20 nejlepších kotců 2023

Zázemí i bezpečné místo pro Vašeho mazlíčka.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Texas Connection Kotec pro psa s přístavkem

Jak vybrat kotec

  • Kotec zajistí Vašemu pejskovi zázemí na zahradě nebo dvoře.
  • Velikost kotce by měla vycházet z velikosti rasy vašeho psa, případně počtu psů, kteří v něm budou umístěni.
  • Při výrobě kotců se zpravidla využívá dřevo, kov, beton i zdivo.
  • Zastřešení by mělo být vždy nedílnou součástí kotce. Ideálně by střecha měla přesahovat půdorys podlahy a to na všech stranách.

Kotec - náš výběr

Kotce se střechou

Kotce do bytu

Kotce pro králíka

Zobrazit kompletní nabídku kotců

Jak vybrat kotec

Velikost

Velikost kotce by měla vycházet z velikosti rasy vašeho psa, případně počtu psů, kteří v něm budou umístěni. Nicméně vždy je lepší, když má každý pes svůj vlastní kotec, zamezíte tím případným útokům a rozepřím mezi sebou.
Kotec musí být dostatečně velký, pak je možné do něj instalovat i např. boudu. Jako ideální velikost je udáván rozměr 2 x 3 metry nebo 2 x 4 metry. Takto veliké kotce se hodí prakticky pro každé plemeno, ale samozřejmě platí čím větší, tím lepší.
Pro výšku nejsou žádná zvláštní omezení či doporučení, je čistě na zvážení majitele.

Víte, že…?

Kotec není místo, kde by měl pes trávit veškerý svůj čas. Je pouze útočištěm, místem odpočinku. Na kotec byste měli psa zvykat již od štěněte. Rychleji si zvykne a pochopí, že je to jeho soukromé zázemí.

Kotec
Texas Connection Kotec pro psa s přístavkem

Materiál

Při výrobě kotců se zpravidla využívá následující materiál:

  • Dřevo – používá se na podlahu a stěny kotce, zajišťuje tepelnou izolaci v chladných dnech
  • Beton – určen především na podlahy, jedná se o nezničitelnou část kotce; ochlazení v horkých dnech
  • Ocel, železo – ocelové, železné trubky zpravidla tvoří stěny
  • Zdivo – zděné kotce mají dlouhou životnost a tepelnou stálost; nevýhodou je, že se v nich může držet vlhkost

Kotec pro psi by měl mít vždy alespoň jednu, lépe dvě strany vyplněné (dřevo, ocel, zdivo). Získáte tak ochranu psa před větrem či jiné nepřízni počasí.
Celoplechové kotce se příliš nedoporučují. Plech obecně je stavební prvek s nízkou životností. Navíc ostré hrany nebo špatně ohýbaný plech může vašem mazlíčkovi způsobit zranění. Celé řadě plemen navíc nedělá problém plech roztrhat. Obdobně mohou dopadnout i plastové části.

Kotce se střechou
Meedo Venkovní psí kotec se střechou

Zastřešení

Zastřešení by mělo být vždy nedílnou součástí kotce. Ideálně by střecha měla přesahovat půdorys podlahy a to na všech stranách. Tím zajistíte, že dovnitř nebude zatékat, když začne pršet. Sklon střechy se provádí buď do stran (sedlová střecha), nebo dozadu. Z materiálů se používá např. dehtová vlnitá lepenka nebo trapézový plech.

Podlahy

Ochranu psa před chladem a vlhkostí je třeba zajistit nejen ze stran, ale i ze spodní části kotce, tedy prostřednictvím podlahy, která by měla být dostatečně izolovaná. Pokud bude navíc umístěna mírně nad zemí, vlhkost by se v ní držet neměla. Mírný spát podlahy pak zajistí odtékání přebytečné vody z kotce ven.
Na výrobu podlah se zpravidla používá kombinace betonu a např. dřeva. Dřevo je vhodné použít zejména na tu část, kde pes nejčastěji lehává, protože zajišťuje tepelnou izolaci. Navíc dřevo odolává chemickému působení psích výkalů.

Přístup

Vchod do kotce by měl být dostatečně velký a snadno otvíratelný. Pokud na brance budete mít kliku a zapomenete zamknout, riskujete, že se pejskovi dveře podaří otevřít. Vhodnější varianta je tedy petlice, se kterou si jen tak neporadí.

Kotce do bytu
Dog Fantasy Klec skládací 1 dveře L 91,5 x 63,5 x 58,5 cm

Bouda

Bouda může a nemusí být součástí kotce, nicméně se její umístění dovnitř doporučuje. Provedení boudy je opět závislé na velikosti a typu plemene psa. Důležité je, aby se v ní mohl pejsek bez problému postavit, ale i otočit. Příliš velká bouda nezajistí dostatečný tepelný komfort v chladných dnech, protože se hůře vyhřívá.

Víte, že…?

Kotec se snažte umístit do přímé blízkosti domu, ale na klidnější, závětrné místo. Nevhodná je instalace kotce u plotu nebo u rušné silnice. Pokud bude pejsek na dům a jeho okolí dobře vidět, bude jistě klidnější, protože bude mít přehled o dění kolem.

Výrobci a ceny

Cenové rozpětí kotců pro psi se pohybuje od cca 10000 Kč do 50000 Kč. Rozdíl v jednotlivých modelech je ve velikosti, použitém materiálu, vybavení, ale i značce. V tabulce níže najdete příklady některých tuzemských výrobců.

Kotce pro králíka
Kerbl králíkárna Freddy kotec pro králíky a morčata 116 x 45 x 62 cm
Firma Popis Ceny kotců pro psi
TAB SERVISS Jedná se o firmu, která má na našem trhu již letitou tradici a celou řadu spokojených zákazníků. Nabízí výrobky z kvalitních materiálů za přijatelnou cenu. Prezentují se jako výrobci lehkých ocelových konstrukcí. Od 15200 Kč do 29000 Kč
Bouda pro psa Tato firma má sídlo v Třebechovicích nad Orebem a zaměřuje se na výrobu a prodej chovatelských potřeb. Hlavní náplní je zakázková výroba psích bud a výroba a montáž psích kotců Cenu kotce si můžete spočítat na základě vámi zvolených parametrů na stránkách firmy
Boudy-kotce.cz Firma zaměřená na výrobu a distribuci chovatelských potřeb pro psi. Zajišťují také poradenskou činnost při volbě a realizaci psího ubytování. Od 12000 Kč do 26000 Kč

Otázky a odpovědi

Kdy se bude kotec hodit?

Kotce jsou určeny především pro střední až velká plemena psů. Jedná se o jeden ze způsobů, jak zajistit vašemu pejskovi zázemí na zahradě nebo dvoře. Funkce kotce jsou zřejmé. V první řadě zajistí bezpečí pro zvíře v době vaší nepřítomnosti. Pro pejska znamená zázemí, místo pro odpočinek a spánek.

Jak vybrat kotec?

Před nákupem kotce vždy zvažte, jestli se plemeno vašeho psa hodí pro venkovní ubytování. Pobyt venku lépe snáší především velká plemena psů. U malých pejsků není tato varianta příliš vhodná, protože mají horší termoregulaci. Lépe se budou cítit ve vašem obývacím pokoji.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku kotců