Inteligentní plastelína

Antistresová hračka nejen pro dospělé.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat inteligentní plastelínu

Inteligentní plastelína je hmota s naprosto neuvěřitelnými schopnostmi – natahuje se jako žvýkačka, při nárazu pruží jako gumový míč, trhá se jako papír a tříští se jako porcelán, některá má navíc schopnost svítit ve tmě. Tuto hmotu, vyrobenou na silikonovém základě, odlišuje několik překvapivých fyzikálních vlastností. Chytrá plastelína je díky své konzistenci velmi podmanivá a nedovoluje člověku nechat ji v klidu.

Inteligentní plastelína

Inteligentní plastelína byla vyvinuta během II. světové války v době, když Američané hledali náhradu za kaučuk, která by mohla být použita na výrobu pneumatik a těsnění.

V roce 1936 začal doktor Earl Warrick experimentovat s organ silikonovou chemií – kombinoval silikon s uhlíkem. Přestože se mu do konce války nepodařilo přijít s použitelnou náhradou, stala se silikonová skákací plastelína jedním z jeho vedlejších produktů.

Elektrická
Inteligentní plastelína elektrická zlatá
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Přestože pro ni nenašel vhodné průmyslové využití, dal základ důmyslné a skvělé hračce.

Tato hmota má oproti klasické plastelíně speciální vlastnosti. Skáče jako hopík, natahuje se jako žvýkačka, trhá se jako papír, tříští se jako porcelán, některé druhy ve tmě svítí, jiné mění barvu, přisávají se k magnetu nebo dokonce slabě elektrizují. Patří mezi tzv. nenewtonské kapaliny.

Její hlavní výhodou je, že se oproti klasické plastelíně nelepí se na prsty a není tak mastná. Je vyrobena na bázi silikonu, takže nikdy nevyschne ani se nezačne drolit. Je velice lehká.

Magnetická
Inteligentní plastelína magnetická + silný magnet
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Nenewtonské látky (nelineárně viskózní látky) jsou takové látky, u kterých není rychlost deformace úměrná napětí. Neplatí tedy Newtonův zákon viskozity.

Návod

Použití plastelíny je velmi snadné. Stačí jen krabičku otevřít a vyjmout plastelínu z ochranného obalu. Poté ji můžete natahovat, roztahovat, dělat prostě vše, co vás napadne. Každá z plastelín má jiné vlastnosti, které si popíšeme níže. Všechny typy mají ovšem společné vlastnosti jako jsou napínání, natahování nebo skákání.

Plastelínu můžete umýt ve vodě, ale dlouhý pobyt ve vodě jí nesvědčí. Proto pokud ji chcete očistit, lehce ji otřete vlhkým hadříkem nebo krátce omyjte v ruce. Pokud ovšem plastelína nasbírala hodně špíny, doporučujeme zakoupit novou. Zatím se totiž nenašel způsob, jak chytrou plastelínu vyčistit.

Jednobarevná
Inteligentní plastelína Žlutá
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Typy

Typ Vlastnosti
Elektrická Tato chytrá plastelína vás oslní krásným perleťovým třpytem a leskem. K dostání je v například v těchto barvách: Smaragdová zeleň, Elektrická zelená, Šeřík, Lazurit a Elektrická modrá.
Magnetická Patří mezi nejoblíbenější druhy, jak už její název napovídá, má magnetické vlastnosti, s nimiž si vyhrajete dlouhé hodiny (součástí této plastelíny je také silný magnet). Její barva je černá a údajně se i deformuje podle siločár.
Svítící Na pohled je to bílá mléčně zbarvená a příliš nezajímavá hmota. Má však luminiscenční vlastnosti. Stačí ji nabít pod lampou, zhasnout, poté bude krásně zářit. Podle zahraničních zdrojů lze ze svíticí plastelíny dokonce vykřesat jiskry, které by se měly objevit v případě, když se ve tmě roztrhne zcela nenabitá hmota. Svíticí plastelína se prodává v barevných variacích pod obchodními názvy: Krypton, Jantar, Iontová a Aura.
Teplocitlivá Reaguje na jakýkoli tepelný zdroj, ať už se jedná o lidský dotek nebo horký hrneček s kávou, pod vlivem tepla mění barvu, po vychladnutí (nejlépe v lednici) se opět vrátí do základní barvy. V nabídce jsou různé barvy: Sluneční svit, Soumrak, Ametyst a Chameleon.
Metalická Vypadají jako roztavený kov pomalu se roztékající ve Vaší dlani, vypadají jako metalíza na automobilech. Efekt lesku nejvíc vynikne tahu. Když metalickou plastelínu roztrhnete, všimněte si, že uvnitř vypadá obyčejně, není tam ani náznak kovu a mohlo by se zdát, že lesklý je jen povrch. Jenže stačí hmotu roztáhnout a hned se začne lesknout. Metalická plastelína se prodává v zlaté, stříbrné, bronzové a šedé barvě.
Měňavková Tento typ vás nepřestane okouzlovat svými krásnými stále se měnícími barvami. V nabídce jsou tyto druhy: Skarab, Láva a Olejová skvrna.
Základní Sice vypadá na první pohled obyčejně, má však neobyčejné fyzikální vlastnosti inteligentní plastelíny, natahuje se, trhá se a umí také spoustu jiných věcí. Prodává se v několika barvách (růžová, žlutá, oranžová, modrá, fialová a červená).

Trikolína

Inteligentní plastelína je produkt, který je nabízen především dospělým zákazníkům a má sloužit jako antistresová pomůcka. Oproti tomu Trikolína je výrobek určený především pro děti. Rozdíl je jak ve velikosti balení, vlastnostech i ceně.

Trikolína je prodávána v menším balení a nedosahuje kvalit inteligentní plastelíny, cenově lépe pak vychází právě méně kvalitní Trikolína.

Cena

Krabička se základními typy stojí 80 – 250 Kč, záleží především na zvolené barvě. Plastelína je prodávána v plechovkách a balení obsahuje 80 g plastelíny.

Měňavková
Inteligentní plastelína Olejová skvrna měňavková
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Ostatní verze se prodávají v rozmezí od 218 – 300 Kč.

Ve většině případů neseženete kvalitní inteligentní plastelínu, je možné koupit levnější i větší balení výrobku označeného jako inteligentní plastelína, ale tato hmota nemusí dosahovat takových výsledků jako dražší varianty. Pokud tedy chcete skutečně kvalitní výrobek, nakupujte ji u prověřených prodejců, kteří ji nabízejí v již zmíněné plechové krabičce o hmotnosti 80 g.

Jméno
Elektrická
Magnetická
Jednobarevná
Měňavková
Svítící
Vonící
Image
Produkt
Inteligentní plastelína elektrická zlatá
Inteligentní plastelína magnetická + silný magnet
Inteligentní plastelína Žlutá
Inteligentní plastelína Olejová skvrna měňavková
EP Line Ultra Plastelína 80 g Svítící ve tmě
Ep Line Inteligentní plastelína 80g chytrá hmota s vuní a glitry s kuličkami máta
Výrobce
Avio
Avio
EPline
Barva
zlaté
zlaté
žluté
žluté
Cena ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena