Poklop na šachtu

Poklop na septik i retenční nádrž.

ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat poklop na šachtu

Jestliže bydlíte v rodinném domě, jistě i vy musíte řešit kanalizaci nebo například dešťovou vodu. Ať už máte doma septik, jímku nebo třeba retenční nádrž, důležitou a neodmyslitelnou součástí zmíněných systémů je také poklop. Ten může sloužit mimo osobní účely také k zakrývání revizních, kanalizačních nebo kabelových šachet. V následujícím článku se dozvíte, jak zvolit ten správný poklop pro vás.

Materiál

Důležitým parametrem je především materiál poklopu, který si zvolíte. Vybírat můžete z plastových materiálů, litiny, kovu nebo můžete přistoupit i na kombinaci materiálů.

Plastové poklopy

Jsou vhodné pro zakrytí nádrže, tedy například jímky, septiku nebo retenční nádrže. Vstup vám zakryjí, ale je třeba myslet na to, že přes většinu těchto poklopů se nedá chodit. Materiál totiž váhu dospělého člověka neudrží. Jestliže se rozhodnete použít plastový poklop, měli byste jeho polohu označit nebo k němu alespoň opticky zahradit vstup, a to třeba živou bariérou z květin nebo malým plotem. Pokud ale nechcete zakrýt jímku, ale klasickou šachtu, vyrábí se i modely, jejichž nosnost je přizpůsobena.

Z polypropylenu
Dakota Poklop na revizní šachtu – šedý

Kovové poklopy

Tento typ materiálu unese i tělesa o vysoké hmotnosti, takže jej s klidným svědomím můžete zadláždit do cesty. Můžete je umístit kdekoliv na zahradě nebo na cestě. Vydrží totiž tíhu napadeného sněhu nebo také přejíždění automobilem.

Litinové poklopy

Podobně jako kovové poklopy, jsou i poklopy z litiny vhodné pro jakékoliv umístění. Zvládnou tíhu automobilů, plynulého provozu a některé modely nezaskočí ani přejíždění nákladních automobilů.

Víte, že…?

Než začnete s výběrem poklopu na šachtu, měli byste si ujasnit několik věcí. Nejprve se zamyslete nad tím, jestli budou po poklopu jezdit nějaká vozidla nebo jiné manipulační prostředky. Dále byste měli zvážit, jak často budete poklop zvedat nebo otevírat, popřípadě zda jej budete zvedat zespodu (únikový východ).

Zelený
Dakota Poklop na revizní šachtu – zelený

Nosnost

Nosnost poklopu na šachtu je velmi rozmanitá. V případě plastových poklopů je nosnost uváděna většinou do maximálně 200 kilogramů. Ocelové a litinové typy jsou na tom podstatně lépe. Často se nosnost pohybuje kolem 40 tun, ovšem poklopy s nejvyšší nosností unesou až 90 tun. Vždy vybírejte nosnost podle toho, v jakém prostředí je poklop umístěn a jak těžké stroje přes něj budou jezdit.

Třída zatížení

U každého poklopu by měla být uvedena třída zatížení. Jedná se o parametr, který vám napoví, jaké zatížení poklop zvládne. Kladete si otázku jakou třídu zatížení zvolit pro pěší zóny a jakou pro pozemní komunikace? Tuhle otázku vám zodpovíme v následující přehledové tabulce.

Třída Zatížení Využití
A 15 1,5 t Zastavěné, polní a provozní plochy zatěžovány výhradně chodci a cyklisty
AA 5 t Plochy, které jsou dostupné pouze pro soukromá osobní vozidla.
AAA 10 t Neprůjezdné areály, příjezdové cesty, servisní komunikace, pěší stezky.
B 125 12, 5 t Chodníky, pěší a obytné zóny, příjezdové komunikace, parkovací plochy.
C 250 25 t Vtokové mříže v ploše odvodňovacích proužků pozemní komunikace (max. 0,5 m do vozovky a 0,2 m do chodníku).
D 400 40 t Vozovky pozemních komunikací, zpevněné krajnice a parkovací plochy přípustné pro všechny druhy silničních vozidel.
E 600 60 t Mimořádně zatížené dopravní plochy (zatížení v přístavech).
F 900 90 t Extrémní zatížení (provozní letištní plochy).

Vodotěsnost a plynotěsnost

Vodotěsný poklop na šachtu oceníte v případě, že hrozí zatečení ropných látek do kanalizace nebo zatečení vody do technologie šachty. Plynotěsnost vám bude velmi sympatická například v situaci, kdy chcete omezit vycházení zápachu ze šachty, třeba ze septiku.

Pochozí
Technodrain Plastový poklop na šachtu pochůzný PP 400 x 400

Zamykání

Velmi praktický je poklop na šachtu s uzamykáním. Bezpečnost je na prvním místě a všichni víme, jak dokážou být především děti zvídavé. Zamčený poklop oceníte mimo jiné zejména u vás na zahradě, kde si vaše ratolesti často hrají.

Cena

Částka, kterou utratíte za poklop na šachtu, má velmi široké rozpětí. Záleží především na tom, o jakou se jedná třídu zatížení. Dále pak hraje roli i zvolený materiál a také velikost.

  • Do 10 000 Kč – za tuto částku většinou pořídíte poklopy, jejich třída zatížení je maximálně B 125. Velikost je většinou maximálně 700 x 700 mm. V této cenové relaci by měly být dostupné všechny typy materiálů.
  • Nad 10 000 Kč – Pokud potřebujete koupit poklop, který bude mít třídu zatížení D 400 a více, počítejte s tím, že jejich cena půjde nahoru, většinou se částka pohybuje okolo dvaceti tisíc korun. Záleží ovšem na zvolené velikosti a také materiálu.
Pojízdný
Technodrain Plastový poklop na šachtu pojizdný HEAVY PP 200 x 200
Jméno
Z polypropylenu
Zelený
Pochozí
Pojízdný
Image
Produkt
Dakota Poklop na revizní šachtu – šedý
Dakota Poklop na revizní šachtu – zelený
Technodrain Plastový poklop na šachtu pochůzný PP 400 x 400
Technodrain Plastový poklop na šachtu pojizdný HEAVY PP 200 x 200
Cena ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena