Kolečkové brusle

Radost z pohybu venku.

ca. 1 000 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 300 CZK
 
ca. 6 500 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat kolečkové brusle

Kolečkové brusle jsou mnohými vnímány jako klasické brusle od doby, kdy byly poprvé uvedeny na trh. Často přinášejí dětské vzpomínky a dávají pocit starých dobrých časů, což je důvod, proč se hodně lidí rozhodlo k jejich nákupu. Dnes jsou také velmi módní typy se svým starým retro školním vzhledem.
Pár bruslí je často určen pro konkrétní typ praxe. Některé kolečkové brusle mohou být použity pro delší výlety a dopravu, zatímco jiné jsou vhodné pro tanec a disko.

Víte, že…?

Doporučení před nákupem. Pokud jste začátečník a / nebo si nejste jisti, že budete mít rád bruslení, pronajměte si pár bruslí na víkend nebo si brusle půjčte od svých přátel, abyste si jízdu na kolečkových bruslích nejprve vyzkoušeli. Neváhejte jít na několik bruslení, kde si vždy vyberete jiný pár bruslí, který vám bude vyhovovat. Poznáte tak, který typ je pro vás nejlepší. Navíc některé obchody vracejí své poplatky za půjčení při následující koupi jejich bruslí.

Výběr dle disciplíny

Pokud máte v úmyslu procvičovat několik disciplín bruslení, ale máte omezený rozpočet, vždy vyberte model, který bude nejlépe vyhovovat vašim hlavním účelům. Nebudete tak poté tolik unaveni při bruslení. Čím více máte disciplín, tím lepší získáte technickou úroveň.
Nejdříve si tedy všimněte, že je těžké najít pár, který dokonale splňuje potřeby několika disciplín najednou, protože jejich vlastnosti mohou být zcela opačné. Pokud hledáte všestranný pár, jděte na freeridové brusle, jsou vhodné pro nejširší škálu praktik.

Tvrdé vs. měkké

Jako brusle pro začátečníky se doporučují tvrdé boty, protože jsou méně nákladné. Avšak jsou často méně komfortní než měkké boty, které umožňují bruslit déle bez bolesti. Nicméně, tvrdé boty jsou vhodnější pro některé praktiky, jako je sjezdové, freeridové nebo slalomové bruslení, pro které bruslař potřebuje kontrolu a podporu.

Velikost boty

Každá značka se pro každého uživatele hodí jinak, stejně jako délka a šířka. Velikost boty je pouze orientační. Měli byste se spoléhat na vaše pocity.
Také byste měli vědět, že se vaše nohy budou trochu zvětšovat během usilovného pohybu. Je tedy lepší mít na prsty malou mezeru.
Podle značek se výrazně liší tvar obuvi. Nenechte se překvapit, pokud se u jednoho modelu konkrétní značky cítíte těsněji než u jiného modelu stejné velikosti a odlišné značky.

Víte, že…?

Kolečkové brusle si zkuste po dobu alespoň 15 minut, a především se s nimi nejprve zkuste pohybovat.

Velikost kolečka

Pro dlouhé bruslení je nejvhodnější větší kolečko. Na druhou stranu, pokud cvičíte technickou disciplínu, jako je slalom, hokej nebo jiné technické bruslení, je lepší mít menší kolečka pro lepší přesnost a reaktivitu.

Pro děti

U juniorských bruslí zůstává nejlepší řešení pro výběr nastavitelný model brusle. Počáteční rozpočet je o něco větší, ale dítě bude mít brusle delší dobu a bude se v nich cítit pohodlněji. Pokud nejsou brusle nastavitelné, ujistěte se, že máte brusle, které mají o jednu až dvě větší velikosti, s tvrdými botami a pevným uzávěrem. Tvrdé boty nabízejí dobrou podporu nohou a zároveň kompenzují růst dítěte. Můžete také použít vložku pro větší podporu, ale zabraňte klouzání na větším množství ponožek, což by způsobilo ztrátu kontaktu nohy s bruslí.

Tvrdost koleček

Kolečkové brusle se dodávají jako varianta Quad se čtyřmi koly ve dvojicích, což z nich činí stabilní záležitost. Anebo také jako klasické Inline brusle, s kolečkami vždy v jedné řadě. Pokud se chcete zaměřit na kolečka při prvním nákupu, stačí se rozhodnout, zda chcete tvrdá nebo měkká kola.

Tvrdost kola je určena měřítkem durometru, která se pohybuje od 0-100A. Čím blíže jste na 100, tím tvrdší budou kola. Tvrdší kola poskytují delší životnost, ale méně přilnavosti a tlumení nárazů. Měkčí kola zajišťují lepší přilnavost a tlumení nárazů, ale kratší životnost.

Ložiska

Je důležité, abyste dobře ošetřovali ložiska pro zajištění toho, aby vaše kolečkové brusle fungovaly co nejlépe.
To znamená:

 • Vyvarujte se co nejvíce vody a vlhkosti.
 • Vyvarujte se písku a nečistot.

Obvykle není důležité věnovat tolik pozornosti ložiskám při koupi kolečkových bruslí, protože zřídkakdy dosáhnete rychlosti tak dostatečně vysoké, aby bylo nutné vybírat, které typy ložisek byste měli mít. Typy ložisek se označují písmeny ABEC a dále číselným označením.

Rám boty

Kolečkové brusle jsou opatřeny základním rámem boty. Většina rámů je vyrobena z hliníku a nylonu, což činí brusle lehčí.
Kolečkové brusle jsou také navrženy s polštářky pod rámy, které lze vyměnit podle vašeho přání. Polštářky určují, jak budou vaše brusle reagovat. Čím měkčí jsou polštáře, tím rychlejší jsou brusle. A naopak čím tvrdší jsou polštářky, tím více jsou brusle stabilnější.

Brzdící špička

Jedna z jedinečných vlastností kolečkových bruslí a především čtyřkolových bruslí, kromě toho, že má čtyři kola v páru a tím i stabilitu, je brzdící část na špičce boty. Účelem brzdící špičky je odražení se a může se použít i jako brzda.
Brzdící část špičky je vyměnitelná a nezapomeňte ji vždy vyměnit dříve, než se úplně opotřebí. Pokud je již plně opotřebena, je velmi obtížné, ne-li nemožné, ji odmontovat.

Ochrana při bruslení

Je velmi doporučeno použít certifikované bezpečnostní vybavení, které bylo certifikováno podle norem EN 1078.
Doporučuje se přinejmenším skate helma, protože poskytuje dodatečnou ochranu zadní části hlavy. Jako další velmi doporučená ochrana jsou chrániče zápěstí, protože při pádu obvykle používáte ruce. Nezapomínejte však, že úplné využití ochranných prvků (skate helma, chrániče zápěstí, chrániče kolen a loketní podložky) vám poskytne dodatečný pocit bezpečí, který vám dává při bruslení větší jistotu a díky tomu se učíte rychleji.

Typy podle použití

Fitness brusle

Tyto brusle by měly být pohodlné a lehké, aby se s nimi dalo bruslit několik kilometrů, a dokonce i několik desítek kilometrů. Zvolte tento typ, pokud máte pocit, že bruslení pro fitness účely bude vaším hlavním sportem.

Hlavní technické charakteristiky:

 • Bota: Semisoft (často plátno plus plast)
 • Kola: střední (80 až 90 mm) a měkká (78 až 82 A)
 • Rám: kompozitní nebo hliníkový, střední velikost (260 až 300 mm)
 • Ložiska: ABEC 3 až 9

Můžete si zvolit brusle s koly i do 100 mm: budou vyšší a tímpádem méně stabilní, ale časem budou nabízet lepší pojezd a pohodlí na nerovných tratích.

Agresivní / Street / Ramp / Skatepark bruslení

Agresivní brusle jsou robustní a vylepšené tak, aby odolaly omezením spojeným s otřesy a třením na kolejích a stěnách. Také lépe odolávají pádu.
Hlavní technické charakteristiky:

 • Bota: Hard
 • Kola: Malá (52 až 60 mm) a tvrdá (88 až 100 A)
 • Rám: Plochý (4 kola se dotýkají země) nebo freestyle (2 kola, jedno na každém konci) nebo s anti-rockery (2 malá střední kola a 2 větší koncová kola). Typy rámů se liší podle vaší specializace.

Podle agresivní specializace, na kterou se zaměříte, jsou rámy odlišné:

 • Ploché nastavení: 4 kola se dotýkají země – pro rampu nebo skatepark
 • Nastavení freestyle: 2 kola na koncích
 • Anti-rocker: 2 malá kola uprostřed, 2 větší kola na koncích – pro skatepark

Speed ​​/ Race Skating (rychlobruslení)

Modely pro rychlé bruslení kombinují velkou tuhost pro přenos síly a lehkost pro nejlepší efektivitu s koly s velkým průměrem. Obecně platí, abyste začínali rychlostní bruslení pouze tehdy, když budete mít již základy bruslení. Před tím, než se tomuto typu bruslení budete věnovat, je tedy dobré si osvojit základy ve fitness bruslení.

Hlavní technické charakteristiky

 • Bota: Nízký řez, tvrdá, vyrobená z uhlíku nebo kompozitu, bez vložky
 • Kola: velká (100 až 125 mm), celkem tvrdá (82 až 90A)
 • Rám: Dlouhý, vyrobený z hliníku nebo uhlíku, se 3 nebo 4 koly s velkým průměrem
 • Ložiska: Standardní nebo mikro-ložiska, ABEC 5 a vyšší

Rychlostní brusle byly montovány na 5 kolečkách o rozměrech 76 až 90 mm až do roku 2003. Nejčastějšími nastaveními jsou dnes 4×100 mm a 4×110 mm. Kolečkové brusle pro děti mohou mít menší kola.

Terénní brusle (vytrvalostní)

Terénní brusle mají často větší kola, která pokrývají delší vzdálenosti a kompenzují špatnou kvalitu povrchu. Boty jsou obecně pevnější, nižší a lehčí. Vypadají spíše jako rychlostní brusle s nadstandardním komfortem.

Hlavní technické charakteristiky:

 • Bota: Semisoft, na bázi uhlíku nebo kompozitu, s vložkou
 • Rám: Hliník nebo uhlík, 3 nebo 4 kola, poměrně dlouhý
 • Kola: Velká kola (90 až 125 mm), celkem tvrdá (82 až 86 A)
 • Ložiska: Standardní nebo mikro-ložiska, ABEC 5 až 9

Je důležité, aby vaše nohy nebyly příliš volné ve vašich vytrvalostních bruslích a abyste necítili žádné tlakové body.

Hokejové brusle

Hokejové brusle jsou kompaktní a tuhé pro větší reaktivitu a přesnost. Odolávají rychlým změnám směru, rychlosti a náhlému brzdění.

Hlavní technické charakteristiky:

 • Bota: vysokořezná, tuhá, vyrobená z kompozitu (uhlíkové nebo skelné vlákno)
 • Uzavření: Pouze šňůrky
 • Rám: Krátký a pevný (hliník)
 • Kola: 72 až 80 mm, tvrdá nebo měkká podle pole

Sjezdové bruslení

Modely s 5 koly a tuhými skořápkami jsou nejběžnějšími při sjezdovém bruslení. Pětikolové nastavení je nejlepší pro ovládání brzdění a pro přesnost a podporu. Pevné skořepiny poskytují podporu a přesnost potřebnou pro vysokou rychlost a nouzové zastavení.

Hlavní technické charakteristiky:

 • Bota: Vysoce řezaná a pevná, vyrobená z tvrdého plastu nebo kompozitu
 • Rám: Dlouhý, vyrobený z extrudovaného hliníku, 5 nebo 6 kol
 • Kola: střední (80 až 90 mm), poměrně tvrdá (85 / 86A)

Umělecké bruslení a tance

Quad brusle (čtyřkolové) stále vládnou v oblasti uměleckého bruslení a tančení kvůli široké škále kroků a pohybům, které dovolují ve srovnání s inline bruslemi.

Hlavní technické charakteristiky:

 • Brusle: Quad, méně častěji nové typy Inline bruslí
 • Bota: vysoký řez, tuhá, často vyrobená z kůže
 • Uzavření: 100% šněrování
 • Rám: hliník
 • Kola: 55 až 63 mm, tvrdost podle typu podlahy od 78 do 94 A

Slalomové brusle

Slalomové brusle jsou tuhé pro větší přesnost a ovládání, s krátkými rámy pro lepší manévrovatelnost.
V rámci slalomového bruslení byste měli rozlišovat mezi freestyle slalomem a rychlým slalomem, což jsou dvě odlišné speciality.

Freestyle:

 • Boty: Pevné nebo polotvrdé
 • Rám: Krátký, hliník (231 až 243 mm)
 • Kola: 70 až 80 mm, víceméně pevná podle země (78 až 85 A)

Rychlý slalom:

 • Boty: Pevné nebo polotvrdé
 • Rám: Krátký, hliník (243 až 247 mm)
 • Kola: 3 kola o rozměrech 100 až 110 mm (83 až 86 A)

Freeride brusle

Na půli cesty mezi agresivními a fitness bruslemi mají tyto brusle odolnost agresivního modelu a průměr kola modelu fitness, který je určen k bruslení do města a provádění triků při plné rychlosti.

Hlavní technické charakteristiky:

 • Bota: Pevná, s balicí manžetou
 • Rám: Krátký, hliník (přibližně 243 mm)
 • Kola: Střední (76 až 84 mm), poměrně tvrdé (82 až 86 A)

Ceny a značky

Značka Cena
Fila Od 1300 Kč
K2 Od 1400 Kč
Powerslide Od 660 Kč
Tempish Od 650 Kč
NILS (pro děti) Od 350 Kč
Rollerblade Od 800 Kč
Bauer Od 2099 Kč
Bladerunner Od 630 Kč
Nomination
Dětské
Fitness dámské
Agresivní pánské
Dámské pro rychlobruslení
Terénní pánské
Hokejové dámské
Pánské do města
Dámské na tance
Image
Product
Tempish NEO-X
K2 Alexis 84 Boa 2018
Powerslide Usd Realm Team
Rollerblade Racemachine 110
Powerslide XC Trainer II
TRON X-Elite Senior
Tempish CRONOS
Chaya Melrose Deluxe
Kategorie
fitness
fitness
aggressive
speed
off-road
in-line hockey
freestyle/street
trekové
Určení
dětské
dámské
pánské
dámské
pánské
dámské
pánské
dámské
Ložiska
ABEC 5
ILQ 7
ABEC 5
ABEC 7
ABEC 9
ABEC 7
ABEC 7
Tvrdost koleček
82 A
80 A
89 A
84 A
78 A
85 A
78 A
Velikost koleček
64 mm
84 mm
57 mm
110 mm
150 mm
76 mm
Cena ca. 1 000 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 300 CZK   ca. 6 500 CZK ca. 2 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena