Tlačítkový telefon

V jednoduchosti je krása.

ca. 900 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat tlačítkový telefon?

Z mobilního telefonu se během posledních let stal chytrý pomocník, který má celou řadu funkcí jako fotoaparát či navigace. Trh s těmito chytrými telefony je doopravdy přeplněný a vybere si každý, kdo má zájem. Co když ale patříte mezi ty, kteří zůstali věrni jednoduchému tlačítkovému telefonu? Pak máte výběr podstatně menší, ale o to je jednodušší. Ukažme si výhody tlačítkového telefony a co zvážit při výběru.

Výhody tlačítkového telefonu

Pokud jste nikdy nepřešli na telefon s dotykovým displejem anebo jste na něj přešli, ale už jste unaveni neustálými aktualizacemi, novými aplikacemi a neustálou potřebou být online, tak vězte, že i tlačítkový telefon má oproti smartphonům své výhody. Jako výhody mobilu s klávesnicí můžeme zmínit:

  • větší výdrž baterie
  • větší odolnost = delší životnost
  • jednodušší ovládání
  • nižší pořizovací cena
Pro seniory
Aligator A670 Senior
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Typ klávesnice

Pokud jste se rozhodli pro pořízení tlačítkového telefonu, tak máte na výběr dvě varianty provedení klávesnice.
Jako první variantu zmiňme tu častější, kdy máte klasickou klávesnici číslic. Zároveň každému tlačítku jsou většinou přiřazeny tři písmena, takže pod tlačítkem „1“ se zároveň skrývá písmeno „A“, „B“ a „C“. Výhoda této klávesnice jsou větší tlačítka. Naopak nevýhoda je potřeba umět rychle mačkat. Pokud telefon kupujete pro staršího člověka, tak zvažte, jestli mu rychlé mačkání nebude dělat problém.

Druhou variantou, která je méně častá, jsou telefony s klávesnicí QWERTZ, kterou známe z počítačů i dotykových telefonů. Nevýhoda je, že telefonů s touto klávesnicí není mnoho. Další mínus je miniaturní provedení klávesnice, takže na písmenka můžete hůře vidět. Výhoda je snadnější orientace na klávesnici.
Speciální telefony pro seniory se vyznačují velkými tlačítky, na které je dobře vidět a snadno se na ně trefuje. Všeobecně u obou variant platí, že by Vám telefon měl prostě sedět v ruce a mělo by se Vám psát dobře i rukou, ve které držíte telefon.

Výdrž baterie

U tlačítkového telefonu automaticky získáte větší výdrž baterie než u smartphonů. Je to dáno tím, že baterka v tomto telefonu napájí podstatně menší displej a v telefonu běží méně aplikací než u smartphonu. Kapacita baterie telefonu se standardně pohybuje kolem 800 mAh. Taková baterie Vám při běžném užívání vydrží nabitá týden.

Výsuvný
Nokia 8800 Arte
ca. 5 700 CZK
Aktuálni cena

Pokud jdete vyloženě po extrémně dlouhé výdrži baterie, tak jsou telefony s baterií o kapacitě 1100 mAh (a více), které jsou schopné na jedno nabití vydržet „při životě“ i měsíc. Jsou to mobily vhodné například pro cestovatele.

Provedení telefonu

Svého času se tlačítkové telefony vyráběly v nejrůznějších provedeních, dnes už je nabídka nových telefonů s tlačítky chudší.

Co se tvaru týče tak nejčastější verzí je klasická kostka s tlačítkem a displejem. Není nic jednoduššího. Pokud si dáte záležet a bude hledat, tak můžete i dnes sehnat tzv. „véčko“, které umí přijímat hovory otevřením telefonu, a naopak ukončovat zaklapnutím. Velká exotika už jsou telefony s vysouvací klávesnicí pod displejem, ale při troše snahy se dá najít.

Nesmrtelný
Nokia 3310 2017 Dual SIM
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Hmotnost tlačítkových telefonů je podobná jako u smartphonů. Klasické „cihly“ z přelomu tisíciletí už se na trhu neobjevují. Najdete i velice lehké telefony, které jsou menší a zároveň pak musíte počítat i s menší a slabší baterií, kterou nenabijete jednou týdně, ale dvakrát, takže stále žádný problém.

Vyšší hmotnost mají telefony se speciální odolností, které jsou zabudované v odolném pouzdře, které je chrání proti nárazům, prachu a vodě.

Velikost telefonu taktéž záleží na výběru uživatele. Většina tlačítkových telefonů je menších než dnešní smartphony.

