Nejlepší gsm moduly 2024 a jak vybrat

GSM komunikátor pro ovládání různých přístrojů.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Elektrobock GSM BT32 GST
86 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat GSM modul

 • GSM modul je označován i jako GSM komunikátor, který dokáže ovládat nejrůznější přístroje.
 • Typů GSM modulů je celá řada. Liší se zejména v tom, pro které zařízení je můžete použít.
 • Dle typů se dá odvodit, že jsou v podstatě dvě možnosti umístění GSM komunikátorů.
 • GSM modul funguje na stejném principu jako mobilní telefony. Vzájemná komunikace probíhá prostřednictvím SIM karty.

GSM modul - náš výběr

Elektrobock GSM BT32 GST
přečíst recenzi
Výrobce: ElektroBock
Typ: bezdrátové
Umístění: na kotel
Druh: prostorové
Speciální funkce: Podsvícený displej
Zobrazit více
Elektrobock GSM BT32 GST je bezdrátový termostat s GSM modulem, který umožňuje ovládání teploty či režimu pomocí mobilního telefonu. Nabízí 9 týdenních programů, 6 teplotních změn na den a obousměrnou komunikaci na frekvenci 433,92 MHz. Vyžaduje MiniSIM kartu a lze jej připojit k externímu čidlu.
Zobrazit méně
GSM/GPRS modul GoouuuTech IOT-GA6
přečíst recenzi
Zobrazit více
GSM/GPRS modul IOT-GA6 disponuje funkcemi pro SMS, hlasové hovory a internetové připojení (GPRS). Komunikace s mikroprocesorem probíhá prostřednictvím dvou sériových portů, jeden určený pro AT příkazy a druhý pro přenos dat přes GPRS. Modul lze použít na českých telekomunikačních sítích.
Zobrazit méně
GSM/GPRS modul SIMCOM SIM800L
Zobrazit více
GSM/GPRS modul SIMCOM SIM800L umožňuje odesílání SMS, provádění hovorů a připojení k internetu (GPRS). Komunikuje s mikroprocesorem skrze seriové porty (jeden pro AT příkazy, druhý pro GPRS přenos dat). Kompatibilní s českými sítěmi, podporuje mikro SIM karty (1,8V i 3V) a integrovaný audio kodek. LED indikuje kvalitu signálu rychlostí blikání.
Zobrazit méně
PATRIOT GSM  GPS komunikační modul s celoevropským pokrytím
Zobrazit více
PATRIOT GSM modul, odolný proti vodě, poskytuje zabezpečení vozidla a přenos informací přes mobilní aplikaci a SMS v rámci EU. Využívá 3D gravitační senzor pro detekci pohybu, náklonu a havárie. Má integrované GPS/GSM antény, záložní akumulátor a několik funkcí, včetně sledování polohy a rychlosti. Rozměry: 58 x 75 x 22 mm.
Zobrazit méně
Helmer LK-506
přečíst recenzi
Výrobce: Helmer
Hmotnost: 30 g
Zobrazit více
Helmer LK-506 je GPS lokátor využívající GSM/GPRS a GPS satelity pro sledování objektů. Nabízí sledování pomocí SMS nebo datového tarifu. Lokátor má také funkci odposlechu, možnost nastavení hesla pro komunikaci či upozornění na pohyb lokátoru. Výdrž baterie je 72 hodin.
Zobrazit méně

Komunikační GSM moduly

PATRIOT GSM  GPS komunikační modul s celoevropským pokrytím
Zobrazit více
PATRIOT GSM modul, odolný proti vodě, poskytuje zabezpečení vozidla a přenos informací přes mobilní aplikaci a SMS v rámci EU. Využívá 3D gravitační senzor pro detekci pohybu, náklonu a havárie. Má integrované GPS/GSM antény, záložní akumulátor a několik funkcí, včetně sledování polohy a rychlosti. Rozměry: 58 x 75 x 22 mm.
Zobrazit méně
PATRIOT - GSM + GPS komunikační modul s celoevropským pokrytím
Zobrazit více
PATRIOT je GSM a GPS komunikační modul, který nabízí celoevropské pokrytí. Jeho technické vlastnosti zahrnují dvě klíčové složky: GSM pro přenos dat a GPS pro sledování polohy. Vhodný pro různé aplikace a systémy, kde je důležitá komunikace a lokalizace.
Zobrazit méně

GSM moduly zásuvka

Solight GSM DY10S
Výrobce: Solight
Jmenovitý proud: 16 A
Barva zásuvky: bílé
Zobrazit více
GSM modul Solight DY10S je doplňkovou zásuvkou kompatibilní se zásuvkou DY10GSM. Umožňuje dálkové zapínání, vypínání, má teplotní čidlo, kalendář a teplotní alarm. Napájení je AC 230V, 50Hz, max. zátěž 3600W a pracovní teplota je -10°C až +50°C. Má dětskou pojistku a LED indikaci. Dosah signálu je 30 m.
Zobrazit méně
Elektrobock 0172
přečíst recenzi
Výrobce: ElektroBock
Zobrazit více
GSM modul Elektrobock 0172 je určen pro regulaci topné techniky pomocí termostatů různých typů (bezdrátových, dotykových, s otočným knoflíkem či tlačítkem). Obsahuje vstup pro teplotní čidlo CT06-10k-jack a bezpotenciální kontakt CT11 jack-dutinka. Ovládání možné přes software TS11GST-SW nebo aplikaci pro Android a iOS.
Zobrazit méně
IQTS GS300
přečíst recenzi
Zobrazit více
GSM zásuvka-spínač IQTS-GS300 od společnosti IQtronic technologies Europe s.r.o. umožňuje ovládání spotřebičů pomocí SMS nebo prozváněním z mobilního telefonu. Nabízí možnost nastavení funkcí termostatu, alarmů a časového plánovače. Zásuvka obsahuje 30A interní spínací prvek a lze ji konfigurovat pomocí bluetooth nebo ANDROID aplikace.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku GSM modul

Jak vybrat GSM modul

Typy

Typů GSM modulů je celá řada. Liší se zejména v tom, pro které zařízení je můžete použít. Zpravidla na našem trhu najdete následující možnosti:

 • GSM zásuvky – pro ovládání celé řady spotřebičů; nabízí funkce jako zapínání/vypínání, upozornění na výpadek, průběh napájení, restart zásuvky/serverů, časový plánovač atd.
 • Univerzální GSM komunikátor – určený k vestavbě do konkrétních elektrických systémů nebo funguje jako jejich externí ovladač; podle typu spotřebiče, přístroj pak umožňuje jeho ovládání nebo sledování jeho stavu na dálku
 • GSM moduly pro konkrétní typ přístroje – může se jednat jak o zásuvky, tak univerzální komunikátory, které jsou ale kompatibilní pro konkrétní spotřebiče nebo jiné přístroje, zpravidla v souvislosti s jedním výrobcem.

Umístění

Dle typů se dá odvodit, že jsou v podstatě dvě možnosti umístění GSM komunikátorů.

 • Ten první počítá s tím, že se stane součástí spotřebiče a funguje po jeho zabudování do něj.
 • Druhý typ je samostatný přístroj, který funguje jako externí ovladač, který vysílá signály zvenčí a na jejich základě je daný spotřebič ovládán.

Druhý pohled na tento parametr je, zda je možné GSM modul používat pouze v interiéru (chytrá domácnost) nebo je určen i pro použití venku (např. otevírání venkovních bran, ovládání venkovních kamer atd.)

Komunikace

GSM modul
Elektrobock GSM BT32 GST

GSM modul funguje na stejném principu jako mobilní telefony. Vzájemná komunikace probíhá prostřednictvím SIM karty, kterou do modulu vložíte, a je obousměrná. Prakticky to znamená, že zařízení zašle zprávu o stávajícím stavu a vy následně zadáte pokyn. Ten může být ve dvou podobách:

 • Volání nebo prozvonění
 • SMS zpráva

GSM modul posílá informace vždy na telefonní číslo, které sami nastavíte. Může se také jednat o varovná hlášení např. při výpadku elektřiny nebo vniknutí cizí osoby.

SIM karta

SIM karta, kterou vkládáte do modulu je totožná se SIM kartou běžně používanou v mobilních telefonech. Je třeba si pouze ověřit, které operátory mobilních sítí bude GSM modul podporovat. Ve většině případů, bývá karta již součástí výrobku. Vy ji můžete, ale nemusíte využít, záleží na tom, zda vám bude vyhovovat tarif daného operátora. Obecně můžete využívat tyto služby:

 • telefonní hovory
 • zasílání SMS
 • přenosy dat
 • zobrazení čísla volajícího
 • hlasová schránka
 • přesměrování hovorů atd.

Tarif

Komunikační GSM moduly
PATRIOT GSM GPS komunikační modul s celoevropským pokrytím

Služba je prakticky stejná, jako u mobilního telefonu s tou výjimkou, že modul dokáže navíc ovládat elektronický systém. Stejné tedy budou i platby za volání a SMS případně MMS zprávy. Na vás je jen vybrat vhodného operátora a tarif, který vám bude nejlépe vyhovovat.

 • Speciální tarify – nabídka některých mobilních operátorů počítá i s ovládáním chytré domácnosti; není ale příliš výhodná, je třeba zjistit konkrétní podmínky
 • Virtuální operátoři – předplacené SIM vychází oproti předchozímu levněji, ale je třeba myslet na občasné dobití karty

Příklady

Aby bylo možné dané elektronické systémy prostřednictvím GSM modulu ovládat, musí být přístroj k tomu určený, tzn. je již od výrobce modulem vybaven nebo je konstruován tak, že se s tímto způsobem ovládání do budoucna počítá.

Žena reguluje teplotu pomocí mobilního telefonu a termostatu

Mezi GSM moduly patří i bezdrátové termosty, iStock / RossHelen

ModelPopis
TermostatZasílá informace ohledně aktuální teploty, nastaveného programu atd.; vy zprávou měníte nastavení, zapínáte, vypínáte termostat apod.
AlarmInformuje zadaná čísla o vniknutí cizí osoby do objektu, některé modely umožňují spuštění odposlechu, zasílání fotografií z kamery apod.
Brány, dveřeUmožňuje otevírání a zavírání aniž byste museli opustit vozidlo
ZásuvkyŠiroké uplatnění, zajišťuje odpojení nebo připojení spotřebičů do sítě např. zapnutí elektrického topení, filtrace bazénu atd.
FotopastiPodle daného nastavení odesílá na váš telefon fotografie prostřednictvím MMS zpráv; jedná se ale o poměrně finančně náročnou záležitost, takže je důležité také nastavení daného tarifu.

Víte, že…?

Globální systém pro mobilní komunikaci neboli zkratka GSM. Pro používání tohoto systému je nutné, aby daná oblast měla pokrytí mobilní sítí. V opačném případě není tento způsob ovládání pro vás vhodný.

Muž nastavuje alarm v bytě

O zabezpečení Vaší domácnosti se postará GSM alarm, iStock /

Ceny a výrobci

GSM moduly zásuvka
Solight DY10GSM

GSM zásuvky se pohybují v cenové relaci od cca 800,- Kč do 2500,- Kč. Mezi jejich výrobce patří např. IQtronic technologies Europe s.r.o. nebo Solight.
Univerzální GSM moduly koupíte v cenovém rozpětí od 1000,- Kč do 4500,- Kč. Ze značek lze jmenovat např. Jablotron nebo Flajzar.
Dále na našem trhu najdete celou škálu výrobků, přístrojů, spotřebičů a jiných pomocníků, které jsou tímto způsobem ovládání již vybaveny. Stejně tak široké bude i cenové rozpětí a záleží hlavně na tom, co přesně chcete prostřednictvím GSM modulu ovládat.

Otázky a odpovědi

Co je GSM modul?

Žijeme v moderní době a to se odráží i ve využívání nejrůznějších technologií. Jednou z nich je právě GSM modul nebo jinak označován GSM komunikátor, který dokáže ovládat nejrůznější přístroje, respektive elektronické systémy na dálku prostřednictvím vašeho mobilního telefonu. Tento přenos informací probíhá prakticky na neomezenou vzdálenost, což umožňuje široké spektrum využití modulu.

Jak vybrat GSM modul?

GSM modul můžete používat doma i venku. Před výběrem tedy zvažte, kde a k čemu modul potřebujete. Poté již budete vybírat podle jednotlivých parametrů.
Zobrazit kompletní nabídku GSM modul