Horkovzdušná pistole

Pomocník při lakování, rozmrazování, ohýbání. Pomůžeme Vám vybrat horkovzdušnou pistoli.

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Říká se „Co Čech to muzikant“, stejně tak by se mohlo říkat, „Co Čech, to domácí kutil“, případně muzikant a kutil v jedné osobě. V „povinné“ výbavě kutilů jsou dnes kromě ručního nářadí i elektronická vrtačka, AKU šroubovák a další nástroje. Horkovzdušnou pistoli každý nemá, ale ten, kdo ji má, ten na ní nedá dopustit. Podívejme se, k čemu je horkovzdušná pistole užitečná a jak vybrat horkovzdušnou pistoli.

Využití horkovzdušné pistole

Horkovzdušná pistole je elektronické nářadí, které funguje podobně jako fén, akorát s mnohem větším výkonem, díky kterému dokáže sálat mnohem teplejší vzduch. Určitě tedy nedoporučujeme používat jako fén, ale naopak s maximální opatrností.

Nejčastější využití horkovzdušné pistole se najde při odstranění starých nátěrů. Prouděním teplého vzduchu se stará barva nahřeje a začne se škvařit, pak ji snadno odstraníte špachtlí. Je to jednoznačně nejrychlejší metoda, kterou zle použít na různé podkladové materiály, které neutrpí škodu jako tomu je, když je dřete brusným papírem.

Profi
Bosch GHG 23-66 0.601.2A6.301

Dále Vám toto nářadí poslouží například pokud Vám zamrzne voda v trubkách nebo když chcete odstranit zmrazky na chodníku u domu. Nahřívání se dá využít pro ohýbaní měkkých kovů nebo tavení plastů, takže můžete opravovat různé polámání či spojovat hadice nebo trubky. Stejně tak pomáhá nahřání závitu, který jinak nemůžete povolit. V neposlední řadě můžete nahřáním materiálu tvořit různé dekorace. Horkovzdušná pistole se hodí i pro zapálení dřevěného uhlí na grilu.

Teplota nahřání

Jak je vidět, tak horkovzdušná pistole má využití pro různé účely a práci s různým materiálem. Asi tušíte, že každý materiál potřebuje jinou teplotu sálaného vzduchu k tomu, aby se Vám poddal. Při koupi nové pistole dostane od výrobce po většinou informaci o maximální teplotě, kterou je vybraná pistole schopna vyvinout. Jednoduše platí, čím vyšší maximální teplota, tím lépe, protože Vám dává více možností využití přístroje.

Pro lepší přehled, jakou teplotu použít pro určitou činnost můžeme použít orientační tabulku:

Pro kutily
BLACK & DECKER KX1650
Doporučená teplota Činnost
Do 100°C Rozmrazování
do 150°C Sušení dřeva, čerstvých nátěrů
200°C Sušení zdí, rozmrazování vody v potrubí za stěnou
200° a více Odstraňování nátěrů (teplota se liší dle typu barvy a materiálu podkladu)
200 až 300°C Ohýbání plastových trubek
300 až 450°C Svařování plastů
500°C Práce s kovy
550°C Podpálení dřevěného uhlí

Regulace vzduchu

Z předchozích odstavců víme, že při výběru horkovzdušné pistole je nejlepší vybrat si tu s co nejvyšší maximální teplotou ohřátého vzduchu. Teplota sálaného vzduch se poté dá regulovat přímo na pistoli.

Regulace teploty vzduchu může být pomocí kolečka či knoflíku. A nebo také pomocí přednastavených programů. Jistou regulaci teploty vzduchu zajistíte i tím, že budete na vybraný objekt sálat teplo z větší vzdálenosti.

Užitečný je digitální displej na pistoli, který Vám ukazuje, jakou teplotu vzduchu pistole v danou chvíli vytváří.
Kromě teploty produkovaného vzduchu jde u lepších pistolí redukovat i intenzitu proudícího vzduchu. Takže můžete menším vánkem působit na malou plochu, ale s vysokou teplotou. To je užitečné zejména, pokud máte akumulátorovou pistoli, takže šetříte energii v akumulátoru.

