Fén na vlasy

Fény na vlasy - s difuzérem, ionizátorem, cestovní nebo profesionální.

ca. 2 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 500 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat fén na vlasy

Fén na vlasy je stálicí ve výbavě každé koupelny. Pomůže vysušit vlasy, když spěcháte, ale také vytvořit dokonalý účes. Rozbil se vám starý dobrý pomocník a hledáte náhradu? Možná vás zaskočí, kolik druhů fénů na vás v obchodě vykoukne. Lákají vás svou barvou, cenou a doplňky, takže se v záplavě všech těch nabídek začínáte ztrácet? Poradíme, jak neskočit na lep první „výhodné nabídce” a vybrat skutečně kvalitní výrobek.

Tipy pro výběr

  • Potřebujete fén do domácnosti, na cesty, nebo toužíte po profesionálním přístroji, který vám pomůže vytvořit složité účesy?
  • Vzhled není vše, zaměřte se na parametry.
  • Funkce fénu vybírejte podle typu vašich vlasů, nebojte se investovat do dražších přístrojů, které jsou vybaveny speciálními technologiemi pro pro péči o vlasy.
  • Existují i fény speciálně pro leváky.

Druhy fénů

Existují tři základní druhy fénů a každý z nich má své klady a zápory. Jejich srovnání najdete v následující tabulce.

S laserovou diagnostikou
Philips HP8280 fén
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena
Druhy fénu Klady Zápory
Fén na domácí použití kombinuje cestovní a profi fén; pro každodenní používání hmotnost
Cestovní fén nízká váha; více rychlostních stupňů; nízká pořizovací cena; cestovní pouzdro minimum funkcí; nevhodný pro každodenní používání
Profesionální fén přepínač na studený vzduch; silný motor s funkcí Turbo; výběr až 6 stupňů nastavení teploty; součástí ionizér vysoká pořizovací cena; speciálně vyroben pro kadeřníky a profesionály

Speciální kategorii tvoří kulmofény. Na rozdíl od kulmy se hodí i na mokré vlasy, které suší a natáčí zároveň. K vlasům je šetrnější, ale výsledek není zdaleka tak dokonalý, jako při použití kulmy. Počítejte spíše s volnými vlnami a strukturovaným účesem.

V předchozí tabulce jste mohli najít několik pojmů, kterým ne každý rozumí. Než se pustíte do zkoumání samotných parametrů, pojďme si je vysvětlit, ať máte jasno, co od fénu můžete čekat.
˙˙˙Slovníček pojmů

  • Ionizátor: dodává vlasům vlhkost. S jeho pomocí dosáhnete hladkého účesu bez zelektrizovaní (vlasy vám nelétají kolem hlavy). Hodí se pro suché, lámavé a krepaté vlasy.
  • Keramický modul: chrání vlasy při vysoušení rovnoměrným rozložením tepla.
  • Jet Turbo Boost: pro extra rychlé vysoušení. Chladným vzduchem zafixuje výsledný účes.
  • Difuzér: nástavec na vysoušeč vlasů kruhového tvaru, s dírami. Vhodný pro zvětšení objemu a vytvoření vlasových vln.
  • Tepelná pojistka: bezpečnostní prvek v útrobách fénu. Automaticky vypne fén v případě jeho přehřátí. Dokud fén nezchladne, nedovolí zapnutí.
S keramickým modulem
Braun HD730/SPI 2200 DF fén
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Nejdůležitější parametry

V případě fénu začněte nejprve s výběrem optimálního příkonu a možností nastavení. Díky těmto dvěma parametrům snadno vyberete výkonnější a lépe ovladatelné fény, ze kterých potom můžete dále vybírat.

Příkon

Příliš horký vzduch vlasům nesvědčí. Fénování by vám nemělo zabrat více času, než je nezbytně nutné. Proto považujeme příkon fénu za nejdůležitější parametr při výběru.

Příkon nám říká, jak výkonný je motor fénu. Takže platí, že čím vyšší příkon fén má, tím je silnější proudění vzduchu, a tím rychleji budou vaše vlasy vysušené. Vlasový stylisté doporučují vybírat z fénů, které mají příkon nad 1 750 W. Pokud máte husté nebo dlouhé vlasy, ideální pro vás budou takové přístroje, jejichž výkon se pohybuje kolem 2 000 W.

