Dětská židlička se stolečkem

Již od prvních příkrmů.

ca. 2 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat dětskou židličku se stolečkem

 • Dětská jídelní židlička může disponovat pultíkem, nebo plnit funkci 2v1. V tomto případě ji můžete používat i pro starší děti do cca 3 let věku.
 • Velmi oblíbené jsou i rostoucí židličky.
 • Důležitým kritériem při nákupu je správná volba materiálu. Zde máte na výběr mezi nestárnoucím dřevem a moderním plastem.
 • Bezpečnost pro vaše miminko zaručí pouze certifikované výrobky.

Polohování

Židle nabízí polohování opěrky zad, nožní opěrky, jídelního pultíku, případně výšky sedadla. Kombinace polohování opěrky zad a nožní opěrky je vhodná zejména pro děti, které ještě samostatně nesedí. Lehce jim vytvoříte polohu, která je pro ně přirozená (simuluje lehátko)

Polstrování

Židle by měla být v první řadě pro dítě pohodlná. Bude v ní trávit poměrně dost času a to nejen u jídla. Polstrování je tedy velmi důležité. Židle bude měkčí, pohodlnější. Zaměřit se můžete na:

Jednoduchá
Jídelní židlička Caretero Tuva Grey 6685 (Dětská jídelní židlička se stolečkem CARETERO TUVA grey)
 • Tvarování sedáku i polstrování
 • Materiál (prodyšnost, omyvatelnost)
 • Možnost sundání polstrů ze židličky (praní v pračce)

Nosnost

Důležitá je také nosnost židle. Ta prakticky udává, jak dlouho budete moci židli používat. Měla by být uvedena u každého produktu s tím, že je někdy udávána váha jindy věk dítěte nebo obojí. Dá se říct, že existují dva typy a to židle vhodné od narození a židle pro děti od šesti měsíců. Maximální nosnost dětských židlí se udává od 9 kg do 120 kg.

Bezpečnost

Bezpečnost vašeho dítěte je asi to nejdůležitější, co budete řešit. V případě prvních dětských židlí se můžete zaměřit na následující prvky:

Dřevěná
Židlička Klupś Aga borovice krémová C2 (Dětská dřevěná židlička se stolečkem, Klupś, Aga, přírodní krémová C2)
 • Pětibodový bezpečnostní pás (jistí dítě od ramínek, kolem pasu a pásem mezi nožkami)
 • Může být nahrazen mezinožním klínkem, který vede z pultíku (měně bezpečná varianta, vhodnější pro starší děti)
 • Pokud má židle kolečka, musí být opatřena brzdou nebo mít alespoň dvě pogumované nohy bez koleček, které zabrání jejímu posouvání v prostoru
 • Ověřte si, jestli židle nemá části, které lze lehce odejmout, případně spolknout
 • Všechny výrobky pro děti musí splňovat evropské normy, mělo by být uvedeno
 • Základem pro bezpečné používání je vaše přítomnost – nenechávejte dítě bez dozoru

Víte, že…?

Každý věk má svá specifika, která byste měli zohlednit, při posuzování jednotlivých parametrů dětské jídelní židličky. Například pokud vybíráte židli pro dítě, které ještě samostatně nesedí, je velmi důležité, aby byla polohovatelná. Pokud chcete, aby dítěti vydržela, co nejdéle, zaměřte se na židličky rostoucí nebo multifunkční.

Materiál

Nejčastěji se setkáte s výrobky, jejichž konstrukce je z plastu nebo dřeva. Používá se také kov a dřevotříska. U každého materiálu najdete klady i zápory.

Materiál Výhody Nevýhody
Plast Lehký, snadno omyvatelný Kratší životnost
  Cenově dostupný Náročnější opravy
Dřevo Přírodní zdravotně nezávadný materiál Náchylný k poškrábání
  Pevný, stabilní Vyšší hmotnost
Kov Odolný, trvanlivý Vyšší cena
  Snadno omyvatelný  
Dřevotříska s laminem Široká škála barevných variant Hrany se mohou odchlipovat
  Snadno se čistí  
  Cenově dostupný  

Stoleček

Stoleček nebo pultík je součástí většiny dětských židliček. Existují dva typy. Buď se k židličce připne pultík, nebo je možné rozdělat na samostatnou židli a stoleček.

