Nejlepší rukavice na fitbox 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Merco Fitbox Winner
91 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat rukavice na fitbox

 • Výbava na fitbox zahrnuje kromě vhodného sportovního oblečení a obuvi také speciální rukavice, případně bandáže, které zpevňují zápěstí a chrání prsty před případným zraněním.
 • Podstatným parametrem je velikost rukavice. V tomto případě je nutné se řídit konkrétními velikostními tabulkami daného výrobce.
 • Zaměřit se lze i na výrobní materiál. Používá se umělá i přírodní kůže. Kvalitnější modely jsou vybaveny prodyšnou podšívkou.

Rukavice na fitbox - náš výběr

Effea FIT BOX AEROBOX
přečíst recenzi
Výrobce: Effea
Materiál: syntetická kůže
Zobrazit více
Das Produkt ist eine Effea FIT BOX AEROBOX Rukavice určené pro fitbox. Jeho hlavní funkcí je kloubová ochrana a pohodlí během cvičení, které zajišťuje polstrovaný hřbet rukavice. Také analyticky rozptýlí energii nárazu a minimalizuje vibrace a svalové napětí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Rukavice na fitbox

Jak vybrat rukavice na fitbox

Rukavice versus bandáže

Vzhledem k tomu, že součástí cvičení je střídání dynamických kopů, ale také úderů, je nutné zajistit adekvátní vybavení. Pro zpevnění zápěstí a částečnou ochranu prstů se používají speciální fitboxové rukavice nebo bandáže.

Žena trénuje box

Rukavice při úderech lépe ochrání Vaše zápěstí, iStock / Ridofranz

Rukavice na fitbox

Rukavice patří mezi základní vybavení na fitbox. Vyrábí se v různých provedeních i designech, základem jsou ale volné prsty. Rukavice oproti bandážím lépe chrání zápěstí ruky i klouby prstů. Jejich nasazování je velmi snadné a přináší tak vyšší komfort, při jejich používání. Rukavice mají často na hřebu výplň, která zajišťuje právě ochranu kloubů. Fixaci na ruce bývá zajištěna pomocí délkově nastavitelných manžet, které jsou zpravidla opatřeny suchým zipem. Výhodou rukavic je také odvětrávání ruky. To je řešeno použitím prodyšných materiálů na dlaních a hřbetu ruky.

Bandáže

Bandáže lze používat samostatně nebo mohou vyplňovat volné místo v boxerských rukavicích. Bojové sporty kladou vysokou zátěž na klouby a zápěstí. Bandáže, nebo také jinak řečeno omotávky, tuto zátěž zmírňují, zmíněná místa zpevňují a tedy i chrání.

 • Omotávací bandáže – výhodou je vysoká úroveň fixace; hůře ale tlumí nárazy; bandáže se musí omotávat kolem zápěstí a kloubů před každým tréninkem nebo zápasem, což může být pro začínající sportovce náročnější; jsou vhodné zejména jako výplň boxerských rukavic
 • Gelové bandáže – vzhledem se přibližují rukavicím a mnohdy je mohou také nahradit, což se týká právě fitboxu; jejich nasazení je rychlé a jednoduché; výborně tlumí nárazy; na druhou stranu fixace zápěstí i kloubů prstů je v tomto případě horší

Další možnosti

Rukavice na fitbox
Merco Fitbox Winner

Kromě dvou výše zmiňovaných možností lze na fitbox využít i další typy boxerských rukavic:

 • MMA rukavice – patří mezi nejlepší náhradu fitboxových rukavice, protože i u těchto modelů jsou volné prsty; díky tomu nedochází k omezení pohybu, ani úchopu a přesto jsou klouby i zápěstí dostatečně chráněny
 • Klasické boxerské rukavice – tyto rukavice se doporučují v nižších váhových kategoriích, ideálně 10 až 12 oz; uzavřený tvar drží dlaň ve správném postavení, což minimalizuje dopady úderů na klouby
 • Pytlové rukavice – jsou určeny zejména při tréninku s boxovacím pytlem, ale v nouzi nejvyšší se mohou použít i v případě fitboxu; jedná se ale o nejméně využívaný typ rukavic pro tyto účely
Typ pomůckyKladyZápory
RukaviceLépe chrání před nárazy jak zápěstí, tak klouby prstůVyšší pořizovací cena
 Snadno se nasazují 
 Díky nastavitelným manžetám jsou dobře fixované na ruce 
 Odvětrávání zajišťuje vyšší komfort při jejich používání 
BandážeNižší pořizovací cenaNáročnější na nasazení zejména u omotávacích typů
  Hůře tlumí nárazy v porovnání s rukavicemi

Víte, že…?

Fitbox je nový dynamický cvičební program vhodný pro všechny bez rozdílu věku nebo pohlaví. Je založený na prvcích boxu a kickboxu s tím, že se cvičení provádí na speciálně upravených boxovacích totemech. Toto cvičení by mělo být prováděno pod vedením zkušených instruktorů.

Chlapec trénuje box

Rukavice jsou k dostání v několika velikostech, iStock / xalanx

Volba velikosti

Obecně se lze i tento typ rukavic rozdělit na dámské a pánské, čemuž odpovídá i jejich velikost. Vždy je vhodné se řídit údaji výrobce u konkrétního výrobku.
Orientační velikosti rukavic pro muže:

 • Velikost S/M – obvod dlaně 20 cm, obvod zápěstí 18 cm, výška od zápěstí po špičku prostředníku 19 cm
 • Velikost L/XL – obvod dlaně 24 cm, obvod zápěstí 20 cm, výška od zápěstí po špičku prostředníku 22 cm
Rukavice na fitbox
Effea FIT BOX AEROBOX

Orientační velikosti rukavic pro ženy:

 • Velikost S/M – obvod dlaně 18cm, obvod zápěstí 15 cm, výška od zápěstí po špičku prostředníku 17 cm
 • Velikost L/XL – obvod dlaně 19,5 cm, obvod zápěstí 16 cm, výška od zápěstí po špičku prostředníku 19 cm
Muž při boxování do pytle

Kvalita rukavic se mění s výrobním materiálem, iStock / MilanMarkovic

Z jakých materiálů se vyrábí

Materiál je v tomto případě obdobní jako např. u MMA rukavic. U levnějších modelů se lze setkat se syntetickou kůží. Tyto rukavice jsou vhodnější pro začátečníky, kteří se teprve rozhodují, jestli se sportu budou vůbec věnovat. *Kožené modely jsou již dražší a určeny pro zkušené zápasníky. Kvalitnější modely jsou opatřeny prodyšnou podšívkou, která zamezují pocení rukou.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat rukavice na fitbox?

Pro tento cvičební program existují speciální rukavice, ale je možné použít také boxerské bandáže. Základním parametrem je velikost. Zaměřit se lze také na výrobní materiál.

V čem jsou rukavice lepší než bandáže?

Jedinou výhodou bandáží oproti rukavicím je nižší pořizovací cena. Rukavice poskytují lepší oporu ruce, lépe fixují zápěstí a chrání klouby prstů před nárazy. Benefitem je také snadné a rychlé nasazení rukavic.
Zobrazit kompletní nabídku Rukavice na fitbox