Dětský batoh

ca. 600 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
 
ca. 600 CZK
 
ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat dětský batoh

  • Správná velikost – batoh musí správně sedět, je tedy třeba dbát na to, aby nikde nepřesahoval přes záda.
  • Objem – velikost batohů je uváděna v litrech. Batolatům jsou určeny batohy o objemu 5 – 8 litrů, předškoláci a malý školáci mají objem batohu 10 – 16 litrů. Starší děti mohou mít batoh o objemu 18 litrů.
  • Musí sedět – dětský batoh musí mít anatomické provedení. Dětská kostra se stále vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu ji může při dlouhodobém používání narušit.
  • Nastavitelné popruhy – nastavitelné popruhy jsou při výběru správného batohu důležité. Díky nim se batoh přizpůsobí růstu dítěte.

Správná velikost

Batoh musí správně sedět, je tedy třeba dbát na to, aby nikde nepřesahoval přes záda. Měl by být pohodlný, nepadat ani se neposouvat. Také nesmí nikde tlačit.
Velikost batohů je uváděna v litrech. Batolatům jsou určeny batohy o objemu 5 – 8 litrů, předškoláci a malý školáci mají objem batohu 10 – 16 litrů. Starší děti mohou mít batoh o objemu 18 litrů.
Myslet musíte také na to, jak bude batoh těžký po naplnění. Výsledná hmotnost by neměla přesáhnout 15% hmotnosti dítěte. Proto je vhodné kontrolovat, co si dítě do batohu naskládá. Nejmenší děti by s sebou měly nosit pouze menší pití, svačinu, popřípadě pláštěnku.

Musí sedět

Dětský batoh musí mít anatomické provedení. Dětská kostra se stále vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu ji může při dlouhodobém používání narušit. Doporučuje se batoh kupovat od předních sportovních značek. Rozhodně se vyhněte nákupu levných batohů z tržnic nebo supermarketů.

Krtek na cesty
MÚ Brno batoh Krtek 099904

Nastavitelné popruhy

Nastavitelné popruhy jsou při výběru správného batohu důležité. Díky nim se batoh přizpůsobí růstu dítěte. Popruhy se dají posunovat i podle aktuálního počasí a tomu, jak je dítě oblečené. Kvalitní batohy mají navíc hrudní a prsní popruh. Tyto popruhy zamezí posouvání batohu a také je díky nim správně rozložená celková váha. Dále podporují správné držení těla.
Velké množství výrobků je ale vybaveno pouze prsním popruhem. Takový batoh je ideální na kratší výlety nebo procházky městem. Pokud patříte k aktivním jedincům, kteří chodí na výlety a výšlapy často, je vhodné, aby měl batoh vašeho dítěte oba tyto přední popruhy.
Naprosto nevhodné jsou ovšem stále velmi běžné a bohužel také oblíbené látkové batohy, které přední popruhy nemají žádné. Bohužel jsou určeny zejména nejmenším dětem a batolatům. Pokud vám na zdraví vašeho dítěte záleží. Vyhněte se jim, nejsou vhodné ani na krátkodobé nošení. Sloužit by měly maximálně ke hře.

Bezpečnost a praktičnost

Pro větší bezpečnost dítěte by měl být batoh vybaven reflexními prvky. Díky nim bude v bezpečí i ve tmě nebo špatném počasí.
Dále se vyplatí, pokud bude batoh vyroben z nepromokavého materiálu nebo vybaven praktickou pláštěnkou. Pozornost věnujte také zipům. Zejména na dětských batozích by měly zipy snést i hrubější zacházení. Zipy musí být kvalitní, důležité je jejich snadné zapínání a nesmí drhnout.
Dnešní výrobci se předhánějí také v příslušenství, které mohou jednotlivé modely obsahovat. Zakoupit tak můžete výrobek vybaven plastovým svačinovým boxem, lahví na pití, pláštěnkou nebo malou hračkou.

Design

Pro dospělého je při výběru batohu nejdůležitějším parametrem funkčnost a kvalita provedení. Dítě nejvíce zajímá samotný vzhled. Pokud se mu nebude líbit, nebude ho chtít nosit a to ani v případě, že byl vyroben tím nejvyhlášenějším výrobcem.
Proto by měl být váš konečný model odsouhlasen vaším potomkem. V ideálním případě by se mělo i velmi malé dítě zapojit do jeho výběru. Děti milují barvy, pestré vzory nebo různé kapsičky a výrobci to vědí. Nemusíte se tedy bát, že si dítě kvalitní batoh nevybere.

Pohodlný pro menší
Boll batoh Roo červený

Cena

Typ Popis Cena Výrobce
Do 3 let věku Malé batůžky o objemu 2 litry, hmotnost 200 g, rozměry 12 x 23 x 18 cm. Batohy jsou vybaveny prsním popruhem, ramenní popruhy jsou nastavitelné, dostatečně široké a polstrované. Součástí batohů může být i bezpečnostní řemínek, díky kterému budete mít dítě bezpečně pod kontrolou. Mohou být vybaveny nepromokavou kapucí. Batůžky svým tvarem představují dinosaura, motýlka, berušku, kuřátko nebo jinou oblíbenou pohádkovou postavu. 500 – 1 000 Kč LittleLife
Od 3 – 6 let Celkový objem je 6 – 10 litrů, hmotnost do 500 g, batohy mají nastavitelné popruhy, nechybí ani prsní popruh, zádová část se anatomicky přizpůsobí tělu. Některé modely mají pouze jednu kapsu, jiné jsou doplněny a přihrádku na láhev nebo další vnitřní kapsy. Pro větší bezpečnost jsou vybaveny reflexními prvky. Motiv může být stále v podobě zvířátka, nebo v pěkném barevném provedení. do 1 000 Kč LittleLife, Deuter Waldfuchs, Boll
Od 6 – a více Objem 10 a více litrů, součástí jsou hrudní i bederní pásy a nastavitelné popruhy. Nechybí různé kapsy, postranní síťované nebo vnitřní. Materiál může být nepromokavý, jsou doplněny o reflexní prvky. Batohy jsou zaměřeny na ergonomii, nechybí anatomické tvarování zad. 700 – 1 500 Kč. Vaude, Osprey Jet, Boll Bunny, Deuter Waldfuchs a další.

Víte, že…?

Stejně jako v případě batohu určeného dospělým, může i dětský obsahovat zabudovaný rezervátor na nápoj. Obsah vody je 1, 5 litru a dítě může pít za pomoci hadičky, která je vyvedena na popruhu batohu. Batoh se hodí na delší turistické nebo cyklovýlety. V případě, že jede na kole a je dostatečně šikovné, může pít i během jízdy. Výrobce těchto batohů je firma Camelbak.

Otázky a odpovědi

Co má mít dětský batoh z hlediska funkčnosti?

Každý batoh by měl mít speciální přihrádku na pití. Hodit se může také přihrádka na box se svačinou. Při nehodě tak nedojde ke znehodnocení věcí uvnitř batohu. Před špatným počasím batoh ochrání impregnační úprava. Plastové nožičky umožní batoh pokládat na zem, aniž by se převrátil. Především pro malé děti je vhodné magnetické zapínání.

Má batoh do školy omezení na šířku a výšku?

Školní batoh se nevybírá podle žádných norem, vybírat ho však můžete podle doporučení odborníků a lékařů. Výškově nesmí batoh přesáhnout horní okraj ramen. Spodní část by měla sahat k bokům. Hmotnost by měla být v rozmezí 10 – 15 % celkové hmotnosti dítěte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Krtek na cesty
Pohodlný pro menší
Veselý pro mrňouse
Malý cestovatel
Malý turista
Všestranný junior
Mladý zálesák
mladý turista
Image
Product
MÚ Brno batoh Krtek 099904
Boll batoh Roo červený
Ebulobo batoh Hladový vlk
Deuter batoh Waldfuchs midnight turquoise
Alpine batoh Tatonka bright blue
Deuter Junior Raspberry check
Wokin batoh Tatonka bright blue
Osprey batoh Jet červený
Věk od
4 let
1 let
3 let
4 let
5 let
10 let
12 let
Rozměry (V x Š x H)
35 x 22 x 20 cm
35 x 24 x 15 cm
26.5 x 18 x 10 cm
4 x 19 x 43 cm
50 x 23 x 19 cm
37 x 24 x 19 cm
Materiál
Plyš
90%PAD, 10%PES
Super Polytex
450 HD Poyoxford, T- Square Rip
Deuter-Microrip-Nylon, Polytex
polyester, polyamid
420HD/210D Nylon
Cena ca. 600 CZK ca. 800 CZK ca. 800 CZK   ca. 600 CZK   ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena