8 nejlepších skříňek nad wc 2023

Nástavbová skříňka nad toaletu.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
max-i Skříňka nad WC, bílá, ATENE TYP 5

Jak vybrat skříňku nad WC

  • Na našem trhu existují tzv. nástavbové skříňky, které jsou přímo určené k umístění nad toaletu, ale také např. nad pračku. Mimo to lze použít i běžnou závěsnou horní skříňku. Do výklenku lze umístit skříňku vestavnou.
  • Hlavní vlastností výrobního materiálu je odolnost vůči vlhkosti. Na výrobu koupelnového nábytku se nejčastěji používá masivní dřevo, laminát nebo dřevovláknité desky.
  • Z technických parametrů jsou nejdůležitější celkové rozměry nebo např. nosnost.

Skříňka nad wc - náš výběr

Závěsné skříňky nad WC

Zobrazit kompletní nabídku skříňek nad wc

Jak vybrat skříňku nad WC

Jaký typ skříňky zvolit

V případě koupelnových skříněk, které lze umístit nad WC, existuje několik základních variant popsaných níže.

Nástavbové skříňky nad WC nebo pračku

Jedná se o specifický nábytek, který je přímo určen k tomuto účelu. Skříňky prakticky objímají pračku nebo WC po obou stranách. Tento nábytek pak nabízí úložný prostor ve formě otevřených nebo uzavřených polic, případně jejich kombinace a to vždy v jeho horní části. Rozměry skříňky je nutné vždy přizpůsobit pračce, u toalety jsou variabilnější. Designově jsou skříňky řešeny velmi jednoduše a hodí se spíše do klasicky vybavených malých koupelen.

Skříňka nad wc
max-i Skříňka nad WC, bílá, ATENE TYP 5

Závěsné horní skříňky

Nad toaletu je také možné použít klasické závěsné skříňky. Ty mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Police jsou otevřené, uzavřené nebo opět kombinované. U tohoto nábytku je důležitým parametrem nosnost, respektive nedoporučuje se skladování těžkých věcí. Z hlediska designu je nabídka na trhu rozhodně pestřejší než u předchozího typu. Skříňky je možné koupit samostatně ale také jako součást setu.

Vestavné skříňky

Vestavné skříňky lze použít, pokud je nad toaletou výklenek, do kterého je možné nábytek zabudovat. Jejich nevýhodou je, že se většinou musí nechat vyrobit na míru, protože výklenky mohou mít atypické rozměry. To samozřejmě navýší i jejich cenu. Na druhou stranu je ale možné nechat zhotovit skříňku přesně podle daných požadavků.

Typ skříňky Klady Zápory
Nástavbové Přímo určené k tomuto účelu Jednoduchý design
  Úložný prostor vhodný i do malých koupelen Menší nabídka na trhu
Závěsné Možno přizpůsobit stylu koupelny Kvůli závěsnému systému disponují nižší nosností
  Vyrábí se v různých barvách, velikostech  
  Lze koupit samostatně i v setu s dalším koupelnovým nábytkem ve stejném stylu  
Vestavné Nábytek na míru daným potřebám Vyšší pořizovací cena

Materiál by měl být odolný

U koupelnového nábytku obecně je odolnost jednou ze základních vlastností, protože se jedná o místnost s vysokou vlhkostí. Materiál by měl být obecně voděodolný nebo alespoň s vhodnou povrchovou úpravou. To se týká nejen korpusu, poliček a dvířek skříněk, ale i dalších komponent jako jsou panty, kolejnice na výsuv šuplíků nebo úchytů.
Nejčastěji se pak používá:

Závěsné skříňky nad WC
5five Simply Smart Koupelnová závěsná bambusová skříňka s policemi, skandinávský styl
  • Laminát – lepené dřevotřískové desky pokryté vrstvou pryskyřice, ta chrání před vlhkostí; pozor je třeba dát především na zatavení hran a rohů
  • Dřevovláknité desky – obdobné vlastnosti jako dřevo ale levnější varianta; dřevěná vlákna jsou spojena pomocí lepidla pomocí vysokého tlaku, povrchová úprava je řešena lakováním nebo zatavenou fólií
  • Masivní dřevo – některé dřeviny, zejména exotické jsou přirozeně odolné vůči vlhkosti; ostatní musí mít voděodolnou vrstvu laku či jiného nátěru

Hlavní technické parametry

Při výběru skříněk nad WC je vhodné zaměřit se na následující parametry:

  • Rozměry – rozměry skříněk je třeba přizpůsobit danému prostoru; u nástavbových modelů je nutné, aby se do spodní části toaleta pohodlně vešla, případně lze šířku přizpůsobit volnému prostoru kolem toalety
  • Nosnost – je důležitá zejména u závěsných skříněk; hodnota nemusí být vždy uvedena, v tomto případě je vhodné ověřit u prodejce nebo přímo výrobce
  • Hmotnost – opět parametr důležitý u závěsných modelů; zde je třeba si ověřit např. to z čeho je postavená stěna, na kterou se bude skříňka věšet, to ovlivní i to, jakým způsobem bude skříňka ukotvena
Skříňka nad wc
Kondela Skříňka nad WC, bílá, ATENE TYP 5

Vnitřní členění

Koupelnové skříňky jsou většinou tvořeny různým počtem polic a přihrádek, které mohou a nemusí být uzavřené. Samotné vnitřní uspořádání je vhodné řešit podle toho, co bude ve skříňce uložené. Výhodou je, pokud lze police výškově nastavit, případně upravit i jejich počet. Volné police jsou vhodné např. na uložení ručníků a osušek. Menší přihrádky lze využít na drobnější předměty nebo např. kosmetiku. V případě čisticích prostředků budou třeba police vyšší než např. pro uložení hygienických potřeb.

Víte, že…?

Nedílnou součástí skříněk jsou také dvířka. U jednokřídlých skříněk je třeba vhodně zvolit směr otevírání. Existují také modely, u kterých je otevírání možné vybrat až dodatečně, protože jsou oboustranné.

Výrobci a ceny

Nástavbové skříňky vyrábí např. Kondela, FORLIVING, Meblomaster nebo Max-i. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 1000 Kč až 2500 Kč.
Mezi výrobce závěsných skříněk patří Xora, Krajcar, MID.YOU a další. Cenové rozpětí je obdobné jako u předchozího.

Závěsné skříňky nad WC
Signal Koupelnová závěsná skříňka FIN W60 2D-bílá/sonoma

Otázky a odpovědi

Jak vybrat skříňku nad WC?

V první řadě je třeba zvolit nejvhodnější typ, vycházet lze z daného prostoru nebo stávajícího vybavení koupelny. Mezi základní technické parametry patří rozměry a nosnost.

Je dřevo vhodný materiál do koupelny?

V dnešní době se dřevo coby výrobní materiál koupelnového nábytku používá často. Důležité je zvolit vhodnou dřevinu. Nejčastěji se používají exotické dřeviny jako teak nebo mahagon. Vhodná je ale i borovice a dub. Pokud je dřevo následně ještě vhodně ošetřeno, náročné podmínky prostředí koupelny zvládne.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku skříňek nad wc