Dětský batoh

ca. 1 300 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat dětský batoh

 • Správná velikost – batoh musí správně sedět, je tedy třeba dbát na to, aby nikde nepřesahoval přes záda.
 • Objem – velikost batohů je uváděna v litrech.
 • Musí sedět – dětský batoh musí mít anatomické provedení. Dětská kostra se stále vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu ji může při dlouhodobém používání narušit.
 • Nastavitelné popruhy – nastavitelné popruhy jsou při výběru správného batohu důležité. Díky nim se batoh přizpůsobí růstu dítěte.

Správná velikost

Batoh musí správně sedět, je tedy třeba dbát na to, aby nikde nepřesahoval přes záda. Měl by být pohodlný, nepadat ani se neposouvat. Také nesmí nikde tlačit.
Velikost batohů je uváděna v litrech.

 • Batolatům jsou určeny batohy o objemu 5 – 8 litrů.
 • Předškoláci a malý školáci mají objem batohu 10 – 16 litrů. – Starší děti mohou mít batoh o objemu 18 litrů.
Od výšky cca 120 cm
Boll batoh Falcon 20 Dutch Blue Regatta 20 L

Hmotnost

Myslet musíte také na to, jak bude batoh těžký po naplnění. Výsledná hmotnost by neměla přesáhnout 15% hmotnosti dítěte. Proto je vhodné kontrolovat, co si dítě do batohu naskládá. Nejmenší děti by s sebou měly nosit pouze menší pití, svačinu, popřípadě pláštěnku.

Musí sedět

Dětský batoh musí mít anatomické provedení. Dětská kostra se stále vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu ji může při dlouhodobém používání narušit. Doporučuje se batoh kupovat od předních sportovních značek. Rozhodně se vyhněte nákupu levných batohů z tržnic nebo supermarketů.

Nastavitelné popruhy

Nastavitelné popruhy jsou při výběru správného batohu důležité. Díky nim se batoh přizpůsobí růstu dítěte. Popruhy se dají posunovat i podle aktuálního počasí a tomu, jak je dítě oblečené.

Nabízí různé vychytávky
Deuter batoh Waldfuchs lava/paprika
 • Kvalitní batohy mají navíc hrudní a prsní popruh. Tyto popruhy zamezí posouvání batohu a také je díky nim správně rozložená celková váha. Dále podporují správné držení těla.
 • Velké množství výrobků je ale vybaveno pouze prsním popruhem. Takový batoh je ideální na kratší výlety nebo procházky městem. Pokud patříte k aktivním jedincům, kteří chodí na výlety a výšlapy často, je vhodné, aby měl batoh vašeho dítěte oba tyto přední popruhy.
 • Naprosto nevhodné jsou ovšem stále velmi běžné a bohužel také oblíbené látkové batohy, které přední popruhy nemají žádné. Bohužel jsou určeny zejména nejmenším dětem a batolatům. Pokud vám na zdraví vašeho dítěte záleží. Vyhněte se jim, nejsou vhodné ani na krátkodobé nošení. Sloužit by měly maximálně ke hře.

Bezpečnost a praktičnost

 • Pro větší bezpečnost dítěte by měl být batoh vybaven reflexními prvky. Díky nim bude v bezpečí i ve tmě nebo špatném počasí.
 • Dále se vyplatí, pokud bude batoh vyroben z nepromokavého materiálu nebo vybaven praktickou pláštěnkou.
 • Pozornost věnujte také zipům. Zejména na dětských batozích by měly zipy snést i hrubější zacházení. Zipy musí být kvalitní, důležité je jejich snadné zapínání a nesmí drhnout.
 • Dnešní výrobci se předhánějí také v příslušenství, které mohou jednotlivé modely obsahovat. Zakoupit tak můžete výrobek vybaven plastovým svačinovým boxem, lahví na pití, pláštěnkou nebo malou hračkou.

Design

Pro dospělého je při výběru batohu nejdůležitějším parametrem funkčnost a kvalita provedení. Dítě nejvíce zajímá samotný vzhled. Pokud se mu nebude líbit, nebude ho chtít nosit a to ani v případě, že byl vyroben tím nejvyhlášenějším výrobcem.
Proto by měl být váš konečný model odsouhlasen vaším potomkem. V ideálním případě by se mělo i velmi malé dítě zapojit do jeho výběru. Děti milují barvy, pestré vzory nebo různé kapsičky a výrobci to vědí. Nemusíte se tedy bát, že si dítě kvalitní batoh nevybere.

Lehký a prostorný
Lässig batoh Adventure rose

Cena

Typ Popis Cena Výrobce
Do 3 let věku Malé batůžky o objemu 2 litry, hmotnost 200 g, rozměry 12 x 23 x 18 cm. Batohy jsou vybaveny prsním popruhem, ramenní popruhy jsou nastavitelné, dostatečně široké a polstrované. Součástí batohů může být i bezpečnostní řemínek, díky kterému budete mít dítě bezpečně pod kontrolou. Mohou být vybaveny nepromokavou kapucí. Batůžky svým tvarem představují dinosaura, motýlka, berušku, kuřátko nebo jinou oblíbenou pohádkovou postavu. 500 – 1 000 Kč LittleLife
Od 3 – 6 let Celkový objem je 6 – 10 litrů, hmotnost do 500 g, batohy mají nastavitelné popruhy, nechybí ani prsní popruh, zádová část se anatomicky přizpůsobí tělu. Některé modely mají pouze jednu kapsu, jiné jsou doplněny a přihrádku na láhev nebo další vnitřní kapsy. Pro větší bezpečnost jsou vybaveny reflexními prvky. Motiv může být stále v podobě zvířátka, nebo v pěkném barevném provedení. do 1 000 Kč LittleLife, Deuter Waldfuchs, Boll
Od 6 – a více Objem 10 a více litrů, součástí jsou hrudní i bederní pásy a nastavitelné popruhy. Nechybí různé kapsy, postranní síťované nebo vnitřní. Materiál může být nepromokavý, jsou doplněny o reflexní prvky. Batohy jsou zaměřeny na ergonomii, nechybí anatomické tvarování zad. 700 – 1 500 Kč. Vaude, Osprey Jet, Boll Bunny, Deuter Waldfuchs a další.

Víte, že…?

Stejně jako v případě batohu určeného dospělým, může i dětský obsahovat zabudovaný rezervátor na nápoj. Obsah vody je 1, 5 litru a dítě může pít za pomoci hadičky, která je vyvedena na popruhu batohu. Batoh se hodí na delší turistické nebo cyklovýlety. V případě, že jede na kole a je dostatečně šikovné, může pít i během jízdy. Výrobce těchto batohů je firma Camelbak.

Otázky a odpovědi

Co má mít dětský batoh z hlediska funkčnosti?

Každý batoh by měl mít speciální přihrádku na pití. Hodit se může také přihrádka na box se svačinou. Při nehodě tak nedojde ke znehodnocení věcí uvnitř batohu. Před špatným počasím batoh ochrání impregnační úprava. Plastové nožičky umožní batoh pokládat na zem, aniž by se převrátil. Především pro malé děti je vhodné magnetické zapínání.

Má batoh do školy omezení na šířku a výšku?

Školní batoh se nevybírá podle žádných norem, vybírat ho však můžete podle doporučení odborníků a lékařů. Výškově nesmí batoh přesáhnout horní okraj ramen. Spodní část by měla sahat k bokům. Hmotnost by měla být v rozmezí 10 – 15 % celkové hmotnosti dítěte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Od výšky cca 120 cm
Nabízí různé vychytávky
Lehký a prostorný
Předškolní batůžek
Přední 3D kapsa na zip
Roztomilý zvířecí batůžek
Image
Product
Boll batoh Falcon 20 Dutch Blue Regatta 20 L
Deuter batoh Waldfuchs lava/paprika
Lässig batoh Adventure rose
Boll batoh Roo tyrkysový
Boll Batoh Falcon boysenberry 20l
LittleLife batoh Animal Ladybird červený
Značka
Boll
Deuter
Lässig
Boll
Boll
LittleLife
Určení
pro kluky
pro kluky
pro holky
pro kluky
pro holky
pro holky
Objem
20 l
14 l
14 l
12 l
20 l
2 l
Hmotnost
750 g
460 g
460 g
350 g
750 g
200 g
Materiál
90%, 10%PES
Super-Polytex
100% recyklovaný polyester
90%, 10%PES
Rozměry
44 x 27 x 22 cm
40x24x16
22 x 12 x 32 cm
44 x 27 x 22 cm
18 x12x23cm
Věk od
6 let
3 roky
3 roky
3 roky
6 let
3 let
Cena ca. 1 300 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 800 CZK ca. 1 300 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.