Elektrické nůžky na živý plot

Ostříhejte plot bez námahy s elektrickými nůžkami.

ca. 7 400 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat elektrické nůžky na živý plot?

  • Elektrické plotové nůžky jsou výkonné a tiché. Představují ideální řešení, které využijete v bytových zástavbách, aniž byste prací rušili sousedy.
  • Důležitými parametry jsou výkon, délka stříhací lišty a rozestup mezi čepelemi.
  • Kromě elektrických můžete využívat i akumulátorové nůžky.

Zdroj energie

Pokud jste se rozhodli koupit nůžky na živý plot a nechcete se zbytečně namáhat, tak je nutné zvolit nůžky s motorem, které jsou poháněny jinak, než lidskou silou. První variantou jsou benzínové, které se ale moc nevyplatí, protože při manipulaci s nůžkami budete čichat zplodiny z motoru, což k lepšímu zdraví určitě nepřispěje.

Mnohem praktičtější je elektrický pohon, kterému se budeme při našem výběru věnovat dále. Tady jsou na výběr dvě základní varianty a to:

Pro náročný
Stihl HSA 66
  • nůžky s připojením do elektrické sítě
  • akumulátorové nůžky

V tabulce můžete srovnat výhody a nevýhody obou typů

Pohon nůžek Výhody Nevýhody
Z elektrické sítě (s kabelem) Nižší cena Nutnost přívodu elektřiny
  Nízká hmotnost  
  Nevybijí se = spolehlivost  
Akumulátorové Lepší manipulace = nepřekáží kabel Vyšší cena
  Nezávislost na přívodu elektřiny Vyšší hmotnost
    Nutnost nabíjet, mohou se vybít během práce

Jak je vidět, každá varianta má své výhody a nevýhody. Jako primární parametr výběru mezi klasickými elektrickými nůžkami a AKU nůžkami byste měli zvolit místo, kde budete plot stříhat a jak daleko je to k nejbližší zásuvce s přívodem elektřiny.

Kompaktní
DeWALT DCM563PB

Výkon

Výkon elektrických nůžek na živý plot určitě také ovlivní Váš výběr. Nemá smysl koupit zbytečně předimenzované nůžky a na druhé straně ani výkon nepodceňte, abyste nůžky rychle nezavařili. Jaká je tedy optimální hodnota výkonu pro toto nářadí? Udává se, že minimum je 400 W. To by Vám mělo stačit na udržování mladého živého plotu nebo takového, který je pravidelně udržován. Pokud budete ořezávat zdřevnatělý živý plot nebo jiné ozdobné keře, sáhněte po výkonnějším zařízení.

Víte, že…?

Na výkon má i velikost čepele nůžek, kde platí nepsané pravidlo – na 10 cm délky nůžek přidejte 100 W. Tedy 40 cm = 400 W, 50 cm = 500 W…

Stříhací lišta (čepel)

Stříhací lišta je osazená malými čepelemi, které jsou v páru a vždy se dvě vzájemně proti sobě pohybují a stříhají větvičky živého plotu. Při výběru nůžek dle lišty se zaměřte na dva parametry:

Domácí šampion
Makita UH4570
  • délku lišty
  • velikost rozestupu mezi čepelemi

Délka lišty má význam v tom, že čím je lišta větší, tím rychleji budete mít práci hotovou. Běžně se délka lišty nůžek na živý plot pohybuje mezi 40 až 70 cm. Pro malé keříky nebo ozdobné vystříhávání se dají pořídit i nůžky s délkou lišty 20 cm. Jak jsme zmínili výše, delší lišta potřebuje k chodu větší výkon motoru a tím pádem budou nůžky dražší.

Rozestup mezi dvěma čepelemi nůžek na živý plot určuje, jak hrubé větvičky dokážete ustřihnout. Na běžný živý plot Vám bude stačit i rozestup 15mm. Pokud je živý plot přerostlý a má hrubé větve, tak je potřeba uzpůsobit tomu konstrukci zařízení. Stejně tak, pokud se chystáte stříhat i dřevnaté keře nebo ozdobné jehličnany.

Antivibrační
Stiga SHT 500

Výrobci

Elektrické nůžky na živý plot můžeme zařadit do klasického elektrického nářadí, takže výrobci jsou obdobní jako vrtaček, pil apod. Za dominantní můžeme označit značky jako Makita, Bosch, Hecht, Fieldmann nebo Gardena. Koupí těchto značek byste neměli udělat chybu a navíc mají poměrně velký výběr různých druhů.

Ceny

Samozřejmě velký vliv při výběru nůžek na plot má jejich cena. Různé ceny přinášejí různou kvalitu nůžek, takže pro lepší orientaci si výrobky můžeme rozdělit do tří kategorií:

  • Do 1000 Kč se dají pořídit ty nejlevnější elektrické nůžky na živý plot. Výběr za tuto cenu nebude velký, stejně tak ani výkonnost nebude nijak závratná. Samozřejmě nízká cena bude kompenzována méně kvalitním materiálem čepelí, které se dříve ztupí. Další místo, kde výrobci šetří je krátký přívodní kabel. Tyto výrobky jsou tedy vhodné pro zahrádkáře, kteří nemají velký živý plot.
  • Od 1500 do 3000 Kč se dají koupit solidní elektrické nůžky, které využijí ti, kteří mají kolem domů delší úseky živého plotu a budou s nůžkami pracovat déle. Abyste stříháním plotu nezabili celou věčnost, můžete si pořídit i nůžky s delší čepelí, které jsou za tyto ceny dobře dostupné. V této cenové relaci se dají pořídit i AKU nůžky.
  • Více než 3000 Kč se vyplatí do nůžek investovat, pokud máte živý plot například z jehličnanů a potřebujete silné nůžky s velkými rozestupu. Další segment, kde se vyplatí do nůžek investovat větší sumy, jsou zahradnictví, která nůžky budou používat pravidelně. Tady se uplatní opravdu kvalitní materiály použité jak u čepelí a lišty, tak u zpracování výkonného motoru.
Lehký
Bosch AHS 45-16 0600847A00

Otázky a odpovědi

Je nutné provádět nějakou údržbu?

Po skončení stříhání je vhodné stříhací lištu očistit. Odborníci doporučují lištu pravidelně ošetřovat pomocí mazacího konzervačního oleje. Stříkat byste měli nůžky vždy cca 30 minut před tím, než začnete nůžky používat.

Co je řezný průměr?

Tento parametr by měl být uveden v technickém popisu každého výrobku. Řezný průměr udává, jaké nejširší větve můžete pomocí nůžek stříhat. Většina modelů má řezný průměr okolo 18 mm, největší řezný průměr je až 2,5 cm.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro náročný
Kompaktní
Domácí šampion
Antivibrační
Lehký
Image
Produkt
Stihl HSA 66
DeWALT DCM563PB
Makita UH4570
Stiga SHT 500
Bosch AHS 45-16 0600847A00
Délka lišty
2050 mm
550 mm
450 mm
450 mm
450 mm
Hmotnost
3800 g
3400 g
3600 g
3200 g
2600 g
Typ pohonu
akumulátorové
akumulátorové
elektrické
elektrické
elektrické
Cena ca. 7 400 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 300 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.