GSM termostat

Chytrý termostat.

ca. 2 600 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 6 400 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat GSM Termostat

 • Pokud je termostat vybaven funkcí GSM, hovoříme již o tzv. chytrém termostatu
 • Hlavní výhodou jsou pokročilé možnosti programování přesně dle vašich potřeb
 • Konektivita skrze sítě GSM umožňuje i vzdálenou správu termostatu pomocí SMS zpráv

Umístění

Vhodné umístění jakéhokoliv GSM termostatu je nesmírně důležité. Před finálním umístěním je proto nutné zvážit veškeré okolnosti daného místa ve vašem bytě či domě. Pokud by totiž došlo k nesprávnému umístění, může to do značné míry ovlivnit funkci pokojového termostatu.

 • Důležité je, aby v místě umístění GSM termostatu docházelo k volné cirkulaci vzduchu.
 • Důležitá je rovněž výška, ideálně se doporučuje 1,5 metru na zemí. Nejde o náhodnou hodnotu, 1,5metru je výška, kdy na pokojový termostat dobře dosáhnete a případně i uvidíte na jeho displej.
 • Dbejte také na to, aby termostat nebyl na přímém slunci či v blízkosti zařízení, které produkuje výrazné množství tepla. Vše by totiž mohlo negativně ovlivnit jeho funkci.
Ovládání na dálku
Elektrobock GSM BT32 GST

Čidlo

Nezbytnou součástí každého GSM termostatu je čidlo, které měří teplotu ve svém okolí. Existují prostorová a podlahová čidla.

 • Podlahové čidlo je nutné v případě, kdy budete mít podlahové vytápění bytu či domu.
 • Prostorová pak pro jakýkoliv jiný druh vytápění.

Odolnost

 • Běžné pokojové termostaty mají stupeň krytí IP20, což znamená, že do nich nevnikne větší částečka, ale nijak neodolají vodě. Předpokládá se, že běžně se do vlhkého prostředí nedostanou.
 • Pokud budete mít termostat například v kuchyni nebo koupelně, měl by plnit stupeň krytí alespoň IP21, která chrání proti vlhkosti.
Na chalupu
Vaillant GSM Exeo Ekviterm

Funkce

Moderní chytré GSM termostaty jsou vybaveny dalšími funkcemi, které uživatelům mohou pomoci s ovládáním.

 • Například lze nastavit různé režimy, kdy termostat bude znát vaše pracovní dny a dny klidu a dle toho bude nastavovat teplotu vytápění.
 • Nechybí praktické režimy, například dovolená, kdy termostat udržuje teplotu na nižší úrovni a byt či dům jen temperuje.
 • Praktický je i režim ochrany před zamrznutím, kdy se pokojový termostat automaticky sepne, když teplota klesne nebezpečně nízko.
 • Máte-li malé děti, hodí se i dětská pojistka, která znemožní to, že by vám vaše ratolest pokojový termostat přeprogramovala.

Bezdrátový termostat

Bezdrátový pokojový termostat je závislý na nějakém druhu bezdrátového připojení. To může zajišťovat například Wi-Fi nebo nás dnes zajímající GSM modul. Termostaty s GSM konektivitou v sobě mají SIM kartu se speciálním tarifem, aby mohly být neustále přihlášeny do mobilní sítě. Ovládání následně probíhá skrze váš mobilní telefon, a to prostřednictvím předem nastavených povelů zaslaných formou SMS zprávy na číslo SIM karty vašeho GSM termostatu. Vzdáleně tak je možné například spustit vytápění nebo upravit teplotu.

Prostorový termostat
PROTHERM Termostat GSM EXEO DESKTOP II (0020112200)

Výhodou GSM termostatu je, že jej nemusíte připojovat k internetu a ani platit nijak výrazné částky za provoz SIM karty. Většinou se ceny speciálních tarifů pohybují v řádech nižších deseti korun za měsíc.

Výhody Nevýhody
snadná vzdálená správa nutnost využívat baterie
ovládání pomocí SMS nutnost SIM karty v GSM termostatu

Důležité vlastnosti

Před koupí samotného termostatu s GSM modulem je dobré si rozmyslet, co vše od něj budete potřebovat. GSM termostat je napájen bateriemi a tudíž je nutné si předem zjistit, jak sehnatelné jsou ty, které využívá vámi vybraný termostat. Nezbytné je též mít alespoň obyčejný mobilní telefon, pomocí kterého budete GSM termostat ovládat. Dnes však má mobilní telefon takřka každý.

Je nutné zjistit, jaký dosah termostat má, některé jsou vhodné do bytů, jiné i do například patrových domů. V neposlední řadě jsou některé pokojové termostaty omezené v případě regulaci teploty jen do 30 °C. Lepší modely mívají rozsah až do 35 °C.

Podsvícený displej
Elektrobock PT 32

Víte, že…?

Ke každému GSM termostatu budete vždy potřebovat alespoň základní telefon, který umožňuje zasílat SMS zprávy s povely pro GSM termostat.

Ceny

Základní typy GSM termostatů značky Elektrobock lze pořídit zhruba od 3 tisíc korun. Mají přehledný displej, anténu pro kvalitní příjem signálu a snadné ovládání. Dražší modely s cenou kolem 5 tisíc korun již mívají například i ve formě příslušenství programovatelnou zásuvku, kterou následně také ovládáte prostřednictvím mobilního telefonu.

Otázky a odpovědi

Kam pokojový termostat umístit?

GSM termostat by měl být umístěn ve výšce zhruba 1,5 metru nad zemí. Také je důležité, aby v daném místě volně cirkuloval vzduch a současně aby pokojový termostat nebyl v blízkosti například kamen nebo spotřebičů, které produkují teplo. Mohlo by docházet ke zkreslení informací.

Jak se GSM termostat ovládá?

Každý GSM termostat v sobě má SIM karty se svým telefonním číslem, na které budete odesílat SMS zprávy, pomocí kterých můžete měnit nastavení a termostat tak ovládat, aniž byste byli doma. To je možné odkudkoliv na světě, pokud jste v místě pokrytí signálem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ovládání na dálku
Na chalupu
Prostorový termostat
Podsvícený displej
Image
Produkt
Elektrobock GSM BT32 GST
Vaillant GSM Exeo Ekviterm
PROTHERM Termostat GSM EXEO DESKTOP II (0020112200)
Elektrobock PT 32
Výrobce
ElektroBock
Vaillant
Protherm
ElektroBock
Cena ca. 2 600 CZK ca. 6 300 CZK ca. 6 400 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.