25 nejlepších jednokolek 2023

Zábava i dopravní prostředek.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
KINGSONG KS-S18
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat jednokolku

 • Jednokolku si lidé nejčastěji kupují za účelem tréninku rovnováhy zábavnou formou.
 • Jednokolky se liší velikostí kola. Ta je závislá na výšce a hmotnosti uživatele.
 • Existuje spousta různých stylů jednokolek díky tomu, že existuje mnoho různých věcí, které můžete provádět na jednokolce. Při rozhodování o tom, která jednokolka je pro vás vhodná, stojí za to zvážit, jaký druh jízdy plánujete používat.

Jednokolka - náš výběr

Jednokolky Inmotion

Inmotion V13 Challenger
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Hmotnost: 50 kg
INMOTION V8F
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. nosnost: 120 kg
Hmotnost: 14.5 kg
Inmotion V11
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. nosnost: 120 kg
Hmotnost: 27 kg
Inmotion V5F
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. rychlost: 25 km
Hmotnost: 12 kg
Max. nosnost: 120 kg
Inmotion V12
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. nosnost: 120 kg
Hmotnost: 29 kg

Šlapací jednokolky

Jednokolky KingSong

KingSong KS-S22 Eagle
přečíst recenzi
Výrobce: KingSong
Hmotnost: 35 kg
KINGSONG KS-14D
přečíst recenzi
Výrobce: KingSong
Hmotnost: 13.9 kg
KingSong KS-14S
přečíst recenzi
Výrobce: KingSong
Hmotnost: 16 kg
KINGSONG KS-16S
přečíst recenzi
Výrobce: KingSong
Hmotnost: 17.6 kg

Jednokolky s nosností 120 kg

INMOTION V8F
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. nosnost: 120 kg
Hmotnost: 14.5 kg
Inmotion V11
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. nosnost: 120 kg
Hmotnost: 27 kg
Inmotion V5F
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. rychlost: 25 km
Hmotnost: 12 kg
Max. nosnost: 120 kg
Inmotion V10F
přečíst recenzi
Výrobce: Inmotion
Max. rychlost: 40 km
Hmotnost: 21 kg
Max. nosnost: 120 kg
Zobrazit kompletní nabídku jednokolek

Jak vybrat jednokolku

Rozměry kola

Zkontrolujte, zda máte dostatečnou výšku nebo zda potřebujete delší sedlovku. Níže najdete přesné rozměry. Nezapomeňte však, že tyto rozměry jsou od rozkroku až po podlahu s botami, takže se nejedná pouze o délku kalhot.

Zde je rozdělení jednokolek podle velikostí:

Jednokolka
KINGSONG KS-S18

12″ Jednokolky

Jedná se o jednokolku určenou pro menší děti. Je vhodná pro děti, které jsou příliš malé na to, aby jezdily na 16″ jednokolce, ale potřebují hladkou jízdu. Tyto jednokolky nejsou vhodné pro venkovní účely. Jsou vhodné pro děti do 5 let.
Velikosti:

 • Zkrácené sedlo: 47 cm.
 • Minimální délka nohy je 50 cm.
 • Maximální délka nohy je 61,5 cm.

16″ Jednokolky

Jedná se o také dětskou jednokolku, kdy malé kolečko je vhodné pouze pro velmi hladké povrchy. Nejlépe je využívát tuto jednokolku v interiéru nebo na hladkém podkladu, není tedy vhodná pro ježdění venku, zvlášť pokud je povrch nerovný. Jednokolky jsou vhodné pro děti od 5 do 8 let (vždy zkontrolujte délku nohy dítěte, abyste si byli jisti).
Velikosti:

Jednokolky Inmotion
Inmotion V13 Challenger
 • Zkrácené sedlo: 51 cm.
 • Minimální délka nohy je 60 cm.
 • Maximální délka nohy je 29 cm.

20″ Jednokolky

Tradičně nejoblíbenější velikost jednokolky, která je skvělá v interiéru, má rychlé obracení a je vhodná pro triky. Jsou skvělé pro jednokolkový hokej nebo basketbal, používají se s širokou pneumatikou.
Velikosti:

 • Zkrácené sedlo: 61 cm.
 • Minimální délka nohy je 71 cm.
 • Maximální délka nohy je 84 cm.
Šlapací jednokolky
Azub 24"

24″ Jednokolky

Jedná se o oblíbenou velikost mezi dospělými, vhodná pro venkovní prostory, v terénu a v otevřených prostorách. Může být trochu velká pro vnitřní použití, pokud nemáte přístup k velkým halám nebo tělocvičně. Vhodná pro pokročilé freestyle triky. Jednokolky s velkou pneumatikou.
Velikosti:

 • Zkrácené sedlo: 69 cm.
 • Minimální délka nohy je 79 cm.
 • Maximální délka nohy je 93 cm.

26″ Jednokolky

Jedná se o horské jednokolky. Pokud máte zájem o offroad, pak je tato jednokolka to, co potřebujete, pokud však nejste začátečník. Jedná se také o dobré jednokolky vhodné na ulici, avšak nevhodné pro vnitřní prostory.
Velikosti:

Jednokolky KingSong
KingSong KS-S22 Eagle
 • Zkrácené sedlo: 74 cm.
 • Minimální délka nohy je 81 cm.
 • Maximální délka nohy je 92 cm.

29″ Jednokolky

Toto je jednokolka vhodná pro dojíždění. Velké kolo je rychlé a hladké, můžete ho použít také pro off-road, ale není tak dobré pro velmi hrubý terén. Není tak rychlá jako jednokolka velikosti 36″, ale je lehčí a hbitější . Pro pokročilé jezdce.
Velikosti:

 • Zkrácené sedlo: 76 cm.
 • Minimální délka nohy je 86 cm.
 • Maximální délka nohy je 100 cm.
Jednokolky s nosností 120 kg
Ninebot One S2

36″ Jednokolky

Vhodné pro delší ježdění, například dojíždění do práce. Pokud chcete rychlou jednokolku, pak zvažte tuto velikost. Tyto jednokolky jsou rychlé s hladkou jízdou.
Velikosti:

 • Zkrácené sedlo: 75 cm.
 • Minimální délka nohy je 75 cm.
 • Maximální délka nohy je 103 cm.

Poznámka: Jedná se pouze o přibližné velikosti, zkontrolujte katalog pro požadovaný model. Měření zkrácených sedel slouží k zobrazení délky nohou poté, co jste snížili sedačku. Pokud jsou vaše nohy delší než maximální délka nohou pro danou velikost jednokolky, můžete si vždy zakoupit delší sedlo.

Jednokolka
Veteran Sherman

Styly jednokolek

Existuje spousta různých stylů jednokolek díky tomu, že existuje mnoho různých věcí, které můžete provádět na jednokolce. Při rozhodování o tom, která jednokolka je pro vás vhodná, stojí za to zvážit, jaký druh jízdy plánujete používat. Zde je seznam hlavních stylů:

Jednokolky pro začátečníky:

Toto je obecně stejný typ jako freestyle jednokolky, ale méně specializované povahy. Vhodné pro ty, kteří si kupují první jednokolku. Tyto jednokolky jsou vhodné jak pro děti, tak pro dospělé. Nejsou doporučovány pro osoby nad 150kg, a také nejsou vhodné pro skoky nebo hrubé povrchy.

Freestyle jednokolky:

Jedná se o termín používaný k popisu jednokolky, kde se mísí hudba, pohyb a vysoká úroveň dovedností. Jedná se o styl jízdy, který je velmi nápaditý a vypadá jako balet na jednokolce. Nejvíce používaná velikost pro freestyle je 20″ kolo. Freestyle jednokolky mají nízké sedlo a neobvyklé pneumatiky, které pomáhají s triky. Jedná se o jednokolky, které jsou vhodné pro umělce a většinu triků a her, jako je jednokolkový hokej nebo basketbal.

