15 nejlepších momentových šroubováků 2023

Pevné utažení šroubů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Momentový šroubovák s bity
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat momentový šroubovák

  • Momentový šroubovák využijete k utažení šroubu na vámi zvolenou hodnotu momentu síly
  • Rozsah utahovacího momentu se může pohybovat až do hodnoty 1 500 Nm
  • Každý momentový šroubovák by měl být certifikovaný a splňovat platné normy

Momentový šroubovák - náš výběr

Elektrické momentové šroubováky

Momentové šroubováky 20 nm

Zobrazit kompletní nabídku momentových šroubováků

Jak vybrat momentový šroubovák

Konstrukce šroubováku

Momentový šroubovák vypadá na první pohled jako vcelku obyčejný typ šroubováku. Má vlastní kovové tělo a samozřejmě rukojeť, které by měla být dostatečně ergonomická pro snadné uchopení a práci. Na rukojeti se nachází rýhovaný kroužek, na kterém se nastavuje kroutící moment, po jehož dosažení bude utahování šroubu u konce.

Stupnice

Momentové šroubováky jsou nabízeny ve dvou základních provedeních, a to se stupnicí, nebo bez stupnice.

Momentový šroubovák
Momentový šroubovák s bity

Se stupnicí

Momentový šroubovák se stupnicí je seřiditelný šroubovák s viditelnou stupnicí na svém těle. Snadno tak můžete vizuálně odečíst právě nastavenou hodnotu momentu. Vždy je důležité, aby nový typ momentového šroubováku byl správně zkalibrován.

Bez stupnice

Momentový šroubovák bez stupnice vypadá z dálky vlastně stejně, avšak na jeho těle chybí integrovaná stupnice, pomocí které byste snadno nastavili požadovanou hodnotu momentu síly. Hodnota je nastavena vždy pevně, a to za pomoci stavěcího klíče. Případná změna tedy probíhá pouze prostřednictvím jeho služeb. Momentový šroubovák bez stupnice se tak hodí pro využívání s jednou hodnotou momentu síly.

Napájení

Momentové šroubováky se mohou lišit také svým pohonem. Základní modely jsou samozřejmě ruční, ale existují také elektrické.

Elektrické momentové šroubováky
Elektrický momentový šroubovák CL-7000 NL HEX - 120000000079

Ruční pohon

Základní typy momentových šroubováků, kdy požadovaného dotáhnutí, respektive dosažení momentu síly používáte vlastní sílu.

Elektrický

Momentový šroubovák může být vybaven malým motůrkem, pomocí kterého dochází k dotahování šroubu na požadovanou hodnotu moment síly.

Aku model

Dnes není překvapením, že existuje také aku momentový šroubovák, který je taktéž vybaven malým elektrickým motorem, avšak nepotřebuje přívodní kabel, protože je vybaven také baterií. Ve výsledku tak umožňuje snadnou práci i v místech, kde není elektrický proud.

Momentové šroubováky 20 nm
WIHA Momentový šroubovák 20 nm torquefix® wiha 26051 (2850)

Víte, že…?

O momentový šroubovák je dobré alespoň částečně pečovat. Rozhodně mu neprospívá prašné prostředí, vždy by měl být skladován v suchém a čistém místě. Současně se doporučuje čas od času provést kalibraci pro přesnost měření.

Rukojeť

Stejně jako u jakéhokoliv nářadí, je i v případě momentového šroubováku důležitá rukojeť. Ta by měla být dostatečně ergonomická, aby pohodlně padle do dlaně. Musí umožňovat pevný úchop a současně by neměla nijak tlačit do vaší ruky. Neméně důležitý je i povrch rukojetě, který by měl být protiskluzový a současně dostatečně odolný proti nechtěnému poškození.

Klasická

Momentové šroubováky mohou svým tvarem připomínat klasické šroubováky. To znamená, že mají podlouhlý tvar a rovnou rukojeť. Klasický vzhled bude vyhovovat patrně většině uživatelů.

Momentový šroubovák
Wera 074701 Stavitelný momentový šroubovák Kraftform 7441 (1,2-3,0 Nm)

Pistolová

Na trhu však můžete nalézt také momentové šroubováky s rukojetí ve tvaru pistole. Ty vynikají jistější formou úchopu. Dokážete také momentový šroubovák lépe a přesněji držet na šroubu. Hodí se také do hůře přístupných míst. Stačí na něj jen nastavit delší nástavec, který se protáhne i skulinami, zatímco vy držíte rukojeť pohodlně jako pistoli.

Velikost šroubováku

Při výběru momentového šroubováku budete jistě zvažovat jeho velikost. Pokud budete momentový šroubovák vyžívat například primárně pro jízdní kola, využijete velikost 1/4“ nebo 3/8“. Menším problémem je, že pokud byste rádi měli momentový šroubovák na všechny šrouby, které se mohou na jízdním kole nacházet, budete potřebovat ideálně dva momentové šroubováky. Momentové hodnoty šroubů se totiž výrazně liší a jeden klíč je neobsáhne.

V případě momentového šroubováku pro osobní vozy, což bude patrně nejčastější využití, se používají typy o velikosti 1/2“. Větší vozy, jako nákladní automobily, autobusy či traktory využívají velikost 3/4“.

Elektrické momentové šroubováky
Elektrický momentový šroubovák BL-7000 OPC HEX - 121202010012

Ceny

Momentový šroubovák není nijak nedostupným nářadím. Základní modely určené pro domácí použití lze pořídit již za méně než 1 000 Kč. S rostoucími rozměry a bohatšími možnostmi nastavení momentu síly se cena zvedá a kvalitní modely pro každodenní použití vás vyjdou na zhruba 7 000 Kč. Pakliže byste chtěli zvolit kompletní sadu včetně kufříku, blíží se ceny hranici 10 000 Kč. V ještě vyšších cenových patrech se nachází například aku momentové šroubováky, jejichž cena přesahuje 20 000 Kč a už z tohoto důvodu jsou určeny spíše profesionálům.

Otázky a odpovědi

Je nutná kalibrace?

Každý momentový šroubovák by měl být samozřejmě kalibrovaný a splňovat normu ČSN EN ISO 6789. Rozhodně by měl být vybaven také certifikátem. Plnění zmíněné normy vám zaručí, že momentový šroubovák dosáhne na nastavenou hodnotu momentu síly s minimální odchylkou. Certifikát je následně osvědčením, že proběhla kalibrace a naměřeným hodnotám lze věřit.

Jak se starat o momentový šroubovák?

Momentový šroubovák by měl být čas od času překalibrován, aby se zajistilo přesné měření hodnot. Životnost však můžete prodloužit správným zacházením, které spočívá v nastavení momentové hodnoty na nejnižší stupeň vždy, když dokončíte svou práci. To samozřejmě platí pro typy s možností změny hodnoty momentu síly. Vyplatí se momentový šroubovák uchovávat v nějakém kufříku, aby byl chráněný před vnějšími vlivy, například prachem. Pozor si dejte také na teplotní extrémy, momentovým klíčům rozhodně nesvědčí mráz.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku momentových šroubováků