Elektrický holicí strojek

Oholená tvář bude slušet i Vám.

ca. 1 100 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat elektrický holicí strojek

  • Elektrický holící stojek je optimální pomocník pro bezpečnou úpravu Vaše vzhledu.
  • Elektrický holicí strojek má navíc mnohem více vyžití díky holícím nástavcům, takže můžete upravovat vousy, vlasy, chloupky apod.
  • Podle toho můžeme strojky rozdělit do dvou kategorií planžetové, frézkové.

Dámský vs. pánský holicí strojek

Elektrický holicí strojek, tedy strojek s kabelem do zásuvky se vyrábí jak pro pány, tak pro dámy. Zatímco pánský holicí strojek slouží primárně k holení vousů na tváři a jako další funkce jsou například zastřihovač vousů nebo vlasů, případně nástavec pro oholení chlupů na těle, tak u dámských strojků je to naopak. Převážně se počítá s tím, že holicí strojek bude určen odstranění chloupku na těle a méně často k odstranění chloupků z obličeje.

Dámské holicí strojky se dělí na epilátory depilátory.

Face + Body
Philips OneBlade Face + Body QP2630/30
  • Epilátory fungují jako elektrické pinzety, takže odstraňují chloupky i s kořínky.
  • Depilátory fungují podobně jako žiletky, tedy oholí chloupky, ale kořínky zůstávají a oholení je tak krátkodobější.

Mechanismus strojku

Mechanismem se rozumí, jakou techniku strojek používá ke zkrácení vousů. Podle toho můžeme strojky rozdělit do dvou kategorií:

  • planžetové
  • frézkové
Top volba
Braun Series 3 3030s

Planžetový

Elektrický holicí strojek užívající planžety je vhodný pro holení dlouhými rovnými tahy a pro ty, kteří se holí pravidelně, takže upraví kratší porost. Tento typ se hodí i jako dámský holicí strojek pro holení nohou. Stejně tak jej mohou používat chlapi pro oholení obličeje. Pod planžetami toho strojku se ukrývají nože, které zkracují vousy a chloupky. Čím více nožů a čím kvalitnější, tím rychlejší a citlivější oholení. Samozřejmě také platí, že tím vyšší nákupní cena. U dražších strojků také můžete očekávat planžety výkyvné, díky čemuž se strojek výborně přizpůsobí tvaru obličeje nebo jiné části těla.

Frézkový

Frézkový mechanismus elektrického holicího strojku je závislý na rotujících hlavách, které krouživým pohybem rotují a zkracují vousy nebo chloupky. U těchto strojků se doporučuje holit spíše krátkým krouživým pohybem, takže se hodí hlavně k oholení tváří a jsou vhodné pro ty, kteří se neholí tak často, takže pak strojek bojuje s delšími vousy.

Frézkové holicí strojky mají většinou tři hlavice, které se také umí různě naklápět, tak aby se přizpůsobily tvaru tváře a oholily ji do posledního vousu. Samozřejmě platí, že výkonnější strojky zvládnou rychlejší rotaci frézek a tím je holení také rychlejší a pohodlnější.

Zastřihne, vytvaruje a oholí
Philips OneBlade Pro QP6550/30

Typ holení

Holící strojky všeobecně jsou uzpůsobeny k mokrému nebo suchému holení. Ty, které jsou pro suchou variantu, by Vás měly dobře oholit i například v autě cestou do práce. Ty pro mokrou variantu potřebují, abyste obličej zvlhčili vodou, pěnou nebo gelem na holení.

U elektrických holicích strojků se předpokládá, že holení bude probíhat v koupelně, kde je k dispozici voda a další pomůcky, takže se víc nabízí sáhnout po strojku pro mokré holení, které šetrnější k pokožce.

Čištění

Elektrický holicí strojek po použití potřeba vyčistit. Výjimkou jsou strojky, které mají funkci samočištění. S touto funkcí se ale nejčastěji setkáme u akumulátorových strojků. U těch elektrických s kabelem je převážně potřeba čistit manuálně, nejčastěji pomocí štětečku. Některé elektrické holicí strojky jsou vodou omyvatelné.