Jednokolky Inmotion
INMOTION V8F

Testovací styl jednokolek:

Testování jízdy je styl, který zahrnuje skákání přes překážky, jako jsou lavičky na piknik, schody nebo zábradlí. Jednoduché testovací jednokolky mají speciální 19″ ráfky a masivní 2,5″ širokou pneumatiku, která pomáhá absorbovat náraz při dopadu, a také pro větší stabilitu. Jednoduché zkušební jednokolky jsou k dispozici s rozbočovačem / kliky ISIS nebo bezhrotým nábojem. Rozbočovače ISIS jsou mnohem silnější a mají axiální průměry 22 mm. Zkušební jednokolky také fungují dobře pro horské ježdění.

Ulice (street jednokolky):

Street jednokolky jsou jedním z nejnovějších v oblasti vývoje jednokolek. Cílem sportovních street jednokolek je použití přírodních / městských / speciálně vytvořených překážek, jako jsou římsy, zábradlí a schody v dané oblasti. Důraz je kladen na technickou způsobilost, styl a kreativitu. Street jízda čerpá inspiraci ze skateboardingu a bmx jízdy na kole s mnoha podobnými triky. Někteří pouliční jezdci dávají přednost jízdě na 20″ zkušebních jednokolkách díky nízké hmotnosti jednokolky, dobrým skokovým schopnostem a plynulé manévrovatelnosti. Některé pouliční jednokolky mají dlouhé sedačky, které jim pomohou dosáhnout různých specializovaných triků. Konvenční velikosti kol je 24″ a 26″.

Flatland jednokolky

Od vzniku v roce 2009 je tento styl jízdy podobný freestylu, protože různé triky a pohyby jsou prováděny na rovině. Flatland však nemá výkonnostní prvek freestyle, ale místo toho má triky, které jsou podobné těm v BMX a skateboardingu. Většina jezdců používá jednoplášťové ploché kolo (jednoplášťové kolo s 20″ dvojitou pneumatikou a krátkou klikou 100 mm až 114 mm) nebo používají standardní zkušební jednokolky s krátkými klikami.

Šlapací jednokolky
Only One 24

Silniční jednokolky:

Nebylo by rozumné používat 20″ jednokolku k dojíždění do práce nebo do školy. Existují jednokolky, které jsou pro tento účel lépe vhodné. Obvykle mají větší kola a poměrně kratší kliky. Většinou se jedná o jednokolky vybavené pneumatikou o rozměrech 36″ a rychlostí přesahující 30 km/h. Jedná se o jednokolky pro zkušené jezdce. Mohou se také používat 29″ silniční jednokolky se schopností přesáhnout 24 km/h. Tyto velké kolové jednokolky mohou být také použity pro cross jízdu.

Horské jednokolky (neboli Muni jednokolky):

Offroadové jednokolky musí být velmi silné a obvykle mají větší kola a delší kliky. Velikost kola se používá 24″ pro velmi technickou jízdu a skoky, kdežto 26″, 29″ a 36″ se používají pro pokrytí větších vzdáleností. Jednokolky s rozbočovačem ISIS jsou mnohem silnější, ale mohou být dražší a těžší v závislosti na konstrukci a materiálu rámu.

Vysoké jednokolky:

Vysoká jednokolka neboli žirafa je přesná jednokolka, která je řízena řetězem. Řetěz je vždy nutný, protože neexistuje způsob, jak byste mohli jinak ovládat vysokou jednokolku s 18″ kolem. Vysoké jednokolky jsou obecně jednodušší než standardní jednokolky, pokud však překonáte strach z toho, že jste usazeni tak vysoko. Tyto vysoké jednokolky nejsou pro začátečníky, protože pády mohou způsobit častá zranění.

Jednokolky KingSong
KINGSONG KS-14D

Ultimátní jednokolky:

Jedná se o jednokolky, kde chybí sedlo a rám, je zde jen kolo s připojenými pedály. S touto jednokolkou je poměrně technicky náročné jezdit, i když její velké kolo usnadňuje pohyb.

Impossible jednokolky:

Jedná se pouze o kolo s dvěma kolíky, které se rozkládají od nápravy pro balanc jednokolky. Začátečníci používají patky, které jsou nižší než náprava, protože je tak snadnější se naučit na této jednokolce.

Velikost kliky

Toto není jednoduchá otázka, záleží na tom, co chcete dělat s vaší jednokolkou. Všechny jednokolky jsou prodávány s příslušnými rozměry standardní délky, ale můžete vylepšit jednotlivá kola různými velikostmi kliky. Jako obecné pravidlo platí, že čím kratší je klika, tím rychleji jezdíte, čím delší je klika, tím více ovládání a výkonu můžete mít. Kliky jsou měřeny od středového šroubu, který je namontován na náboji a středu, kde jsou zašroubovány pedály.

Jednokolky s nosností 120 kg
Inmotion V11

16″ Jednokolky

Mohou být vybaveny pouze 100 mm klikami nebo menšími, jinak se pedály při jízdě dotýkají země.

20″ Jednokolky

75 mm kliky jsou pro pokročilý freestyle, 89 mm jsou dobré pro pokročilé dovednosti jako jsou piruety. 100 mm kliky poskytují plynulou rychlou jízdu, 114 mm kliky jsou vhodné pro freestyle triky a hokej. 125 mm kliky dávají hodně točivého momentu a jsou dobré pro začátečníky. 130 mm až 140 mm jsou vhodné pro testy.

24″ Jednokolky

114 mm kliky jsou velmi plynulé a měly by být zváženy pouze v případě, že chcete jezdit rychle, 125 mm kliky jsou plynulé a stále poměrně rychlé. 130 mm až 140 mm jsou skvělé pro jízdu na dřevěných kladách. 150 mm kliky jsou skvělé pro off-road a začátečníky. 165 mm jsou používány pro velmi strmé a technické horské jezdění.

Jednokolky Inmotion
Inmotion V5F

26″ a 29″ Jednokolky

114 mm kliky dělají skvělý stroj na dlouhé vzdálenosti na rovném povrchu, ale velmi těžké na volnoběh. 125 mm kliky jsou plynulé a jsou vhodné pro ježdění na ulici. 150 mm kliky jsou skvělé pro standardní jízdu a také při trikové jízdě. 165 mm a 170 mm jsou určeny pro těžké jízdy na horách a pro náročné technické jezdectví.

36″ Jednokolky

Na 36″ jednokolku můžete umístit i 89 mm kliky a dělají neuvěřitelně rychlou jednokolku – tato jízda je pouze pro zkušené profesionály. Pro všeobecnou jízdu se doporučují kliky 114 mm. 125 mm kliky zase vytvářejí extrémně rychlý stroj pro většinu použití. Obecně jsou 36″ jednokolky vhodné pouze pro zkušené jezdce.

Ceny a značky

Značka Cena
Azub od 2000 Kč
M-Wave od 2200 Kč
OnlyOne od 1600 Kč
Puky od 2600 Kč
Qu-Ax od 2200 Kč

Otázky a odpovědi

Kdo využije jednokolku?

Jednokolku si lidé nejčastěji kupují za účelem tréninku rovnováhy zábavnou formou. Z tohoto důvodu si jednokolky velice často pořizují motocyklisti. Dalším oblíbeným důvodem pro pořízení jednokolky je možnost jejího použití jako dopravní ho prostředku. Milovníci adrenalinu pak na jednokolce zdolávají trialové nebo downhillové tratě. Dvě z hlavních hledisek při výběru jednokolky jsou, zda vám pasuje rozměrově (podle délky nohy) a jaký druh jezdectví chcete dělat.

Jak vybrat jednokolku?

Jednokolku vybírejte podle toho, kde ji budete nejčastěji používat. Některé modely jsou určeny do města, jiné zvládnou i terén.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku jednokolek