Véčko
Alcatel 3025X
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Displej

Většina tlačítkových telefonů nabízí barevný LCD displej, který nemá takové rozlišení jako u dotykových mobilů, ale v rámci okleštěných funkcí je to pro dané telefony dostačující. Displeje se většinou pohybují ve velikosti od 2,4“do 3,2“.

Funkce

Od tlačítkového telefonu nemůžeme očekávat mnoho funkcí. Přesto kromě základní podstaty telefonu, tedy schopnosti telefonovat či psát zprávy mají i tlačítkové telefony vedlejší funkce.

Čtení paměťové karty

Pokud telefon nechcete mít doopravdy jen na volání, tak se Vám bude hodit možnost vložit do telefonu paměťovou kartu. Tyto tlačítkové telefony mají dost malou kapacitu vnitřního úložiště, kterou fotografiemi nebo hudebními nahrávkami rychle zaplníte.
Paměťovou SD kartu můžete nejčastěji vložit do slotu pro druhou SIM kartu. Tím pádem si ze hry vyřadíte možnost mít v telefonu dvě telefonní karty.

Klasický
myPhone 6310
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Fotoaparát

U většiny tlačítkových telefonu je k dispozici fotoaparát, který slouží primárně k zachycení momentky nebo ofocení určitých údajů. Určitě nečekejte zařízení pro umělecké fotografie. Nejčastěji mají tyto telefony fotoaparát s rozlišením 2mpx. Občas najdete i telefon s fotoaparátem okolo 3mpx, ale u cenově dražších telefon. Běžnou výbavou je i blesk. Zároveň si můžete vybrat přístroj, který má fotoaparát i ze předu, tudíž nebudete ochuzeni o možnost fotit si selfie.

Přehrávání souborů

Tlačítkové telefony běžně disponují aplikací pro přehrávání zvukových souborů ve formátu MP3, což se hodí, protože můžete poslouchat hudbu nebo audioknihy, které si stáhnete a nahrajete do telefonu. Přesněji řečeno, nahrajete je na SD kartu, protože paměť samotného telefonu není velká a moc souborů by se Vám tam nevešlo.

Na telefonech se dají přehrávat i videa, ale většinou se jedná o videa, která nahrajete přes kameru v mobilu. Tyto telefony nejsou stavěny na přehrávání filmů, takže i kdyby přehrávač byl schopen přehrát formát videa filmu, tak na malém displeji by to nebyl žádný požitek. Na to jsou určena jiná zařízení.

Snadno ovladatelný
Aligator A900 GPS Senior
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Pokud jsme u přehrávání, tak mezi základní funkce patří rádio, ke kterému budete potřebovat sluchátka jako anténu. Některé telefony mají sluchátka jako součást balení, ale někdy je musíte dokoupit bokem.

Pokud jsou součástí balení, tak kvalita nebývá velká a doopravdy se hodí hlavně, jako ta anténa pro příjem rádiového signálu. Jestli plánujete poslouchat rádio nebo svoje nahrávky dlouhodobě do sluchátek, oplatí se investovat do kvalitnějších sluchátek.
Telefony jsou běžně vybaveny jackem 3,5, takže pořízení sluchátek nebude problém.

Připojení k internetu

I tlačítkové telefony Vám dovolí připojení k internetu, což se může někdy hodit. Většina tlačítkových telefonů je schopna se připojit na data, která jsou součástí Vašeho tarifu u mobilního operátora.

Na trhu jsou ale i tlačítkové telefony, které se umí připojit k síti Wifi. Tyto telefony mívají operační systém Android nebo Symbian a už se v podstatě jedná o chytré telefony. Na druhou stranu výkonem se tyto telefony nemůžou rovnat klasickým smartphonům. Pokud tedy chcete tlačítkový telefon, tak pamatujte na to, že práce online je doopravdy vedlejší funkcí a je určitě spíš pro nouzové použití, když potřebujete něco zjistit než pro pravidelné brouzdání na internetu.

Další funkce

V krátkosti se zmiňme o dalších funkcích, které tlačítkové telefony mají. Samozřejmostí jsou organizační aplikace jako kalendář, budík, plánovač nebo kalkulačka. V telefonu najdete i jednoduché hry, jako je například už legendární had.

O co byste se měli zajímat je, jestli se telefon umí spárovat pomoci bluetooth s okolními zařízením. To se může hodit, pokud si budete chtít přesunout do telefonu například výše zmíněné hudební soubory. Další možností, jak telefon připojit k jinému zařízení je pomocí USB. Je tedy dobré, pokud má telefon zdířku na USB konektor. V ideální případě se telefon přes USB kabel i nabíjí.

