DVD přehrávač

Sledujte svůj oblíbený film, kdykoliv se Vám zachce.

ca. 900 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 11 300 CZK
ca. 600 CZK
ca. 13 000 CZK

Jak vybrat DVD přehrávač

V dnešním světe je spíše vzácností mít doma DVD přehrávač, ale pokud jste fanoušci do filmů či máte doma sbírku hudebních CD, neměl by vám tento kousek chybět. Díky němu si můžete užívat filmový nebo hudební zážitek v klidu vašeho obýváku. A pokud si i přesto myslíte, že tento přehrávač je už „out“, jste na omylu. Výrobci se neustále snaží, aby kvalita záznamu byla graficky vyvážená.

Tento článek je určen těm spotřebitelům, kteří nedisponují nejnovějšími televizory či jinými doplňkovými službami s vlastní videotékou, kde film jednoduše zakoupí. Jistě ale potěší vyznavače disků a spořivé uživatele. Ačkoli pořízení DVD přehrávače bylo v minulosti velmi drahé, nyní jej pořídíte za pár korun.

Funkce DVD přehrávače

Mimo běžného přehrávání disků ve vysoké kvalitě, disponuje toto malé šikovné zařízení dalšími funkcemi. Umožňuje zobrazení a titulek k filmu a přepínání mezi jednotlivými kapitolami. Dále můžete disk pozastavit, zrychlit nebo naopak zpomalit, pokud nestíháte číst již zmíněné titulky.

Špičkové rozlišení
LG DP542H
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Dražší typy dokážou nahrát i pořad či film, který právě běží v televizi. Jenže komerční televize jsou plné reklam. Pokud se chcete zbavit nechtěných reklam, podívejte se po takovém zařízení, které dokáže upravit nahraný záznam pomocí střihu. Odstranění reklamy pak zabere jen pár vteřin. Velkou výhodou pro vás může také být možnost přehrávat si váš pořad, ale zároveň nahrávat další film.

Víte, že…?

Jestliže plánujete nahraný disk přehrát i na jiném zařízené, nezapomeňte jej uzavřít. Získaný soubor pak přehraje i na jiném zařízení.

Přehrávané médium

Nebudeme se zde ohánět autorskými právy a rozebírat porušování zákona v případě okopírovaného CD či DVD nebo nelegálního stažení filmu. To je čistě na vašem uvážení, my vám pouze poskytneme návod, na co se zaměřit při koupi přehrávače.

S českým menu
SONY DVP-SR760H
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

S originálními disky si poradí každý přehrávač. Jenže na trhu jsou další druhy médií, proto je třeba sledovat podporované formáty, na které se nyní podíváme blíže.

  • DVD-R/+R: Je základním stavebním kamenem DVD disků. Lze na něj díky speciálnímu systému vypálit jakýkoliv formát. Nevýhodou je, že to lze udělat pouze jednou.
  • DVD-R/+R (DL): Má stejnou charakteristiku jako výše uvedený druh, nicméně disponuje větší kapacitou.
  • DVD-RW/+RW: Jelikož na ně můžete opakovaně vypalovat soubory, stal se jedním z nejvyhledávanějších.
  • DVD-RAM: V minulosti s ním většina přehrávačů měla problém a neuměla ho přehrát, ale dnes to pro ně není žádný oříšek.
  • DVD-Audio: Jedná se v podstatě o disk, na kterém je uložena hudba, nicméně v mnohem vyšší kvalitě. Díky svým výrobním vlastnostem dokáže přehrát audio disk prostorový zvuk, ale i stereo.
  • Super Audio CD: Postupně nahradil klasický originální CD disk. Oproti původnímu poskytuje vyšší kvalitu zvuku.

Formát souboru

Při výběru nezapomeňte sledovat, jaké formáty zařízení podporuje, abyste pak nebyli překvapený, že se nepřehraje váš oblíbený film. V parametrech přístroje bývá uvedeno několik zkratek, které se vám pokusíme jednoduše vysvětlit.
U videa se můžete setkat s označením – kontejner. Ten si lze představit jako složku, kde je uložené vše potřebné k přehrání filmu, tedy video, audio, a navíc mohou být i titulky. Nyní vám ukážeme nejčastěji používané kontejnery/formáty videí.

