Nejlepší poklopy na šachtu 2024 a jak vybrat

Poklop na septik i retenční nádrž.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Gutta poklop pro revizní šachty 400 x 400 mm šedá

Jak vybrat poklop na šachtu

  • Jestliže bydlíte v rodinném domě, jistě i vy musíte řešit kanalizaci nebo například dešťovou vodu.
  • Ať už máte doma septik, jímku nebo třeba retenční nádrž, důležitou a neodmyslitelnou součástí zmíněných systémů je také poklop.
  • Poklop může sloužit mimo osobní účely také k zakrývání revizních, kanalizačních nebo kabelových šachet.

Poklop na šachtu - náš výběr

Gutta poklop pro revizní šachty 400 x 400 mm šedá
Výrobce: Gutta
Druh: poklopy
Třída zatížení: A 15
Materiál: polypropylenové
Zobrazit více
Poklop na šachtu je konstruován tak, aby kryl otvor a zabraňoval vstupu do podzemních prostor. Vyrobena z odolných materiálů a dostupná v různých rozměrech. Měli byste zohlednit hmotnost a zatížení, kterému bude poklop vystaven, aby vyhovoval vašim potřebám. Vlastnosti jako zamkovací systém a protiskluzová povrch jsou také důležité.
Zobrazit méně
Gutta poklop pro revizní šachty 300 x 300 mm šedá
Výrobce: Dakota
Druh: poklopy
Třída zatížení: A 15
Materiál: polypropylenové
Zobrazit více
Tento poklop na šachtu je navržen pro použití v městských a průmyslových oblastech. Vyroben z odolného materiálu, jeho technické parametry zahrnují odolnost proti nárazům a korozivním vlivům. Poklop je testován v souladu s normami ČSN EN 124 a je k dispozici v různých velikostech.
Zobrazit méně
Technodrain Heavy Plastový poklop na šachtu pojízdný 400 x 400 mm
Výrobce: Technodrain
Druh: poklopy
Materiál: polypropylenové
Zobrazit více
Poklop na sachtu je konstruován pro pokrytí a ochranu šachet. Technické specifikace tohoto produktu zahrnují zpracování odolností proti nárazům, tlakům a povětrnostním vlivům. Materiály produktu splňují specifikace EN 124 (A15kN - D400kN). Poklop se vyrábí ve variantách s rýhováním nebo bez rýhování.
Zobrazit méně
Technodrain Plastový poklop na šachtu pochůzný 300 x 300 mm
Výrobce: Technodrain
Druh: poklopy
Materiál: polypropylenové
Zobrazit více
Poklop na sachtu je navržen pro životnost, odolnost a snadnou manipulaci. Realizován s využitím materiálů jako je litina, plast nebo beton. Jeho standardní rozměry se pohybují v rozmezí od 315 mm do 1200 mm. Nabízí různé třídy zatížení (A15, B125, C250, D400). Vhodný pro různé aplikace – chodníky, silnice, parkoviště.
Zobrazit méně
Gutta poklop pro revizní šachty 450 x 450 mm zelená
Výrobce: Gutta
Druh: poklopy
Materiál: polypropylenové
Zobrazit více
Tento poklop na sachtu je navržen pro zajištění přístupu do kanalizačního systému. Jeho konstrukce je odolná vůči zatížení a opotřebení, což zaručuje dlouhodobou funkčnost. Výrobek splňuje normy pro bezpečnost a kvalitu. Poklop je kompatibilní s různými typy šachet a lze jej snadno instalovat.
Zobrazit méně

Pojezdové poklopy na šachtu

Mondial poklop pojezdný plný 700 x 700 mm H035700700
Výrobce: Itadeco
Druh: poklopy
Pojezdové: ano
Třída zatížení: A 15
Zobrazit více
Tento poklop na šachtu se vyznačuje svými technickými vlastnostmi a specifikacemi. Vyhotoven ze železa, s odolností proti tlaku do 125 kN a rozměry průměru 60 cm. Upevňovací mechanismus zabezpečuje pevné přichycení a odstranění poklopu pro údržbu šachty.
Zobrazit méně

Litinové poklopy na šachtu

Dakota Rám litinový poklop 400 x 400 mm
Výrobce: Dakota
Materiál: litinové
Zobrazit více
Tento poklop na šachtu je vyroben z materiálu, který je odolný vůči korozi a opotřebení, což zajišťuje dlouhou životnost. Jeho konstrukce umožňuje jednoduché otevírání a zavírání. Skládá se ze dvou částí: rámu a krytu. Je vhodný pro použití v různých prostředích a aplikacích.
Zobrazit méně
Pipelife Poklop šachty litinový 370 x 370 mm 5 t s teleskopem 315 x 500 mm
Výrobce: Pipelife
Druh: poklopy
Třída zatížení: A 15
Zobrazit více
Poklop na šachtu je konstruován z odolných materiálů a slouží k zabezpečení vstupu do kanalizace nebo jiných podzemních prostor. Disponuje (v případě zámku) uzamykacími systémy pro kontrolu přístupu a podle specifikací může být vyroben z litiny, oceli nebo kompozitních materiálů.
Zobrazit méně
Heckl Agara 600 x 600 mm
přečíst recenzi
Výrobce: Heckl
Druh: poklopy
Třída zatížení: B 125
Materiál: litinové
Zobrazit více
Poklop na sachtu je konstrukční prvek sloužící k zakrytí a zabezpečení šachty před vniknutím nežádoucích objektů či osob. Výrobek se vyznačuje pevností, odolností proti korozi díky materiálu, např. lité železo. Konstrukce zaručuje snadnou manipulaci, včetně montáže a údržby. Rozměr poklopu musí odpovídat normám pro danou aplikaci.
Zobrazit méně
Heckl Tamesis 600 x 600 mm, D400
Výrobce: Heckl
Druh: poklopy
Třída zatížení: D 400
Materiál: litinové
Zobrazit více
Poklop na šachtu je vyroben ze železa a slouží k pokrytí kanalizačních nebo jiných technických šachet. Jeho hlavní účel je ochrana před nežádoucím vniknutím nebo pro udržení bezpečnosti v místě šachet. Pro snadnou manipulaci s poklopem je vybaven zářadím pro uvolnění a zvedání. Měření a váha poklopu závisí na konkrétních požadavcích projektu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Poklop na šachtu

Jak vybrat poklop na šachtu

Materiál

Důležitým parametrem je především materiál poklopu, který si zvolíte. Vybírat můžete z plastových materiálů, litiny, kovu nebo můžete přistoupit i na kombinaci materiálů.

Plastové poklopy

Jsou vhodné pro zakrytí nádrže, tedy například jímky, septiku nebo retenční nádrže. Vstup vám zakryjí, ale je třeba myslet na to, že přes většinu těchto poklopů se nedá chodit. Materiál totiž váhu dospělého člověka neudrží. Jestliže se rozhodnete použít plastový poklop, měli byste jeho polohu označit nebo k němu alespoň opticky zahradit vstup, a to třeba živou bariérou z květin nebo malým plotem. Pokud ale nechcete zakrýt jímku, ale klasickou šachtu, vyrábí se i modely, jejichž nosnost je přizpůsobena.

Kovové poklopy

Tento typ materiálu unese i tělesa o vysoké hmotnosti, takže jej s klidným svědomím můžete zadláždit do cesty. Můžete je umístit kdekoliv na zahradě nebo na cestě. Vydrží totiž tíhu napadeného sněhu nebo také přejíždění automobilem.

Kovový poklop na kanál

Kovové poklopy unesou i automobil, iStock / prodrive2002

Litinové poklopy

Poklop na šachtu
Gutta poklop pro revizní šachty 400 x 400 mm šedá

Podobně jako kovové poklopy, jsou i poklopy z litiny vhodné pro jakékoliv umístění. Zvládnou tíhu automobilů, plynulého provozu a některé modely nezaskočí ani přejíždění nákladních automobilů.

Nosnost

Nosnost poklopu na šachtu je velmi rozmanitá. V případě plastových poklopů je nosnost uváděna většinou do maximálně 200 kilogramů. Ocelové a litinové typy jsou na tom podstatně lépe. Často se nosnost pohybuje kolem 40 tun, ovšem poklopy s nejvyšší nosností unesou až 90 tun. Vždy vybírejte nosnost podle toho, v jakém prostředí je poklop umístěn a jak těžké stroje přes něj budou jezdit.

Třída zatížení

U každého poklopu by měla být uvedena třída zatížení. Jedná se o parametr, který vám napoví, jaké zatížení poklop zvládne. Kladete si otázku jakou třídu zatížení zvolit pro pěší zóny a jakou pro pozemní komunikace? Tuhle otázku vám zodpovíme v následující přehledové tabulce.

TřídaZatíženíVyužití
A 151,5 tZastavěné, polní a provozní plochy zatěžovány výhradně chodci a cyklisty
AA5 tPlochy, které jsou dostupné pouze pro soukromá osobní vozidla.
AAA10 tNeprůjezdné areály, příjezdové cesty, servisní komunikace, pěší stezky.
B 12512, 5 tChodníky, pěší a obytné zóny, příjezdové komunikace, parkovací plochy.
C 25025 tVtokové mříže v ploše odvodňovacích proužků pozemní komunikace (max. 0,5 m do vozovky a 0,2 m do chodníku).
D 40040 tVozovky pozemních komunikací, zpevněné krajnice a parkovací plochy přípustné pro všechny druhy silničních vozidel.
E 60060 tMimořádně zatížené dopravní plochy (zatížení v přístavech).
F 90090 tExtrémní zatížení (provozní letištní plochy).

Víte, že…?

Pojezdové poklopy na šachtu
Mondial poklop pojezdný plný 700 x 700 mm H035700700

Velmi praktický je poklop na šachtu s uzamykáním. Bezpečnost je na prvním místě a všichni víme, jak dokážou být především děti zvídavé. Zamčený poklop oceníte mimo jiné zejména u vás na zahradě, kde si vaše ratolesti často hrají.

Muž otevírá poklop šachty

Zatížení určuje, jakým způsobem budete moci poklop používat, iStock / glebchik

Cena

Částka, kterou utratíte za poklop na šachtu, má velmi široké rozpětí. Záleží především na tom, o jakou se jedná třídu zatížení. Dále pak hraje roli i zvolený materiál a také velikost.

  • Do 10 000 Kč – za tuto částku většinou pořídíte poklopy, jejich třída zatížení je maximálně B 125. Velikost je většinou maximálně 700 x 700 mm. V této cenové relaci by měly být dostupné všechny typy materiálů.
  • Nad 10 000 Kč – Pokud potřebujete koupit poklop, který bude mít třídu zatížení D 400 a více, počítejte s tím, že jejich cena půjde nahoru, většinou se částka pohybuje okolo dvaceti tisíc korun. Záleží ovšem na zvolené velikosti a také materiálu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat poklop na šachtu?

Než začnete s výběrem poklopu na šachtu, měli byste si ujasnit několik věcí. Nejprve se zamyslete nad tím, jestli budou po poklopu jezdit nějaká vozidla nebo jiné manipulační prostředky. Dále byste měli zvážit, jak často budete poklop zvedat nebo otevírat, popřípadě zda jej budete zvedat zespodu (únikový východ).

Kdy mít vodotěsný poklop?

Vodotěsný poklop na šachtu oceníte v případě, že hrozí zatečení ropných látek do kanalizace nebo zatečení vody do technologie šachty. Plynotěsnost vám bude velmi sympatická například v situaci, kdy chcete omezit vycházení zápachu ze šachty, třeba ze septiku.
Zobrazit kompletní nabídku Poklop na šachtu