Dětská židlička se stolečkem

Již od prvních příkrmů.

Jak vybrat dětskou židličku se stolečkem?

Od chvíle, kdy začnete dítěti podávat první příkrmy, začnete zároveň řešit, kam ho při jídle usadit. Přichází na řadu výběr první židličky ideálně i se stolečkem, který možná zprvu nevyužijete, ale o to potřebnější bude později. Také požadavky na samotnou židli jsou velmi důležité. Ale v dnešní době je na výběr opravdu široká škála produktů.

Polohování

Židle nabízí polohování opěrky zad, nožní opěrky, jídelního pultíku, případně výšky sedadla. Kombinace polohování opěrky zad a nožní opěrky je vhodná zejména pro děti, které ještě samostatně nesedí. Lehce jim vytvoříte polohu, která je pro ně přirozená (simuluje lehátko)

Polstrování

Židle by měla být v první řadě pro dítě pohodlná. Bude v ní trávit poměrně dost času a to nejen u jídla. Polstrování je tedy velmi důležité. Židle bude měkčí, pohodlnější. Zaměřit se můžete na:

Jednoduchá
Jídelní židlička Caretero Tuva Grey 6685 (Dětská jídelní židlička se stolečkem CARETERO TUVA grey)
 • Tvarování sedáku i polstrování
 • Materiál (prodyšnost, omyvatelnost)
 • Možnost sundání polstrů ze židličky (praní v pračce)

Nosnost

Důležitá je také nosnost židle. Ta prakticky udává, jak dlouho budete moci židli používat. Měla by být uvedena u každého produktu s tím, že je někdy udávána váha jindy věk dítěte nebo obojí. Dá se říct, že existují dva typy a to židle vhodné od narození a židle pro děti od šesti měsíců. Maximální nosnost dětských židlí se udává od 9 kg do 120 kg.

Bezpečnost

Bezpečnost vašeho dítěte je asi to nejdůležitější, co budete řešit. V případě prvních dětských židlí se můžete zaměřit na následující prvky:

Dřevěná
Židlička Klupś Aga borovice krémová C2 (Dětská dřevěná židlička se stolečkem, Klupś, Aga, přírodní krémová C2)
 • Pětibodový bezpečnostní pás (jistí dítě od ramínek, kolem pasu a pásem mezi nožkami)
 • Může být nahrazen mezinožním klínkem, který vede z pultíku (měně bezpečná varianta, vhodnější pro starší děti)
 • Pokud má židle kolečka, musí být opatřena brzdou nebo mít alespoň dvě pogumované nohy bez koleček, které zabrání jejímu posouvání v prostoru
 • Ověřte si, jestli židle nemá části, které lze lehce odejmout, případně spolknout
 • Všechny výrobky pro děti musí splňovat evropské normy, mělo by být uvedeno
 • Základem pro bezpečné používání je vaše přítomnost – nenechávejte dítě bez dozoru

Víte, že…?

Každý věk má svá specifika, která byste měli zohlednit, při posuzování jednotlivých parametrů židle. Například pokud vybíráte židli pro dítě, které ještě samostatně nesedí, je velmi důležité, aby byla polohovatelná. Pokud chcete, aby dítěti vydržela, co nejdéle, zaměřte se na židličky rostoucí nebo multifunkční.

Materiál

Nejčastěji se setkáte s výrobky, jejichž konstrukce je z plastu nebo dřeva. Používá se také kov a dřevotříska. U každého materiálu najdete klady i zápory.

Nastavitelná
Dětská jídelní židlička se stolečkem pro miminko, kolečka, nastavitelné opěradlo, zelená
Materiál Výhody Nevýhody
Plast – lehký, snadno omyvatelný – kratší životnost
  – cenově dostupný – náročnější opravy
Dřevo -přírodní zdravotně nezávadný materiál – náchylný k poškrábání
  – pevný, stabilní – vyšší hmotnost
Kov -odolný, trvanlivý – vyšší cena
  – snadno omyvatelný  
Dřevotříska s laminem – široká škála barevných variant – hrany se mohou odchlipovat
  – snadno se čistí  
  – cenově dostupný  

Stoleček

Stoleček nebo pultík je součástí většiny dětských židliček. Existují dva typy. Buď se k židličce připne pultík, nebo je možné rozdělat na samostatnou židli a stoleček.

 • Pultík může být polohovací, tzn. je možné ho zcela odstranit, ale také může být napevno. Výhodnější jsou polohovací, protože můžete židli po jeho odstranění přisunout k jídelnímu stolu
 • Dvojitý pultík je složen ze dvou táců, kdy po zašpinění můžete horní jednoduše sejmout
 • Varianty, kde lze rozložit na samostatný stůl a židli, bývají označeny jako multifunkční

Za zmínku stojí také výhody a nevýhody těchto variant. Obecně multifunkční židle využijete i u dětí starších, takže vám pravděpodobně vydrží delší dobu. Na druhou stranu si dejte pozor na konstrukci židle, která nemusí být příliš stabilní a hrozí její převrácení. Židle s pultíkem bývají téměř vždy polohovatelné, stabilnější, ale jsou určeny pro menší děti.

Moderní
Dětská jídelní židlička se stolečkem 2v1, rozkládací na židličku a stůl, myška šedá, plast

Víte, že…?

Některé židličky mohou být opatřeny závěsným košíkem nejčastěji pod sedadlem nebo odkládací kapsou na opěrce zad. Je to praktická pomůcka na odložení drobností, které využijete nejen při krmení (např. bryndáčky, plínky, hračky na zabavení dítěte atd.)

Výrobci a ceny

 • Plastové židle koupíte od cca 700,- Kč. Levné varianty většinou nenabízí možnost polohování, proto jsou vhodné až pro děti sedící. Příjemným překvapení jsou ale např. pětibodové bezpečností pásy, které mít mohou. Nejdražší plastovou židličku koupíte za necelých 10000,- a kromě designového vzhledu získáte židli s magnetickým pultem a miskou. Plastové židle se stolečkem vyrábí např. 4MOMS, Inglesina nebo Chicco.
 • Dřevěné židle se pohybují v cenové relaci od 1000,- Kč do 12500,- Kč. Už do částky 2500,- pořídíte multifunkční židle, židle s nastavitelnou výškou nebo také odnímatelným podstavcem. Dá se říct, že všechny jsou rostoucí a i v této kategorii najdete židle polohovatelné. Vyrábí je např. Faktum, EcoToys a KinderKraft.
 • Kovové židle vyrábí 4baby nebo Zopa. Prodávají se od cca 1000,- Kč do 10000,- Kč. Nejlevnější mají opět omezené polohování, ale např. židle za cenu asi 2500,- již nabízí nastavení sedáku do několika poloh. Nejdražší židle jsou vysoce designové a označené jako luxusní.