Výrobci

Většina výrobců mobilních telefonů už dávno tlačítková zařízení vyřadila ze své nabídky, ale přesto na trhu zůstali výrobci, kteří se právě na tlačítkové telefony specializují a jsou často charakteristické určitým zaměřením.

Nokia

Finská značka Nokia byla jedničkou na trhu s mobily právě v období, kdy ještě dotykové telefony nebyly dostupné anebo jen na startu své slávy. A Nokia zůstala mezi tlačítkovými telefony králem dodnes. Tlačítkové telefony této značky jsou nejlépe vybaveny, co se týče kvality fotoaparátu, displeje a dostupných aplikací. Nokia zůstala u běžné numerické klávesnice, která převažuje. Ovšem v nabídce jsou i telefony z QWERTZ klávesnicí, operačním systémem a schopnosti připojit se na WiFi.

Blackberry

Tato značka je typická tím, že své modely vybavuje QWERTZ klávesnicí a má vlastní operační systém. Tyto telefony jsou někdy označovány jako „manažerské“, protože umí číst dokumenty a díky QWERTZ klávesnici se v nich dají dělat úpravy. Vybrané telefony Blackberry se také umí připojit na WiFi.

Aligator

Telefony značky Aligator jsou především zaměřeny seniory. Telefony mají vystouplá a velká tlačítka, tudíž se dobře ovládají. Displej se dá většinou přizpůsobit tak, aby čísla a písmena byla čitelná i pro ty, kteří na čtení potřebují silné brýle. Díky tomu, že v telefonu není mnoho dalších funkcí, tak mají velice dlouho výdrž baterie. Další kategorií, na kterou se Aligator zaměřuje jsou odolné telefony. Můžete si pořídit telefon, který je odolný vůči vodě, blátu, prachu či písku. Dražší typ dokonce umí plavat na hladině, tudíž ideální pro vodáky.

Další značky

Za další známe značky, které nabízejí tlačítkové telefony, ale už jen v menším rozsahu můžeme označit Motorolu nebo Alcatel, které jsou typově přirovnatelné k Nokii. Odolné telefony vyrábí CATEPILAR, tyto CAT telefony jsou vhodné do prostředí jako stavby.

Ceny

Tlačítkové telefony jsou levnější variantou mobilního telefonu než smartphone. Můžou tedy být vhodným řeším, pokud potřebujete telefon a nechcete investovat větší obnos.

Do 1000 Kč pořídíte tlačítkový telefon, ale ruku na srdce, jakou kvalitu můžete očekávat za pár set korun? Některé mobily za tuto cen nabízejí plnou výbavu telefonu plus fotoaparát. Kvalita použitých komponentů, ale nemůže být za tuto cenu valná. Životnost těchto telefonů je tedy krátká a dá se očekávat, že poměrně brzy se objeví nějaké závady.

Cenovou hladinu od 1000 Kč do 2500 Kč můžeme označit za zlatou střední cestu. Především za cenu kolem 2000 Kč se pohybují telefony, které Vás uspokojí podle toho, co hledáte a dobré kvalitě. Samozřejmě každý hledá něco jiného, někdo dlouhou výdrž baterie, někdo odolný telefon a někdo možnost připojit se na WiFi. Každý by měl za tuto cenu najít co hledá.

Od 2500 Kč už je nabídka tlačítkových telefonů hodně řídká a není moc z čeho vybírat. Většinou se za tyto ceny objevují telefony stavěné do těžších podmínek, ve kterých odolávají. Pokud jsou pro Vás důležité softwarové funkce telefonu, tak za částku kolem 3000 Kč se již dá pořídit levnější smartphone.

Nomination
Pro seniory
Výsuvný
Nesmrtelný
Véčko
Klasický
Snadno ovladatelný
Image
Product
Aligator A670 Senior
Nokia 8800 Arte
Nokia 3310 2017 Dual SIM
Alcatel 3025X
myPhone 6310
Aligator A900 GPS Senior
Bluetooth
Doba hovoru
420 min
200 min
1326 min
330 min
240 min
480 min
Fotoaparát
Hloubka
13.3 mm
15 mm
12.8 mm
16.9 mm
14.8 mm
13.5 mm
Typ displeje
TFT
OLED
TFT
TFT
TFT
TFT
Typ SIM karty
miniSIM
miniSIM
microSIM
microSIM
miniSIM
miniSIM
Rozlišení displeje
220 x 176
320 x 240
320 x 240
320 x 240
320 x 240
320 x 240
Cena ca. 900 CZK ca. 5 700 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 100 CZK ca. 600 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena