15 nejlepších filtrů na dešťovou vodu 2023

Zužitkujete dešťovou vodu v domácnosti.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Filtria Filtr na dešťovou vodu - filtr dešťové vody v šachtě
70 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat filtr na dešťovou vodu

  • Dešťovou vodu lze po základní filtraci využívat například ke splachování toalety, nebo praní prádla
  • I tak je nutné provést filtraci od nečistot a dalších nežádoucích látek
  • Filtrovat lze různé složky vody, vždy v závislosti na konkrétních potřebách

Filtr na dešťovou vodu - náš výběr

Samočistící filtry na dešťovou vodu

Filtry na dešťovou vodu Filtria

Zobrazit kompletní nabídku filtrů na dešťovou vodu

Jak vybrat filtr na dešťovou vodu

Dešťová voda

V dobách nedostatku vody přijde vhod i dešťová voda, kterou lze zachytávat ze střech či dalších ploch na objektech. Voda je okapy a trubkami svedena zpravidla do nádrží, odkud ji lze následně čerpat a dále využívat. Využití dešťové vody je velmi široké. Lze s ní jen zalévat zahradu, ale například také splachovat toaletu, uklízet či prát prádlo. Vždy je však nutné myslet na to, že dešťová voda není zcela čistá.

Znečištění pochází nejen ze samotného vzduchu, ale také z kontaktu se střešní krytinou. Může se jednat o listí, menší klacky, pyl, prach, ale například i choroboplodnými zárodky, které mohou pocházet z trusu zvířat.

Filtr na dešťovou vodu
Filtria Filtr na dešťovou vodu - filtr dešťové vody v šachtě

Základní filtrace

Chcete-li dešťovou vodu využívat primárně pro využití na zahradě, bude vám stačit základní filtr hrubých nečistot, respektive v nejméně náročných případech jen zabezpečení, aby do nádrže na dešťovou vodu nepadaly, nebo nemohly protéct větší nečistoty.

Pokud však bude i v tomto případě filtr hrubých částic, existuje jich mnoho. Daný filtr lze umístit buď přímo do nádrže s dešťovou vodou, nebo do prostoru před nádrží, tedy mezi okapový svod a nádrž. V každém filtru hrubých nečistot je většinou koš, nebo síto, které zachytává hrubé nečistoty. Vyjmutím, vysypáním a propláchnutím filtr obnovíte pro další použití.

Biofiltr

Pokud budete potřebovat výrazně lepší pročištění dešťové vody, bude zapotřebí biofiltr. Jeho úkolem je odstranění nečistot přímo v sběrné nádrži. Konkrétně se jedná o okysličení vody a změnu pH vody. Díky tomu dojde k odstranění nežádoucího zápachu vody a zvyšuje se možnost opětovného využití zachycené dešťové vody v domácnosti.

Samočistící filtry na dešťovou vodu
Filtria Samočistící filtr dešťové vody, filtr na dešťovou vodu do nádrže - Garden 110 L

S biofiltrem odpadá nutnost nádrž pravidelně čistit, a to minimálně jednou ročně. Zcela čistá voda, kterou biofiltr dokáže zajistit, totiž sama dokáže smývat veškeré nečistoty ze stěn sběrné nádrže. Výhodou biofiltru je i možnost jeho různého napojení, kdy jej lze umístit nejen před vstup do nádrže, ale také na opačnou stranu, odkud vodu z nádrže budete čerpat.

Filtrační šachta

Jedním z nejoblíbenějších druhů je filtrace dešťové vody za pomoci filtrační šachty. Šachta je zpravidla vybavena jemnou sítí, díky které se do sběrné nádrže nedostane listí, větvičky a další obdobné nečistoty, které může splavit déšť. Filtrační šachta se velmi snadno čistí, neboť má jednodušší přístup ke sběrnému koši, než v případě filtračního koše obyčejnější konstrukce. Čištění probíhá v různých intervalech, velmi záleží na okolí vašeho domu a zejména zalesnění.

Víte, že…?

Před pořízením filtru na dešťovou vodu je nutné si zajistit i sběrnou nádrž, ve které bude zachycená voda uchovávána. Většina filtrů na dešťovou vodu jde následně na sběrné nádrže namontovat.

Filtry na dešťovou vodu Filtria
Filtria Filtr na dešťovou vodu - Filtrační koš Clean DN110

Čištění

Čištění se týká nejen filtrů, ale i samotné sběrné nádrže. Ta by se měla čistit minimálně jednou ročně. Pokud jste v místech s více stromy, doporučuje se čištění dvakrát v jednom roce. V případě filtrů je nutné koše či šachty čistit dle aktuální potřeby. Typicky před začátkem podzimu a následně na jaře.

Druh filtrace využití    
základní filtrace jen hrubých nečistot    
šachta kompletní odfiltrování větších nečistot    
biofiltr filtruje i upravuje kvalitu vody

Ceny

Pokud již máte vyřešený nákup sběrné nádrže na dešťovou vodu, je na řadě také nějaká filtrace. Základní možností je filtrační koš, který již není nijak nákladnou záležitostí. Základní typy se na českém trhu prodávají přibližně od hranice 2 000 Kč. Zhruba od 3 000 Kč již seženete také filtrační šachty, které lze namontovat na obě strany sběrné nádrže a vynikají také snadnější údržbou. Jedná se však o ty nejobyčejnější modely. Pokud budete potřebovat čistit větší objemy vody, vyplatí se filtrační šachty přibližně od ceny kolem 10 000 Kč.

Dle očekávání je nákladnějším řešením pořízení biofiltru, kterým dešťovou vodu kompletně vyčistíte a upravíte její hodnoty pro takřka běžné použití v domácích podmínkách. Biofiltry proto vyjdou na zpravidla více než 30 000 Kč.

Filtr na dešťovou vodu
Bosch Filtr na dešťovou vodu F016800619

Otázky a odpovědi

Jak lze využít dešťovou vodu?

Dešťovou vodu lze zachytávat ze střech či dalších ploch, kam déšť dopadá. Následně lze vodu využít pro zavlažování zahrady, splachování toalet, mytí či praní.

Jakou filtraci využívat?

V tomto případě záleží, jak budete chtít dále vodu využívat. Pokud pouze na zalévání zahrady, postačí vám filtrační koš či šachta. Pokud chcete vodu využívat i ve vašem domě, například na splachování toalet, hodí se již biofiltr, který vodu vyčistí důkladněji.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku filtrů na dešťovou vodu