Nastavitelná
Dětská jídelní židlička se stolečkem pro miminko, kolečka, nastavitelné opěradlo, zelená
 • Pultík může být polohovací, tzn. je možné ho zcela odstranit, ale také může být napevno. Výhodnější jsou polohovací, protože můžete židli po jeho odstranění přisunout k jídelnímu stolu
 • Dvojitý pultík je složen ze dvou táců, kdy po zašpinění můžete horní jednoduše sejmout
 • Varianty, kde lze rozložit na samostatný stůl a židli, bývají označeny jako multifunkční

Za zmínku stojí také výhody a nevýhody těchto variant. Obecně multifunkční židle využijete i u dětí starších, takže vám pravděpodobně vydrží delší dobu. Na druhou stranu si dejte pozor na konstrukci židle, která nemusí být příliš stabilní a hrozí její převrácení. Židle s pultíkem bývají téměř vždy polohovatelné, stabilnější, ale jsou určeny pro menší děti.

Víte, že…?

Některé židličky mohou být opatřeny závěsným košíkem nejčastěji pod sedadlem nebo odkládací kapsou na opěrce zad. Je to praktická pomůcka na odložení drobností, které využijete nejen při krmení (např. bryndáčky, plínky, hračky na zabavení dítěte atd.)

Moderní
Dětská jídelní židlička se stolečkem 2v1, rozkládací na židličku a stůl, myška šedá, plast

Výrobci a ceny

 • Plastové židle koupíte od cca 700,- Kč. Levné varianty většinou nenabízí možnost polohování, proto jsou vhodné až pro děti sedící. Příjemným překvapení jsou ale např. pětibodové bezpečností pásy, které mít mohou. Nejdražší plastovou židličku koupíte za necelých 10000,- a kromě designového vzhledu získáte židli s magnetickým pultem a miskou. Plastové židle se stolečkem vyrábí např. 4MOMS, Inglesina nebo Chicco.
 • Dřevěné židle se pohybují v cenové relaci od 1000,- Kč do 12500,- Kč. Už do částky 2500,- pořídíte multifunkční židle, židle s nastavitelnou výškou nebo také odnímatelným podstavcem. Dá se říct, že všechny jsou rostoucí a i v této kategorii najdete židle polohovatelné. Vyrábí je např. Faktum, EcoToys a KinderKraft.
 • Kovové židle vyrábí 4baby nebo Zopa. Prodávají se od cca 1000,- Kč do 10000,- Kč. Nejlevnější mají opět omezené polohování, ale např. židle za cenu asi 2500,- již nabízí nastavení sedáku do několika poloh. Nejdražší židle jsou vysoce designové a označené jako luxusní.

Otázky a odpovědi

Kdy je možné miminko do židličky posazovat?

I zde záleží na tom, jaký typ židličky vyberete. Standardní a nejrozšířenější židličky umožňují posazování cca 6 měsíčního miminka. Lze však koupit i židličku, která má tvar vajíčka a v kombinaci s novorozeneckou vložkou umožňuje používání již pro miminka od 1. měsíce věku. Miminko bude v židličce pololežet stejně jako v autosedačce a kdokoliv ho může nakrmit pomocí lahvičky. Tuto možnost ocení nejen tatínkové, ale i starší sourozenci nebo babičky.

Jak vybrat židličku se stolečkem?

Než koupíte jídelní židličku, doporučujeme vždy ke konkrétnímu modelu přečíst uživatelské recenze. Samozřejmě platí, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat dalšímu, ale alespoň si uděláte obrázek o tom, jak jsou ostatní rodiče s výrobkem spokojeni, co jim vyhovuje a co naopak chybí. Tradičně vítězí značky Cam, Peg-Pérego, Bright Stars, Babymoov, Mima, Iglesina, Caretero. Z dřevěných židliček se velmi dobře v posledním testování umístila značka Herlag, Bernkop, nebo rostoucí židle Hauck.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.