Ptačí klec

Pro bezpečný chov.

ca. 1 000 CZK
ca. 7 300 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat ptačí klec

Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte kamaráda mezi opeřenci, tím nejdůležitějším, co pro něj budete potřebovat, je klec. Chovní ptáci totiž potřebují svůj domov, ve kterém by se měli cítit dobře a bezpečně. K tomu, aby ptačí klec byla ta správná, vám pomůžeme my. V následujícím článku vám poskytneme veškeré důležité informace, které je dobré znát.

Typy

Vybírat tu správnou klec pro vašeho okřídleného mazlíčka můžete mezi několika typy. Záleží na tom, kam klec chcete umístit a k jakým účelům vám bude sloužit. Pojďme si říci, o jaké typy se jedná.

Dřevěná klec

Pokud jste člověk, který oceňuje přírodní materiály, jistě vám bude vyhovovat klec ze dřeva. Tento materiál se využívá na konstrukci klecí, které se většinou díky svému vzhledu umísťují do zahradních prostor, kde se skvěle vyjímají.

Malá
GOLETO Kovová ptačí 60x41x41 cm

Venkovní klec

Tento typ klece musí být uzpůsobený vlivům počasí, takže odolává dešti i mrazu. Většinou mají kovovou nebo dřevěnou konstrukci a odpovídající povrchovou úpravu.

Klec s kolečky

Pokud budete chtít klec přemísťovat, pořiďte si takovou, která bude mít kolečka. Ty se vyrábí u klecí, které jsou velké nebo těžké. Díky kolečkám je transport snazší.

Voliéra

Pokud plánujete chovat více než jednoho ptáčka, máte možnost pořídit jim rovnou voliéru. Samozřejmě v případě, že pro ni máte prostor. Při výběru voliéry především dbejte na to, aby v ní byl dostatek místa a možností pro zábavu.

Dřevěná
Meedo Ptačí klec 120x60x168 cm

Velikost

To, jakou zvolíte velikost klece, záleží zejména na tom, jaký druh ptáčka máte nebo si chcete pořídit. Jinou velikost vyberete pro zebřičku a jinou pro papouška Žako. Každopádně ať už se jedná a jakýkoliv druh opeřence, vždy dbejte na to, aby klec byla dostatečně prostorná a bezpečná. Papoušek v ní musí mít možnost pohodlně chodit sem a tam a také natáhnout a zamávat křídly. Berte v potaz i umístění vybavení, jako jsou bidýlka, miska na zrní, hračky apod.

Druh ptactva

Při výběru velikosti je velmi důležité, jaký konkrétní druh papouška budete v kleci chovat. Pro větší přehled si prohlédněte následující tabulku, která shrnuje důležité konkrétnější informace.

Druh ptactva Popis
Chůvičky, zebřičky a kanárci Drobné ptactvo, stačí jim malé klece s tenkým pletivem a hustým mřížkováním.
Andulky a korely Stačí jim menší typ klece, ale musí se nechávat pravidelně proletět.
Agaponisové a Papoušek senegalský Doporučují se prostornější klece se silnými mřížemi.
Rozely a Amazoňané Středně velké ptactvo s nároky na větší prostor. Klec by měla být minimálně střední až velká a hodně pevná. Volte pevný materiál.
Žako Kongo, Ara a Kakadu Velké ptactvo, pro které je ideálním řešením voliéra.

Umístění

Místo, které pro klec zvolíte, má svoje opodstatnění. Ideálně ji umístěte na klidné a tiché místo. Většina ptactva je velmi zvědavá a ocení rozhled, rádi pozorují vše, co se děje kolem nich. Některé druhy jsou zase náchylné na průvan, takže volte místo, které je co nejdále od okna. Neměli byste klec situovat do kuchyně, protože pro papoušky je většina kuchyňských výparů toxická.

Kovová
Max C02 54x54x146 cm

Materiál

Konstrukce klecí je většinou kovová nebo dřevěná. Mřížky jsou vyráběny jak z kovu, tak i z kvalitní nerezové oceli, za kterou si ale připlatíte.

Rozteč mříží

Další parametr, ke kterému při výběru klece přihlížejte. Menší ptactvo vyžaduje klec, kde bude rozteč jednotlivých lišt maximálně okolo 1 cm, a to z důvodu bezpečnosti. Většina papoušků je totiž vynalézavá a docela často podniká úniky z klece. U větších druhů se snažte, aby byly mříže umístěné vodorovně, a ne svisle. Vodorovná poloha mříží totiž nabídne papouškům více možností pro lezení a cvičení.

Tvar

Důležitou roli při výběru příbytku pro papouška, hraje také jeho tvar. Na trhu se pohybují klece různých tvarů. Vhodnou variantou jsou ovšem obdélníkové a čtvercové tvary. Kulaté klece nejsou pro papoušky optimálním řešením. Podle odborníků poškozují psychologické zdraví chovaných ptáků v zajetí.

Retro
ZOLUX Retro Madeleine 54x34x53 cm

Víte, že…?

Kvalitní klec se pozná velmi těžko. Zaměřte se zejména na to, aby na první pohled působila robustně a pevně. Sledujte také, zda nemá ostré hrany nebo části, které se při zvednutí klece hýbou a různě se po kleci volně pohybují.

Cena

Částka, kterou investujete do klece pro opeřence, může být velmi rozmanitá. Záleží především na velikosti ptactva a také na zvoleném materiálu. Většina klecí se prodává včetně příslušenství, jako jsou pítka, bidýlka, miska na zrní apod.

  • Od 700 – 1 500 Kč – Za tuto částku pořídíte klec pro drobné ptactvo, jako jsou zebřičky nebo třeba kanárci. Klec svůj účel splní, ale pokud zvolíte tu nejnižší peněžní částku, nečekejte velmi vysokou kvalitu.
  • 1 500 – 4 000 Kč – V této cenové kategorii se pohybují klece a voliéry pro střední a velké papoušky. Materiál můžete zvolit buď kovový, nebo dřevěný. Najdete zde i voliéry na kolečkách.
  • Nad 4 000 Kč – Více než čtyři tisíce korun utratíte za opravdu velké voliéry, které mohou sloužit pro velké i drobné ptactvo zároveň. Mají širokou výbavu a jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, kterým může být i nerezová ocel.
Jméno
Malá
Dřevěná
Kovová
Retro
Image
Produkt
GOLETO Kovová ptačí 60x41x41 cm
Meedo Ptačí klec 120x60x168 cm
Max C02 54x54x146 cm
ZOLUX Retro Madeleine 54x34x53 cm
Cena ca. 1 000 CZK ca. 7 300 CZK ca. 2 000 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena