Nejlepší ptačí klece 2024 a jak vybrat

Pro bezpečný chov.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Inter-Zoo Fiona 78 x 48 x 80 cm
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ptačí klec

 • Chovní ptáci potřebují svůj domov, ve kterém by se měli cítit dobře a bezpečně.
 • Vybírat tu správnou klec pro vašeho okřídleného mazlíčka můžete mezi několika typy.
 • To, jakou zvolíte velikost klece, záleží zejména na tom, jaký druh ptáčka máte nebo si chcete pořídit.
 • Konstrukce klecí je většinou kovová nebo dřevěná.

Ptačí klec - náš výběr

Retro ptačí klece

Velké ptačí klece

Ptačí klece InterZoo

Ptačí klece Ferplast

Zobrazit kompletní nabídku ptáčích klecí

Jak vybrat ptačí klec

 • Chovní ptáci potřebují svůj domov, ve kterém by se měli cítit dobře a bezpečně.
 • Vybírat tu správnou klec pro vašeho okřídleného mazlíčka můžete mezi několika typy.
 • To, jakou zvolíte velikost klece, záleží zejména na tom, jaký druh ptáčka máte nebo si chcete pořídit.
 • Konstrukce klecí je většinou kovová nebo dřevěná.

Jakou klec lze koupit

Vybírat tu správnou klec pro vašeho okřídleného mazlíčka můžete mezi několika typy. Záleží na tom, kam klec chcete umístit a k jakým účelům vám bude sloužit. Pojďme si říci, o jaké typy se jedná.

Dřevěná klec

Pokud jste člověk, který oceňuje přírodní materiály, jistě vám bude vyhovovat klec ze dřeva. Tento materiál se využívá na konstrukci klecí, které se většinou díky svému vzhledu umísťují do zahradních prostor, kde se skvěle vyjímají.

Venkovní klec

Tento typ klece musí být uzpůsobeny vlivům počasí, takže odolává dešti i mrazu. Většinou mají kovovou nebo dřevěnou konstrukci a odpovídající povrchovou úpravu.

Klec s kolečky

Ptačí klec
Inter-Zoo Fiona 78 x 48 x 80 cm

Pokud budete chtít klec přemísťovat, pořiďte si takovou, která bude mít kolečka. Ty se vyrábí u klecí, které jsou velké nebo těžké. Díky kolečkám je transport snazší.

Voliéra

Pokud plánujete chovat více než jednoho ptáčka, máte možnost pořídit jim rovnou voliéru. Samozřejmě v případě, že pro ni máte prostor. Při výběru voliéry především dbejte na to, aby v ní byl dostatek místa a možností pro zábavu.

Venkovní voliéra s ptáky

Ptáky můžete chovat doma i venku, iStock / Mas Hendra

Velikost klece

To, jakou zvolíte velikost klece, záleží zejména na tom, jaký druh ptáčka máte nebo si chcete pořídit. Jinou velikost vyberete pro zebřičku a jinou pro papouška Žako. Každopádně ať už se jedná a jakýkoliv druh opeřence, vždy dbejte na to, aby klec byla dostatečně prostorná a bezpečná. Papoušek v ní musí mít možnost pohodlně chodit sem a tam a také natáhnout a zamávat křídly. Berte v potaz i umístění vybavení, jako jsou bidýlka, miska na zrní, hračky apod.

Druh ptactva

Retro ptačí klece
ZOLUX Retro Marthe 45 x 45 x 70 cm

Při výběru velikosti je velmi důležité, jaký konkrétní druh papouška budete v kleci chovat. Pro větší přehled si prohlédněte následující tabulku, která shrnuje důležité konkrétnější informace.

Druh ptactvaPopis
Chůvičky, zebřičky a kanárciDrobné ptactvo, stačí jim malé klece s tenkým pletivem a hustým mřížkováním.
Andulky a korelyStačí jim menší typ klece, ale musí se nechávat pravidelně proletět.
Agaponisové a Papoušek senegalskýDoporučují se prostornější klece se silnými mřížemi.
Rozely a AmazoňanéStředně velké ptactvo s nároky na větší prostor. Klec by měla být minimálně střední až velká a hodně pevná. Volte pevný materiál.
Žako Kongo, Ara a KakaduVelké ptactvo, pro které je ideálním řešením voliéra.
Dvě andulky v kleci

Ptačí klec vybírejte s ohledem na potřeby chovaného ptačího druhu, iStock / DmyTo

Materiál

Konstrukce klecí je většinou kovová nebo dřevěná. Mřížky jsou vyráběny jak z kovu, tak i z kvalitní nerezové oceli, za kterou si ale připlatíte.

Rozteč mříží

Další parametr, ke kterému při výběru klece přihlížejte. Menší ptactvo vyžaduje klec, kde bude rozteč jednotlivých lišt maximálně okolo 1 cm, a to z důvodu bezpečnosti. Většina papoušků je totiž vynalézavá a docela často podniká úniky z klece. U větších druhů se snažte, aby byly mříže umístěné vodorovně, a ne svisle. Vodorovná poloha mříží totiž nabídne papouškům více možností pro lezení a cvičení.

Tvar

Velké ptačí klece
DBA Velká ptačí klec / voliéra - na kolečkách pro snadnou manipulaci

Důležitou roli při výběru příbytku pro papouška, hraje také jeho tvar. Na trhu se pohybují klece různých tvarů. Vhodnou variantou jsou ovšem obdélníkové a čtvercové tvary. Kulaté klece nejsou pro papoušky optimálním řešením. Podle odborníků poškozují psychologické zdraví chovaných ptáků v zajetí.

Víte, že…?

Kvalitní klec se pozná velmi těžko. Zaměřte se zejména na to, aby na první pohled působila robustně a pevně. Sledujte také, zda nemá ostré hrany nebo části, které se při zvednutí klece hýbou a různě se po kleci volně pohybují.

Andulka v kleci s hračkami

Větší klec můžete vybavit hračkami, které se postarají o zábavu Vašeho mazlíčka, iStock / JanJBrand

Cena

Částka, kterou investujete do klece pro opeřence, může být velmi rozmanitá. Záleží především na velikosti ptactva a také na zvoleném materiálu. Většina klecí se prodává včetně příslušenství, jako jsou pítka, bidýlka, miska na zrní apod.

 • Od 700 – 1 500 Kč – Za tuto částku pořídíte klec pro drobné ptactvo, jako jsou zebřičky nebo třeba kanárci. Klec svůj účel splní, ale pokud zvolíte tu nejnižší peněžní částku, nečekejte velmi vysokou kvalitu.
 • 1 500 – 4 000 Kč – V této cenové kategorii se pohybují klece a voliéry pro střední a velké papoušky. Materiál můžete zvolit buď kovový, nebo dřevěný. Najdete zde i voliéry na kolečkách.
 • Nad 4 000 Kč – Více než čtyři tisíce korun utratíte za opravdu velké voliéry, které mohou sloužit pro velké i drobné ptactvo zároveň. Mají širokou výbavu a jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, kterým může být i nerezová ocel.

Otázky a odpovědi

Kam klec postavit?

Místo, které pro klec zvolíte, má svoje opodstatnění. Ideálně ji umístěte na klidné a tiché místo. Většina ptactva je velmi zvědavá a ocení rozhled, rádi pozorují vše, co se děje kolem nich. Některé druhy jsou zase náchylné na průvan, takže volte místo, které je co nejdále od okna. Neměli byste klec situovat do kuchyně, protože pro papoušky je většina kuchyňských výparů toxická.

Jak vybrat ptačí klec?

Klec vybírejte podle toho, na jakém místě bude stát a jaký druh opeřence budete chovat. Myslet byste měli na to, že klec musí být především praktický, spíše vyhnout byste se měli různě tvarovaným klecím.
Zobrazit kompletní nabídku ptáčích klecí