Přenosný
GoGEN PDX 1043
ca. 3 000 CZK
Aktuálni cena
Kontejner Vlastnosti
AVI Audio Video Interlaced: V roce 1992 jej představil Microsoft. Je nejvíce rozšířen. Nevýhodou může být, že neumí přehrát některé titulky. Zároveň pro něj potřebujete více místa na disku. MKV Matroska Video Container: S tímto formátem se nejčastěji setkáte, pokud stahujete soubor z DVD disku do počítače. MP4 MPEG-4: Od roku 2003 je nerozšířenějším videem, zejména pro hudební videoklipy.

Jestliže si soubory vypalujete na počítači, jistě znáte formát DiVX. Výrobci nezůstali pozadu a nabízejí zařízení, které mají certifikaci DivX Ultra. S tímto formátem úzce souvisí další, kterými jsou TXT, SUB, SRT, SMI. Na ně narazíte hlavně u filmů s titulky. A právě u nich je důležité, aby si poradili s českými písmeny a nedělali z měkkých souhlásek různé tvary, např. kostičky.

Má-li být váš přehrávač součástí repro-sestavy, která slouží k poslechu hudby, zkontrolujte i v tomto případě jeho vlastnosti. Zásadní je formát MP3, dokáže zmenšit zvukovou stopu a tím je možné umístit více záznamů na CD.
Již zmíněné fotografie bývají nejčastěji ve formátu JPG či PNG.

Vstupy a výstupy

Pojmem vstup a výstup se rozumí konektory, které jsou schopné propojit dvě různá zařízení. U starších typů se setkáte s propojením pomocí kabelu SCART. Postupně je však nahrazován HDMI kabelem. Ten je pro přenos rychlejší, ale i kvalitnější.

Pro náročné
Panasonic DP-UB820EGK
ca. 11 300 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

HDMI kabel nebývá součástí balení a je nutné ho dokoupit zvlášť. Nekupujte však nejlevnější typ, ale nechte si poradit od odborného personálu, protože i kabely disponují různými úrovněmi rychlosti a kvality obrazu.

Kvalitní přehrávač by měl obsahovat vstup pro USB disk a čtečku paměťových karet, díky kterým můžete jednoduše přenášet soubory do televize. Všechny přehrávače mají vstup pro sluchátka, abyste nerušili ostatní členy rodiny.

Obraz a zvuk

Jestli jste si mysleli, že kvalitním DVD přehrávačem získáte dokonalý obraz, zklameme vás. Ačkoli budete mít sebelepší zařízení, které je schopné redukovat šum, odstranit kostičkování a zpracovat obraz technologií progressive scan, vždy záleží na druhu televize, který vlastníte a propojovacím kabelu, tedy již zmíněném HDMI.

Dostupná kvalita
SENCOR SDV 1204H
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Ani u zvuku tomu není jinak. Chcete-li si při hudbě či u sledování filmů dopřát ničím nerušený poslech, investujte do přístroje. Levné typy nemají zvukový výstup dostatečné čistě vyladěn. Skvělým pomocníkem pro kvalitní prostorový zvuk je vestavěný dekodér Dolby Digital.

Ovládání přístroje

Všechna nabízená zařízení jsou vybavena dálkovým ovládání, což je samozřejmě příjemné, zejména když lenošíte na gauči či v posteli. Ale nezapomeňte si v prodejně či internetovém obchodě zkontrolovat, zda má přehrávač ovládací prvky i na přední části. Může totiž snáze dojít k nehodě, kdy vám ovladač nechtěně vypadne nebo se na něj převrhne hrnek se sladkým čajem a ovládání již nezprovozníte a nový také neseženete. Určitě můžete pořídit i univerzální ovladač, který ovšem stojí nemalé peníze.

Druhy přehrávačů

Prozatím jsme se věnovali stolním DVD přehrávačům, ale neměli bychom zapomenout ani na přenosné, které jsou ideální například pro zpříjemnění dlouhé cesty ve vlaku. Ty jsou naopak pořád vyhledávané a výrobci se je snaží neustále zdokonalovat.

S možností nahrávání
Panasonic DMR-UBC70EGS
ca. 13 000 CZK
Aktuálni cena

Velikost

Nejběžnější velikost úhlopříček se pohybuje od 7 do 10 palců. Takové rozměry ideálně postačí, jestliže budete sledovat film na klíně, ale i pokud přehrávač odložíte na noční stolek a budete se dívat z větší dálky, nemáte-li zrovna video s titulky.

