Nůžky na trávu

Na trávník i na větvičky.

ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 3 400 CZK

Jak vybrat nůžky na trávu

  • Klasikou jsou nůžky manuální, stále oblíbenějšími se však stávají akumulátorové nůžky.
  • Nejdůležitější částí nůžek je čepel, její délka a kvalita určuje, co vše budete moci pomocí nůžek stříhat. Manuální nůžky mají čepele v délce 8 – 15 cm, akumulátorové nůžky jsou nejčastěji doplněny o žací ústrojí v délce 8 cm.
  • Akumulátorové nůžky mnohdy umožňují měnit čepele i nástavce, lze je tak použít i při stříhání keřů.

Pohon

Žádné nářadí nepracuje samo od sebe, ale potřebuje energii. Tu buď dodáte Vy manuálně, nebo elektřina. Z toho vyplývá, že základní kritérium výběru nůžek na trávu je, jestli pohon bude manuální, nebo akumulátorový.

Manuální

Manuální nůžky na trávu jsou jednoduché jednoruční nářadí, které se hodí na krátkodobou práci. Pokud nemáte příliš členitou zahradu a potřebujete upravit jen malé detaily, tak se Vám vyplatí koupit manuální nůžky. Ty jsou výhodné především v podobě nízké ceny, nemusí se nabíjet a pracovat s nimi můžete neomezeně dlouho.

Česká kvalita
Fieldmann FZN 4101-A

Akumulátorové

AKU nůžky na trávu šetří Vaše síly a čerpají energii z nabitého akumulátoru. Hodí se hlavně pro ty, kteří mají větší zahrady a s manuálními nůžkami by se příliš nadřeli. Samozřejmě, takové nůžky jsou dražší než manuální, za úsporu času to stojí. Nevýhodou je nutnost nabíjení a riziko toho, že se Vám nůžky vybijí uprostřed rozdělané práce.

Kvalita akumulátoru zásadně promlouvá do ceny nůžek na trávu. Ty levnější druhy mají akumulátory s menší kapacitou, takže zvládnou na jedno nabití pracovat přibližně 30 minut. U dražších variant najdeme zařízení, která na jedno nabití vydrží v provozu 60 minut nebo i 90 minut, což ocení především ti, kteří mají rozlehlejší a členitější zahrady.

Čepele

Čepele nůžek na trávu jsou nejdůležitější části nářadí. Na čepelích závisí to, jak rychle Vám půjde práce od ruky.

Aku nůžky
Profi Tools N0E-KT-01

U manuálních nůžek je na výběr z několika délek čepelí, většinou od 8 cm do 15 cm. Čím delší čepele, tím více trávy zpracujete na jeden střih. Na druhé straně dlouhé čepele mohou někdy překážet.

Akumulátorové nůžky na trávu vypadají jako malý žací stroj. Tady je podstatná především šířka „žacího stroje“. Ta se pohybuje také kolem 8 cm, takže můžete stříhat trávník v pásu o šířce 8 cm. Čepele u akumulátorových nůžek se většinou dají vytáčet do úhlu až 180°. To Vám umožní se pohodlně dostat do nepřístupných míst.

Hodně záleží i na materiálu, ze kterého jsou čepele nůžek vyrobeny. Ideální je nerezová ocel, takže čepele jsou pevné a nepoškodí je kdejaký kamínek. Další super věc je, když jsou čepele potaženy nepřilnavým povrchem, na kterém nezůstávají stébla trávy. Takže můžete pracovat plynule, bez toho, abyste čepele co chvíli museli čistit od přilepené trávy.

Dostupná kvalita
Black & Decker GSL 200

Hmotnost

Pokud sáhnete po manuálním typu nůžek na trávu, tak hmotnost není velký problém. Takové nářadí váží několik deka, které v ruce můžete držet hodiny.

U akumulátorových nůžek je parametr hmotnosti důležitý, protože oproti manuálním typům mají motor a akumulátor, který několik stovek gramů přidá. Ideální je, pokud nůžky na trávu neváží více než jedno kilo. Pokud jste vybrali těžší zařízení, tak je fajn, když si můžete alespoň pomoct nějakou chytrou vychytávou.

Další funkce a zlepšováky

Nůžky na trávu můžete koupit s celou řadou pomocných funkcí, které Vám usnadní práci. Co patří mezi takové pomůcky?

S kolečky
Güde GPS 7.2-1.5 95507

Teleskopická násada je šikovná pomůckou pro ty, kteří se k trávníku nechtějí ohýbat. Po nasazení nůžek na násadu můžete pracovat ve stoje. K tomu některé násady mají vestavěné kolečka, takže nasazením nůžek na trávu vyrobíte malou sekačku. Tím pádem už nemusíte řešit hmotnost nůžek.

Ostří pro stříhání keřů (potažmo stromků) dělá z nůžek na trávu multifunkční nástroj. Díky tomu můžete s jedním nástrojem upravit trávník i živý plot, tuje nebo jinou flóru dle potřeby. Samozřejmě takový multifunkční nástroj plně nenahradí klasické nůžky na živý plot. Vyměnitelné nástavce mají menší sílu střihu než klasické nůžky na živý plot, takže si poradí jen s tenčími větvičkami.

Bezpečnostní zámek zablokuje ostří nůžek na trávu, takže Vám nehrozí poranění manipulaci s nůžkami mimo práci, například když je odkládáte, nebo když měníte či čistíte ostří.

Dokonalý výsledek
Makita DUM604SYX

Aretace spouštěcího knoflíku umožní po zapnutí nůžek plynulý chod bez toho, abyste museli knoflík pro spuštění držet nepřetržitě zmáčknutý. To by rozhodně nebylo ergonomické a rychle byste dostali křeče do ruky.

K pohodlné práci pomůže také pogumovaná rukojeť, díky které Vám nůžky nevyklouznou z ruky, ani když máte oblečené pracovní rukavice. A Vaše bezpečí ochrání štítek nad čepelemi, který minimalizuje šanci, že by Vám do obličeje vystřelit nějaký kamínek či jiná nečistota, na kterou v trávníku narazíte.

Výrobci

Na trhu narazíte na celou řadu výrobců nůžek na trávu. Manuální nářadí vyrábějí známé značky jako Fiskars, Bahco, Wolf-Garten nebo Gardena. Akumulátorové nůžky na trávu mají v nabídce rovněž všem známé firmy jako Makita, Extol, Fieldmann či Bosch. Výrobky těchto značek pravidelně obsazují nejvyšší příčky v hodnocení nůžek na trávu. Navíc je mezi těmito produkty široký výběr, jsou mezi zákazníky rozšířené, takže v případě potřeby najdete i servis a náhradní díly.

Ceny

Cena nůžek na trávu se liší především podle toho, jestli kupujete manuální nebo akumulátorové.

Manuální nůžky na trávu koupíte za cenu 200 – 300 Kč a stačí si pohlídat kvalitu ostří, plus to ať Vám dobře sedí v ruce.

U akumulátorových nůžek na trávník je to s výběrem a cenami trochu složitější.

500 až 1000 Kč je cena těch levnějších typů, které se na první pohled od dražších variant příliš neliší. Zásadní rozdíl je v kvalitě materiálů použitých při výrobě nůžek. To se týká materiálů, ze kterého jsou čepele, ale také motorek a snad největší rozdíl je v akumulátoru. Tady se šetří především, takže levnější nůžky mají slabší akumulátor a tím menší výdrž na jedno nabití – většinou kolem 30 minut. I za tuto nižší cenu koupíte nářadí s vyměnitelnými čepelemi, takže můžete stříhat i keře.

1000 až 2500 Kč je cenovka kvalitnějších nůžek na trávu pro hobby uživatele. První rozdíl oproti levnějším výrobkům je v již zmíněné kvalitě zpracování. Tyto přístroje zvládnou na jedno nabití 60 až 90 minut práce v kuse, takže se hodí i na větší zahrady. Samozřejmostí je možnost předělání na nůžky na keře. Dalším plusem těchto dražších variant je přítomnost teleskopické násady s kolečky, která většinou bývá součástí balení. To Vám zásadně zpříjemní práci, takže budete mít radost z práce i krásně upravené zahrady.

Otázky a odpovědi

Je součástí nůžek i příslušenství?

Některé především dražší nůžky jsou dodávány i s příslušenstvím. Součástí balení může být nástavec na trávu, další nástavec je určen k údržbě keřů a křovin. Praktická je také teleskopická rukojeť. Dalším praktickým příslušenstvím může být náhradní čepel. Pokud nůžky umožňují výměnu čepele, ověřte si, jakým způsobem je možné výměnu provést. V některých případech může být výměna složitější, jindy vše zvládnete bez nutnosti použít nějaké nářadí.

Jakým způsobem je možné použít nůžky na trávu?

I v tomto případě záleží na typu a ceně nůžek. Levné modely poslouží pouze k zastřihování trávy v místech, kde se nedostanete se sekačkou. Dražší nůžky je možné díky dalším nástavcům použít i k úpravě keřů a křovin a ostříhat s nimi můžete i tenké větve.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Česká kvalita
Aku nůžky
Dostupná kvalita
S kolečky
Dokonalý výsledek
Image
Produkt
Fieldmann FZN 4101-A
Profi Tools N0E-KT-01
Black & Decker GSL 200
Güde GPS 7.2-1.5 95507
Makita DUM604SYX
Výrobce
Fieldmann
Profi Tools
Black&Decker
GÜDE
Makita
Kapacita akumulátoru
1.3 Ah
1500 Ah
1.5 Ah
1.5 Ah
Napětí akumulátoru
3.6 V
7.2 V
7.2 V
18 V
Typ akumulátoru
lithium-iontový
Li-Ion
Li-Ion
Li-Ion
Hmotnost
0.6 kg
0.6 kg
0.6 kg
1.55 kg
1.7 kg
Typ pohonu
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
Cena ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 800 CZK ca. 1 000 CZK ca. 3 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.