Nejlepší kotlíky s trojnožkou 2024 a jak vybrat

Nechte se okouzlit vařením v přírodě.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
R.C. Litinový kotlík s trojnožkou - 6 litrů

Jak vybrat kotlík s trojnožkou

  • Kotlík s trojnožkou využijete pro jednoduché venkovní vaření.
  • Mezi hlavní kritéria výběru patří materiál, z kterého je kotlík a trojnožka k zavěšení vyrobena.
  • Kotlík je třeba nad ohniště upevnit. K tomuto účelu poslouží trojnožka, tedy stojan, do kterého je možné kotlík vložit nebo ho na něj zavěsit.

Kotlík s trojnožkou - náš výběr

R.C. Litinový kotlík s trojnožkou - 6 litrů
Výrobce: Royal Catering
Objem: 6 l
Zobrazit více
Litinový kotlík s trojnožkou RCPP-6QTH od výrobce RC disponuje objemem 6 litrů. Je určen pro rovnoměrné vaření a udržování teploty jídel, a lze jej využít na různých zdrojích tepla (indukce, keramika, elektrika, plyn). Kotlík je vyroben z kvalitních materiálů a hodí se i pro profesionální grilování.
Zobrazit méně

Smaltové kotlíky s trojnožkou

Perfect Home Kotlikset009 Trojnožka ke kotlíkům 1m + smaltovaný kotlík s poklicí 6 L + vařečka + naběračka ZDARMA, 5 ks
Zobrazit více
Perfect Home Kotlikset009 je sada skládající se ze 3 hlavních částí: trojnožka dlouhá 1 metr, smaltovaný kotlík s poklicí o objemu 6 litrů a vařečka. Jako bonus je přidána naběračka. Sada je vhodná pro přípravu jídel, jako jsou guláš nebo zelňačka.
Zobrazit méně
Kessel kotlík na guláš smalt 10 l speciální trojnožka s pojistný kladkou VAR 1,25 m na kotlík poklice smalt 34 cm naběračka 350 ml
přečíst recenzi
Zobrazit více
Tato kotlíková sada obsahuje smaltovaný kotlík o objemu 10 L, smaltovanou poklici, trojnožkový stojan s pojistnou kladkou o délce 1,25 m a nerezovou naběračku o objemu 350 ml. Je vhodná pro přípravu guláše či rybích polévek venku, například v zahradě, na chalupě či v kempu.
Zobrazit méně
Perfect Home Sestava na guláš smaltovaná 10 l 71008+71054+19109+14909
přečíst recenzi
Zobrazit více
Sestava na guláš Perfect Home obsahuje smaltovaný kotlík o objemu 10 litrů, trojnožku výšky 100 cm, poklici o průměru 34 cm a vařečku dlouhou 50 cm. Kotlík má rozměry 39 x 17,5 cm a s madlem dosahuje výšky 40 cm. Celková hmotnost sestavy činí 3,77 kg.
Zobrazit méně

Nerezové kotlíky s trojnožkou

Kessel kotlík na guláš nerez 15 l 1,2 mm INOX Speciální teleskopická trojnožka s pojistnou kladkou na kotlík poklice nerez 43 cm INOX Vařečka dřevo smrk 50 cm
Zobrazit více
Tato kotlíková souprava pro venkovní vaření obsahuje nerezový kotlík (0,8 mm, zesílený ve spojích) o objemu 15 L, nerezovou poklici, teleskopickou trojnožku (výška 93-170 cm) s pojistnou kladkou na kotlík a smrkovou vařečku (50 cm). Je vhodná pro přípravu guláše a rybích polévek na chalupě, v kempu nebo při táboření.
Zobrazit méně
Kessel kotlík na guláš nerez 22 l 0,8 INOX Pánev závěsná na grilování železo 49 cm UNI speciální trojnožka s pojistnou kladkou VAR 1,25 m na kotlík poklice antikor 46 cm INOX
Zobrazit více
Kotlíkový set zahrnuje nerezový kotlík o objemu 22l (0,8 mm), antikorovou poklici, speciální závěsnou pánev o průměru 49 cm pro grilování, stojan s pojistnou kladkou a délkou 1,25m, a nerezovou naběračku o objemu 350 ml. Ideální pro vaření v přírodě, zahradě nebo kempu.
Zobrazit méně
Kessel kotlík na guláš nerez 10 l INOX 0,8 mm speciální trojnožka s pojistný kladkou VAR 1,25 m na kotlík poklice nerez 37 cm INOX naběračka 350 ml
Zobrazit více
Kotel s trojnožkou zahrnuje nerezový kotlík o objemu 10 L, nerezový poklop, stojan s pojistnou kladkou o délce 1,25 m a nerezovou naběračku o objemu 350 ml. Slouží především pro chalupáře a kempy, vhodný k vaření guláše či rybí polévky v přírodním prostředí či zahradách.
Zobrazit méně
Perfect Home kotlík na guláš nerez 14 l 0,8 mm INOX speciální trojnožka s pojistný kladkou VAR 1,25 m na kotlík poklice nerez 41 cm INOX Ohniště na oheň 36 cm
Zobrazit více
Kotlíková souprava Perfect Home je vhodná pro vaření guláše či rybích polévek venku. Obsahuje nerezový kotlík o objemu 14 l a tloušťce 0,8 mm, nerezovou poklici, stojan s pojistnou kladkou o délce 1,25 m, přenosné ohniště a naběračku. Určeno pro chalupáře, chataře, do kempu či táborování.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Kotlík s trojnožkou

Jak vybrat kotlík s trojnožkou

Materiál

Mezi hlavní kritéria výběru patří materiál, z kterého je kotlík a trojnožka k zavěšení vyrobena. Na výběr máte 4 druhy, přičemž nejběžněji se setkáte se smaltovým nebo nerezovým.

Smaltovaný kotlík

Smalt je povrchová úprava litin a plechů, která zabraňuje korozi. Smaltové nádobí je oblíbené zejména proto, že se nelepí, nepřipaluje a snadno se umývá. Problémem smaltu je mechanické poničení. Smalt je citlivý na poškrábání, k jeho čištění se nesmí používat hrubé čistící prostředky, drátěnky ani drátěné kartáče. V případě, že se vám začne povrch smaltovaného nádobí odlupovat, přestaňte ho používat, neboť může začít docházet k uvolňování nežádoucích látek do jídla. Smaltový kotlík není vhodné často převážet, je tedy ideální, pokud vám bude sloužit na jednom místě, abyste předešli poškození. Výhodou smaltového nádobí je dobrá vodivost tepla, odolnost a snadná údržba.

Vaření v kotlíku s trojnožkou

Kotlíky se vyrábí z různých materiálů, každý má své pro a proti, iStock / Julia Cherkasova

Nerezový kotlík

Asi největší předností tohoto kotlíku je odolnost. Pády a nárazy na nich nezanechávají takové stopy, jako na smaltovaných kotlících. Nerez je náročnější na údržbu, po dovaření se doporučuje do prázdného nerezového kotlíku nalít trochu vody a tu pak nechat projít varem. Tím se odmočí hrubé nečistoty a usnadní čištění.

Měděný kotlík

Kotlík s trojnožkou
R.C. Litinový kotlík s trojnožkou - 6 litrů

Tento kotlík je téměř nezničitelný. Měděné kotlíky perfektně vedou teplo, čímž výrazně urychluje vaření. Kotlíky z mědi jsou určeny pro veškeré možné úpravy pokrmů. Jeho nevýhodou je náročnější údržba a to, že ho musíte hned po dovaření vyprázdnit, aby měď nezačala oxidovat a pokrm se nezkazil.

Litinový kotlík

Litinové nádobí je velmi odolné a vydrží celé generace. Litina má dobrou vodivost tepla, hřeje dlouho a rovnoměrně. Snadno se čistí a udržuje. Po prvotním takzvaném vypálení lze litinový kotlík nebo jiné litinové nádoby čistit velmi snadno.

Objem

Objem kotlíku je druhá zásadní veličina při výběru vhodného kotlíku. Na jednu osobu se počítá cca 330–400 ml pokrmu. Proto dobře zvažte, pro kolik osob budete nejčastěji vařit. Obecně se doporučuje koupit nádobu větší.

Smaltové kotlíky s trojnožkou
kotlík 8l smalt s trojnožkou 4730094/4730189

Pokud si vyberete 15litrový kotlík, nepočítejte s tím, že v něm uvaříte 15 litrů guláše. Potřebujete rezervu, aby se vám guláš dobře míchal, v zásadě v takto velké nádobě připravíte 12–13 litrů guláše.

Vaření v kotlíku na ohni

Aby Vám kotlík vyhovoval, musíte zvolit jeho správnou veliksot, iStock / Lenorlux

Trojnožka

Kotlík je třeba nad ohniště upevnit. K tomuto účelu poslouží trojnožka, tedy stojan, do kterého je možné kotlík vložit nebo ho na něj zavěsit. K dostání je více druhů skládací teleskopické trojnožky s háčkem na zavěšení, plné trojnožky s bočními stěnami nebo nižší trojnožky bez háčku. Při výběru tohoto stojanu přihlížejte k jeho průměru. Výrobce samozřejmě uvádí objemy kotlíků, na které jsou konkrétní trojnožky vhodné.

Trojnožku je možné zakoupit jak samostatně, tak přímo jako set s vybraným kotlíkem. Na trojnožku můžete zavěsit také rybí kotlík, určený pro přípravu rybí polévky nebo grilovací rošt.

Víte, že…?

Nerezové kotlíky s trojnožkou
Kessel kotlík na guláš nerez 15 l 1,2 mm INOX Speciální teleskopická trojnožka s pojistnou kladkou na kotlík poklice nerez 43 cm INOX Vařečka dřevo smrk 50 cm

Nemáte založené ohniště, a přesto chcete vařit na ohni? V tomto případě jistě oceníte venkovní zahradní ohniště, které je šetrné k vašemu trávníku, usnadní vám úklid popele a snadno ho přemístíte. Toto ohniště nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu.

Ceny

Nadchla vás představa venkovního vaření? Pokud ano, nemusíte se bát ani velkých počátečních investic. Pořízení celé sady i s ohništěm nestojí víc než několik tisíc.

Zásadní je velikost a materiál, ze kterého je vyroben samotný kotlík, ostatní položky stojí řádově stokoruny.

Kotlík s trojnožkou
Souprava Full 22 s trojnožkou a závětřím 40 smalt (smaltovaný kotlík s poklicí 22 litrů na trojnožce 1,25 m, závětří plamene 40 cm, ohniště, servírovací rendlíky, naběračka a vařecha)

Smaltové kotlíky se cenově pohybují od 400 Kč za nejmenší 3 litrové po cca 1 000 Kč při objemu 25 litrů.

Nerezové kotlíky jsou rozděleny podle tloušťky pláště na 0,6 mm – 1,2 mm. Cena se pak pohybuje od 150 – 2 500 Kč.

Nejdražší jsou pak měděné kotlíky, které nejsou k dostání v takovém množství jako předchozí varianty a jejich cena se může šplhat až k 5 000 Kč.

Smaltové kotlíky s trojnožkou
Perfect Home Kotlikset009 Trojnožka ke kotlíkům 1m + smaltovaný kotlík s poklicí 6 L + vařečka + naběračka ZDARMA, 5 ks

Litinové kotlíky se pohybují v rozmezí 600 – 2 500 Kč.

Trojnožka je k dostání obyčejná nebo teleskopická a můžete ji zakoupit v několika výškách. Obyčejnou metrovou koupíte za 350 Kč, teleskopická o výšce necelé 2 metry pak vyjde na 700 Kč. K dostání jsou pak celé sady, nebo i trojnožka s kladkou. Kvalitní ohniště můžete koupit za cca 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak použít kotlík s trojnožkou?

Kotlíkové vaření patří k létu a času strávenému v přírodě nebo chatě a chalupě. Díky kotlíku nemusíte trávit dlouhé vaření v kuchyni, ale trávit čas venku s ostatními a zároveň připravit chutné pohoštění. Kotlíkové vaření je oblíbené u žen i mužů a společně tak můžete připravit nejen pravý kotlíkový guláš, ale také různé polévky, omáčky, těstoviny nebo zeleninu.

Co lze ke kotlíku dokoupit?

Na nejrůznější velikosti kotlíků je možné dokoupit také poklice kotliny a další, oceníte velké vařečky, vyzkoušet můžete kleště na slaninu nebo špek, v nichž se dělají na ohni křupavé slaninové chipsy.
Zobrazit kompletní nabídku Kotlík s trojnožkou