Jak vybrat mlhovač
- Mlhovače nebo také jinak řečeno výrobníky mlhy jsou přístroje, které vytváří speciální efekt.
- Mlhovače mají různé podoby, liší se ve způsobu, kterým mlhu tvoří.
- Každý výrobce těchto přístrojů vyrábí současně i náplně určené do jednotlivých typů mlhovačů.
Mlhovač - náš výběr
Mlhovače do terária
Mlhovač - výrobník mlhy
Jak vybrat mlhovač
Typy
Všechny následující typy vyrábí umělou mlhu. Rozdíl je ve způsobu, jakým se to děje.
Mlhostroj
Klasický výrobník mlhy je zpravidla na jedné ze stran opatřen malou tryskou. Princip fungování je založen na mlhovací směsi, která se pomocí čerpadla dostane do předehřátého výměníku. Vysoká teplota pak tuto směs začne rozpínat a ta je následně vytlačena ven tryskou. Průměr trubice výměníku a také výkon čerpadla ovlivňují to, jak daleko bude mlha dofouknuta. Efektivnější jsou úzké trubice, ale jsou náchylnější na usazeniny, které výměník mohou ucpat. Také se jedná o poměrně hlasitý přístroj.
Hazer
Pro vypouštění mlhy se používá velký otvor, ale ne u všech modelů. Konstrukce se podobá následujícímu typu – Fazer. Před nákupem se pro jistotu informujte, zda se opravdu jedná o hazer.
Na našem trhu narazíte na dva typy tohoto přístroje:
- Hazer používající kapaliny na bázi vody – součástí je ohřívací těleso, kterým prochází kapalina; ta se následně mění na mlhu; díky vzduchové pumpě vzniká efekt jemného konstantního kouře; mlha je tedy méně viditelná pouhým okem, efekt zvýrazní světla; přístroj nevydává žádné zvukové efekty; součástí je také ventilátor, který můžete používat, i když mlhu nepustíte
- Oil-based – konstantní mlhu vytváří kapalina na bázi minerálního oleje; tento mlhový efekt je nejlépe hodnocen – nevytváří se mraky a celkově vydrží ve vzduchu nejdéle ze všech uvedených; mlha je vytvářena pomocí kompresoru, takže se jedná o poměrně hlučný přístroj; také výkon přístroje není příliš velký
Fazer
Prakticky se jedná o klasický mlhostroj, který má navíc ventilátor. Jeho vnitřní část, přes kterou se vypařuje kapalina, je upravena, takže je to v podstatě tichý přístroj. Jeho použití je jak na velkých prostranstvích v rámci různých festivalů, tak pro nenáročné uživatele, kteří si nemohou dovolit hazer, ale potřebují přístroj, který nabízí obdobnou funkci. Oproti hazeru je cenově dostupnější.
Víte, že…?
Hazery jsou přístroje, které vytváří konstantní mlhový opar. Jejich využití je tedy velmi široké např. při natáčení filmů, v divadlech, klubech atd. Ventilátor zajistí rozfoukání mlhy i na větším prostoru, takže je možné jejich využítí např. při menších koncertech a vystoupeních. Na velkých koncertech a mobilních venkovních akcích se nejlépe osvědčí typ Oil-based.
Doba nahřátí
U mlhostroje se výměník používáním postupně ochlazuje a pak je třeba nějakou chvíli počkat, než se znovu nahřeje. Teprve potom je možné vypustit další dávku mlhy. Pro tento účel je mlhostroj nebo jeho ovladač opatřen informační kontrolkou. Na stejném principu funguje i fazer.
Naproti tomu hazery prvního typu se zahřívají poměrně rychle, uvádí se čas kolem 1 minuty. Navíc mlhu produkují nepřetržitě bez nutnosti následného dohřívání. Hazery Oil-based se nenahřívají vůbec. Mlhu vytváří kompresor ihned po zapojení přístroje.
Mlhovací směs
Každý výrobce těchto přístrojů vyrábí současně i náplně určené do jednotlivých typů mlhovačů. Teplota, na kterou se přístroje nahřívají je totiž nastavena adekvátně ke zvolené kapalině tak, aby se co nejefektivněji přeměňovala v mlhu.
Typ | Popis |
---|---|
Mlhostroj | Náplně z farmaceutického propylenglykolu, trethylenglkolu a destilované vody |
Hazer | Podle daného typu se používá kapalina na bázi vody nebo minerálního oleje; u obou typů je spotřeba kapaliny velmi malá, díky vysoce koncentrované náplni; olejová báze není příliš vhodná na dlouhodobé používání v interiérech, protože v prostoru vytváří mastnou vrstvu, kterou je nutné čistit |
Fazer | Totožné náplně jako u mlhostrojů |
Těchto směsí se vyrábějí různé typy a jejich rozdělení je podle toho, jak dlouho budou koncentrované ve vzduchu. Všechny směsi jsou neškodné pro zdraví.
Víte, že…?
Kromě výše uvedených typů existuje také výrobník těžké mlhy. Jedná se o velmi specifický efekt, při kterém vzniká těžká plazivá mlha, která neslouží primárně ke zvýraznění světelných efektů. Mlha se drží při zemi a vytváří tak téměř pohádkovou atmosféru. Těžká mlha je vyrobena ze suchého ledu, který při zahřátí roztaje a následně se změní na plyn.
Výrobci a ceny
- Klasické výrobníky mlhy se pohybují mezi cca 900 Kč a 80000 Kč. Ve spodní cenové hranici koupíte menší zařízení vhodná na komornější akce. Profesionální výrobníky koupíte od zhruba 3500 Kč. Vyrábí je např. BeamZ, CHAUVET nebo Look.
- Výrobníky mlhy typu fazer koupíte za cca 3000 Kč až 50000 Kč. Do zhruba 7000 Kč se jedná o kompaktní výrobky vhodné zejména do menších uzavřených prostor. Mezi výrobce patří Eurolite, QTX nebo Antari.
- Hazery se prodávají v cenovém rozpětí 2500 Kč až cca 40000 Kč. Do částky 5000 Kč se opět jedná o kompaktní přístroje. Profesionální hazery koupíte za cenu 10000 Kč a více. Vyrábí je CHAUVET, Antari nebo QTX.