Rozlišení

Nyní se dostáváme k parametru, který jsme nemuseli sledovat u stolního typu DVD přehrávače je nyní důležitý. Obecně platí, že čím větší, tím je lepší obraz. To také úzce souvisí s šířkou úhlopříčky displeje. Rozlišení je různé, my vám však nabízíme minimální hodnoty, které zaručí kvalitní obraz a od nichž byste se měli při rozhodování odrazit. Nejnižší hodnota pro 7palcový displej je 480 x 234 px a pro 9palcový pak 800 x 480 px.

Příslušenství

Přenosné zařízení má tu výhodu, že má zabudovaný kvalitní nabíjecí akumulátor. Zařízení tak lze využít i bez soustavného připojení do sítě. Jenže aby nedošlo k vybití uprostřed sledovaného filmu, budete potřebovat adaptér, pro vzdálené přepínání jistě oceníte dálkový ovladač. Pokud často cestuje v hromadné dopravě, určitě naplno využijete sluchátka a abyste měli všechno kam uskladnit, jistě neprohloupíte, když si ještě pořídíte cestovní pouzdro, které váš přístroj navíc ochrání a bude s ním jednodušší manipulace.

Otázky výběru

Jestliže se stále rozhodujete, připravili jsme pro vás několik klíčových otázek, které vás nasměrují ke správnému typu přístroje:
Které formáty zařízení podporuje?
Přehraje formát DivX?
Dokáže správně zobrazit české titulky?
Poradí si s fotografiemi ve vysokém rozlišení?
Dokáže přehrávat hudbu a zároveň zobrazovat fotografie?
Podporuje ID3 tag? (Je schopen komprese MP3?)

Nejznámější značky

Stolní DVD přehrávače mají pořád v nabídce přední výrobci, jako jsou Sony, LG nebo Panasonic, které existují na trhu již několik let. Mezi levnější značky pak můžeme zařadit Sencor či Hyundai. Největším zástupcem pro přenosné DVD přehrávače je Gogen.

Cena

Jak jsme vám již v úvodu naznačili, díky velkému rozmachu různých nejnovějších technologií, jsou stolní DVD přehrávače velmi levnou záležitostí. A právě díky nízké ceně je naleznete pouze v prvních dvou cenových kategoriích, v té poslední se budeme věnovat propracovaným přenosným zařízením.

Cena do 999 Kč

V obchodech s elektronikou lze sehnat značkové přístroje, které si bez problémů poradí s formáty WMA a MP3 a poskytují vstup pro USB disk. Pozor však na typy, které nemají v parametrech uvedené propojení HDMI kabelem.

Cena od 1000 Kč do 1 999 Kč

Dalo by se říci, že stropem v této cenové kategorii bude částka, které nepřesáhne hranici 2 000 Kč. Dražší přístroje podporují video formát XviD, poradí si s českými titulky a jsou schopné přehrát všechny typy DVD média. Umí nahrávat i upravovat získaný záznam. Díky vstupu pro USB a paměťové SD karty jednoduše přenesete filmy, hudbu i fotografie do vaší televizi.

Cena nad 2 000 Kč

Zde již chybí klasické stolní přehrávače, protože o sebevíce propracované zařízení není zájem. Plné zastoupení mají však přenosné typy, které jsou vybaveny navíc i anténou a je možně na nich sledovat televizní vysílání, které si dokonce můžete i nahrát. Šířka úhlopříčky je 9 palců a poradí si s formáty JPG, MP3, AVI, MPG, MP4, TS, MOV i VOB. Disponuje vstupem pro USB disk a čtečkou paměťových karet.

Nomination
Špičkové rozlišení
S českým menu
Přenosný
Pro náročné
Dostupná kvalita
S možností nahrávání
Image
Product
LG DP542H
SONY DVP-SR760H
GoGEN PDX 1043
Panasonic DP-UB820EGK
SENCOR SDV 1204H
Panasonic DMR-UBC70EGS
Cena ca. 900 CZK ca. 1 100 CZK ca. 3 000 CZK ca. 11 300 CZK ca. 600 CZK ca. 13 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena