Přenosná televize

Televize vhodná i na cesty.

ca. 2 800 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat přenosnou televizi

 • Televize jsou nedílnou součástí téměř všech obývacích pokojů. Svými rozměry jsou ale uzpůsobeny zaujmout jedno konkrétní místo.
 • Naštěstí existují alternativy v podobě přenosných televizorů, které můžete vzít s sebou kamkoliv budete potřebovat – do kuchyně, když zrovna vaříte, na chatu, chalupu či na kempování, nebo např. do auta na zpříjemnění cesty spolujezdců.
 • Velikost displeje úzce souvisí se vzdáleností od sledujícího.
 • Většina modelů je vybavena celou řadou rozhraní/výstupů, díky kterým lze přístroj připojit ke klasickému televizoru, umožňuje připojení externích disků nebo např. fotoaparátů a kamer atd.

Typy

Tento typ výrobku může mít dvě podoby:

 • Televizor – funguje jako klasická televize; naladíte na něm veškeré požadované stanice, případně propojíte s externím diskem, který umožní sledování nahraných filmů apod.
 • Přehrávač s displejem (LCD) – multimediální zařízení, které nabízí sledování TV, přehrávání CD nebo DVD, připojení externích disků nebo čtení paměťových karet; některé modely mohou disponovat i dvěma displeji
Možnost připojit externí disk
Sencor SPV 7012T

Vzhledově se jedná o velmi podobná zařízení. Hlavní rozdíl je v tom, že u televizoru je na prvním místě sledování programů prostřednictvím TV signálu, kdežto LCD přehrávače jsou primárně určeny na přehrávání souborů z DVD nebo jiných externích disků.

Velikost

Velikost displeje úzce souvisí se vzdáleností od sledujícího. S větší vzdáleností by se měla zvětšovat také obrazovka televizoru. Uvádí se, že optimální vzdálenost pozorování je čtyřnásobek délky úhlopříčky televize.
Tento typ přístrojů je určený na sledování z malé blízkosti. Velikost úhlopříčky se může pohybovat od 7 do 12 palců. Existují ale i „kapesní“ varianty, kde je úhlopříčka kolem 4,3 palců.

Rozlišení

Kvalitní televizory poznáte i podle rozlišení obrazu. Vždy platí pravidlo, že čím bude rozlišení větší, tím ostřejší, ale také jemnější obraz bude mít. I přenosné televizory se mohou chlubit kvalitním HD nebo dokonce Full HD rozlišením. Příklady naleznete v tabulce níže.

Energetická tříd: A
Lenco TFT-1028
  Rozlišení v pixelech
Základní modely 800 x 400; 1024 x 600
Dražší varianty 1280 x 720 (HD); 1920 x 1080 (Full HD)

Výstupy

Většina modelů je vybavena celou řadou rozhraní/výstupů, díky kterým lze přístroj připojit ke klasickému televizoru, umožňuje připojení externích disků nebo např. fotoaparátů a kamer atd. Množství výstupu se samozřejmě může u jednotlivých modelů lišit a pravděpodobně ovlivní i jejich cenu.

 • USB konektro
 • HDMI
 • 3,5 mm jack (připojení sluchátek)
 • SCART
 • AV vstup
 • Sloty na paměťové karty

Média

Množství podporovaných médií se také u různých typů přenosných televizorů nebo přehrávačů liší.

Úhlopříčka 61 cm
Hitachi 24HE2305
 • Klasické televize disponují pouze laděním televizního signálu, pokud nemají některé z výše uvedených výstupů.
 • Jsou modely, které se mohou pochlubit také zabudovaným HD DVB-T tunerem pro příjem digitálního signálu.
 • Některé varianty mohou být opatřeny CD nebo DVD mechanikou. Ty pak podporují čtení CD-R, DVD+R nebo DVD-R.

Formáty

Když opomineme příjem televizního signálu, je důležité také to, jaké další formáty váš vybraný přístroj podporuje. Může se jednat o:

 • Zvukový formát MP3
 • Obrazové formáty JPEG, GIF nebo BMP
 • Filmové formáty AVI, MP4 nebo WMA
LED podsvícení
Trevi LTV 2010 HE

Tyto údaje pro vás budou důležité v případě, že chcete přístroj používat i pro jiné účely než jen sledování TV přenosu.

Uchycení

V případě používání televize ve vozidle, bude nutné ji umístit tak, aby na ni všichni (kromě řidiče) dobře viděli. Zpravidla existují dvě varianty:

 • Na strop – tato pozice umožňuje sledování displeje všemi osobami na zadním sedadle; většinou se držák umisťuje do středu auta
 • Opěrka sedadla – displej je hned před očima sledujícího; určen pouze pro jednu osobu, druhý cestující musí mít vlastní displej
Sluchátkový výstup
Muse M-335TV

Víte, že…?

Pokud se rozhodnete přenosný televizor používat v automobilu, myslete na to, že není určen pro řidiče, ale pouze pro jeho spolucestující. Řidič se musí za všech okolností plně věnovat řízení!

Napájení

Napájení tohoto typu televizorů většinou zajišťuje buď klasický adaptér ze sítě 230 V nebo adaptér do autozapalovače. Některé modely mohou být vybaveny také integrovanou nabíjecí baterií nebo bateriovým kitem na klasické AA baterie. Výhodou takto vybavených modelů je dokonalá mobilita televizorů.

Cena

 • Ceny přenosných televizorů i přehrávačů jsou de facto podobné. Pohybují se mezi cca 2000 Kč a 20000 Kč. Cena roste úměrně s kvalitou a vybavením přístroje. Větší počet výstupů a lepší rozlišení může cenu televize zvednout i na cenu 5000 Kč až 7000 Kč. Připlatit si můžete i např. za druhý displej.
 • Televizory v horní cenové relaci jsou zpravidla vybaveny všemi uvedenými rozhraními, příjmem TV signálu i mechanikou pro čtení CD a DVD.

Otázky a odpovědi

Proč mít přenosnou televizi?

Přenosné televizory nebo multimediální přehrávače jsou vhodné na sledování televizních pořadů, přehrávání videí, prohlížení fotografií, ale i poslouchání hudby. Jsou tedy vhodné pro každodenní používání a zaručí vám zábavu při trávení volného času.

Jakého výrobce vybrat?

Ani u tohoto typu výrobku nemusíte dělat kompromisy. Nabídka na trhu je opravdu široká a nabízí kvalitní přístroje s celou řadou multimediálních možností. I přes malé rozměry se mohou často rovnat běžným typům televizorů. Jejich výrobě se věnuje celá řada předních firem např. Sencor, Sharp, ECG, Hyundai nebo Evolve.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Možnost připojit externí disk
Energetická tříd: A
Úhlopříčka 61 cm
LED podsvícení
Sluchátkový výstup
Image
Produkt
Sencor SPV 7012T
Lenco TFT-1028
Hitachi 24HE2305
Trevi LTV 2010 HE
Muse M-335TV
Druh televizorů
LCD
LCD
LED
LED
LED
DVB-T tuner
Energetická třída
E
E
F
A
C
Hmotnost
0.59 kg
0.56 kg
4.95 kg
0.55 kg
1.04 kg
Rozlišení
1024 x 600
1024 x 600
1366 x 768
1024 x 600
1024 x 600
Sluchátkový výstup
Úhlopříčka obrazovky
26 cm
25.5 cm
61 cm
25 cm
25.7 cm
USB port
Cena ca. 2 800 CZK ca. 2 600 CZK ca. 5 800 CZK ca. 3 700 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.