15 nejlepších kotlíků s trojnožkou 2023

Nechte se okouzlit vařením v přírodě.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
R.C. Litinový kotlík s trojnožkou - 6 litrů

Jak vybrat kotlík s trojnožkou

  • Kotlík s trojnožkou využijete pro jednoduché venkovní vaření.
  • Mezi hlavní kritéria výběru patří materiál, z kterého je kotlík a trojnožka k zavěšení vyrobena.
  • Kotlík je třeba nad ohniště upevnit. K tomuto účelu poslouží trojnožka, tedy stojan, do kterého je možné kotlík vložit nebo ho na něj zavěsit.

Kotlík s trojnožkou - náš výběr

Kotlík s trojnožkou smalt

Kotlík s trojnožkou nerez

Zobrazit kompletní nabídku kotlíků s trojnožkou

Jak vybrat kotlík s trojnožkou

Materiál

Mezi hlavní kritéria výběru patří materiál, z kterého je kotlík a trojnožka k zavěšení vyrobena. Na výběr máte 4 druhy, přičemž nejběžněji se setkáte se smaltovým nebo nerezovým.

Typ Popis
Smaltovaný kotlík Smalt je povrchová úprava litin a plechů, která zabraňuje korozi. Smaltové nádobí je oblíbené zejména proto, že se nelepí, nepřipaluje a snadno se umývá. Problémem smaltu je mechanické poničení. Smalt je citlivý na poškrábání, k jeho čištění se nesmí používat hrubé čistící prostředky, drátěnky ani drátěné kartáče. V případě, že se vám začne povrch smaltovaného nádobí odlupovat, přestaňte ho používat, neboť může začít docházet k uvolňování nežádoucích látek do jídla. Smaltový kotlík není vhodné často převážet, je tedy ideální, pokud vám bude sloužit na jednom místě, abyste předešli poškození. Výhodou smaltového nádobí je dobrá vodivost tepla, odolnost a snadná údržba.
Nerezový kotlík Asi největší předností tohoto kotlíku je odolnost. Pády a nárazy na nich nezanechávají takové stopy, jako na smaltovaných kotlících. Nerez je náročnější na údržbu, po dovaření se doporučuje do prázdného nerezového kotlíku nalít trochu vody a tu pak nechat projít varem. Tím se odmočí hrubé nečistoty a usnadní čištění.
Měděný kotlík Tento kotlík je téměř nezničitelný. Měděné kotlíky perfektně vedou teplo, čímž výrazně urychluje vaření. Kotlíky z mědi jsou určeny pro veškeré možné úpravy pokrmů. Jeho nevýhodou je náročnější údržba a to, že ho musíte hned po dovaření vyprázdnit, aby měď nezačala oxidovat a pokrm se nezkazil.
Litinový kotlík Litinové nádobí je velmi odolné a vydrží celé generace. Litina má dobrou vodivost tepla, hřeje dlouho a rovnoměrně. Snadno se čistí a udržuje. Po prvotním takzvaném vypálení lze litinový kotlík nebo jiné litinové nádoby čistit velmi snadno.

Objem

Objem kotlíku je druhá zásadní veličina při výběru vhodného kotlíku. Na jednu osobu se počítá cca 330–400 ml pokrmu. Proto dobře zvažte, pro kolik osob budete nejčastěji vařit. Obecně se doporučuje koupit nádobu větší.

kotlík s trojnožkou
R.C. Litinový kotlík s trojnožkou - 6 litrů

Pokud si vyberete 15litrový kotlík, nepočítejte s tím, že v něm uvaříte 15 litrů guláše. Potřebujete rezervu, aby se vám guláš dobře míchal, v zásadě v takto velké nádobě připravíte 12–13 litrů guláše.

Trojnožka

Kotlík je třeba nad ohniště upevnit. K tomuto účelu poslouží trojnožka, tedy stojan, do kterého je možné kotlík vložit nebo ho na něj zavěsit. K dostání je více druhů skládací teleskopické trojnožky s háčkem na zavěšení, plné trojnožky s bočními stěnami nebo nižší trojnožky bez háčku. Při výběru tohoto stojanu přihlížejte k jeho průměru. Výrobce samozřejmě uvádí objemy kotlíků, na které jsou konkrétní trojnožky vhodné.

Trojnožku je možné zakoupit jak samostatně, tak přímo jako set s vybraným kotlíkem. Na trojnožku můžete zavěsit také rybí kotlík, určený pro přípravu rybí polévky nebo grilovací rošt.

kotlík s trojnožkou smalt
kotlík 8l smalt s trojnožkou 4730094/4730189

Víte, že…?

Nemáte založené ohniště, a přesto chcete vařit na ohni? V tomto případě jistě oceníte venkovní zahradní ohniště, které je šetrné k vašemu trávníku, usnadní vám úklid popele a snadno ho přemístíte. Toto ohniště nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu.

Ceny

Nadchla vás představa venkovního vaření? Pokud ano, nemusíte se bát ani velkých počátečních investic. Pořízení celé sady i s ohništěm nestojí víc než několik tisíc.

Zásadní je velikost a materiál, ze kterého je vyroben samotný kotlík, ostatní položky stojí řádově stokoruny.

kotlík s trojnožkou nerez
Kessel kotlík na guláš nerez 15 l 1,2 mm INOX Speciální teleskopická trojnožka s pojistnou kladkou na kotlík poklice nerez 43 cm INOX Vařečka dřevo smrk 50 cm

Smaltové kotlíky se cenově pohybují od 400 Kč za nejmenší 3 litrové po cca 1 000 Kč při objemu 25 litrů.

Nerezové kotlíky jsou rozděleny podle tloušťky pláště na 0,6 mm – 1,2 mm. Cena se pak pohybuje od 150 – 2 500 Kč.

Nejdražší jsou pak měděné kotlíky, které nejsou k dostání v takovém množství jako předchozí varianty a jejich cena se může šplhat až k 5 000 Kč.

kotlík s trojnožkou
Souprava Full 22 s trojnožkou a závětřím 40 smalt (smaltovaný kotlík s poklicí 22 litrů na trojnožce 1,25 m, závětří plamene 40 cm, ohniště, servírovací rendlíky, naběračka a vařecha)

Litinové kotlíky se pohybují v rozmezí 600 – 2 500 Kč.

Trojnožka je k dostání obyčejná nebo teleskopická a můžete ji zakoupit v několika výškách. Obyčejnou metrovou koupíte za 350 Kč, teleskopická o výšce necelé 2 metry pak vyjde na 700 Kč. K dostání jsou pak celé sady, nebo i trojnožka s kladkou. Kvalitní ohniště můžete koupit za cca 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak použít kotlík s trojnožkou?

Kotlíkové vaření patří k létu a času strávenému v přírodě nebo chatě a chalupě. Díky kotlíku nemusíte trávit dlouhé vaření v kuchyni, ale trávit čas venku s ostatními a zároveň připravit chutné pohoštění. Kotlíkové vaření je oblíbené u žen i mužů a společně tak můžete připravit nejen pravý kotlíkový guláš, ale také různé polévky, omáčky, těstoviny nebo zeleninu.

Co lze ke kotlíku dokoupit?

Na nejrůznější velikosti kotlíků je možné dokoupit také poklice kotliny a další, oceníte velké vařečky, vyzkoušet můžete kleště na slaninu nebo špek, v nichž se dělají na ohni křupavé slaninové chipsy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku kotlíků s trojnožkou