Nejlepší držáky na žebřík 2024 a jak vybrat

Pro snadné uskladnění žebříku.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Držák žebříku Easy Clamp Wide

Jak vybrat držák na žebřík

  • Držák na žebřík může být využívaný nejen ve vaší dílně či garáži, ale také například na střeše automobilu.
  • V domácích podmínkách jsou držáky využívány k vytvoření odstupu od zdi, kterou by žebřík mohl poškodit.
  • Klíčové jsou v případě výběru držáky rozměru vašeho žebříčku či žebříků. Především jeho tloušťka nebo délka.

Držák na žebřík - náš výběr

Nástěnné držáky na žebřík

Držáky na žebřík na auto

Zobrazit kompletní nabídku držáků na žebřík

Jak vybrat držák na žebřík

  • Držák na žebřík může být využívaný nejen ve vaší dílně či garáži, ale také například na střeše automobilu.
  • V domácích podmínkách jsou držáky využívány k vytvoření odstupu od zdi, kterou by žebřík mohl poškodit.
  • Klíčové jsou v případě výběru držáky rozměru vašeho žebříčku či žebříků. Především jeho tloušťka nebo délka.

Využití

Žebřík má někde uskladněn zřejmě každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, v ideálním případě dům či chalupu. Žebřík je nápomocný při menších opravách a při snaze se dostat do vyšších míst nejen na nemovitosti, ale například i v případě potřeby prořezu stromů na pozemku. Ačkoliv je většina žebříku z části složitelná, délka základního ramene nijak zkrátit nejde a občas tudíž bývá problém s jejich skladováním.

V dané chvíli přijdou často vhod držáky na žebřík, díky kterém lze žebří umístit v zásadě kamkoliv, ideálně do prostor, kde nepřekáží ani dalším věcem, ani vám samotným. Alternativou jsou držáky určené po převážení na automobilu, které se upevňují k zahrádce na střeše vozu.

Žebřík opřený o dřevěnou stěnu

Díky držáku můžete žebřík uskladnit na bezpečném místě, iStock / Kyryl Gorlov

Počet kusů

Při standardní potřeba uchytit žebřík jsou nabízeny vždy dva držáky, které drží žebřík na opačných koncích. Zde však záleží na délce. Pokud bude délka složeného žebříku přesahovat 2,5 metru, je vhodné přidat ještě jeden záchytný bod. Jinými slovy přidat třetí držák, který zajistí žebřík v poloze.

Víte, že…?

Držák na žebřík
Držák žebříku Easy Clamp Wide

Většina obchodů prodává držáky po jednom kuse, avšak vždy je samozřejmě nutné pořídit minimálně dva držáky pro potřeby uchycení žebříku.

TypVyužití 
klasický držák na žebříkv dílnách, garážích 
držák na žebřík na střešní nosičmožnost převážení na střechách automobilů

Rozměry

Při výběru držáků na žebřík je nutné zohlednit také rozměry vašeho žebříku, a to nejen délku, ale také tloušťku. Právě ty totiž určují, jaké držáky bude vhodné pořídit a do jakých se váš žebřík vůbec podaří uchytit.

Délka

Před koupí držáků na žebřík je vždy nutné změřit váš konkrétní žebřík, případně ten, který máte jakožto nejdelší. Od délky se odvíjí nejen typ držáků, ale také jejich počet. Ve většině případů postačí dva, u delších žebříků je vhodné využít tři držáky.

Tloušťka

Nástěnné držáky na žebřík
EUROKRAFT Nástěnný držák ,pro žebříky, velikost XL ,šedá

Zohlednit je nutné rovněž tloušťkou nohou žebříku, která určuje, zda se žebřík do držáku podaří uchytit. Nevhodný rozměr může zapříčinit, že se žebřík do držáku nedostane, nebo v něm bude až příliš volně.

Šířka

Dalším klíčovým parametrem je šířka žebříku, který držák bude držet. Žebříků je samozřejmě nespočet a je proto vhodné vyhledat oficiální materiály, případně šířku žebříku důkladně změřit, a to samozřejmě před koupit držáku na žebřík.

Muž leze na žebřík v místnosti

Konečnou podobu držáku určuje samotný žebřík, iStock / RTimages

Povrchová úprava

Podoba držáků na žebřík může být často velmi jednoduchá. V základu může jít o obyčejný hák, který bude přidělán na zdi a následně držet žebřík. Dbejte na to, aby byl hák patřičně pogumován. Tato drobnost zajistí, že nedojde k poničení matriálu žebříku, který může být například pozinkovaný. Současně tím i snížíte hluk při nasouvání žebříčku do držáků.

Střešní držák

Držáky na žebřík na auto
Držák žebříku Rhino Safe Clamp

Pakliže podnikáte, je možné, že vám žebřík přijde vhod i při vykonávání vaší práce. Tím pádem je jej ideální přidělat na střechu vašeho automobilu. I k těmto účelům je potřeba držák na žebřík, který se však dočasně upevňuje ke střešnímu nosiči. V těchto případech je opět nutné sledovat maximální šířku žebříku, který lze ke střešnímu držáku ukotvit. Většinou jde o šířku 440 milimetrů. Některé držáky na střešní nosič jsou vybaveny i zámkem, který se hodí pro případy, kdy s automobilem někde zastavíte a nechcete, aby vám byl žebřík odcizen.

Ceny

  • Obyčejné hákové držáky na žebřík pořídíte v běžných sítích hobby marketů velice levně. V těchto obchodech se většinou prodává již sada obsahující 2 háky, které postačí na upevnění drtivé většiny žebříků. Ceny se pohybuje v rozmezí od 200 do 300 Kč. Jedná se kovové pozinkované háky, které jsou tak určeny i pro použití ve venkovních prostorech, například pouze pod střechou. Pakliže budete chtít háky pogumované, stoupne cena za sadu přibližně k hranici 400 Kč.
  • Jiné ceny panují kolem držáků na střešní nosič automobilu. Základní typy se prodávají od zhruba 700 Kč a dokáží upevnit jeden žebřík o šířce maximálně 440 milimetrů. Dražší modely, jejichž cena se pohybuje až kolem hranice 2 000 Kč, zvládají současně převážet například až 3 žebříky na jednom střešním nosiči.

Otázky a odpovědi

Jaké druhy držáku na žebřík jsou?

Držák na žebřík může být pro domácí účely ve formě háků, do kterých žebřík umístíte. Alternativou jsou držáky na žebřík, které se na omezený čas upevní ke střešnímu nosiči automobilu.

Na co si dát předkoupí pozor?

Před pořízením držáků na žebřík si vždy změřte váš konkrétní žebřík. Především pak jeho délku a šířku, která je klíčová, aby žebřík držáky udržely.
Zobrazit kompletní nabídku držáků na žebřík