Lehká
EXTOL CRAFT 411013

Výkon

Výkon pistole má vliv na to, jak vysokých teplot dokáže pistole dosáhnout, kolik teplého vzduchu vytvoří (udáváno v litrech za minutu) a také na to, jak rychle se zahřeje. Čím výkonnější pistoli si vyberete, tím rychleji Vám půjde práce od ruky.

Na druhé straně s výkonem roste spotřeba energie. To není žádná katastrofa ve smyslu větší faktury za elektřinu, pokud teda nebudete s pistolí pracovat denně osm hodin. Horší je to, že se Vám rychleji vybije akumulátor a pokud je nemáte dva, tak si samozřejmě musíte dát pauzu.

Zároveň je potřeba počítat s tím, že výkonnější pistole jsou dražší. Běžně se výkon teplovzdušných pistolí pohybuje v intervalu 1000 až 2300 W.

S digitálním ovládáním
STEINEL HG 2320 E

Způsob napájení

Už několikrát bylo zmíněno, že teplovzdušná pistole je elektronické nářadí, tudíž potřebuje přívod energie. Způsoby, jakým může být napájena jsou víceméně dva.

  • Napájení ze sítě je klasika, k pistoli dostanete kabel a ten zapojíte do zásuvky s 230 V a můžete nepřetržitě pracovat. Problém nastává, pokud poblíž není zásuvka. Pak je potřeba hledat prodlužovací kabel.
  • Napájení z akumulátoru je výhodnější v tom, že jste s pistolí více mobilní. Na druhé straně akumulátor musíte dobíjet, pokud se Vám vybije, tak je nutné mít náhradní nebo si holt dáte nucenou pauzu.

Víte, že…?

Pokud plánujete koupi teplovzdušné pistole s akumulátorem a už máte AKU vrtačku nebo šroubovák, tak se může vyplatit podívat se po pistoli od stejného výrobce a se stejným typem akumulátoru. Tím získáte náhradní akumulátor!

Pomyslnou třetí možností je kombinace obou výše zmíněných, což je ideální varianta, která se většinou promítne do ceny.

Ergonomie

Při výběru pistole je i důležitá ergonomie provedení horkovzdušné pistole, a to z pohledu pohodlného držení a přijatelné hmotnosti.

Ideální je, pokud dokážete pistoli držet v jedné ruce, a ještě tou samou rukou regulovat teplotu nebo intenzitu proudícího vzduchu. Tím pádem máte druhou ruku volnou pro jinou manipulaci, například pro přidržování opracovávaného materiálu.

Víte, že…?

Není na škodu si při pořízení horkovzdušné pistole koupit i tepelně odolné rukavice, abyste předešli úrazům při manipulaci s pistolí.

U hmotnosti si možná říkáte, že to není žádný problém, něco přece zvládnete. O tom není pochyb, ovšem pokud máte několik desítek minut držet několikakilové zařízení například v úrovni hlavy, tak to se už pronese i větším silákům. Z toho důvodu se určitě hodí, pokud je zařízení lehčí. Dnes se používají odlehčené plasty, takže se celkem v pohodě se dá pořídit i lehčí než 1 kg, ale stále velice výkonné.

Bezpečnostní doplňky

Při práci s tímto nářadím je potřeba být opatrný a pamatovat na to, že máte v rukou malý „plamenomet“. Už bylo zmíněno, že je potřeba chránit sebe a pracovat s termorukavicemi, které si můžete koupit, ale někdy můžou být vítanou součástí balení.

Co se týče samotného zařízení, tak je dobré si koupit takový typ, který má zabudovanou pojistku proti přehřátí a při riziku přehřátí se Vám samo vypne. Tím jste chránění proti zkratu nebo něčemu horšímu.

Ochranou pistole je i kufřík, ve které byste měli dobrou pistoli koupit a následně slouží i pro uskladnění, takže do pistole nesedá prach a nečistoty.

Nástavce slouží k tomu, abyste teplem působili pouze tam, kde chcete, a naopak chrání to, co by mělo být před templem ušetřeno. Typickým příkladem je nástavec na opalování barvy z oken, který chrání sklo a těsnění, které byste určitě seškvařit nechtěli. Proto se při koupi zajímejte i o doplňující příslušenství.

Výrobci

Výrobců horkovzdušných pistolí je poměrně hodně, ale mezi přední a ověřené patří určitě německá značka Bosch, což je celosvětově známá značka, jejíž portfolio je široké. Možná o něco méně známý, ale kvalitní výrobce je například DeWalt, HECHT nebo Extol. Tady se jedná o nějakou střední cenovou třídu pistolí, které si pořídíte i do své domácí dílničky a pořídíte je v běžném marketu pro kutily, dům a zahradu.

Pokud někdo hledá nářadí pro profesionální využití, tak sáhne například Steinel nebo Leistel. Tito výrobci si zakládají na kvalitě a dlouhověkosti svého nářadí, takže se nebojí uvést i očekávanou životnost motoru a ohřívače. Zároveň tyto značky nenajdete v každém hobbymarketu, ale spíše ve specializovaných prodejnách s nářadím.

Ceny

Horkovzdušná pistole není nikterak drahé zařízení. Už za několik stovek korun dostanete ty obyčejnější typy pistolí. Ty se vyznačují napájením ze sítě a nízkou mírou regulace tvorby teplého vzduchu. Většinou mají předem nastaveny jednu až tři teploty, mezi kterými můžete přepínat.

Horkovzdušnou pistoli z cenové kategorie se doporučuje pořídit spíše nepravidelným kutilům nebo těm, kterým jednou za sezónu zamrzne voda na chatě. Hodí se doopravdy na nepříliš časté a krátké používání, protože nízká cena je většinou kompenzována méně kvalitními materiály použitými při výrobě.

Pokud pistoli budete používat pravidelně a také v delších časových intervalech, tak se nebojte investovat o něco málo více. Od 1000 Kč a výše začínají kvalitní pistole, kde můžete podrobněji regulovat teplotu a zároveň ji sledovat na displeji. Bez problémů najdete i akumulátorové pistole nebo kombinaci AKU a síťového napájení.

Co je především důležité, tak u těchto pistolí se počítá s lepšími materiály a součástkami, ze kterých je pistole vyrobena. Tento fakt bych určitě nepodcenil! Stačí si uvědomit, že toto malé zařízení dokáže třicetinásobně ohřát vzduch v místnosti, takže by u něj měl být kladen důraz na kvalitu, jednak pro delší životnost nářadí a také pro Vaši bezpečnost.

Pokud jste profík, pracujete se dřevem, renovujete starý nábytek nebo pracujete s plasty a pistoli budete používat při práci téměř denně, tak se můžete pohlédnout po dražším nářadí, kde se ceny šplhají k 10 000 Kč a více, ale zase Vám vydrží dostatečně dlouho a u specializovaných prodejen nářadí můžete získat navíc servis nebo prodlouženou záruku. Plus k těmto pistolím byste měli dostat větší vybavení pro profesionály.

Nomination
Profi
Pro kutily
Lehká
S digitálním ovládáním
Image
Product
Bosch GHG 23-66 0.601.2A6.301
BLACK & DECKER KX1650
EXTOL CRAFT 411013
STEINEL HG 2320 E
Příkon
2300 W
1750 W
2000 W
2300 W
Hmotnost
0.67 kg
0.84 kg
0.7 kg
1.03 kg
Napětí
230 V
230 V
230 V
Cena ca. 3 500 CZK ca. 600 CZK ca. 500 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena