GSM modul

GSM komunikátor pro ovládání různých přístrojů.

ca. 3 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat GSM modul

 • GSM modul je označován i jako GSM komunikátor, který dokáže ovládat nejrůznější přístroje.
 • Typů GSM modulů je celá řada. Liší se zejména v tom, pro které zařízení je můžete použít.
 • Dle typů se dá odvodit, že jsou v podstatě dvě možnosti umístění GSM komunikátorů.
 • GSM modul funguje na stejném principu jako mobilní telefony. Vzájemná komunikace probíhá prostřednictvím SIM karty.

Typy

Typů GSM modulů je celá řada. Liší se zejména v tom, pro které zařízení je můžete použít. Zpravidla na našem trhu najdete následující možnosti:

 • GSM zásuvky – pro ovládání celé řady spotřebičů; nabízí funkce jako zapínání/vypínání, upozornění na výpadek, průběh napájení, restart zásuvky/serverů, časový plánovač atd.
 • Univerzální GSM komunikátor – určený k vestavbě do konkrétních elektrických systémů nebo funguje jako jejich externí ovladač; podle typu spotřebiče, přístroj pak umožňuje jeho ovládání nebo sledování jeho stavu na dálku
 • GSM moduly pro konkrétní typ přístroje – může se jednat jak o zásuvky, tak univerzální komunikátory, které jsou ale kompatibilní pro konkrétní spotřebiče nebo jiné přístroje, zpravidla v souvislosti s jedním výrobcem.
Universální
univerzální GSM komunikátor GD-04 David

Umístění

Dle typů se dá odvodit, že jsou v podstatě dvě možnosti umístění GSM komunikátorů.

 • Ten první počítá s tím, že se stane součástí spotřebiče a funguje po jeho zabudování do něj.
 • Druhý typ je samostatný přístroj, který funguje jako externí ovladač, který vysílá signály zvenčí a na jejich základě je daný spotřebič ovládán.

Druhý pohled na tento parametr je, zda je možné GSM modul používat pouze v interiéru (chytrá domácnost) nebo je určen i pro použití venku (např. otevírání venkovních bran, ovládání venkovních kamer atd.)

GPS lokátor
Tracker TK102 GSM/GPRS/GPS

Komunikace

GSM modul funguje na stejném principu jako mobilní telefony. Vzájemná komunikace probíhá prostřednictvím SIM karty, kterou do modulu vložíte, a je obousměrná. Prakticky to znamená, že zařízení zašle zprávu o stávajícím stavu a vy následně zadáte pokyn. Ten může být ve dvou podobách:

 • Volání nebo prozvonění
 • SMS zpráva

GSM modul posílá informace vždy na telefonní číslo, které sami nastavíte. Může se také jednat o varovná hlášení např. při výpadku elektřiny nebo vniknutí cizí osoby.

Profesionální vyhledávač
Helmer LK-506

SIM karta

SIM karta, kterou vkládáte do modulu je totožná se SIM kartou běžně používanou v mobilních telefonech. Je třeba si pouze ověřit, které operátory mobilních sítí bude GSM modul podporovat. Ve většině případů, bývá karta již součástí výrobku. Vy ji můžete, ale nemusíte využít, záleží na tom, zda vám bude vyhovovat tarif daného operátora. Obecně můžete využívat tyto služby:

 • telefonní hovory
 • zasílání SMS
 • přenosy dat
 • zobrazení čísla volajícího
 • hlasová schránka
 • přesměrování hovorů atd.

Tarif

Služba je prakticky stejná, jako u mobilního telefonu s tou výjimkou, že modul dokáže navíc ovládat elektronický systém. Stejné tedy budou i platby za volání a SMS případně MMS zprávy. Na vás je jen vybrat vhodného operátora a tarif, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Ovládání centrální regulace
Fenix Watts V27 – GSM modul
 • Speciální tarify – nabídka některých mobilních operátorů počítá i s ovládáním chytré domácnosti; není ale příliš výhodná, je třeba zjistit konkrétní podmínky
 • Virtuální operátoři – předplacené SIM vychází oproti předchozímu levněji, ale je třeba myslet na občasné dobití karty

Příklady

Aby bylo možné dané elektronické systémy prostřednictvím GSM modulu ovládat, musí být přístroj k tomu určený, tzn. je již od výrobce modulem vybaven nebo je konstruován tak, že se s tímto způsobem ovládání do budoucna počítá.

Model Popis
Termostat Zasílá informace ohledně aktuální teploty, nastaveného programu atd.; vy zprávou měníte nastavení, zapínáte, vypínáte termostat apod.
Alarm Informuje zadaná čísla o vniknutí cizí osoby do objektu, některé modely umožňují spuštění odposlechu, zasílání fotografií z kamery apod.
Brány, dveře Umožňuje otevírání a zavírání aniž byste museli opustit vozidlo
Zásuvky Široké uplatnění, zajišťuje odpojení nebo připojení spotřebičů do sítě např. zapnutí elektrického topení, filtrace bazénu atd.
Fotopasti Podle daného nastavení odesílá na váš telefon fotografie prostřednictvím MMS zpráv; jedná se ale o poměrně finančně náročnou záležitost, takže je důležité také nastavení daného tarifu.

Víte, že…?

Globální systém pro mobilní komunikaci neboli zkratka GSM. Pro používání tohoto systému je nutné, aby daná oblast měla pokrytí mobilní sítí. V opačném případě není tento způsob ovládání pro vás vhodný.

Malý
Blow CCTR-800

Ceny a výrobci

GSM zásuvky se pohybují v cenové relaci od cca 800,- Kč do 2500,- Kč. Mezi jejich výrobce patří např. IQtronic technologies Europe s.r.o. nebo Solight.
Univerzální GSM moduly koupíte v cenovém rozpětí od 1000,- Kč do 4500,- Kč. Ze značek lze jmenovat např. Jablotron nebo Flajzar.
Dále na našem trhu najdete celou škálu výrobků, přístrojů, spotřebičů a jiných pomocníků, které jsou tímto způsobem ovládání již vybaveny. Stejně tak široké bude i cenové rozpětí a záleží hlavně na tom, co přesně chcete prostřednictvím GSM modulu ovládat.

Otázky a odpovědi

Co je GSM modul?

Žijeme v moderní době a to se odráží i ve využívání nejrůznějších technologií. Jednou z nich je právě GSM modul nebo jinak označován GSM komunikátor, který dokáže ovládat nejrůznější přístroje, respektive elektronické systémy na dálku prostřednictvím vašeho mobilního telefonu. Tento přenos informací probíhá prakticky na neomezenou vzdálenost, což umožňuje široké spektrum využití modulu.

Jak vybrat GSM modul?

GSM modul můžete používat doma i venku. Před výběrem tedy zvažte, kde a k čemu modul potřebujete. Poté již budete vybírat podle jednotlivých parametrů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Universální
GPS lokátor
Profesionální vyhledávač
Ovládání centrální regulace
Malý
Image
Produkt
univerzální GSM komunikátor GD-04 David
Tracker TK102 GSM/GPRS/GPS
Helmer LK-506
Fenix Watts V27 – GSM modul
Blow CCTR-800
Cena ca. 3 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 500 CZK ca. 5 600 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.