Cestovní
Sencor SHD 7221GR fén
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Nastavení teploty a rychlosti fénu

V dnešní době je již standardem možnost nastavení různých teplot a více stupňů intenzity foukání. Regulace teploty je také velice důležitá. Pro jemnější vlasy stačí nižší teploty, naopak pro hustší bude potřeba na teplotě trochu přidat. Každopádně všechny mokré vlasy jsou velmi křehké a příliš vysoká teplota je vysušuje a více se lámou.

Vámi vybraný fén by měl mít možností nastavit si teplotu i intenzitu foukání. Lepší fény mají 2 někdy i 3 stupně intenzity foukání, a podobně je to i s nastavením teplot. U některých modelů je na výběr i ze 4 stupňů teplot.

Víte, že…?

Vysoké teploty se doporučují pouze na stylizaci a tvarování vlasů. Studené foukání dobře zafixuje vytvořený účes.

Profesionální
Valera 584.01 fén
ca. 2 100 CZK
Aktuálni cena

Novější fény mohou být také vybaveny funkcí, která pomocí infračerveného záření detekuje množství vlhkosti ve vašich vlasech a přizpůsobí tomu teplotu proudícího vzduchu. Díky této funkci bude celý proces pro vaše vlasy šetrnější.

Funkce studeného vzduchu

Funkce studeného vzduchu je přirozeně šetrnější k vašim vlasům a navíc pomáhá vlasy zafixovat v požadovaném tvaru. Proto je ideální jej použít na závěr sušení, kdy chcete dát vlasům požadovaný tvar.

Komfortní používání

Hmotnost fénu a šířka rukojeti

V případě, že máte dlouhé vlasy nebo chcete fén využívat k vytváření různých účesů, je důležité, aby se vám s ním dobře manipulovalo.

S Ionizítorem
Remington D5219 fén
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Profesionální fény mohou vážit až 2 kg a to už na svém zápěstí po několika minutách rozhodně poznáte. Ideální hmotnost je kolem 0,5 kg.

Rukojeť by neměla být příliš široká, aby se dobře držela i lidem s menšími dlaněmi. Ideálně by měla být protiskluzová. Přístroj by se měl snadno ovládat jednou rukou. S tím souvisí také umístění tlačítek, i ta byste měli zvládnou ovládat jednou rukou.

Víte, že…?

V obchodě si fén na vlasy podržte v ruce, udělejte s ním několik pohybů, které nejčastěji při foukání provádíte a vyzkoušejte si také ovládání tlačítek.

Lehký
Valera SL5400 fén
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Délka přívodního kabelu

Nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 1,8 – 3 m. Kratší nekupujte, obtížně by se vám s fénem manipulovalo.

Velkou výhodou je otočný kloub, který prodlouží životnost kabelu. Některé fény mohou být opatřeny také gumovým poutkem, za které ho můžete pověsit na háček a ušetříte tak místo v šuplíku.

Čištění fénu

Doporučujeme volit fény s odnímatelnou mřížkou v zadní části. Čistit fén byste měli alespoň jednou měsíčně. Vyčištěním přístroje i mřížky od vlasů a prachu, prodlužujete jeho životnost. Nedochází tak přehřívání fénu a snižování jeho výkonu.

S turmalínem
BaByliss PRO 5586 fén
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Příslušenství

Fén nepatří k přístrojům, kde by bylo třeba velkého množství funkcí a příslušenství, existují ale takové, které vám pomohou vykouzlit krásné účesy a udržet zdravé vlasy.

Nástavce na fény

V balení fénu většinou obdržíte také nejrůznější nástavce a doplňky. Pro získání objemu a vyhlazení vlasů si k fénu můžete pořídit také kulatý kartáč.

Difuzér

Difuzér je nástavec na fén, který je vhodný především k sušení kudrnatých vlasů, je možné s ním udržovat kudrliny nebo vlasy zvlnit. Jedná se o nástavec miskového tvaru s otvory na vzduch a plastovými tyčinkami, na které se namotávají vlasy. Difuzér rozvede po hlavě teplo rovnoměrně, takže nedochází k jejich poškození. Difuzér byste neměli používat při sušení velmi horkým vzduchem, protože by se mohl roztavit. Nejvhodnější jsou vlažné teploty.

S automatickým vypnutím
Remington D5210 fén
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Používejte difuzér nejdříve u kořínků vlasů, konečky sušte až nakonec. Pro zafixování účesu použijte před sušením tužidlo.

Ondulační tryska

Nástavec s úzkým předním otvorem, který používá se pro sušení a tvarování určitých partií vlasů. Při jejím používání volte vyšší teplotu vzduchu i vyšší intenzitu. Pro fixaci nakonec zvolte studený vzduch. Nikdy se vlasů tryskou nedotýkejte, mohli byste je spálit.

Speciální fény

Nejlepší fény na vlasy kombinují keramické topné těleso a technologii negativních iontů. Najdete je pod názvem turmalínové fény. Obsahují 100 % drceného turmalínu. Turmalín je minerál, díky kterému bude výsledný vzhled vlasů uhlazený a lesklý.

S difuzérem
Rowenta Powerline CV5090F0 fén
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Výhodou tohoto minerálu je, že neustále vydává infračervené teplo, které se stará o zahřívání vlasových buněk zevnitř, takže méně poškozuje vlasy. Teplo nepůsobí jen na jejich povrchu, ale také uvnitř.

Pořídit si můžete i samostatný ionizační fén. Rozdíl mezi tradičním a ionizačním fénem je v nabití molekul. Iontový fén na rozdíl od toho klasického vydává negativně nabité ionty, které když se dostanou k vlasům, tak začnou molekuly vody mizet od větších k menším, a tím se méně poškozují vlasy. Iontové fény by také měly vlhkost uzavřít ve vlasech. Chrání tak vlasy před přesušením.

Víte, že…?

Existují i další technologie, které mohou díky zahřátí do vlasů, vypouštět jemné orosení s výtažky ze vzácných olejů a vitamínů.

Cena

Důležitým kritériem při výběru přístroje je samozřejmě i cena. Přestože fén není nákladnou záležitostí, a nejlevnější fény seženete již od pár stovek korun, za kvalitu a speciální funkce si budete muset připlatit.

Vítězi testu kvality a oblíbenými přístroji mezi uživateli jsou značky Rowenta a Remington.

Cena do 500 Kč

V této kategorii hledejte hlavně cestovní modely. V horní hranici najdete i fény s vysokým výkonem. Většina z nich bude mít dvě až tři rychlosti a funkci studeného vzduchu.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Fény v této kategorii se, co do počtu funkcí, od předchozích příliš neliší. Připlatíte si především za vyšší výkon a také větším počtem rychlostí.

Cena nad 1 000 Kč

Najdete tu fény se speciálními technologiemi a funkcemi, výkon už příliš nestoupá a drží se kolem 2 400 W. Totéž platí pro počet rychlostí a možnost zvolit intenzitu foukání. Výhodou je ale delší přívodní kabel, obvykle kolem 3 m.

Nomination
S laserovou diagnostikou
S keramickým modulem
Cestovní
Profesionální
S Ionizítorem
Lehký
S turmalínem
S automatickým vypnutím
S difuzérem
Image
Product
Philips HP8280 fén
Braun HD730/SPI 2200 DF fén
Sencor SHD 7221GR fén
Valera 584.01 fén
Remington D5219 fén
Valera SL5400 fén
BaByliss PRO 5586 fén
Remington D5210 fén
Rowenta Powerline CV5090F0 fén
Difuzér
Ionizace
Počet teplot
6
3
3
3
3
3
3
3
3
Počet rychlostí
6
2
2
2
2
2
2
2
2
Studený vzduch
Délka kabelu
2.5 m
2 m
1.7 m
3 m
3 m
2.7 m
1.8 m
1.8 m
Cena ca. 2 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 400 CZK ca. 2 100 CZK ca. 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 500 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena