Nejlepší petrolejové lampy 2024 a jak vybrat

Romantika na chalupě zaručena.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
NG 202105 Lampa LUNA petrolejová skleněná 60x56x143
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat petrolejovou lampu

  • Petrolejové lampy patří mezi neelektrické zdroje světla, které v moderních domácnostech nepatří k běžnému vybavení.
  • S petrolejkou se setkáte spíše v chalupách, dokonalou atmosféru s její pomocí navodíte při letním grilování nebo večerním posezením.
  • Aby toto zařízení zcela nevymizelo, prošla lampa mnohonásobným technickým vývojem.
  • Narazit tedy můžete na klasický design i méně všední provedení.

Petrolejová lampa - náš výběr

Petrolejové lampy 25 cm

Petrolejové lampy 30 cm

Zobrazit kompletní nabídku petrolejových lamp

Jak vybrat petrolejovou lampu

  • Petrolejové lampy patří mezi neelektrické zdroje světla, které v moderních domácnostech nepatří k běžnému vybavení.
  • S petrolejkou se setkáte spíše v chalupách, dokonalou atmosféru s její pomocí navodíte při letním grilování nebo večerním posezením.
  • Aby toto zařízení zcela nevymizelo, prošla lampa mnohonásobným technickým vývojem.
  • Narazit tedy můžete na klasický design i méně všední provedení.

Konstrukce lampy

Spodní část tvoří nádržka, ve které je nalitý petrolej. Do petroleje je namočený plochý bavlněný knot. Knot musí být pevně utkán, aby se neprodřel v místech, kde do něj zabírá regulační kolečko, kterým se nastavuje výška knotu. Knot prochází do hořákové části. V ní je knot vedený plochou, která jej chrání před přístupem vzduchu a i částečně ochlazuje, aby plamen nemohl prohořet do nádržky. Šířka uzavřené části udává potřebnou šířku knotu pro jednotlivou konkrétní lampu a od ní se ve výsledku odvíjí i maximální možná svítivost.

Petrolejka na trámu

Petrolejová lampa je především stylovou záležitostí, iStock /Qin Ningzhen


Na hořákové části je nasazen cylindr. Cylindr je velmi důležitá část, je něco jako komín, který prouděním teplých zplodin vytváří silný tah. Tahem vzniká podtlak v hořákové části. Podtlak se snaží ihned vyplnit nový čerstvý vzduch, který se postranními otvory nasává pod klobouček ke knotu, kde provádí ono výše zmíněné rozdmýchávání.

Typy

Petrolejové lampy je možné rozdělit na dva typy:

1. Knotové

TypPopis
Petrolejová lampa skleněnáNejčastěji vyskytující se lampa má v dolní části skleněnou nádržku. Na ní je našroubovaná plechová hořáková část s knotem a do hořákové části je volně nasazený vysoký a štíhlý skleněný cylindr. Nádržka je po obvodě sevřena pružným úchytem, za který lze lampu zavěsit na zeď. Na držáku je nasunuta kruhová obruba s vloženým obyčejným skleněným zrcadlem nebo mírně prohnutá leštěná kovová odrazná deska. Tato lampa je příliš snadno rozbitná, a také choulostivá na průvan. Při každém zapálení musíte sundat skleněný cylindr a poté ho opět nasazovat. Při nesprávné manipulaci se může lampa převrátit, rozbít a hořlavina vylít. Spaliny, které vystupují ze štíhlého cylindru, mají velmi vysokou teplotu a i ve výši 50 cm nad ústím cylindru dokáží po čase zapálit papír nebo i dřevěný strop. Na takovou lampu musíte dávat vždy bedlivý pozor. Tento typ není vhodný k přenášení nebo svícení venku za větru.
Petrolejová lampa plechováPlechové petrolejové lampy jsou po obvodu chráněny kovovou kostrou a spaliny nad komínkem nedosahují příliš vysoké teploty, takže lampu můžete bez obav zavěsit i pod dřevěný strop, či na trám. Lampa je dostatečně stabilní, dobře stojí i na šikmé ploše. Může svítit ve větru a v dešti. Její zapálení zvládnete i jednou rukou, stačí páčkou nadzdvihnout cylindr.
Petrolejová lampa
NG 202105 Lampa LUNA petrolejová skleněná 60x56x143

2. Tlakové
Pro osvětlení rozsáhlejších místností nebo venkovního prostoru nebude obyčejná knotová petrolejová lampa dostatečně výkonná. Pro větší prostory jsou vhodnější tlakové petrolejové lampy.

Petrolejka na stromě

Při pobytu v přírodě budete potřebovat odolnou lampu, iStock /Marcio Binow Da Silva

Použití

Lampa je lehká, skladná a kdykoli připravená k použití. Petrolej se z uzavřené nádrže neodpařuje, nevyleje ani nevznítí. Lampa může být naplněná a připravená k použití klidně deset let. V nouzi může lampa svítit i na naftu, nebo parafínový olej.
Jsou určeny především pro venkovní provoz, protože mají značnou spotřebu vzduchu. Budete-li s nimi svítit v místnosti, musíte vždy intenzivně větrat. Existují i menší tlakové lampy svítivostí odpovídající stowattové žárovce.

Víte, že…?

Petrolejové lampy lze zakoupit také v dalších provedeních, slouží však spíše jen jako dekorace. Vybírat můžete z velkého množství keramických nebo dekorativních lamp.

Podzimní zátiší s petrolejovou lampou

Petrolejová lampa může plnit funkci stylové dekorace, iStock /автор

Cena

Petrolejové lampy 25 cm
SEA CLUB Petrolejová lampa námořnická cargo 25 cm 1257

Cena petrolejových lamp se pohybuje od 150 – 300 Kč. Tyto lampy nabízí například Mil –Tec, Mars, M.A.T. a jiné. Samozřejmě můžete sehnat i stylové lampy, jejichž cena se šplhá přes 3 000 Kč, jako třeba lampa Brüder Mannesmann.

Otázky a odpovědi

Co je tlaková lampa?

Tlakové lampy využívají zplynovaný petrolej a žárovou punčošku, obdobně jako lampy plynové. Jejich světlo je oslnivě bílé. U větších typů je svítivost srovnatelná s výkonem 400 W žárovky. Nevýhodou tohoto typu je, že lampa není hned připravená ke svícení, protože se její systém musí nejprve předehřát. Buď nalitím a zapálením denaturovaného lihu na malou misku pod výparníkem nebo vestavěným rychlopředehřívačem, který chrlí na výparník hořící petrolejovou mlhu.

Na co si však dát při koupi správné lampy pozor?

Mělo by vám to pomoci soustředit se na drobné detaily. Zaměřte se na to, jestli v lampě něco nechybí a jestli je vyrobená tak, aby plnila svůj úkol. V posledních deseti let se bohužel kvalita lamp propadla do té míry, že některé prodávané zboží vzhledově lampu jen připomíná, ale o její funkci se dá s úspěchem pochybovat. Lampa musí být osazena tak širokým knotem, na jaký je stavěný hořák, štěrbina v kloboučku nad knotem musí mít v celé délce stále stejnou šířku. Cylindr, nebo celá zdvihací část musí těsnit dole ke spodní kovové části, aby se tudy nedostával falešný vzduch. Cylindr nesmí být uštípnutý, ani s okrajem nerovně otaveným. Všechny části musejí na sebe dobře pasovat a těsnit, protože uvnitř lampy je za provozu podtlak a vzduch smí dovnitř proudit jen otvory a průduchy k tomu účelu určenými.
Zobrazit kompletní nabídku petrolejových lamp