Dvě funkce
Braun LS 5560

Víte, že…?

I když je elektrický holicí strojek omyvatelný vodou, tak je nepřípustné jej používat k holení ve sprše nebo ve vaně! I omývání vodou musí probíhat na strojku vypnutém a odpojeném ze sítě.

Výrobci

Trh s holicími strojky je poměrně široký a nabídka bohatá, takže si můžete vybrat svou oblíbenou značku. Mezi výrobce elektrických strojků s nejširší nabídkou patří Braun, který je specialistou na planžetové strojky. Dále zmiňme například Philips, Rowenta, Remington nebo Sencor. U těchto značek si vyberete podle parametrů, které jste si definovali a navíc mají zastoupení i ve všech možných cenových kategoriích.

Ceny

Výhodná cena je velkým plusem elektrických holicích strojků ve srovnání s akumulátorovými. Je to dáno samozřejmě tím, že náklady na výrobu jsou nižší o náklady na akumulátor. Strojek na tužkové baterky můžeme být v základu podobně cenově náročný jako elektrický, ale postupně se prodraží s nákupem baterek, které navíc nejsou příliš ekologické.
A kolik peněz si tedy připravit na koupi elektrického holicího strojku?

Pro citlivou pokožku
Remington WPG 4035

500 až 1000 Kč si připraví ti, kteří holení nepřikládají velký důraz. Tyto strojky většinou nemají další vyměnitelné nástavce, abyste si z něj udělali zastřihovač například k úpravě vlasů. Hodí se doopravdy na základní holení. V těchto cenových hladinách nečekejte zázraky, co se týče výkonu a kvality nožů, takže holení zabere většinou více času a dá pokožce více zabrat, takže strojek se moc nehodí pro ty, kteří mají citlivou pokožku.

1000 až 2500 Kč je cenovka kvalitního holicího strojku. Co se týče kvality nožů a výkonného motorku, tak se v pohodě dostanete do ceny 1500 Kč. V těch vyšších cenových hladinách začínají strojky se samobrousícími noži a přibývají různé nástavce, díky kterým provedete pohodlnou údržbu celého těla.

Více než 2500 Kč se Vám vyplatí investovat do profesionálního strojku pro kadeřnictví a holičství, kde se strojek s kabelem do zásuvky hodí, protože pokud máte osm hodin denně mít strojek v pohotovosti, tak vybíjení akumulátoru může být zrádné. Samozřejmě pak potřebujete dlouhý kabel a s profesionálním strojkem se počítá na vyšší zátěž, čemuž by měly odpovídat kvalitnější nože a celkově lepší zpracování strojku.

Otázky a odpovědi

Jak je strojek napájen?

Klasický elektrický strojek potřebuje pro svůj chod přívod elektrické energie prostřednictvím kabelu. Mnohem oblíbenější jsou však akumulátorové strojky, které lze použít kdekoliv. Na stav baterie Vám zpravidla upozorní indikátor.

Jaký rozdíl je mezi strojkem na suché a mokré holení?

Rozdíl je ve stupni ochrany. Strojek, který umožňuje suché holení není vodotěsný. Používat ho nesmíte ve sprše a nelze ho čistit pod tekoucí vodou. Obě tyto možností Vám umožňuje strojek, který podporuje mokré holení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Face + Body
Top volba
Zastřihne, vytvaruje a oholí
Dvě funkce
Pro citlivou pokožku
Image
Produkt
Philips OneBlade Face + Body QP2630/30
Braun Series 3 3030s
Philips OneBlade Pro QP6550/30
Braun LS 5560
Remington WPG 4035
Výrobce
Philips
BRAUN
Philips
Braun
Remington
Indikátor nabíjení
Systém napájení
akumulátorové
kombinované
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 100 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.