCKV
Spotřeba za 24 hodin
0.792 kWh/24h
1.191 kWh/24h
1.10 kWh/24h
0.986 kWh/24h
1.077 kWh/24h
Výška
177.7 cm
179 cm
178.9 cm
177.7 cm
178.8 cm
Způsob umístění
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
Čistý objem chladničky
264 l
411 l
359 l
266 l
288 l
Objem mrazáku
175 l
231 l
193 l
175 l
220 l
Energetická třída
E
F
F
F
F
Cena ca. 13 000 CZK ca. 21 000 CZK ca. 16 000 CZK ca. 11 500 CZK ca. 41 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena